Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Zona Cilt Hastalığı

 

Zona Cilt Hastalığı hakkında öncelikle bilinmesi gerekenler

 

Zona cilt hastalığı zararları hakkında veri ler . . . Cilt kızarıklıklarının sebep leri Tedavi(iyileştirme) yöntemleri , cilt yenileyen bitkiler , cilt izlerinin çözüm yolları , ciltte zona hastalığının sebep leri vede tedavisi , ozonla cilt bakımı nasıl yapılır vede fondotenin cilde oluþan zararları hakkında tüm merak ettikleriniz bu yazımızda yer almaktadır . 

 

Sitemizde bulunan cilt bakım sorunlarınıza çözüm sunan bitkisel(doðal) ürünlerimizi görmek vede veri edinmek için tıklayınız . . . 

 

Zona ollaraak da malum Herpes Zoster , su çiçeği virüsünün yaptığı 1 enfeksiyondur . Su çiçeği geçiren herkes zonaya yakalanabilir . Virüs sinir köklerinde etkin olmayan 1 şekilde yaşamını sürdürür vede yeniden etkin leştiğinde Zona gelişir . Su çiçeği geçiren kimselerin % 20' si Zona geçirir .

zona .jpgVirüsü uyandırıp etkin leştiren sebep bilinmemektedir . Vücudun enfeksiyonlarla baş etmesini sağlayan bağışıklık sistemindeki 1 güçsüzlük , virüsün çoğalmasına vede sinir boyunca deride yayılmasına sebep olur . Çocuklar bile Zona geliştirebilmesine rağmen , umumiyetle 50 yaşın üzerinde rastlanır . Hastalık , travma , stres gibi faktörler zona geçirilmesine sebep meydana gelebilir .

Herhangi 1 sebep le bağışıklık sistemi zayıflayan kişilerde hastalık ciddi seyretmeye eğilimlidir . Bağışıklık sisteminin zayıfladığı lösemi , lenfoma gibi kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi ler vede de AIDS' de zona sık görülür . Kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi kemoterapisi vede radyoterapi , organ naklinde ilaç kullanımı , uzun süreli kortizon kullanımı bağışıklık sistemini baskılayabilir .

Zonanın bulguları nelerdir ?
Zonanın ilk bulgusu , derinin belirli 1 bölgesinde yanma batma tarzında ağrı vede duyarlılık artışıdır . Bu ağrı , döküntünün gelişmesinden 2-3 gün önce döküntü alanında başlar . Bu arada baş ağrısı vede ateş meydana gelebilir . Bu alanda daha sonra , gruplar halinde kızarıklık vede şeffaf su kabarcıkları oluşur . Bu kabarcıklar 2 - 3 hafta kadar sürer . Bu kabarcıklar koyu renkli kan ile dolar , sonra kabuklanır vede iyileşmeye başlar . Ağrı daha uzun süre sürebilir . Nadir ollaraak döküntü hiç görülmemeksizin de ağrı meydana gelebilir .
 

Ağrının şiddeti nasıldır ?
Ağrı sıklıkla ağrı kesici ilaçlar kullanmayı gerektirecek kadar şiddetlidir .

Zona umumiyetle vücudun hangi bölgesinde görülür ?
Zona umumiyetle gövdede vede kalçalarda görülür . Fakat yüz , kol vede bacaklarda da rastlanabilir . Gözde kalıcı hasar bırakabildiği için gözde bu hastalık görüldüğünde dikkatli 1 bakım gereklidir . Burun ucunda su kabarcığı oluşmuşsa , bu Hal göz tutulumunun olduğunu gösterir . Bu koşullarda muhakkak 1 " Göz Hastalıkları Mütehassız ı " tarafından muayene yapılmalıdır .

Zonanın komplikasyonları nelerdir ?
Deri döküntüleri geriledikten sonra Zona' ya iliþik 1 ağrı kalabilir . Özellikle yaşlı hastalarda , bu ağrı aylar vede yıllar boyu kalır . Zonanın erken evrelerinde Tedavi(iyileştirme) ye başlamak ağrı gelişimini mani leyebilir .

Su kabarcıklarında bakteri enfeksiyonu gelişebilir vede bu Hal yaraların iyileşmesini mani ler . Döküntüde ağrı vede kızarıklık artarsa muhakkak doktora başvurulmalıdır . Bu halde antibiyotik Tedavi(iyileştirme) si gerekebilir .

Diğer 1 komplikasyon , Zona' nın tüm vücuda vede diğer organlara yayılmasıdır . Nadir ollaraak görülen bu halde bağışıklık sistemi baskılanmıştır .

Zona nasıl tanınır ?
Tanı su kabarcıklarının tipik görüntüsü vede döküntü başlamadan önce vücudun tek tarafında ağrı olması ile konulur . Gerekirse incelenmek üzere su kabarcıklarından örnek alınabilir .

Zona geçiren 1 kişi de önemli 1 hastalık yada bağışıklık sisteminde 1 kafigelmeyecek lik meydana gelebilir mi ?
Zona geçiren hastaların çoğu sağlıklıdır . Bununla 1 arada başka hastalıklar yada AIDS(Edinilmiþ baðıþıklık yetersizliði belirtisi (Acquired immune deficiency syndrome)) varlığı muhakkak doktora bildirilmelidir . Çünkü bu Hal Tedavi(iyileştirme) yi etkileyebilir . Doktorunuz bu durumla alakalı ollaraak tıbbi hikayenizi sorgulayabilir vede 1 takım testler ( röntgen vede kan tahlilleri ) isteyebilir .

Zona bulaştırıcı mıdır ?
Zona daha evvelden su çiçeği geçirmemiş kişilere de bulaşabilir; amma bu kişilerde zona değil , su çiçeği gelişir . Zona , su çiçeğine göre daha az bulaştırıcıdır . Zona fakat su kabarcıkları patladığında bulaştırıcı hale gelir .Yeni doğanlar vede bağışıklık sisteminde kafigelmez lik olanlar , zonalı kişilerden virüsü alarak su çiçeği geliştirmeye eğilimlidir . Zonalı hastalar çok nadiren hastaneye yatırılarak Tedavi(iyileştirme) edilme ihtiyacı gösterir .

Hastalık deride iz bırakır mı ?


 

Hastalık neticesi ; bağışıklık sistemi bozuk oluþan kişilerde , yaşlılarda vede ikincil ollaraak bakteri enfeksiyonu gelişenlerde iz kalır .

Tedavi(iyileştirme) si nasıldır ?
Zona umumiyetle birkaç haftada iyileşir , çok nadiren tekrar eder . Ağrı kesici vede soğuk pansumanlar avantaj lı olur . Eğer erken tanı konulup , ilaçlar erken dönemde başlanırsa , virüsün yayılımı azalır , bulgular daha çabuk iyileşir . Bu ilaçlar baş ağrısı , mide rahatsızlığı yapabilirler . Tedavi(iyileştirme) nin erken başlaması önemlidir . Bu ilaçların kullanımı zona sonrasında ağrı gelişimini mani lemez , amma ağrılı dönemin kısalmasını sağlar .

Şiddetli enfeksiyonlarda , göz tutulumunda vede şiddetli ağrı oluþan hastalarda antiviral ilaçlarla 1 arada kortizon verilebilir .

Zona sonrasında görülen ağrı; ağrı kesici tabletlerin gündüz vede gece alımı ile azaltılabilir . Bazen Tedavi(iyileştirme) de depresyon ilaçları ağrıyı azaltmak amaçlı kullanılabilir . Günde 3 - 4 kez kurutucu pansumanların uygulanılması da ağrıyı azaltır .

 


Cilt Sorunları

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp