Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Kadın Hastalıkları Akıntı

 

 

Kadın Hastalıkları Akıntı vede Tedavi(iyileştirme) Yöntemleri

 

 

Kadın Hastalıkları Akıntı vede Tedavi(iyileştirme) sine Yardımcı Olan Bitkisel(doðal) Ürünler İle İlgili Açıklamalar Yazımızda Yer Almaktadır Okumak İçin Linke Tıklayınız

 

 

hastalıkları hakkında bitkisel(doðal) Tedavi(iyileştirme) yöntemleri için linki tıklayınız

 

 

 

 

 Vajinal akıntı fizyolojik ( doğal ) yada fizyolojik olmayan akıntı ollaraak incelenir;


   Aslında  tüm  kadınlarda 1 miktar vaginal akıntı vardır , bu tamamen fizyolojik  - doğal 1 durumdur .Buna fizyolojik akıntı denir .
Kadınlarda salgılanan  hormonlarla rahim(uterus) ağzında mevcut bezlerden kaygan 1 sıvı (akıntı) salgılanır . Bu sıvı sayesinde kadında  vagina  kayganlığını sağlanır ,  cinsel ilişkinin rahat olması sağlanmış olur .Bu doğal salgı (akıntı) eksik oluþan kadınlarda disparöne denen ağrılı cinsel ilişki durumu görülür .


   Menopoz   çağı  kadınlarda da  bu doğal vajinal akıntı da azalma olur , kuruluk görülür .Ağrılı ilişki yakınmaları olur .
Yine sağlıklı kadınlarda yumurtlama dönemine doğru fizyolojik vajinal akıntı da artma olur ,bazı kadınlar bu artıştan çok rahatsız olup doktora giderler .
Bahsedilen fizyolojik vajinal akıntı ; renksiz ,kokusuz , vede ciltte tahriş  yada kaşıntı yapmaz .
Bu tür fizyolojik vajinal akıntı Tedavi(iyileştirme) gerektirmez , sağlıklı kadınlarda görülür .


   Kadınlarda bazen genital bölge için  kullanılan parfümler , pedler , vajinal tamponlar , koruyucu amaçlı kremler de  rahim(vajina) da akıntı sebebi meydana gelebilir .


   Fizyolojik olmayan vajinal akıntı , Enfeksiyon lı akıntı ( vajinit ) ollaraak karşımıza çıkar .
Rahim(vajina) da gelişen Enfeksiyon lı akıntı vajinitir .  Vajinal akıntı miktarı yine artmıştır , fakat kötü koku vede çamaşırlarda   leke vardır , kaşıntı - irritasyon eşlik edebilir .


   Vajinal akıntı kıvamı daha koyu ,sarı yada yeşil renkli ,köpüklü , süt kesik gibi meydana gelebilir .
Akıntı rahim(vajina) da iltihaba bağlı olabileceği gibi , kullanılan spiral( rahim(uterus) içi araç) , yabancı cisim , rahim(uterus) ağzı iltihabı (servisit) ,rahim ağzı polip(iyi huylu tümör) bulunması ,rahim ağzı yara- kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi sebebi yle , olabileceği için her vajinal akıntı masum değildir .Jinekolog görmesinde avantaj vardır .

 

 İltihaplı vajinal akıntı nın oluşmasını önlemek için bazı önlemler alınabilir;

Her WC sonrası temizlik önden arkaya doğru muhakkak yapılmalı .

Vajinal tampon vede ped kullanılıyorsa , 4-6 saatte 1 değiştirilmeli .

Ortak kullanılan havuz , sauna tarzı yerlerin  temizliği kontrol edilmeli , ıslak mayolarla uzun süre kalmamaya çalışmalı .

Cinsel ilişki sonrası , mens kanaması sonrası rahim(vajina) temizliği sık sık yapanlarda rahim(vajina) nın koruyucu katman sı zayıflar , vede enfeksiyonlara zemin hazırlar .İllede temizlik yapılacaksa dış genital bölge temizliği için hazırlanmış ortam asitliğini bozmayacak şampuanlarla beraber  ılık temiz su  kullanılabilir .

   Kontrolsüz antibiyotik kullanmamalı , bunlarda vajinal asitliği bozarak akıntı sebebi meydana gelebilir ler .

   Eğer tanımadığı 1 kişi ile cinsel ilişkiye girilecekse muhakkak kondom kullanılmalı .

 

   Kadınlarda en çok görülen vajinal akıntı etkenleri hangileridir ?


   Kadınlarda en sık ollaraak Rahim(vajina) da mantar iltihabı görülür , dış genital yapılarda  kaşıntı vede irritasyon yapar .Kadınlar özellikle dış  genital organlarındaki ( vulva)   kızarıklık vede şişlik halinden yakınırlar .Bu tür vajinal akıntı al ve  süt kesiğine benzetilir ,etken  Candida adı verilen  mantardır .


   Bu tür 1 vajinal akıntı sebebi araştırıldığında , kadının son vakitler da herhangi 1 rahatsızlığı için antibiyotik kullanmış olduğu ,veya  o anda gebe olabildiği görülüyor . Bu tür vajinal akıntı çok tekrarlıyorsa şeker hastalağı da incelenmeli . Tedavi(iyileştirme) ollaraak   anti-mantar ilaçları kullanılır ,eş Tedavi(iyileştirme) si muhakkak yapılır , bulaşıcıdır .


   İltihaplı vajinal akıntı sebebi ollaraak 1 diğer sebep   Gardnerella vaginalis enfeksiyonudur . Artmış  hafif sarımsı 1 vajinal akıntı vardır . Tipik ollaraak bu akıntı çok  kötü kokuludur , eşleri rahatsız eder . Tedavi(iyileştirme) akıntı değerlendirmesi sonrası antibiyotiklerle yapılır .
 
   Bir diğer vajinal Enfeksiyon lı akıntı sebebi trichomonas vaginalis  dir .
Cinsel ilişki ile bulaşır ,  bol miktarda yeşilimsi 1 vajinal akıntı yapmaktadır . Akıntı irritasyona yol açar , genital organlarda  yanma hissi vede kaşıntı  , bariz yakınmalarıdır .
Bu tür akıntı Tedavi(iyileştirme) sinde  eş Tedavi(iyileştirme) si de yapılmalıdır .


   Vajinal akıntı yakınmaları oluþan 1 kadın , muhakkak    jinekolog tarafından değerlendirilmeli , uygun Tedavi(iyileştirme) düzenlenmelidir .

 

   Tedavi(iyileştirme) edilmemiş vajinal akıntı riski nedir ?


   Tedavi(iyileştirme) si iyi yapılmamış , sık tekrarlayan vajinal Enfeksiyon lı akıntı daha sonra  iç genital organlara  yayılabilir , bu yaygın Enfeksiyon lı durum  ötede kısırlık  tablosuna kadar gidebilir .

 

 

 

hastalıkları hakkında bitkisel(doðal) Tedavi(iyileştirme) yöntemleri için linki tıklayınız

 

 

Etiket : kadın , kadın hastalıkları , kadınsal , kadına özel , vajina , akıntı , vajinal akıntı , akıntı sebep leri


Hastalıkları

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp