Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Ağızda Aft

 Ağızda Aft vede merak ettikleriniz

 

 Diş , Diş Hastalıkları Nelerdir vede Diş hastalıkları Hakkında Açıklamalar vede Bu Hastalıklarda Kullanılan 100 % Bitkisel(doðal) Ürünlerle İlgili Tedavi(iyileştirme) Yöntemleri . Daha aþırı veri edinmek  İçin aşağıdaki makalemize göz gezdirmenizi tavsiye ederiz .

 

 Diş , Diş Hastalıkları Nelerdir vede Diş hastalıkları Hakkında Açıklamalar vede Bu Hastalıklarda Kullanılan 100 % Bitkisel(doðal) Ürünlerle İlgili Tedavi(iyileştirme) Yöntemleri . Daha aþırı veri edinmek İçin linki tıklayınız .

 

 

 Bugün sizlerle çok mesele çektiğim AFT konusunu paylaşmak istiyorum . Belki çoğunuz “Aft” sözcük sini duymadı  ; amma gerçekte çok sık karşılaşılan 1 hastalıktır vede muhakkak başınıza gelmiştir . Bu yüzden bende size , internetten bulduğum dökümanlar ile yardım etmek istedim .

Tam 1 baş belasıdır , ağzımızın içinde acı veren yaralardır . Yuvarlak(oval) yada oval şekilde , çoğu al renkte oluşumlardır . Bu oluşumların sınırları son C° Derece bariz diðerbir deyiþle keskindir . Çevresi kırmızı halkalarla çevrilidir . Başlangıçta yanma duygusu vardır . Bir gün sonra yanma duygusu ağrıya dönüşür .

Tarifinden de anlaşılacağı gibi aft , özünde 1 ağız içi iltihabıdır . Bu yüzden de tıp edebiyatında AS(Aftöz Stomatit) ollaraak tanımlanır vede sık tekrarlayanlarına da RAS adı verilir . Sık tekrarlayan aftlar dikkatle izlenmelidir .

Behçet Hastalığı


RAS , umumiyetle 30 yaşın altında genç yaşlarda görülür . Bu yaştan sonra görülme sıklığı azalır . 40 yaşın üzerinde gördüğümüz aftlarda ise önce Behçet Hastalığı sonra bağışıklık sistemini zayıflatan hastalıklar üzerine yoğunlaşırız .

Tekrarlayan ağız ülserleri(RAS) , farklı görünümler ile karşımıza çıkarlar . En sık görüleni “Minör Aft” dediğimiz şeklidir . Minör aft , %80 oranında görülür . Bu , en hafif oluþan şeklidir . Yanaklarımızın vede dudaklarımızın içinde , dilimizin kenarlarında , ağız tabanında çıkar . Bu yaraların çoğu 1 cm yi geçmez vede 2 hafta içinde iyileşirler .

Ergen aftı

Ergenlik sürecinde ortaya çıkan tekrarlayıcı aftlar , “Majör Aft” ollaraak bilinir . %10 oranında görülür . Majör aftların çapları 1 cm den büyüktür . Bu boyutları ile ağız içinde tükürük bezlerini de etkileyebilir .

Başlangıçta ateş , yorgunluk , halsizlik vede yutma güçlüğü gibi yakınmalara yol açabilirler . Minör olanlardan daha şiddetli vede dramatik 1 ağrıya sebep olurlar . Yaralar daha geniş vede derindir . İyileşmeleri de uzun süre alır . Bu , haftalar hatta aylara ulaşabilir . Bu tür aftlar iyileşse bile iz bırakabilir . Kalan bu iz , hastalığın geçmediği sanrılarına yol açabilir .

Uçuk benzeri aftlar , en az görülenidir . Görülme sıklığı %5 etraf ındadır . Bu tür aftları kadınlarda erkeklerden daha aþırı görmekteyiz . 1-2 mm çapında uçuk benzeri onlarca döküntü söz konusudur . Bu “uçuklar” , 1 araya gelerek büyük 1 yara görünümü oluştururlar .

30 vede önümüzdeki yaşlarda daha sık rastladığımız bu tür yaralara tıp dilinde “Herpetik Ülser” adı da verilmektedir . Bu yaralar , senede birkaç kez tekrar ederler .

Tekrarlayan ağız yaraları , büyük oranda genetik diðerbir deyiþle soya çekimseldir . Karı vede koca 1 arada bu hastalığı taşıyanların çocuklarında görülme yüzdesi , %90dır . Bu , hiç de azımsanmayacak 1 orandır .

Bu hastalığın(RAS) oluşumunda travma , ön sırada yetkili tutulmaktadır . Çiğnerken sert gıdalar , içerken aşırı sıcak yada soğuk gıdalar , dişlerin doğrudan teması vede diş fırçası , ağzımızın içinde travmaya yol açan başlıca sebep lerdir . Korunma vede Tedavi(iyileştirme) için de bunlardan sakınmak gereklidir .
Yoğun 1 yaşam temposu; önümüzdeki C°de gerilime yol açarak endişe , depresyon türünden sinirsel sorunlara sebep meydana gelebilir . Böyle durumlarda ağızda aft yaraları ortaya çıkabilir . Stresten uzaklaşma vede rahatlama , olumlu etki yapar vede aftlar geriler .

Yediğine dikkat !

Afta sebep oluþan yiyecekler arasında domates , peynir , çilek başta gösterilmektedir . Ayrıca buğday , tahıl , kahve , çikolata , çilek vede fıstık da sayılmaktadır . Konserve katkı maddeleri de pek çok duyarlı kişide ağız yaralarına sebep olabilmektedir .

Bazı ilaçlara karşı duyarlılık ta afta sebep meydana gelebilir . Böyle 1 kuşku halinde kullanılan tüm ilaçlar gözden geçirilmelidir . Sadece ilacın ham maddesine değil , katkı maddelerine karşı da duyarlılık oluşabileceği unutulmamalıdır . Kısa 1 vakit önce , böylesine inatçı 1 aftı , Zofenopril türevi tansiyon ilacı kullanan 1 hastamda gözledim . İlacı kati ce mesele kalmadı . Prospektüs veri sinde yer almasa da ilacın , aft yaralarına sebep olduğu açık vede seçik olandı .

Aftlı hastalarda B vitaminleri , folik asit vede demir seviyelerini kontrol etmekte avantaj vardır . Eğer bunlar arasında düşük seviyede oluþan mevcut ise , yerine konarak iyi sonuçlar elde etmek olasıdır .

Aft , esas itibarı ile sebebi bilinmeyen 1 hastalıktır . Çok az 1 kısmı bazı hastalıkların öncesi yada seyrinde ortaya çıkar . Dolayısıyla Tedavi(iyileştirme) planlarken öncelikle bu tür hastalıkları dışlamayı hedefleriz . Ancak bu hastalıklar vede provoke eden etkenleri dışladıktan sonra Tedavi(iyileştirme) düzenleriz . Alkol içermeyen gargaralar dışında seçilmiş olgularda , kişiye uygun dozlarda bölgesel vede sistemik kortizon Tedavi(iyileştirme) si ile yüz güldüren sonuçlar almaktayız . Aftların önlenmesi vede Tedavi(iyileştirme) sinde ağız temizliği son C° Derece önemlidir , katiyen gözardı edilmemelidir .

Aft yapan ilaçlar

* Romatizma(rheumatism) ilaçları
*Kalsiyum kanal blokerleri
*ACE inhibitörleri

Aft yapan hastalıklar
*Behçet Hastalığı
*Ailesel Akdeniz Ateşi
*Bağırsak hastalıkları
*Bağışıklık kafigelmez liği
*Stres

 

etiketler: diş ağız , diş beyazlatmak , diş beyazlatıcı , diş hastanesi , ağız diş , ağız vede diş , diş hastane , diş sağlığı , ağız vede dişler , ağız sağlığı , ağız diş sağlığı , diş hastaneleri , diş merkezi , diş randevu , diş sağlığı merkezi , diş hekimi , diş hastanesi randevu , diş merkezleri , diş sağlığı merkezleri , diş hekimliği , diş hekimleri , diş doktoru , ağız diş hastanesi , ağız diş randevu , diş sağlığı hastanesi , diş hastalıkları , okmeydanı diş , kartal diş , kadıköy diş , ağız hastalıkları , diş doktorları , bursa diş , kadıköy ağız , kadıköy ağız diş , okmeydanı ağız diş ,

 

 

 


Diş ve Ağız Bakımı

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp