Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Yemek Yedikten Sonra Kalp Çarpıntısı

Yemek Yedikten Sonra Kalp Çarpıntısı ,Hemen her Rahatsızkiþi çarpıntı ile tanıştığında aynı sualler ı sorar: Ölecek miyim ? . . Kalbim duracak mı ? . . Kalp krizi mi geçiriyorum ? . . Kısacası kalp çarpıntıları ister hastalıktan , korkudan , coþku dan , ister sevgiden aşktan gelsin , fark etmez . 

 

 

Kalp Çarpıntısı Hastalığı İçin % 100 Bitkisel(doðal) Ürünlerimizin Bulunduğu Sayfaya Ulaşmak İçin Tıklayınız .

 

 Yemek Yedikten Sonra Kalp Çarpıntısı

 
Ağzınıza küçük lokmalar almak midenin sindirim için lüzumlu salgıları daha zor olmayan üretmesine yardımcı olur . Lokmaları uzun uzun çiğneyin . Bu , midenizde şişkinlik vede ağırlık pay tmemenizi sağlar .

Sofradan tıkabasa doymadan kalkın . Mide boş 1 torba olduğu için yemek yerken çiğnediğimiz gıdalar buraya ulaştıkça mide sürekli genişler . Eğer kemerinizi çok sıkmışsanız yanma hissi duymanız çok doğal . İçi dolu 1 plastik torbayı düşünün . Tam ortasından 1 ipi kemer gibi sıkıca bağlayın . Torba sağa yada sola çekecek yada aşağıya doğru sarkacaktır . Mide de aynı böyle . . . Bu sebep le ölçülü miktarda yemek yiyin .

Akşam öğününden hemen sonra damak kaçamakları yapmayın . Aksi takdirde mide gece boyunca çalışıp yorulur . Akşam yemeği ile uyku arası en az üç saat olmalı . Yani yemek yedikten en az 3 saat sonra yatın .
Gece yatarken sağ yana dönerek yatmayın . Besinin mideye girişi sağ taraftan gerçekleştiği için yedikleriniz kafi miktarda hazmedilemeyip mide borusunda yanma hissi oluşabilir .

Yemek yedikten sonra yere eğilmeniz gerekiyorsa dizlerinizi bükerek eğilin . Aksi takdirde mide işlevini gerektiği gibi yapamaz .

Yiyecek vede içeceklerin çok sıcak yada soğuk olması mide sıvısına zarar verebilir . Bu sebep le yiyecek vede içeceklerin ılık olmasına özen gösterin .

Sigara(tütün mamülleri)dan uzak durun .


Yemekten sonra uzanmayın . Unutmayın , mide sıvısı yatay pozisyonu sevmez vede yanma hissi mide borusu yoluyla ağzınıza kadar gelebilir .

Hazmı zor olmayan olmayan kızartmaları vede yağlı yiyecekleri sofranızdan uzaklaştırın . Ağır yağlı , aþırı kremalı yada soslu gıdalar i yemeyin . Çikolata , içerdiği yüksek dozdaki yağ vede kafein sebebi yle hassas mideye zarar vererek yanma hissine yol açıyor . Sütlü çikolata , daha az yağ içeren bitter çikolataya oranla daha tehlikeli olduğundan çikolata sevenler umumiyen sütsüz olanını tercih etmeli .

Kafeinli içecekler mide için çok zararlı . Kahve , çay vede kola gibi içecekler hassas mideyi yorar . Eğer mide yanmasından şikayet ediyorsanız vede kahve içmeden duramıyorsanız kafeinsiz kahveyi tercih edin .

Gazozlu içecekler vede asitli meyve sularını dikkatli için . Domates yada portakal suyu asitli olduğu için mide yanmasını şiddetlendirebilir . Bu sebep le sulandırarak vede balla tatlandırarak için .

Et suyu ile hazırlanmış çorbalardan uzak durun . Diğer çorbaları ise çok sıcak içmeyin . Ilınmasını bekleyin .

Alkol midedeki yanma hissini artırır . Hele mide boşken alkol katiyetle almayın .

Çiğ soğan vede çiğ meyve de mide asidini artıran etkenlerdendir .

Şeker yemeyi seviyorsanız naneli olanları seçmeyin .

Mide için Sağlıklı vede Dost gıdalar şunlardır :

1) Karnabahar : Haşlanmış karnabahar , mideyi asit saldırılarından koruyarak tüm sorunları giderebilir . İçeriğinde bulunan gefarnato maddesi ülser ilacının hammadesi ollaraak kullanılıyor .
2)Lahana : Lahanayı çiğ ollaraak yemeyi tercih edin . İnce şeritler halinde doğrayıp salata yapın . Meyve presinde lahananın suyunu sıkıp aynı miktarda elma suyu ile karıştırın vede için . Lahana , ülser vede Gastrit(gastritis) ilacı ollaraak biliniyor . Dörtte 1 lahanayı yıkayıp kalın şeritler halinde doğrayın . 1 kerevizi soyup doğrayın . 1 havucu temizleyip dilimleyin . Lahana , kereviz vede havucu katı meyve presinde sıkıp sabah akşam suyunu için .
3) Patates : Çiğ patates suyu mide yanmasının doğal ilacıdır . Patatesi soyup katı meyve presinde suyunu sıkın . Su ,havuç suyu yada kereviz suyu ile karıştırıp için .
4) Elma sirkesi : Salatalarda yada mezelerde elma sirkesi kullanın .
5) Maden suyu : Mide asidinin büyük 1 bölümünü tesiri z hale getiriyor .
6) Ispanak : Ispanağı buhur da pişirin yada haşlayarak tüketin . Taze yapraklarını salata ollaraak yiyin .
7) Zeytinyağı : Çiğ ollaraak kullanıldığında gıdalar in midede kalma süresini azaltıyor vede yağların sindirimi için safra salgısını artırıyor .
8) Baklagil : Fasulye , bezelye vede mercimekte bulunan bioflavionid maddesi , midenin koruma faktörünü artırıyor .
9) Muz : Mideyi seven meyvelerin başında geliyor . Ara öğünlerde birer muz yemek , midedeki yanma hissini ortadan kaldırabilir . Muz , mide Enzim(enzyme) leri vede hücrelerinin üretimini de artırıyor .
10) Kızarmış ekmek : Midenin salgıladığı aşırı asidi kurutarak yanma hissini gideriyor .
11) Meyankökü : Güçlü 1 mide koruyucusu .Yapılan son araştırmalara göre midedeki aşırı asitlenmeyi azaltıyor .

Şikayetlerinizin devamı halinde gastroskopi yapmak üzere bizzatihi 1 gastroenteroloji mütehassız ına muayene olmanız gerekmektedir .

çarpıntı konusuna gelince . . .

çarpıntıların arkasında çoğu kez ciddi 1 sağlık Meselesi yoktur .

Zemberek boşalması’ , ‘kuş kanadı çırpması’ , göğüs kafesinin altında 1 şeyin ‘küt küt atması’ gibi çok farklı tariflerle anlatılan kalp çarpıntıları umumiyetle sıradan sebep lere bağlıdır:

-Kahve yada çayı aþırı kaçırması
- Uykusuz kalma ,
-Gereksiz vede aşırı coþku lanma ,
-Korkup telaşlanma . . .


Hemen her Rahatsızkiþi çarpıntı ile tanıştığında aynı sualler ı sorar: Ölecek miyim ? . . Kalbim duracak mı ? . . Kalp krizi mi geçiriyorum ? . . Kısacası kalp çarpıntıları ister hastalıktan , korkudan , coþku dan , ister sevgiden aşktan gelsin , fark etmez . daima vede herkes için ürkütücü vede korkutucudur .

Kafeinin çokca tüketimi çarpıntının en sık sebebi dir . Kahvenin , çayın vede çikolatanın çokca tüketimini izleyen üç beş saat içinde oluşan , özellikle uyku kaçması Meselesi ile 1 arada oluþan çarpıntılarda , kafein tesiri akla gelmelidir .

Kafeinle ilişkili kalp çarpıntıları seyrek vede düzensiz 1 kaç kalp atımının pay dilmesinden ibarettir . Hastalar bunu ‘kalplerinin yanlış vurular yapması’ gibi algılar vede anlatım ederler . Kalbinizin atma sayısını vede atma hızını kontrol eden elektrik devresini yöneten açıcı nokta vede kontrol merkezi oluþan ‘sinüs düğümü’ olağandışı 1 2 atımdan hemen sonra süratle duruma el koyar . Kalbiniz bu merkezi otoritenin yönetimine girer , düzenli vede ritmik atımlar yeniden başlar .

Kafein dışında alkolün vede sigara(tütün mamülleri)da bulunan nikotinin de çarpıntıya sebebi olabileceklerini bilmelisiniz . Hızla alınan aþırı miktarda sert içkilerden , art arda içilen sigara(tütün mamülleri) vede purolardan sonrada çarpıntı olabilmektedir .

Aşırı vede uzun süreli yoğun çalışmaların , farkına varılmadan biriken kronikleşmiş yorgunlukların , uzun süren üzüntü , düş kırıklığı vede korkuların da çarpıntı sebebi olabildiklerini biliyoruz .

Çarpıntı Meselesi ile karşılaştığınızda panik yapmayın , korkup telaşlanmayın . Gevşemeye , rahat 1 yere oturup dinlenmeye çalışın .

Derin derin nefes almaya başlayın . Soğuk 1 içicek içmeyi deneyin . Şiddetli öksürmek , ellerinizi soğuk suya batırmak , ‘ıkınmak’ gibi manevraları deneyin .
Bazı ilaçların (potasyum kaybı yapan , idrar söktürücüler) , hipertansiyon , kalp damar hastalıkları vede nörolojik bazı sorunların çarpıntınızın altında yatan gizli sebep ler olabileceklerini de hatırlayın . İlk fırsatta tıbbi 1 kontrolden geçmeyi de unutmamalısınız .

 

Kalp Çarpıntısı Hastalığı İçin % 100 Bitkisel(doðal) Ürünlerimizin Bulunduğu Sayfaya Ulaşmak İçin Tıklayınız .

 

 

 Etiketler: kalp çarpıntısı , kalp çarpıntısı sebep leri , kalp çarpıntısı sebep leri , kalp çarpıntısının sebep leri , kalp çarpıntısı nedir , kalp çarpıntısı sebep olur , gebe likte kalp çarpıntısı , hamilelikte kalp çarpıntısı , kalp çarpıntısı Tedavi(iyileştirme) si , kalp çarpıntısı nasıl geçer , uykuda kalp çarpıntısı , ani kalp çarpıntısı , kalp çarpıntısı emare leri , 


Kalp Çarpıntısı

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp