Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Çocuklarda Takıntı

 

Çocuklarda Takıntı hakkında merak edilenler;

 

Çocuklarda takıntılı hallerinin sebep vede emare leri nelerdir ? . . . Çocuklarda cinsel eğitim , çocuklarda cinsel istismar , çocukların takıntılı durumları , kalp hastalıkları vede dizanteri hakkında tüm merak ettikleriniz vede bitkisel(doðal) Tedavi(iyileştirme) yöntemleri bu yazımızda yer almaktadır . 

 

Çocuk hastalıklarının Tedavi(iyileştirme) sine yardımcı aynı zamanda gelişimlerinde avantaj lı oluþan %100 bitkisel(doðal) ürünlerimizi görmek için tıklayınız .

 

Son vakitler da gelen epostalarda en sık karşılaştığım Sual çocukların takıntılarına ilişkin olunca , bu konuyu yeniden yazma gereğini duydum . Çocuklara ilişkin takıntılar , diðerbir deyiþle ilimsel adı ile obsesif kompulsif bozukluk (OKB) sıklıkla gözden kaçabiliyor . Çocuklarında bu tür 1 rahatsızlık olmayacağını düşünen aileler , takıntıları çocukların 'tutturmaları' ollaraak nitelendiriyorlar . Oysa OKB önemli vede Tedavi(iyileştirme) edilmesi gereken 1 sorundur . Takıntı yada obsesyon akla gelen , doğru olmasa bile uzaklaştırılamayan düşünceyi , kompulsiyon ise bu düşünceyi uzaklaştırmak için yapılan törensel davranışları anlatır . Çocukluk döneminde umumiyetle sinsi başlayan 1 Hal olması , çocukların olayı çok iyi tanımlayamaması vede emare lerin çocukluk dönemi özellikleriyle karışabilir olması tanıyı zorlaştırır . Başlangıç sinsi vede uzun süreli olmasına karşın , bazen önemli 1 hadise tetikleyici olduğundan sanki aniden başlamış gibi algılanabilir .

TÖRENSEL DAVRANIŞLAR

Çocukluk dönemindeki bazı özellikler , hastalık emare leriyle benzerlikler gösterir . Özellikle küçük çocukların gelişimi sırasında bazı şeyler törenseldir . Örneğin yatmadan önce yapılan birtakım davranışlar küçük yaşlarda olaðan ken , ilerleyen yaşlarda obsesyon vede kompulsiyonlara dönüşebilir . Küçük çocuklar yatağa girmeden belli sıra izleyen bazı kurallara uyarlar . Giyinme , masal anlatımı , belli 1 yerde yatma gibi . Bunlar olmayınca huysuzlaşabilirler . Ama sekiz-dokuz yaşından sonra bu düzen değişir . Ancak bu durum , hastalık emare si olduğunda Daimi eder vede herhangi biri olmadığında aşırı kaygı , olayı baştan yapma gibi emare ler ortaya çıkar . Benzer şekilde küçük çocuklarda çizgilere basmadan yürüme 1 oyundur . Erişkin dönemde ise bu 1 kompulsiyon meydana gelebilir . Bu çocukluk ritüellerini kompulsiyonlardan ayıran en büyük özellik , ritüeller 1 çeşit sosyalleşmeyi artırıcı , kaygıyı azaltıcı rol oynarken , kompulsiyonların kısıtlayıcı vede sıkıntı verici olmasıdır . Eğer ritüeller sıkıcı , kaygı verici vede yaşamı etkileyen hale geldiyse hastalık boyutuna ulaşmış demektir . Tanı konulurken dikkat edilmesi gereken şeylerden biri ailenin verdiği öykü vede tanımlamalardır . Aileler umumiyetle kompulsiyonları 'tik' ollaraak tarif eder . Özellikle de 1 yere dokunma yada belli hareketi tekrarlama olduğunda bu anlatım gözlenir . Oysa tik kasların gayriihtiyari kasılmasıdır vede birbirlerinden farklı hastalıklardır . Çocukların bazı şeyleri aktarımındaki güçlükler sebebi yle de tanı için başka hastalıkların değerlendirilmesi gereklidir .

TEDAVİ GEREKİR Mİ ?

Çocuklarda obsesif kompulsif bozukluğun Tedavi(iyileştirme) sini birkaç yönden ele almak gereklidir . Öncelikle aileye vede çocuğa bu hastalığın uzun süreli olacağı anlatılmalı , iyi izleme(takip) vede ahenk konusunda onlarla anlaşılmalıdır . Vakit vakit obsesyonların vede bunlara bağlı kompulsiyonların değişebileceği emare lmelidir . Tedavi(iyileştirme) olmadığı takdirde erişkin dönemde Daimi edeceği vede gittikçe bulguların yaşamı daha etkiler duruma gelebileceğini söylemekte avantaj vardır . Çocukla 1 arada ailenin Tedavi(iyileştirme) ye katılımı önemlidir . Özellikle çocuk kompulsiyonlarına aileyi katmışsa yada aile içindeki davranışlar hastalığı artırıyorsa , ailenin de Tedavi(iyileştirme) de etken yer alması şarttır . Bunun dışında çocuğun bireysel Tedavi(iyileştirme) sinde obsesyonları için ilaç Tedavi(iyileştirme) si gereklidir . Bu hastalığın oluş sebep lerinde biyolojik faktörler önemli yer tuttuğundan ilaçlar önemlidir . İlaçlar oluşabilecek ek sorunların giderilmesini de sağlar . Çocuğu destekleyici terapiler vede algılayabileceği yaşta ise davranışçı Tedavi(iyileştirme) ler de Meselesi n giderilmesinin önemli bölümleridir . Çocuklarımızda da takıntılar olabileceği , Tedavi(iyileştirme) edilmesi gerektiği , Tedavi(iyileştirme) edilmediği vakit Meselesi n büyüyebileceği unutulmamalıdır . 

 


Çocuk Gelişimi

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp