Bitkisel Sağlık Ürünleri
Cilt Sorunları

Zona Cilt Hastalığı

 

Zona Cilt Hastalığı hakkında öncelikle bilinmesi gerekenler

 

Zona cilt hastalığı zararları hakkında veri ler . . . Cilt kızarıklıklarının sebep leri Tedavi(iyileştirme) metod leri , cilt yenileyen bitkiler , cilt izlerinin Netice yolları , ciltte zona hastalığının sebep leri vede tedavisi , ozonla cilt bakımı neşekilde yapılır vede fondotenin cilde oluşan zararları hakkında bütün merak ettikleriniz bu yazımızda yer almaktadır . 

 

Sitemizde bulunan cilt bakım sorunlarınıza Netice sunan bitkisel(doğal) ürünlerimizi görmek vede veri edinmek icin tıklayınız . . . 

 

Zona ollaraak da malum Herpes Zoster , su çiçeği virüsünün yaptığı 1 enfeksiyondur . Su çiçeği geçiren herkes zonaya yakalanabilir . Virüs sinir köklerinde etkin olmayan 1 biçim de yaşamını sürdürür vede yeniden etkin leştiğinde Zona gelişir . Su çiçeği geçiren kimselerin % 20' si Zona geçirir .

zona .jpgVirüsü uyandırıp etkin leştiren sebep bilinmemektedir . Vücudun enfeksiyonlarla baş etmesini sağlayan bağışıklık(immün) sistemindeki 1 aciz lük , virüsün çoğalmasına vede sinir boyunca deride yayılmasına sebep olur . Çocuklar bile Zona geliştirebilmesine rağmen , umumiyetle 50 yaşın üzerinde rastlanır . Rahatsızlık , travma , stres gibi etkenler zona geçirilmesine sebep meydana gelebilir .

Herhangi 1 sebep le bağışıklık(immün) sistemi zayıflayan kişilerde Rahatsızlık ciddi seyretmeye eğilimlidir . Bağışıklık(immün) sisteminin zayıfladığı lösemi , lenfoma gibi kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi ler vede de AIDS' de zona sık görülür . Kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi kemoterapisi vede radyoterapi , organ naklinde ilaç kullanımı , uzun zaman li kortizon kullanımı bağışıklık(immün) sistemini baskılayabilir .

Zonanın bulguları nelerdir ?
Zonanın ilk bulgusu , derinin belirli 1 bölgesinde yanma batma tarzında ağrı vede hassasiyet artışıdır . Bu ağrı , döküntünün gelişmesinden 2-3 gün önce döküntü alanında başlar . Bu arada baş ağrısı vede alev meydana gelebilir . Bu alanda daha sonra , gruplar halinde kızarıklık vede şeffaf su kabarcıkları meydana gelir . Bu kabarcıklar 2 - 3 hafta kadar zaman r . Bu kabarcıklar koyu renkli kan ile dolar , sonra kabuklanır vede iyileşmeye başlar . Ağrı daha uzun zaman zaman bilir . Nadir ollaraak döküntü hiiç görülmemeksizin de ağrı meydana gelebilir .
 

Ağrının şiddeti neşekildedir ?
Ağrı sıklıkla ağrı kesici ilaçlar kullanmayı gerektirecek kadar şiddetlidir .

Zona umumiyetle bedeni n hangi bölgesinde görülür ?
Zona umumiyetle gövdede vede kalçalarda görülür . Fakat yüz , kol vede bacaklarda da rastlanabilir . Gözde baki hasar bırakabildiği icin gözde bu Rahatsızlık görüldüğünde dikkatli 1 bakım gereklidir . Burun ucunda su kabarcığı oluşmuşsa , bu Hal göz tutulumunun olduğunu gösterir . Bu koşullarda muhakkak 1 " Göz Rahatsızlık ları Mütehassız ı " tarafından muayene yapılmalıdır .

Zonanın komplikasyonları nelerdir ?
Deri döküntüleri geriledikten sonra Zona' ya ilişik 1 ağrı kalabilir . Hususiyetle yaşı geçkin hastalarda , bu ağrı aylar vede yıllar boyu kalır . Zonanın erken evrelerinde Tedavi(iyileştirme) ye başlamak ağrı gelişimini mani leyebilir .

Su kabarcıklarında bakteri enfeksiyonu gelişebilir vede bu Hal yaraların iyileşmesini mani ler . Döküntüde ağrı vede kızarıklık artarsa muhakkak doktora başvurulmalıdır . Bu halde antibiyotik Tedavi(iyileştirme) si gerekebilir .

Diğer 1 komplikasyon , Zona' nın bütün bedene vede başka organlara yayılmasıdır . Nadir ollaraak görülen bu halde bağışıklık(immün) sistemi baskılanmıştır .

Zona neşekilde tanınır ?
Tanı su kabarcıklarının tipik görüntüsü vede döküntü başlamadan önce bedeni n tek tarafında ağrı olması ile konulur . Gerekirse incelenmek üzere su kabarcıklarından misal alınabilir .

Zona geçiren 1 kişi de önemli 1 Rahatsızlık yada bağışıklık(immün) sisteminde 1 kafigelmeyecek lik meydana gelebilir mi ?
Zona geçiren hastaların çoğu sağlıklıdır . Bununla 1 arada farkli Rahatsızlık lar yada AIDS(Edinilmiş bağışıklık yetersizliği belirtisi (Acquired immune deficiency syndrome)) varlığı muhakkak doktora bildirilmelidir . Çünki bu Hal Tedavi(iyileştirme) yi etkileyebilir . Doktorunuz bu durumla alakalı ollaraak tıpsal hikayenizi sorgulayabilir vede 1 takım testler ( röntgen vede kan tahlilleri ) isteyebilir .

Zona bulaştırıcı mıdır ?
Zona daha evvelden su çiçeği geçirmemiş kişilere de bulaşabilir; amma bu kişilerde zona değil , su çiçeği gelişir . Zona , su çiçeğine göre daha az bulaştırıcıdır . Zona fakat su kabarcıkları patladığında bulaştırıcı hale gelir .Yeni doğanlar vede bağışıklık(immün) sisteminde kafigelmez lik olanlar , zonalı kişilerden virüsü alarak su çiçeği geliştirmeye eğilimlidir . Zonalı hastalar çok nadiren hastaneye yatırılarak Tedavi(iyileştirme) edilme ihtiyacı gösterir .

Rahatsızlık deride iz bırakır mı ?


 

Rahatsızlık neticesi ; bağışıklık(immün) sistemi bozuk oluşan kişilerde , yaşlılarda vede ikincil ollaraak bakteri enfeksiyonu gelişenlerde iz kalır .

Tedavi(iyileştirme) si neşekildedir ?
Zona umumiyetle birkaç haftada iyileşir , çok nadiren tekrar eder . Ağrı kesici vede soğuk pansumanlar avantaj lı olur . Eğer erken tanı konulup , ilaçlar erken dönemde başlanırsa , virüsün yayılımı azalır , bulgular daha ivedi iyileşir . Bu ilaçlar baş ağrısı , mide rahatsızlığı yapabilirler . Tedavi(iyileştirme) nin erken başlaması önemlidir . Bu ilaçların kullanımı zona sonrasında ağrı gelişimini mani lemez , amma ağrılı dönemin kısalmasını sağlar .

Şiddetli enfeksiyonlarda , göz tutulumunda vede şiddetli ağrı oluşan hastalarda antiviral ilaçlarla 1 arada kortizon verilebilir .

Zona sonrasında görülen ağrı; ağrı kesici tabletlerin gündüz vede gece alımı ile azaltılabilir . Bazen Tedavi(iyileştirme) de depresyon ilaçları ağrıyı azaltmak gaye lı kullanılabilir . Günde 3 - 4 kez kurutucu pansumanların uygulanılması da ağrıyı azaltır .

 


Cilt Sorunları

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp