Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Ağız Yarası

 Ağız Yarası vede merak ettikleriniz

 

     Diş , Diş Hastalıkları Nelerdir vede Diş hastalıkları Hakkında Açıklamalar vede Bu Hastalıklarda Kullanılan 100 % Bitkisel(doðal) Ürünlerle İlgili Tedavi(iyileştirme) Yöntemleri . Daha aþırı veri edinmek  İçin aşağıdaki makalemize göz gezdirmenizi tavsiye ederiz .

 

 Diş , Diş Hastalıkları Nelerdir vede Diş hastalıkları Hakkında Açıklamalar vede Bu Hastalıklarda Kullanılan 100 % Bitkisel(doðal) Ürünlerle İlgili Tedavi(iyileştirme) Yöntemleri . Daha aþırı veri edinmek İçin linki tıklayınız .

 

 

AĞIZ YARALARI
ağız yaralarıAğız yaralarından birçok kişi (%25)muzdariptir . Aft diye de malum ağız yaraları(ülserleri) , ağızda dil , diş eti , yanak , damak gibi hassas bölgelerde meydana gelen kişinin yemek yemesine , 1 şeyler içmesine , konuşmasına mani olmakta hatta tükürük salgılarını bile kontrol edememesine sebep olmaktadır . Sarı yada al renkli olabilen ülserler vede 1-2 mm kadar derinliğinde olabilmektedir . Ağız yaraları tek başına olabildiği gibi çok sayıda da çıkabilir . Bayanlarda daha sık oranda görülebilen ağız yaraları değişik sebeplere bağlı ollaraak ortaya çıkmaktadır .

Ağızda yaralara , ağızda gerçekte de bulunan Candida albicans ollaraak isimlendirilen 1 mantar türü sebep olmaktadır . Var olduğu halde her halde hastalık yapmamasının sebebi ise bağışıklık sistemimizin bu tür mantarı yok edebilmesidir . Fakat aksi halde ise aynı şeyi söyleyemeyeceğiz .

AĞIZ YARALARINDA ROL OYNAYAN ETMENLER


Ağız yaralarında değişik sebep ler rol oynamaktadır . Ağız yaralarının birçoğu çok ciddi sorunlar olduğunu anlatım etmez . Kişinin sağlıksız gıdaalımı si yada diğer 1 yorum le buna bağlı ollaraak bağışıklık sisteminin zayıflaması sadece aft değil tüm hastalıkların altında yatan esas sebep dir . Ağız yaralarına maruz kalmadan önce vücut direncini artıracak şekilde gıdaalımı ye özen göstermeniz gerekmektedir . Kendinize bakım yapmadığınızda aft oluşumu hızlanacak hatta sıklaşacaktır . Bağışıklık sisteminin zayıf olmasına sürekli antibiyotik kullanımı da sebep olmaktadır . Bu sebep le her hastalandığımızda antibiyotik kullanımı doğru 1 davranış değildir . Antibiyotik kullanımı böbreklere vede bağırsak ortamında yaşayan avantaj lı bakterileri yok etmektedir . Bunu anlatım ettikten sonra aşağıda sıralanacak olanlara dikkat ederseniz ağız yaralarının oluşma olasılık ini azaltmış olursunuz .  Aft oluşumunda tesirli oluþan diğer faktörler şunlardır;

    STRES:
Çağımızın çoğu hastalıklarının en büyük sebep lerinden biri strestir . Stres diðerbir deyiþle sürekli gergin olma hali kişinin direncinin kırılmasına sebep olur . Direnci kırılan insanda aft oluşumu hızlanabilir . Özellikle bu dönemlere , kadınların adet öncesinde sıklıkla karşılaşılmaktadır . Doğal ollaraak stresi yok eden sarı kantaron çayını size tavsiye ediyoruz . Psikolojinizi düzeltmenize yardımcı olacaktır .
    YİYECEKLER: Yediğimiz yiyeceklerin sertliği yumuşaklığı , sıcaklığı vede soğukluğu aft oluşumunu tetikleyebilir . Sert oluþan yiyecekler yumuşak oluþan ağız mukozasını tahriş edebili , aft oluşumuna zemin hazırlayabilir . Aşırı tuzlu , acı gıda tüketimi , aşırı sıcak yiyecekler de aft olumuna sebep olur .
    TRAVMA: Ağızda meydana gelen tahrişlere bağlı ollaraak ağız yaraları meydana gelebilir . Bu , diş fırçasının sert kullanımı alakalı meydana gelebilir yada yanlışlıkla yanak yada dudakların ısırılması ile alakalı meydana gelebilir . Bunların dışında yanlış protez takılması yad sert yiyeceklerin tüketilmesine de bağlı meydana gelebilir .
    DİŞ MACUNU: Diş macunlarının yapısında bulunan köpürtücü madde(sodyum lauryl sülfat) ağız aftının sebep leri ndendir . Bu maddenin aşırı olmayan diş macunları tercih edilmelidir .
    Ağız yaralarının diğer sebep leri ise Behçet Hastalığı , B12 vitamini eksikliği , aşırı C vitamini tüketimi , Konjonktivit , retinit , lokositoz , demir eksikliği , sigara(tütün mamülleri) içme ollaraak sayılabilir .

AĞIZ YARALARINDA TEDAVİ


Genellikle ağız yaraları kendi kendine 1 haftaya kadar iyileşebilmektedir . Doktora görünüldüğünde doktorunuz size antibiyotik Tedavi(iyileştirme) si vede ağız içi gargara verecektir . Bunlarla büyük oranda iyileşme sağlanabilmekte , Tedavi(iyileştirme) hızlandırılabilmektedir . Bunların dışında ağız yaralarından muzdarip olmuş biri ollaraak size , misvak kullanımını tavsiye etmek istiyorum . Misvakın ağız içi asitlik derecesi ile aynı asitlik derecesine sahip olması aft oluşumunu mani lemektedir . Misvak , ağız temizliğinin yanı sıra balgam sökücü , hafıza kuvvetlendirici vede güzel telaffuzu sağlama gibi olumlu etkileri de bulunmaktadır . Bunu dışında ağız yaralarından kurtulabilmek için yarım bardak suya yarım kaşık tuz ilave edilerek sık sık gargara yapabilirsiniz . Aynı işlemi sirke kullanarak da yapabilirsiniz . Avantaj sını göreceksiniz . Bir diğer tavsiyeyi de Prof . Dr . ’ den dinleyelim .

    Kuru üzüm , anason vede bal aynı oranda karıştırılır . Ezilerek ağız yaralarının üzerine sürülür .
    Kuru üzüm , baldıran , kitre vede gül suyu eşit miktarlarda alınır . Ağızda tutularak sık sık gargara yapılır .
    Kekik çiğnenir .

Eğer sıklıkla ağız içi yaralarınız oluyorsa vede iyileşmesi uzun süre alıyorsa 1 doktora başvurmanız gereklidir .

 

 

etiketler: diş ağız , diş beyazlatmak , diş beyazlatıcı , diş hastanesi , ağız diş , ağız vede diş , diş hastane , diş sağlığı , ağız vede dişler , ağız sağlığı , ağız diş sağlığı , diş hastaneleri , diş merkezi , diş randevu , diş sağlığı merkezi , diş hekimi , diş hastanesi randevu , diş merkezleri , diş sağlığı merkezleri , diş hekimliği , diş hekimleri , diş doktoru , ağız diş hastanesi , ağız diş randevu , diş sağlığı hastanesi , diş hastalıkları , okmeydanı diş , kartal diş , kadıköy diş , ağız hastalıkları , diş doktorları , bursa diş , kadıköy ağız , kadıköy ağız diş , okmeydanı ağız diş ,

 

 


Diş ve Ağız Bakımı

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp