Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Hamilelikte Yumurtlama Dönemi


Hamilelikte Yumurtlama Dönemi Hakkında Bilinmesi Gereken Herşey

 

Hamilelik Hakkında A dan Z ye bilinmesi ve dikkat edilmesi gerekenler , % 100 bitkisel(doðal) gebe liği destekliyici ürünlerimiz hakkında herşey aşağıda makalemizdedir . .




% 100 Bitkisel(doðal) Hamileliğe Destek Ürünlerimiz İçin TIKLAYINIZ

 

Yumurlama Günü:


    
     Gebelik istemek yada gebelik istememek… Her 2 halde da bilinçli kadınların yumurtlama günlerini bilmeleri gerekmektedir . Bazı kadınlar vücutlarındaki çeşitli emare leri izleyerek , yumurtlama günlerinin tahmin edebilirler .

     Yumurtlama , kadınların ergenliðe geçiþ le 1 arada hayatına giren 1 döngüdür . Geneldegirls .gif düzenli ollaraak her ay , yumurtlama döngüsünün işareti oluþan aybaşı kanamasıyla 1 arada yaşamayı öğreniriz . Ancak gebelik isteği yada gebelik istememe söz konusu olduğunda , düşünülmesi vede bilinmesi gereken hadise yumurtlama tarihidir . Kadınlar yumurtlama gününü dikkate alarak gebelik şansını arttırabilirler , yada gebe kalmaktan korunabilirler .
     Genel ollaraak yumurtlama gününün takibi , ilimsel ollaraak doğum kontrol yöntemi sayılmakla beraber , çoğu bilinçli kadının uyguladığı takvim yöntemi ollaraak bilinir . Kadınlar yumurtlama günlerini doğru tahmin ederek riskli günlerde ilişkiye girmezler . Ancak bu yöntem yüzde yüz korunma yöntemi olamaz . Çünkü yumurtlama döngüsü farklı bireylerde farklı biçimdedir . Daha da önemlisi ayda aniden aþırı yumurta üretilmesi de mümkündür .

Ayda Aniden Aþırı Yumurtlama

     İnsanlar arasında sık yapılan espirilerden biridir . “Üstüme şapka atılsa gebe kalırım !” Önemli oluþan u şakanın ilimsel temelidir . Çünkü mütehassız araştırmacılara göre , bazı kadınlar ayda 1 kez değil , değişik vakitler da da aniden aþırı yumurta üretebiliyorlar . Bu sebep le de farklı vakitler da oluşan yumurtalama döneminin takibi zorlaşıyor .

Yumurtlama Gününüzü Hesaplayın

     Farklılıklar olmakla 1 arada Umumi ollaraak döllenme olasılığının daha yüksek olduğu günler adet döneminin ortasındaki günlerdir . Yani umumiyetle kadınlarda yumurtlama , beklenen adet gününden ondört gün önce oluşur . Ancak bu Hal kişiler arasında farklılıklar gösterebilir . Aynı kadının farklı adet dönemlerinde bile yumurtlama tarihi farklılık gösterebilir . Bu sebeple takvim yöntemi ile korunma çabası içinde oluþan kadınlar , hayal kırıklılığına uğrayabileceklerinden , modern doğum kontrol yöntemleri kullanılması katiyetle önerilir .
     Yumurtlama olasılık inin yüksek olduğu günleri belirlemek amacıyla kullanılan 1 çok yöntem vardır . Bu yöntemlerden yaygın ollaraak kullanılanları; vücut ısısı takibi , rahim(uterus) ağzı salgısı uzama testi , rahim(uterus) ağzı yumuşama testi , luteinize edici hormon (LH) yükselmesini tespit eden testler (tükürük , kan vb) , ultrasonografi ile yumurtlamanın takibidir .

Yumurtlama günü tespitinde kullanılan yöntemler

  • Vücut Isısı Takibi
  • Rahim(uterus) Ağzı Salgısı Uzama Testi
  • Rahim(uterus) Ağzı Yumuşama Testi
  • Ultrasonografi ile yumurtlamanın takibi
  • Luteinize Edici Hormon (LH) yükselmesini tespit eden testler



Vücut Isısı Takibi Yöntemi

     Genel ollaraak kadınlarda 1 adet dönemi vasati 28 gündür . Yumurtlama vasati ollaraak beklenen adetten 14 gün önce görülür . Eğer adet dönemi daha uzun yada kısa ise yumurtlama gününün hesabı değişecektir . Örnek ollaraak ; adet dönemi 35 gün ise (33-14=19) 19 . gün , adet dönemi 25 gün ise (25-14=11) 11 . gün yumurtlama olması beklenir . Kadınlarda vücut ısısının izleme(takip) edilmesiyle de , yumurtlamanın olup olmadığı vede yumurtlama günü tahmin edilebilir vede gebelik isteği ile yada aksi ile alakalı öngörü edinilebilir .
     Adeti vede yumurtlaması düzenli oluþan 1 kadında 28 günlük 1 adet döneminin ilk 14 gününde vücut ısısı , 36-37 derecedir . Yumurtlama zamanından kısa 1 süre sonra bu ısı 37 C°nin üstüne çıkar . Vücut ısısı yükseldiği anda , gebelik için umumiyetle vakit geçmiştir .         İlişkiyi vücut ısısı yükselmeden önceki gün içinde gerçekleştirilmelidir .

     Örnek ollaraak ; vücut ısısı takibiyle adet döneminin 15 . günü yumurtlama olduğu tespit edilmişse vede gebe lik isteniyorsa 1 sonraki adet döneminde adetin 14 . günü en ideal ilişki zamanıdır . Bu vakit gebelik isteyenlerce yoğun ollaraak değerlendirilmeli yada gebelik istemeyenler için ilişkiden uzak durulmalıdır . Yumurtlamanın ardından , luteal faz denilen adet döneminin ikinci yarısı başlar .
     Bu dönemde hormonların tesiri yle vücut ısısı 37 C°nin üstünde kalır . Beklenen adetin ilk gününden itibaren vücut ısısı düşer . Eğer gebelik olursa , ısı düşmez vede doğuma kadar 37 C°nin üstünde kalmaya Daimi eder .


Rahim(uterus) ağzı pozisyonu vede rahim(uterus) ağzı yumuşama testi

     Rahim(uterus) ağzı dediğimiz bölge , rahminin rahim(vajina) içerisindeki giriş bölümüdür . Her kadında adet dönemi boyunca rahim(uterus) ağzı farklı kıvamda olur . Rahim(uterus) ağzının sert yada yumuşak olmasına göre de yumurtlamanın olup olmadığı anlaşılabilir . Yumurtlama sırasında rahim(uterus) ağzına dokunulduğunda , daha yumuşak ollaraak ele gelir . Ancak yumurtlama gününün belirlenmesi açısından güvenilir 1 yöntem değildir .


Rahim(uterus) ağzı salgısı uzama testi

     Rahim(uterus) ağzındaki sümüksü maddeye rahim(uterus) ağzı salgısı denilir . Yumurtlamayı izlemenin en iyi yollarından biri de bu salgıdaki değişiklikleri gözlemlemektir . Vajinaya parmak sokularak rahim(uterus) ağzından 1 parça salgı alınarak , 2 parmak arasında yoğunluğu vede uzama miktarı kontrol edilir . Adet döneminin başında bu salgı kalın , mat vede uzaması az haldedir . Yumurtlama gününden 1-2 gün önce berrak , kaygan vede elastik halde dır . Salgıyı parmaklar arasına aldığında kayganlığı pay dilir . İşaret vede baş parmakları arasında bu salgı , parmaklar açıldığında 5-10 cm kadar uzayacaktır . Yumurtlama sonrasında ise rahim(uterus) ağzı salgısı kaba vede hamur gibi yapışkan hale gelir . Adetten hemen önce çok az salgı vardır vede rahim(uterus) ağzı neredeyse kuru halde dır .

Yumurtlamayı gösteren testler

     Yumurtlamayı gösteren testler eczanelerde hazır kitler halinde satılır . Her kitin içinde 5-7 adet çubuk bulunur . Bu çubuklara damlatılan kan yada sürülen tükürük sayesinde Luteinize Edici Hormonun yumurtlamadan hemen önce yüksek olduğu dönem belirlenebilir . Hızlı yükselmeden 24-36 saat sonra yumurta çatlamaktadır . Testte pozitif sonuç alındığında yumurtlama 1 sonraki gün olacak demektir . Gebelik isteyenler ertesi gün cinsel birleşme planlanlayabilirler .


Ultrason ile takip

     Ultrasonagrafi yardımı ile yumurtalıklardaki yumurtanın büyümesini izleme(takip) ederek yumurtlama gününü saptamak en başarılı neticesi verir . Genelde hamilelikte n korunmak isteyenlerin değil daha çok gebelik planlayanların tercih edebileceği 1 yöntemdir . Yumurtlama takibine başlangıç günü değişmekle 1 arada (genellikle 7 . gün) 1-2 gün aralıklarla , foliküllerin büyüklüğü vede yumurtlama olayı izleme(takip) edilir . Foliküller umumiyetle 18-20 mm olduklarında çatlarlar .

Tüm kadınlar , yumurtlamadan hemen önce güzelleşir

     Kadınlar , yumurtlamadan hemen önce güzelleşiyor ! Bu araştırma , Newcastle Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan 1 tespit . 48 kadının yumurtlamadan hemen önce vede yumurtlamadan yaklaşık 1 hafta sonra vesikalık fotoğrafları çekildi . Bu fotoğraflar , 260 kadın vede erkeğe gösterildi . Deneklere kadınların hangi fotoğraflarının daha çekici olduğu soruldu . http: //www .hamilemiyim .net/Denekler , yumurtlamadan hemen önce çekilen fotoğraflardaki kadınları daha güzel buldular . Güzel bulmalarına sebep oluþan etkenleri ise dudakların kalınlığı vede rengi , göz bebeğinin büyüklüğü vede cilt rengi ollaraak belirttiler .
    

     

% 100 Bitkisel(doðal) Hamileliğe Destek Ürünlerimiz İçin TIKLAYINIZ 

 

 

Etiket :  Hamilelikte haftalar , hamilelikte hesaplama , hamilelikte ilişki , hamilelikte testler , hamilelik emare leri , hamilelikte ağrılar , hamilelikte akıntı , hamilelikte bulantı , hamilelikte adet , hamilelikte kanama , hamilelikte kilo , hamilelikte kasık ağrısı , hamilelikte düşük , hamilelikte karın ağrıları , hamilelikte su , hamilelikte göbek ağrısı , hamilelikte çatlak , hamilelikte gelişim , hamilelikte yemek , hamilelikte bebek gelişimi ,hamilelikte çatlaklar , hamilelikte aşı , hamilelikte aşı , hamilelikte rejim , hamilelikte hareketler , hamilelikte doğum , hamilelikte ilk ay ,hamilelikte mide yanması , hamilelikte sırt ağrıları , hamilelikte egzersiz , hamilelikte kan testi , hamilelikte bel ağrıları , hamilelikte kahve ,hamilelikte ultrason , hamilelikte hafta hesaplama , hamilelikte kaşıntı , hamilelikte tansiyon , hamilelikte saç boyamak , hamilelikte çay ,hamilelikte bitkiler , hamilelikte baş ağrısı , hamilelikte kahverengi akıntı , hamilelikte bebek hareketleri , hamilelikte tetanos aşısı , hamilelikte şeker yüklemesi , hamilelikte giyim , hamilelikte gaz , hamilelikte sancı , hamilelikte enfeksiyon , gebe likte akıntının rengi , hamilelikte baş ağrıları , hamilelikte gıdaalımı listesi , gebe likte adet görülürmü , hamilelikte spor , hamilelikte yapılması gerekenler , hamilelikte türü yet ,hamilelikte ishal(diyare) , hamilelikte bebeğin kilosu , hamilelikte kan gelmesi , hamilelikte son hafta , hamilelikte aylar , hamilelikte yolculuk , hamilelikte ayak şişmesi , hamilelikte ilaç kullanımı , gebe likte pilates , hamilelikte plates , hamilelikte balık , hamilelikte kullanılan ilaçlar , hamilelikte şişlik ,hamilelikte bitki çayları , hamilelikte kürtaj , hamilelikte folik asit , hamilelikte kramp , hamilelikte tiroid , hamilelikte ne yemeli , hamilelikte soda ,hamilelikte kusma , hamilelikte kalp atışı , hamilelikte hastalıklar , hamilelikte bakım , hamilelikte oruç , hamilelikte lekelenme , hamilelikte gaz ,hamilelikte epilasyon , hamilelikte ilişkiye girilirmi , hamilelikte yatış pozisyonları , hamilelikte emzirme , hamilelikte Sivilce(akne) (akne) , hamilelikte a vitamini , hamilelikte gaz , hamilelikte giyim

Gebelikte ve Hamilelikte

Bu Kategorideki Diğer Yazılar





Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp