Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Kafada Eczama(egzama)

         Kafada Eczama(egzama) ,kafada çıkan Eczama(egzama) hastalığı hakkında veri ler aşağıdaki yazımızda yer almaktadır .Kafada çıkan Eczama(egzama) hastalığı hakkında daha aþırı veri sahibi olmak istiyorsanız aşağıdaki makalemize göz atmanızı tavsiye ederiz .

Egzema , derideki özel iltihabi değişikliklerdir . Hastalık , derideki görünüm ollaraak her Rahatsızkiþide farklılık gösterebilir . Tedavi(iyileştirme) gerektiren cilt lezyonlarından yarısından fazlası bu grupta bulunur . Egzema vede dermatit terimleri birbiri yerine kullanılabilse de bazı doktorlar olayın sebebi biliniyorsa dermatit , bilinmiyorsa egzema deyimini kullanırlar .

Egzema derinin iltihabı (enflamasyonu) anlamına gelir . Genellikle kaşıntılıdır , bariz C°de enflamasyon vede vesikül oluşumu görülebilir . Bu görüntü , egzema sözcük sinin türediği ”kaynamak” anlamındaki Yunanca sözcüğe son C° Derece uygundur .

Eczama(egzama) nın belli başlı emare leri
* Deride kızarıklık
* Deride su toplamış görüntüsünde alanlar
* Pullanma
* Kabuklanma , deride kalınlaşma
* Deri bütünlüğünü bozan yarık
* Sürekli , (zaman zaman) kaşıntı

Eczama(egzama) hastalarında , bu emare lerden biri yada birkaçı görülebilir . Eczama(egzama) her Rahatsızkiþide farklı emare ler verdiği gibi , Eczama(egzama) hastanın vücudunun bölgelerinde farklı görünümde meydana gelebilir .

Eczama(egzama) lar , dış vede iç faktörlere bağlı ollaraak ortaya çıkarlar . Eczama(egzama) nın belirlenmesinde , hastanın kullandığı ilaçlar , kullandığı kozmetikler , mesleği , hobileri , kullandığı özel eşyaların yapısı(örneğin imitasyon süs eşyası , rujlar , rimeller . .) v .s .hakkında ipuçları verebilir .

Dış faktörlere bağlı ekzema

1 . Allerjik Eczama(egzama) : Temas ettiğimiz yada karşılaştığımız 1 çok kimyasal madde cildimizde hassasiyet oluşturur vede Eczama(egzama) meydana gelir .

Sıklıkla allerji yapan maddeler şunlardır:
*
Lastik (Latex) eşyalar(Lastik eldivenler ,çoraplar ,bantlar ,flasterler…) .
* Bazı metaller (Nikel en sık alerjik reaksiyona sebep oluþan metaldir vede çoğunlukla süs eşyalarının klipsleri , sütyen klipsleri , pantolon askıları , fermuarlar , pantolonlardaki metal düğmelerde bulunur) .
* Kozmetikler (rujlar , göz farları , tırnak cilaları v .s .içindeki maddeler ) .
* Parfümeri maddeleri (alerjik temas Eczama(egzama) nın en önemli sebep lerinden biridir . Günümüzde birçok erkek vede kadında cilde uygulanan , sürülen parfümerilerin dışında ev cilaları , ev kokuları da alerjiye sebep olabilmektedir) .
* Deri eşyalar (saat kayışları , araba direksiyonu , ayakkabılar . .)

2 . Alerjik olmayan Eczama(egzama) : Bazı güçlü asitler , kimyasal maddeler ile birkaç temas neticesi ortaya çıkabilen kafigelmeyecek koruma vede dikkatsizlik neticesi ortaya çıkan ekzemadır . En sık ellerde vede yüzde görülür . Bu grup Eczama(egzama) da güçlü tesirli olmayan bazı maddeler ile oluþan sık temas da zamanla Eczama(egzama) ya sebep olur (örneğin ev kadının el ekzeması) .

İç faktörlere bağlı ekzema

Bu grup özetle şöyle anlatılabilir:

*
Çocukluk çağında görülen , aile soyağacında bulunan , umumiyen astımın vede saman nezlesinin eşlik ettiği Eczama(egzama) .
* Deri de en çok yağ üreten bölgeler oluþan kafa derisi , burun , kaş üstleri , sırt , dekolte bölgelerinde görülen pullu ekzema .

Egzama Hastalığı

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp