Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Ellerde Eczama(egzama)

      Ellerde Eczama(egzama) ,ellerimizin sürekli ollaraak suyla temas etmesi ,çamaşır ,bulaşık yıkamak ,çok sık ollaraak el yıkamak ellerimizde tahrişe sebep olur .Ellerde Eczama(egzama) rahatsızlığı bu tahriş neticesinde meydana gelen 1 rahatsızlıktır .Ellerde Eczama(egzama) hakkında daha aþırı veri sahibi olmak istiyorsanız aşağıdaki maklemize göz atmanızı tavsiye ederiz .

El Eczama(egzama) ları sebep olur ?
Ellerimiz sürekli dış ortamla temas halindedir . Bazı kişilerin elleri olaðan günlük aktivitelere karşı daha duyarlıdır vede basitce tahriş olurlar . El Eczama(egzama) larının çoğu bu sebep ledir . Daha çok nadiren ellere temas eden bazı maddelere karşı alerji meydana gelebilir .

emare leri nelerdir ?
Ellerde kuruluk çatlama soyulma parmak izlerinde silinme sızlama şeklinde ortaya çıkar .

Daha çok kimlerde görülür ?
Su sabun deterjan vede temizlik maddeleri deriyi en sık tahriş eden ajan(gimen) lardır .El Eczama(egzama) ları bu sebep le özellikle ev kadınları ahçılar temizlik işçileri vede elleri su ile aþırı temas eden kişilerde daha aþırı görülür .

El Eczama(egzama) sının sebebi ni nasıl bilebiliriz ?
Alerjik el Eczama(egzama) ları daha çok mesleğe bağlı ollaraak ortaya çıkar . İnşaat işçilerinde çimentoya kuaförlerde saç boyalarına sağlık personelinde eldivenlerde bulunan latekse karşı allerji görülebilir . Şüpheli durumlarda sebebi saptamak için alerji testleri yapılabilir .

El Eczama(egzama) sından korunmak için nelere dikkat edilmelidir ?
Korunma vede Tedavi(iyileştirme) de en önemli nokta tahriş edici su vede deterjan gibi maddelerden kaçınmaktır . Eczama(egzama) allerjik ise bu maddelerle teması önlemek gereklidir .

Bulaşıkta eldiven kullanmak Eczama(egzama) dan korunmak için yeterli 1 önlem midir ?
Eldiven kullanmak lüzumlu dir amma elleri terletebildiği için pamuk astarlı eldivenler tercih edilmeli arada 1 eldivenler çıkarılarak eller havalandırılmalıdır .

Nemlendirici el kremleri avantaj sağlar mı ?
Nemlendiricilerin kullanılması cildin yıkama ile kaybettiği doğal yağları yerine koyma açısından çok avantaj lıdır . Ancak bazı el kremleri parfüm vede tahriş edici başka maddeler içerebilir vede alerjik kişilerde mesele meydana gelebilir bu hastaların doktorlarına danışmaları gereklidir . Nemlendiriciler suyla her temas sonrası vede cilt kuru pay dildikçe ince 1 katman halinde uygulanmalıdır .

El Eczama(egzama) sı olanlar mutfakta nelere dikkat etmelidir ?
Eller sudan korunmalıdır . Aşırı sıcak vede soğuk su yerine ılık su tercih edilmeli . Ellerin hangi sıklıkta ıslandığı ıslanma süresinden önemlidir . Saplı fırçalar vede süngerler avantaj lı meydana gelebilir . Taze meyva vede sebzelerin öz suları da şikayetleri arttırabilir .Özellikle yemek yaparken bunlarla doğrudan temastan kaçınılmalıdır .

El Eczama(egzama) sı nasıl Tedavi(iyileştirme) edilir ?
El ekzeması Tedavi(iyileştirme) sinde en çok kortizonlu kremler kullanılır fakat bunlarında uzun vadede yan etkileri meydana gelebilir . Bu yüzden günlük el kremi şeklinde devamlı kullanılmamalı vede Tedavi(iyileştirme) doktor kontrolünde yapılmalıdır .

El Eczama(egzama) sı tekrarlar mı ?
Tekrarlayabilir . Hastalığın tekrarlamaması için hastanın korunma yöntemlerine dikkat etmesi şarttır . Eczama(egzama) şiddetliyse hastanın yaşam şeklini işini değiştirmesi bile gerekebilir .

Ellerin korunması gerçekten önemli midir ?
Ellerinizin olaðan e dönmesi birkaç ayı alabilir .

Ellerinizdeki bu döküntünün geçmesi vede tekrar etmemesi için şu kurallara uyulmalıdır:

• Ellerinizi sabun deterjan vede diğer kimyasallardan marketlerde vede eczanelerde satılan allerjik olmayan eldivenler kullanarak koruyun . Bu eldivenlerden birkaç çift alarak banyo mutfak vede çamaşırda farklı eldivenler kullanın . Eldivenleriniz delindiğinde yenileriyle değiştiriniz .
Eldivenleri işiniz bittikten sonra kurulayınız . Sebze vede meyvelerle özellikle yemek yaparken ellerin direkt temasından mümkün olduğunca kaçının

• Bulaşık makinesi kullanın . Giysileri vede bulaşıkları elle yıkamaktan kaçınınız .

• Ellerinizi ılık su vede hafif sabunlarla yıkayınız vede yıkarken yüzüğünüzü çıkarın . Çünkü yüzük altında biriken sabun egzemanızı şiddetlendirebilir .

• Soğuk havalarda dışarı çıkarken deriyi kurumaktan koruyan eldivenler giyin ellerinizi yumuşak tutan ürünler kullanın . Bu ürünleri gün boyunca ihtiyacınız oldukça kullanın .

Egzama Hastalığı

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp