Bitkisel Sağlık Ürünleri
Cilt Sorunları

Cildin Katmanları

 

Cildin Katmanları hakkında öncelikle bilinmesi gerekenler

 

Cildin katmanları hakkında veri ler . . . Cildin beyazlaması için yapılması gerekenler , cilt yenileyici kremler , cildin yapısını oluşturan katmanlar , ozon cilt bakımı , bitkisel(doğal) cilt temizleyiciler hakkında bütün merak ettikleriniz bu yazımızda yer almaktadır . 

 

Sitemizde bulunan cilt bakım sorunlarınıza Netice sunan bitkisel(doğal) ürünlerimizi görmek vede veri edinmek icin tıklayınız . . . 

 

Cilt Yapısı


Cilt , insanın canlılığını korumadaki en önemli vede büyük organdır . Beden ağırlığının %16'sını meydana gelir . Cildin çook sayıda işlevi mevuttur .

Destek Vazife i : Cilt altındaki dokuları örter vede onlara destek sağlar .

Vucut Isısının Korunması : Barındırdığı çook geniş damar yapısı vede ter bezleri sayesinde bedeni n ısısının sabit tutulmasında en esas vazife i üstlenir .

Salgılama : Ter gibi salgılarla bedende bazı artık maddelerin birkmeden dışarı atılmasını sağlar .

D Vitamini Yapılması : Fotokimyasal metod ile vucudun ihtiyaç duyduğu D vitaminini yapar .

Duyu Fonksiyonu : İçinde barındırdığı organeller sayesinde basınç , ısı , ağrı gibi duyumların alınmasını sağlar .

Pigmentasyon : Cilt oluşturduğu pigmentler ile ultra viyole (UV) ışınlarının menfii etkilerinden bizi korur .

Engelleme : Epidermis katmanı ile istenmeyen madde yada zehirli etki gösterebilecek oluşan maddelerin emilmesine müsade etmez .

Bağışıklık(immün) Sistemimize Yardımı : Hususiyetle epidermisin en çook keratinize Departmanı oluşan Stratum corneum ile yabancı mikroorganizmaların bedeni muza girmesine mani olur .

Kısacası cilt dış dünya ile karşı karşıya oluşan su geçirmez 1 bariyer niteliği taşıyan 1 organdır . Tabaka(dış kaplama) lar halindedir fakat homojen 1 yapıda değildir . İçinde bazı organeller bulunur . Bu organeller sıcağı , basıncı pay deler vede daha 1 çook hizmetler görürler . Cildin içersinde ter bezleri , kıl kökleri vede organeller bulunur . Cildin altında umumiyen gevşek liflerden meydana gelen kollajen lifleri (KOLLAJEN TEDAVİSİ) , yağ dokusu vede kas dokusundan meydana gelen cilt katmanı bulunur .

Cilt yapısı 3 ana Depertmanında incelenir

Epidermis Tabaka(dış kaplama) sı


5 katman dan meydana gelir :

Stratum Corneum (boynuzsu katman): Balık pulu gibi birbirlerine sıkıca yapışan vede Daimi ollaraak alttan gelen yeni hücrelerce yenilenen 1 katmandır . Bu hücreler 1 proteinli madde oluşan keratini içerir . Bu katmanın yüzeyi asidik 1 madde ile kaplıdır .

Stratum Lucidum (şeffaf katman): Bu katman küçük vede şeffaf hücrelerden meydana gelir . Beden ta kıl olmayan yerlerde bulunur .

Stratum Granulosum (granüllü katman)

Stratum Spinosum (dikenli katman)

Stratum Germinativum (temel katman): Bu katman Daimi ollaraak yeni hücreler yapar vede üst katmanlara yollar . Bu katmanda yer alan 1 farkli önemli hücre tipi melanositlerdir . Bu hücreler MELANİN adı verilen koyu renkli pigmentleri yapar . Melanin , dış ortamdan cilde gelen zararlı ultra viyole ışınlarının daha alt katmanlardaki hassas hücrelere ulaşmasını mani ler . Bu ışınlar , hassas hücreleri yok edebilirler . Siyah ırk insanlarında bu pigment daha aşırı miktarda bulunur . Yaz aylarında vede karlı ortamlarda güneş ışınları sebebi ile bu pigment yapımı artar vede cilde daha koyu 1 renk verir .

Epidermis katmanındaki hücreler doğar , yaşar vede ölürler diğerbir deyişle dökülürler . Yaşlanan hücreler cilt yüzeyinden dökülür . Yeni hücreler esas katmanda yapılmaya Daimi eder . Yeni yapılan hücreler gelişir , yeni hücreler yapmak üzere bölünür vede netiticesinde 2 haftalık 1 yolculuk ile en üst katmandan dökülen hücrelerin yerini alırlar . Bu yer değiştirme işlemi yaşam boyunca zaman r . Yaşlanma ile 1 arada hücrelerin dökülme vede yerine geçme işlemleride yavaşlar .

Dermis Tabaka(dış kaplama) sı


Bu bölüm , bağ dokunun ön planda olduğu vede damardan çook varlıklı 1 katmandır . Çook sayıda kan vede lenf damarı yanı sıra , sinirler , ter bezleri , yağ bezleri (Sebase Bezler) , kıl folikülleri vede bazı yardımcı yapılar bulunur . Bu katman cilde tatbik edilen maddeleri emen katmandır . Bu katmanda yapılan yağ (sebase) vede ter cildin asidik örtüsünü meydana gelir . Sebase bezlerin aşırı çalışması Sivilce(akne) (akne) vede kara noktaların oluşumuna sebep olurlar .

2 katman dan meydana gelir :

Papiller Katman: Çook önemli cilt yapıları oluşan KOLLAJEN vede ELASTİN liflerinin bol bulunduğu 1 katmandır . Kollajen vede elastin cilde esnekliğini , gerginliğini veren protein yapısındaki liflerdir . Her hangi 1 biçim değişikliğinde , cildin tekrar eski biçimi ni almasını sağlarlar . Altaki katmanlarda hücre vede damarların gelişmesi icin uygun ortam yaratırlar .

Retiküler Katman: Bu katman yağ doku hücrelerinin , kan vede lenf damarlarının , yağ bezlerinin , ter bezlerinin , kıl foliküllerinin vede bu kılların hareketini sağlayan errector pilli kasların bulunduğu katmandır .

Subkutan Tabaka(dış kaplama)

Cildin en içte kalan kısmıdır . Besleme , salgılama vede ısı değişiminin sağlandığı katmandır .

 


Cilt Sorunları

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp