Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Çene Eklem(joint) i Hastalıkları

 

 

Çene Eklem(joint) i Hastalıkları vede Tedavi(iyileştirme) Yöntemleri

 

 

Çene Eklem(joint) i Hastalıkları Hakkında Açıklamalar vede Bu Hastalıklarda Kullanılan Bitkisel(doðal) Ürünlerle İlgili Tedavi(iyileştirme) Yöntemleri . Okumak İçin Aşağıdaki Linke Tıklayınız

 

 

Çene Eklem(joint) i hastalıkları hakkında bitkisel(doðal) Tedavi(iyileştirme) yöntemleri için tıklayınız

 

 

 

 

  Çene Eklem(joint) inin anatomisi .

 İdeal 1 çene Eklem(joint) i , günlük yaşantı içerisinde kişinin dikkatini çekmez . Dikkatini çekecek değişikliklerin 1 kısmı ise herhangi 1 Tedavi(iyileştirme) gerektirmemekle 1 arada işter istemez kişinin o konuya odaklanmasına sebep olur . Toplumda 1 çok kişide çene Eklem(joint) i olaðandan farklı 1 anatomiye vede fonksiyona sahiptir amma günlük koşuşturmaca içerisinde farkına varılmaz . Çene Eklem(joint) indeki farklılık umumiyetle sınav dönemleri vb gibi sinirsel baskının arttığı dönemlerde vede kişinin kendini dinlemeye başladığı dönemlerde fark edilir .

 Konuya başlarken ,  çene Eklem(joint) indeki mesele leri ,  � çene Eklem(joint) indeki değişiklikler � ollaraak tanımlamaya çalıştık .  Eklem(joint) de kişinin fark ettiği her değişiklik 1 mesele in emare si demek değildir;   Açma kapama sırasında Eklem(joint) de oluşan farklı 1 ses yada yemek esnasında kişinin fark ettiği sesler Tedavi(iyileştirme) sürecini başlatacak emare ler değildir . Yanlız , bu gibi bulguların yanında , yemek yemede ağrı , gece yatarken ağrının sürmesi , sabah kalktığında dişlerini kapatamama , ağız aşmada kısıtlılık yada hiç açamama  gibi emare ler Tedavi(iyileştirme) ye ihtiyaç olduğunun göstergesidir .

 Çene Eklem(joint) i Mesele lerinin Sebep leri:

1 . Ağızda kısmi yada tam diş eksikliği ,

2 . Travma; Bir trafik kazası , çapma , bölgeye alınan şiddetli 1 darbe , kolaydeðil 1 diş çekimi , diş çekimi yada diğer dişle alakalı müdahalelerin uzun sürmesi .

3 . Tam uyumlandırılmamış protezler .

4 . Ağızdaki oklüzyon diye adlandırdığımız kapanış dengesinin aniden vede çarpıcı şekilde değiştirilmesi (dişlerin tümünün porselenle kaplanması vb) .

5 . Sakız çiğneme alışkanlığı .

6 . Eklem(joint) i oluşturan yapılardaki  ailevi 1 yatkınlık sebebi ile mevcut oluþan yada gelişebilecek anatomik zayıflık .

7 . Osteoporoz . İleri yaşlarda bayanlarda kemik yapısında oluşacak değişikler bazı diğer faktörlerle birleştiğinde 1 mesele e sebep meydana gelebilir .

8 . Romatoid artiritis . Tüm Eklem(joint) lerde rahatsızlığa sebep oluþan bu tablo çene Eklem(joint) inide etkileyebilir .

9 . Enfeksiyon .

10 . Tümörler .
 
 
 

 Çene Eklem(joint) i Mesele lerinin Tipleri:

    İnternal düzensizlikler:
    Çene Eklem(joint) i kırıkları
    Çene Eklem(joint) inin kafa tabanına kaynaması (Ankiloz)
    Çene Eklem(joint) inde patolojik büyümeler , tümörler
    Çene Eklem(joint) inde çıkmalar
    Osteoartiritis


 İnternal Düzensizlikler

 Çene Eklem(joint) ini oluşturan yapılardaki düzensizliklere bağlı oluþan değişikliklerdir . Çene Eklem(joint) inde hareketlerde ses , ağrı , ağız açıklığında daralma vede hareketlerde zorlanma ile karakterizedir . Mesele i oluşturan faktörler yukarıda sıralanmış olup , tümör vede enfeksiyon dışındaki tüm faktörler bu rahatsızlığın meydana gelmesinde rol oynar .

H alk arasında en çok tanınan vede en çok rastlanılan Eklem(joint) rahatsızlığı bu gruptur . Bir yada aniden aþırı sebep le anatomisi bozulan Eklem(joint) vede bağların gevşemesi ile öne yada yana kayan Eklem(joint) diski ile karakterize bu tablo çiğnemede ağrı , ağız açıklığında kısıtlılık  hatta önümüzdeki dönemlerinde hiç açamama gibi 1 klinik görünüm sergiler .

  Tedavi(iyileştirme) :

 Hastalığın şiddetine bağlıdır . İlk dönemlerde , sebebin ortadan kaldırılması önemlidir . Eksik 1 diş varsa tamamlanmalı , ahenksiz protezler düzeltilmeli yada yenilenmeli ,  oklüzyon dediğimiz kapanış dengesindeki bozukluklar ortadan kaldırılmalıdır .  Yüksek yapılmış 1 diş dolgusunun bile bazı hastalarda bu rahatsızlığa yol açabileceğini unutmamak gereklidir . Disk�in dinlenmesine yardımcı olacak , 1 ısırma plağı kullandırılmalıdır . İlave ollaraak , uzun vadeli , kontrollü ve  uygun 1 ilaç Tedavi(iyileştirme) si çok avantaj lı olacaktır .

 Daha önümüzdeki vakalarda , ilave ollaraak artrosentez denilen vede cerrahi müdahelelerin en zor olmayan şekli oluþan Eklem(joint) boşluklarının yıkanması (bir yada birkaç kez)  vede Eklem(joint) içi ilaç uygulaması yapılabilir .  Hasta , erkek ,  32 yaşında vede yukarıda tarif ettiğimiz tipik bulgularla başvurdu . Klinik muayenesinde , ağrıları başlamadan kısa 1 süre önce üst çenesine vede sol alt çenesinde azılar bölgesinde porselen köprüler yaptırdığını belirtti . Ağız muayenesinde alt çenede köprünün yapılmamış olduğu bölgede dişlerin kapanışının son C° Derece hatalı olduğu gözlendi . Bir çok faktörün 1 araya gelmiş olduğu bu vakada internal bozukluğun vede ağrılı 1 tablonun oluşması beklenen 1 olaydır .

  Tedavi(iyileştirme) ollaraak , protezleri uyumlandırılmış , oklüzyonda lüzumlu düzeltmeler yapıldıktan sonra ilaç Tedavi(iyileştirme) sinin yanı sıra rahatsızkiþiye ısırma plağı kullandırılmıştır .

 

 

 

 

Çene Eklem(joint) i hastalıkları hakkında bitkisel(doðal) Tedavi(iyileştirme) yöntemleri için tıklayınız

 

 

Etiket :   çene Eklem(joint) i hastalıkları , çene Eklem(joint) i , çen kayması , çene yapısı , çene yapısı bozukluğu , çene nasıl düzelir


Hastalıkları

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp