Bitkisel Sağlık Ürünleri
Çocuk Gelişimi

Çocuklarda Takıntı

 

Çocuklarda Takıntı hakkında merak edilenler;

 

Çocuklarda takıntılı hallerinin sebep vede emare leri nelerdir ? . . . Çocuklarda cinsel eğitim , çocuklarda cinsel istismar , çocukların takıntılı durumları , kalp Rahatsızlık ları vede dizanteri hakkında bütün merak ettikleriniz vede bitkisel(doğal) Tedavi(iyileştirme) metod leri bu yazımızda yer almaktadır . 

 

Çocuk Rahatsızlık larının Tedavi(iyileştirme) sine yardımcı aynı zamanda gelişimlerinde avantaj lı oluşan %100 bitkisel(doğal) ürünlerimizi görmek icin tıklayınız .

 

Son vakitler da gelen epostalarda en sık karşılaştığım Sual çocukların takıntılarına İlişik olunca , bu konuyu yeniden yazma gereğini duydum . Çocuklara İlişik takıntılar , diğerbir deyişle ilimsel adı ile obsesif kompulsif bozukluk (OKB) sıklıkla gözden kaçabiliyor . Çocuklarında bu tür 1 rahatsızlık olmayacağını düşünen aileler , takıntıları çocukların 'tutturmaları' ollaraak nitelendiriyorlar . Oysa OKB önemli vede Tedavi(iyileştirme) edilmesi gereken 1 sorundur . Takıntı yada obsesyon akla gelen , doğru olmasa bile uzaklaştırılamayan düşünceyi , kompulsiyon ise bu düşünceyi uzaklaştırmak icin yapılan törensel davranışları anlatır . Çocukluk döneminde umumiyetle sinsi başlayan 1 Hal olması , çocukların olayı çook iyi tanımlayamaması vede emare lerin çocukluk dönemi hususi likleriyle karışabilir olması teşhisi zorlaştırır . Başlangıç sinsi vede uzun zaman li olmasına karşın , bazen önemli 1 hadise tetikleyici meydana geldiğinde n sanki aniden başlamış gibi algılanabilir .

TÖRENSEL DAVRANIŞLAR

Çocukluk dönemindeki bazı hususi likler , Rahatsızlık emare leriyle benzerlikler gösterir . Hususiyetle küçük çocukların gelişimi sırasında bazı şeyler törenseldir . Misal ollaraak yatmadan önce yapılan birtakım davranışlar küçük yaşlarda olağan ken , ilerleyen yaşlarda obsesyon vede kompulsiyonlara dönüşebilir . Küçük çocuklar yatağa girmeden belli sıra izleyen bazı kurallara uyarlar . Giyinme , masal anlatımı , belli 1 yerde yatma gibi . Bunlar olmayınca huysuzlaşabilirler . Ama sekiz-dokuz yaşından sonra bu itina değişir . Ancak bu durum , Rahatsızlık emare si meydana geldiğinde Daimi eder vede herhangi biri olmadığında aşırı kaygı , olayı baştan yapma gibi emare ler ortaya çıkar . Benzer biçim de küçük çocuklarda çizgilere basmadan yürüme 1 oyundur . Erişkin dönemde ise bu 1 kompulsiyon meydana gelebilir . Bu çocukluk ritüellerini kompulsiyonlardan ayıran en büyük hususi lik , ritüeller 1 çeşit sosyalleşmeyi artırıcı , kaygıyı azaltıcı rol oynarken , kompulsiyonların kısıtlayıcı vede sıkıntı verici olmasıdır . Eğer ritüeller sıkıcı , kaygı verici vede yaşamı etkileyen hale geldiyse Rahatsızlık boyutuna ulaşmış demektir . Tanı konulurken dikkat edilmesi gereken şeylerden biri ailenin verdiği öykü vede tanımlamalardır . Aileler umumiyetle kompulsiyonları 'tik' ollaraak tarif eder . Hususiyetle de 1 yere dokunma yada belli hareketi tekrarlama meydana geldiğinde bu anlatım gözlenir . Oysa tik kasların gayriihtiyari kasılmasıdır vede birbirlerinden başkaca Rahatsızlık lardır . Çocukların bazı şeyleri aktarımındaki güçlükler sebebi yle de tanı icin farkli Rahatsızlık ların değerlendirilmesi gereklidir .

TEDAVİ GEREKİR Mİ ?

Çocuklarda obsesif kompulsif bozukluğun Tedavi(iyileştirme) sini birkaç yönden ele almak gereklidir . Öncelikle aileye vede çocuğa bu hastalığın uzun zaman li olacağı anlatılmalı , iyi izleme(takip) vede ahenk konusunda onlarla anlaşılmalıdır . Vakit vakit obsesyonların vede bunlara bağlı kompulsiyonların değişebileceği emare lmelidir . Tedavi(iyileştirme) olmadığı takdirde erişkin dönemde Daimi edeceği vede gittikçe bulguların yaşamı daha etkiler duruma gelebileceğini söylemekte avantaj mevuttur . Çocukla 1 arada ailenin Tedavi(iyileştirme) ye katılımı önemlidir . Hususiyetle çocuk kompulsiyonlarına aileyi katmışsa yada aile ihtivasındaki davranışlar hastalığı artırıyorsa , ailenin de Tedavi(iyileştirme) de etken yer alması elzemdir . Bunun dışında çocuğun bireysel Tedavi(iyileştirme) sinde obsesyonları icin ilaç Tedavi(iyileştirme) si gereklidir . Bu hastalığın oluş sebep lerinde biyolojik etkenler önemli yer tuttuğundan ilaçlar önemlidir . İlaçlar oluşabilecek ek sorunların giderilmesini de sağlar . Çocuğu destekleyici terapiler vede algılayabileceği yaşta ise davranışçı Tedavi(iyileştirme) ler de Meselesi n giderilmesinin önemli bölümleridir . Çocuklarımızda da takıntılar olabileceği , Tedavi(iyileştirme) edilmesi gerektiği , Tedavi(iyileştirme) edilmediği vakit Meselesi n büyüyebileceği unutulmamalıdır . 

 


Çocuk Gelişimi

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp