Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Cildin Katmanları

 

Cildin Katmanları hakkında öncelikle bilinmesi gerekenler

 

Cildin katmanları hakkında veri ler . . . Cildin beyazlaması için yapılması gerekenler , cilt yenileyici kremler , cildin yapısını oluşturan katmanlar , ozon cilt bakımı , bitkisel(doðal) cilt temizleyiciler hakkında tüm merak ettikleriniz bu yazımızda yer almaktadır . 

 

Sitemizde bulunan cilt bakım sorunlarınıza çözüm sunan bitkisel(doðal) ürünlerimizi görmek vede veri edinmek için tıklayınız . . . 

 

Cilt Yapısı


Cilt , insanın canlılığını korumadaki en önemli vede büyük organdır . Vücut ağırlığının %16'sını oluşturur . Cildin çok sayıda işlevi vardır .

Destek Görevi : Cilt altındaki dokuları örter vede onlara destek sağlar .

Vucut Isısının Korunması : Barındırdığı çok geniş damar yapısı vede ter bezleri sayesinde vücudun ısısının sabit tutulmasında en esas görevi üstlenir .

Salgılama : Ter gibi salgılarla vücutta bazı artık maddelerin birkmeden dışarı atılmasını sağlar .

D Vitamini Yapılması : Fotokimyasal yöntem ile vucudun ihtiyaç duyduğu D vitaminini yapar .

Duyu Fonksiyonu : İçinde barındırdığı organeller sayesinde basınç , ısı , ağrı gibi duyumların alınmasını sağlar .

Pigmentasyon : Cilt oluşturduğu pigmentler ile ultra viyole (UV) ışınlarının menfii etkilerinden bizi korur .

Engelleme : Epidermis katmanı ile istenmeyen madde yada zehirli etki gösterebilecek oluþan maddelerin emilmesine müsade etmez .

Bağışıklık Sistemimize Yardımı : Özellikle epidermisin en çok keratinize bölümü oluþan Stratum corneum ile yabancı mikroorganizmaların vücudumuza girmesine mani olur .

Kısacası cilt dış dünya ile karşı karşıya oluþan su geçirmez 1 bariyer özelliği taşıyan 1 organdır . Tabaka(dıþ kaplama) lar halindedir fakat homojen 1 yapıda değildir . İçinde bazı organeller bulunur . Bu organeller sıcağı , basıncı pay deler vede daha 1 çok hizmetler görürler . Cildin içersinde ter bezleri , kıl kökleri vede organeller bulunur . Cildin altında umumiyen gevşek liflerden oluşan kollajen lifleri (KOLLAJEN TEDAVİSİ) , yağ dokusu vede kas dokusundan oluşan cilt katmanı bulunur .

Cilt yapısı 3 ana bölümde incelenir

Epidermis Tabaka(dıþ kaplama) sı


5 katman dan oluşur:

Stratum Corneum (boynuzsu katman): Balık pulu gibi birbirlerine sıkıca yapışan vede devamlı ollaraak alttan gelen yeni hücrelerce yenilenen 1 katmandır . Bu hücreler 1 proteinli madde oluþan keratini içerir . Bu katmanın yüzeyi asidik 1 madde ile kaplıdır .

Stratum Lucidum (şeffaf katman): Bu katman küçük vede şeffaf hücrelerden oluşur . Vücutta kıl olmayan yerlerde bulunur .

Stratum Granulosum (granüllü katman)

Stratum Spinosum (dikenli katman)

Stratum Germinativum (temel katman): Bu katman devamlı ollaraak yeni hücreler yapar vede üst katmanlara yollar . Bu katmanda yer alan 1 başka önemli hücre tipi melanositlerdir . Bu hücreler MELANİN adı verilen koyu renkli pigmentleri yapar . Melanin , dış ortamdan cilde gelen zararlı ultra viyole ışınlarının daha alt katmanlardaki hassas hücrelere ulaşmasını mani ler . Bu ışınlar , hassas hücreleri yok edebilirler . Siyah ırk insanlarında bu pigment daha aþırı miktarda bulunur . Yaz aylarında vede karlı ortamlarda güneş ışınları sebebi ile bu pigment yapımı artar vede cilde daha koyu 1 renk verir .

Epidermis katmanındaki hücreler doğar , yaşar vede ölürler diðerbir deyiþle dökülürler . Yaşlanan hücreler cilt yüzeyinden dökülür . Yeni hücreler esas katmanda yapılmaya Daimi eder . Yeni yapılan hücreler gelişir , yeni hücreler yapmak üzere bölünür vede netiticesinde 2 haftalık 1 yolculuk ile en üst katmandan dökülen hücrelerin yerini alırlar . Bu yer değiştirme işlemi yaşam boyunca sürer . Yaşlanma ile 1 arada hücrelerin dökülme vede yerine geçme işlemleride yavaşlar .

Dermis Tabaka(dıþ kaplama) sı


Bu bölüm , bağ dokunun ön planda olduğu vede damardan çok varlıklı 1 katmandır . Çok sayıda kan vede lenf damarı yanı sıra , sinirler , ter bezleri , yağ bezleri (Sebase Bezler) , kıl folikülleri vede bazı yardımcı yapılar bulunur . Bu katman cilde tatbik edilen maddeleri emen katmandır . Bu katmanda yapılan yağ (sebase) vede ter cildin asidik örtüsünü oluşturur . Sebase bezlerin aşırı çalışması Sivilce(akne) (akne) vede kara noktaların oluşumuna sebep olurlar .

2 katman dan oluşur:

Papiller Katman: Çok önemli cilt yapıları oluþan KOLLAJEN vede ELASTİN liflerinin bol bulunduğu 1 katmandır . Kollajen vede elastin cilde esnekliğini , gerginliğini veren protein yapısındaki liflerdir . Her hangi 1 şekil değişikliğinde , cildin tekrar eski şeklini almasını sağlarlar . Altaki katmanlarda hücre vede damarların gelişmesi için uygun ortam yaratırlar .

Retiküler Katman: Bu katman yağ doku hücrelerinin , kan vede lenf damarlarının , yağ bezlerinin , ter bezlerinin , kıl foliküllerinin vede bu kılların hareketini sağlayan errector pilli kasların bulunduğu katmandır .

Subkutan Tabaka(dıþ kaplama)

Cildin en içte kalan kısmıdır . Besleme , salgılama vede ısı değişiminin sağlandığı katmandır .

 


Cilt Sorunları

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp