Bitkisel Sağlık Ürünleri
Diş ve Ağız Bakımı

Ağızda Aft

 Ağızda Aft vede merak ettikleriniz

 

 Diş , Diş Rahatsızlık ları Nelerdir vede Diş Rahatsızlık ları Hakkında İzahat lar vede Bu Rahatsızlık larda Kullanılan 100 % Bitkisel(doğal) Ürünlerle Alakalı Tedavi(iyileştirme) Metod leri . Daha aşırı veri edinmek  İçin aşağıdaki makalemize göz gezdirmenizi tavsiye ederiz .

 

 Diş , Diş Rahatsızlık ları Nelerdir vede Diş Rahatsızlık ları Hakkında İzahat lar vede Bu Rahatsızlık larda Kullanılan 100 % Bitkisel(doğal) Ürünlerle Alakalı Tedavi(iyileştirme) Metod leri . Daha aşırı veri edinmek İçin linki tıklayınız .

 

 

 Bugün sizlerle çook mesele çektiğim AFT konusunu paylaşmak istiyorum . Belki çoğunuz “Aft” sözcük sini duymadı  ; amma gerçekte çook sık karşılaşılan 1 Rahatsızlık tır vede muhakkak başınıza gelmiştir . Bu yüzden bende size , internetten bulduğum dökümanlar ile yardım etmek istedim .

Tam 1 baş belasıdır , ağzımızın içinde acı veren yaralardır . Yuvarlak(oval) yada oval biçim de , çoğu al renkte oluşumlardır . Bu oluşumların sınırları son C° Derece bariz diğerbir deyişle keskindir . Çevresi kırmızı halkalarla çevrilidir . Başlangıçta yanma duygusu mevuttur . Bir gün sonra yanma duygusu ağrıya dönüşür .

Tarifinden de anlaşılacağı gibi aft , özünde 1 ağız içi iltihabıdır . Bu yüzden de tıp literatürün da AS(Aftöz Stomatit) ollaraak tanımlanır vede sık tekrarlayanlarına da RAS adı verilir . Sık tekrarlayan aftlar dikkatle izlenmelidir .

Behçet Hastalığı


RAS , umumiyetle 30 yaşın altında genç yaşlarda görülür . Bu yaştan sonra görülme sıklığı azalır . 40 yaşın üzerinde gördüğümüz aftlarda ise önce Behçet Hastalığı sonra bağışıklık(immün) sistemini zayıflatan Rahatsızlık lar üzerine yoğunlaşırız .

Tekrarlayan ağız Ülser(mide yarası) leri(RAS) , başkaca görünümler ile karşımıza çıkarlar . En sık görüleni “Minör Aft” dediğimiz biçimi dir . Minör aft , %80 oranında görülür . Bu , en hafif oluşan biçimi dir . Yanaklarımızın vede dudaklarımızın içinde , dilimizin kenarlarında , ağız tabanında çıkar . Bu yaraların çoğu 1 cm yi geçmez vede 2 hafta içinde iyileşirler .

Ergen aftı

Ergenlik zaman cinde ortaya çıkan tekrarlayıcı aftlar , “Majör Aft” ollaraak bilinir . %10 oranında görülür . Majör aftların çapları 1 cm den büyüktür . Bu boyutları ile ağız içinde tükürük bezlerini de etkileyebilir .

Başlangıçta ateş , yorgunluk , halsizlik vede yutma güçlüğü gibi yakınmalara yol açabilirler . Minör olanlardan daha şiddetli vede dramatik 1 ağrıya sebep olurlar . Yaralar daha geniş vede derindir . İyileşmeleri de uzun zaman alır . Bu , haftalar hatta aylara ulaşabilir . Bu tür aftlar iyileşse bile iz bırakabilir . Kalan bu iz , hastalığın geçmediği sanrılarına yol açabilir .

Uçuk benzeri aftlar , en az görülenidir . Görülme sıklığı %5 etraf ındadır . Bu tür aftları kadınlarda erkeklerden daha aşırı görmekteyiz . 1-2 mm çapında uçuk benzeri onlarca döküntü söz konusudur . Bu “uçuklar” , 1 araya gelerek büyük 1 yara görünümü meydana gelir lar .

30 vede önümüzdeki yaşlarda daha sık rastladığımız bu tür yaralara tıp dilinde “Herpetik Ülser(mide yarası) ” adı da verilmektedir . Bu yaralar , senede birkaç kez tekrar ederler .

Tekrarlayan ağız yaraları , büyük oranda genetik diğerbir deyişle soya çekimseldir . Karı vede koca 1 arada bu hastalığı taşıyanların çocuklarında görülme yüzdesi , %90dır . Bu , hiiç de azımsanmayacak 1 orandır .

Bu hastalığın(RAS) meydana gelmesinde travma , ön sırada yetkili tutulmaktadır . Çiğnerken sert gıdalar , içerken aşırı sıcak yada soğuk gıdalar , dişlerin doğrudan teması vede diş fırçası , ağzımızın içinde travmaya yol açan başlıca sebep lerdir . Korunma vede Tedavi(iyileştirme) icin de bunlardan sakınmak gereklidir .
Yoğun 1 yaşam temposu; önümüzdeki C°de gerilime yol açarak kaygı , depresyon türünden sinirsel sorunlara sebep meydana gelebilir . Böyle durumlarda ağızda aft yaraları ortaya çıkabilir . Stresten uzaklaşma vede rahatlama , olumlu etki yapar vede aftlar geriler .

Yediğine dikkat !

Afta sebep oluşan yiyecekler arasında domates , peynir , çilek başta gösterilmektedir . Ayrıca buğday , tahıl , kahve , çikolata , çilek vede fıstık da sayılmaktadır . Konserve katkı maddeleri de pek çook hassas kişide ağız yaralarına sebep olabilmektedir .

Bazı ilaçlara karşı hassasiyet ta afta sebep meydana gelebilir . Böyle 1 kuşku halinde kullanılan bütün ilaçlar gözden geçirilmelidir . Sadece ilacın ham maddesine değil , katkı maddelerine karşı da hassasiyet oluşabileceği unutulmamalıdır . Kısa 1 vakit önce , böylesine inatçı 1 aftı , Zofenopril türevi tansiyon ilacı kullanan 1 hastamda gözledim . İlacı kati ce mesele kalmadı . Prospektüs veri sinde yer almasa da ilacın , aft yaralarına sebep olduğu Aleni vede seçik olandı .

Aftlı hastalarda B vitaminleri , folik asit vede demir seviyelerini kontrol etmekte avantaj mevuttur . Eğer bunlar arasında düşük seviyede oluşan mevcut ise , yerine konarak iyi netice lar elde etmek olası dır .

Aft , esas itibarı ile sebebi bilinmeyen 1 Rahatsızlık tır . Çook az 1 kısmı bazı Rahatsızlık ların öncesi yada seyrinde ortaya çıkar . Dolayısıyla Tedavi(iyileştirme) planlarken öncelikle bu tür Rahatsızlık ları dışlamayı hedefleriz . Ancak bu Rahatsızlık lar vede provoke eden etkenleri dışladıktan sonra Tedavi(iyileştirme) düzenleriz . Alkol içermeyen gargaralar dışında seçilmiş olgularda , kişiye uygun dozlarda bölgesel vede sistemik kortizon Tedavi(iyileştirme) si ile yüz güldüren netice lar almaktayız . Aftların önlenmesi vede Tedavi(iyileştirme) sinde ağız temizliği son C° Derece önemlidir , katiyen gözardı edilmemelidir .

Aft yapan ilaçlar

* Romatizma(rheumatism) ilaçları
*Kalsiyum kanal blokerleri
*ACE inhibitörleri

Aft yapan Rahatsızlık lar
*Behçet Hastalığı
*Ailesel Akdeniz Ateşi
*Bağırsak Rahatsızlık ları
*Bağışıklık(immün) kafigelmez liği
*Stres

 

etiketler: diş ağız , diş beyazlatmak , diş beyazlatıcı , diş hastanesi , ağız diş , ağız vede diş , diş hastane , diş sağlığı , ağız vede dişler , ağız sağlığı , ağız diş sağlığı , diş hastaneleri , diş merkezi , diş randevu , diş sağlığı merkezi , diş hekimi , diş hastanesi randevu , diş merkezleri , diş sağlığı merkezleri , diş hekimliği , diş hekimleri , diş doktoru , ağız diş hastanesi , ağız diş randevu , diş sağlığı hastanesi , diş Rahatsızlık ları , okmeydanı diş , kartal diş , kadıköy diş , ağız Rahatsızlık ları , diş doktorları , bursa diş , kadıköy ağız , kadıköy ağız diş , okmeydanı ağız diş ,

 

 

 


Diş ve Ağız Bakımı

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp