Bitkisel Sağlık Ürünleri
Egzama Hastalığı

Ellerde Eczama(egzama)

      Ellerde Eczama(egzama) ,ellerimizin Daima ollaraak suyla temas etmesi ,çamaşır ,bulaşık yıkamak ,çok sık ollaraak el yıkamak ellerimizde tahrişe sebep olur .Ellerde Eczama(egzama) rahatsızlığı bu tahriş neticesinde meydana gelen 1 rahatsızlıktır .Ellerde Eczama(egzama) hakkında daha aşırı veri sahibi olmak istiyorsanız aşağıdaki maklemize göz atmanızı tavsiye ederiz .

El Eczama(egzama) ları sebep olur ?
Ellerimiz Daima dış ortamla temas halindedir . Bazı kişilerin elleri olağan günlük aktivitelere karşı daha hassas dır vede basitce tahriş olurlar . El Eczama(egzama) larının çoğu bu sebep ledir . Daha çok nadiren ellere temas eden bazı maddelere karşı alerji meydana gelebilir .

emare leri nelerdir ?
Ellerde kuruluk çatlama soyulma parmak izlerinde silinme sızlama biçimi nde ortaya çıkar .

Daha çook kimlerde görülür ?
Su sabun deterjan vede temizlik maddeleri deriyi en sık tahriş eden ajan(gimen) lardır .El Eczama(egzama) ları bu sebep le hususiyetle ev kadınları ahçılar temizlik amale leri vede elleri su ile aşırı temas eden kişilerde daha aşırı görülür .

El Eczama(egzama) sının sebebi ni neşekilde bilebiliriz ?
Alerjik el Eczama(egzama) ları daha çook mesleğe bağlı ollaraak ortaya çıkar . İnşaat amale lerinde çimentoya kuaförlerde saç boyalarına sağlık personelinde eldivenlerde bulunan latekse karşı allerji görülebilir . Şüpheli durumlarda sebebi saptamak icin alerji testleri yapılabilir .

El Eczama(egzama) sından korunmak icin nelere dikkat edilmelidir ?
Korunma vede Tedavi(iyileştirme) de en önemli nokta tahriş edici su vede deterjan gibi maddelerden kaçınmaktır . Eczama(egzama) allerjik ise bu maddelerle teması tedbir ek gereklidir .

Bulaşıkta eldiven kullanmak Eczama(egzama) dan korunmak icin yeterli 1 tedbir midir ?
Eldiven kullanmak lüzumlu dir amma elleri terletebildiği icin pamuk astarlı eldivenler tercih edilmeli arada 1 eldivenler çıkarılarak eller havalandırılmalıdır .

Nemlendirici el kremleri avantaj sağlar mı ?
Nemlendiricilerin kullanılması cildin yıkama ile kaybettiği natural yağları yerine koyma açısından çook avantaj lıdır . Ancak bazı el kremleri parfüm vede tahriş edici farkli maddeler içerebilir vede alerjik kişilerde mesele meydana gelebilir bu hastaların doktorlarına danışmaları gereklidir . Nemlendiriciler suyla her temas sonrası vede cilt kuru pay dildikçe ince 1 katman halinde uygulanmalıdır .

El Eczama(egzama) sı olanlar mutfakta nelere dikkat etmelidir ?
Eller sudan korunmalıdır . Aşırı sıcak vede soğuk su yerine ılık su tercih edilmeli . Ellerin hangi sıklıkta ıslandığı ıslanma müddetinden önemlidir . Saplı fırçalar vede süngerler avantaj lı meydana gelebilir . Taze meyva vede sebzelerin öz suları da şikayetleri arttırabilir . Hususiyetle yemek yaparken bunlarla doğrudan temastan kaçınılmalıdır .

El Eczama(egzama) sı neşekilde Tedavi(iyileştirme) edilir ?
El ekzeması Tedavi(iyileştirme) sinde en çook kortizonlu kremler kullanılır fakat bunlarında uzun vadede yan etkileri meydana gelebilir . Bu yüzden günlük el kremi biçimi nde Daimi kullanılmamalı vede Tedavi(iyileştirme) doktor kontrolünde yapılmalıdır .

El Eczama(egzama) sı tekrarlar mı ?
Tekrarlayabilir . Hastalığın tekrarlamaması icin rahatsızkişinin korunma metod lerine dikkat etmesi elzemdir . Eczama(egzama) şiddetliyse rahatsızkişinin yaşam biçimi ni işini değiştirmesi bile gerekebilir .

Ellerin korunması gerçekten önemli midir ?
Ellerinizin olağan e dönmesi birkaç ayı alabilir .

Ellerinizdeki bu döküntünün geçmesi vede tekrar etmemesi icin şu kurallara uyulmalıdır:

• Ellerinizi sabun deterjan vede başka kimyasallardan marketlerde vede eczanelerde satılan allerjik olmayan eldivenler kullanarak koruyun . Bu eldivenlerden birkaç çift alarak banyo mutfak vede çamaşırda başkaca eldivenler kullanın . Eldivenleriniz delindiğinde yenileriyle değiştiriniz .
Eldivenleri işiniz bittikten sonra kurulayınız . Sebze vede meyvelerle hususiyetle yemek yaparken ellerin direkt temasından mümkün olduğunca kaçının

• Bulaşık makinesi kullanın . Giysileri vede bulaşıkları elle yıkamaktan kaçınınız .

• Ellerinizi ılık su vede hafif sabunlarla yıkayınız vede yıkarken yüzüğünüzü çıkarın . Çünki yüzük altında biriken sabun egzemanızı şiddetlendirebilir .

• Soğuk havalarda dışarı çıkarken deriyi kurumaktan koruyan eldivenler giyin ellerinizi yumuşak tutan ürünler kullanın . Bu ürünleri gün boyunca ihtiyacınız oldukça kullanın .

Egzama Hastalığı

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp