Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Genital Bölgedeki Siğiller    Genital Bölgedeki Siğiller , genital siğiller muhakkak Tedavi(iyileştirme) edilip önlem alınmalıdır . Yoksa daha kötü sonuçlara yol açabilir . Bu mesele hakkındaki teferruat lı veri leri yazımızda bulabilirsiniz .Genital Siğiller


   HPV sadece genital siğillere sebep olmaz . Bu virusun 60'dan aþırı değişik alt grubu vardır vede bu gruplardan bazılarının rahim(uterus) ağzı kanserine sebep olduğu bilinmektedir . Bazı tipleri ise anus kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi ine yol açabilmektedir . Her HPV enfeksiyonu kondilom yada kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi e sebep olmaz . Aslında çoğu enfeksiyon emare vermeden geçirilir . Kişinin bağışıklık sistemi bu virüs ile başedebilir vede emare ler ortaya çıkmadan hastalık tesiri z hale getirilir . Ancak bu başarı HPV'nin tehlikesiz olduğu neticesini çıkarmaz . HPV enfeksiyonunun henüz 1 tedavisi yada aşısı olmadığından bu hastalığın Tedavi(iyileştirme) sinde en önemli faktör hastalığı bilmek vede Bulaşma genital HPV hastalığı taşıyan 1 bireyle girilen her türlü cinsel ilişki ile bulaşabilir . Virüs , ilişki sırasında ciltte ortaya çıkan mikroskopik yırtıklar vede sıyrıklar vasıtası ile ciltten cilde temas yolu ile bulaşır . Virüsün erkek menisi içinde de saptanması vücut sıvılarının teması yolu ile de bulaşabileceğini düşündürmektedir . Virus ile tamas eden herkesde enfeksiyon bulguları ortaya çıkmaz fakat kondilom ortaya çıkan bireylerin %60-90'ının eþ inde de virüs olduğu saptanmıştır . Virüs birkere vücuda girdikten sonra uzun yıllar sessiz kalabilir . Cinsel yönden etkin oluþan herkeste görülebilir . En çok aniden aþırı sayıda partneri olan , yada eþ i aniden aþırı kişi ile 1 arada olmuş 15-30 yaş arası kişilerde görülür . Gebelik esnasında çok hızlı 1 seyir izler . Nadiren anneden bebeğine geçebilir .

emare leri


   Genelde dış genital bölgede küçük siğiller ortaya çıkar . Bunlar kişinin kendisi tarafından görülebilir yada elle pay dilebilir . Siğiller yumuşak , pembe-beyaz renkli , karnıbahar benzeri oluşumlardır . Tek yada grup halinde meydana gelebilir ler . Vakit vakit dışarı kabarık olmayıp düz ollaraak bulunurlar . Nadiren rahim(vajina) içinde ,makat çevresinde ağız vede boğazda da görülebilirler . Kondilomda ağrı olmaz , amma arasıra kaşıntı ve yanma görülebilir . Tedavi(iyileştirme) olmadığı taktirde siğiller hiçbir değişikliğe uğramadan uzun 1 süre kalabilir , acak bu davranışları oldukça nadirdir . Genelde sürekli ollaraak büyüme vede yayılma eğilimleri vardır . Kondilom ile 1 arada başka 1 vajinal enfeksiyon varsa bu büyüme daha hızlı olur . Çoğunlukla vücudun nemli vede sıcak bölgelerine doğru yayılma gösterir . Eğer rahim(vajina) vede makat etraf ında anormal renk vede şekil değişiklikleri ile anormal kabarıklıklar görülürse , genital bölgede kaşıntı , yanma vede kanama(kan kaybı) varsa ,partnerde kondilom mevcut ise yada daha önceden geçirmiş ise muhakkak 1 jinekolojik muayeneden geçmek gerekir .Tanı muayene esnasında lezyonların görülmesi ile konur . Bazen bazı solüsyonlar uygulanarak ciltteki renk değişikliklerinden siğil olup olmadığı anlaşılabilir . Dıştan görünen herhangi 1 lezyonun olmadığı durumlarda rahim(uterus) ağzının büyüteç benzeri kolposkop adı verilen 1 cihaz ile incelenmesi ile tanı konabilir . Smear testi kondilomun tanı vede takibinde son C° Derece önemlidir . Hayatının herhangi 1 döneminde kondilom geçiren kişiler yılda 1 kez smear yaptırmalıdırlar . Kondilom tanısı konan kişilerin eþ leri de muhakkak muayene olmalı vede gereklidir ise Tedavi(iyileştirme) edilmelidir . Çünkü Tedavi(iyileştirme) edilmemiş 1 eş enfeksiyonun sürekli yeniden bulaşmasına sebep meydana gelebilir .

Tedavi(iyileştirme)

   Kondilom gözardı edilmemesi gereken 1 hastalıktır . Tedavi(iyileştirme) de virüsü yok etmek mümkün değildir . Tedavi(iyileştirme) sadece siğilleri ortadan kaldırır . Pek çok vakada tek sefer Tedavi(iyileştirme) yeterli olmamakta en az 2 seans gerekmektedir . Tedavi(iyileştirme) de tıbbi vede cerrahi yaklaşımların ikiside uygulanabilir . Tıbbi Tedavi(iyileştirme) ollaraak dıştan sürülen bazı ilaçlar kullanılabilir fakat bu uzun süreli vede zli 1 Tedavi(iyileştirme) dir . Çoğu ilaç hasta tarafından değil hekim tarafından uygulanmalı vede direk lezyonun üstüne tatbik edilmelidir . Normal dokuya temas ettiğinde pekçok ilaç tahribata sebep olur . Bu sebep le son C° Derece dikkatli uygulama gereklidir . Bazı ilaçlar ise direk ollaraak lezyona hekim tarafından enjekte edilir .Cerrahi Tedavi(iyileştirme) de en çok uygulanan yöntem lezyonun yakılması ya da dondurulmasıdır . Burada amaç lezyonun tahrip edilmesidir . Dondurma işleminde (krioterapi , cryotherapy) sıvı nitrojen yada karbondioksit kullanılır . yakma işleminde ise laser yada elektrokoter uygulanır . Bazı büyük lezyonlar cerrahi ollaraak çıkarılmayı gerektirebilir . Dondurma hariç diğer cerrahi işlemler için bölgesel yada tercihan Umumi anestezi uygulanır .

Önlem


   Genital siğil riskini azaltmanın en tesirli yolu aniden aþırı sayıda partner ile 1 arada olmamaktır . Ancak bunun mümkün olmadığı durumlarda prezervatif en tesirli önlem yoludur . Prezervatif siğillerin yanısıra cinsel yolla bulaşan AIDS'de dahil olmak üzere pekçok hastalığa karşı koruma sağlar . Siğiller kondomun kapladığı alan dışında da bulunabildiğinden prezervatif vakit zaman tesiri z kalabilir .

Etiketler; genital mantar siğil , siğil , siğiller , mantar Tedavi(iyileştirme) si , mantar ilaçları , vaginal koku , mantar Tedavi(iyileştirme) , vaginal mantar , genital koku , mantar Tedavi(iyileştirme) si ilaçları , vaginal akıntı , siğil Tedavi(iyileştirme) si


Genital Mantar Siğil

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp