Bitkisel Sağlık Ürünleri
Cilt Sorunları

Cilt İzleri

 

Cilt İzleri hakkında öncelikle bilinmesi gerekenler

 

Cilt izleri hakkında merak edilen veri ler . . .Güzel sorunsuz 1 cilt için yapılması gereken nelerdir ? Sivilce(akne) Tedavi(iyileştirme) si , cilt lekelerinin nedenleri vede bitkisel(doğal) Tedavi(iyileştirme) metod leri hakkında merak ettikleriniz bu makalemizde yer almaktadır . .

 

Sitemizde bulunan cildi besleyici özdeş zamanda cilt yenileyici ürünlerimiz hakkında veri edinmek vede ürünlerimizi görmek icin tıklayınız . . . 

 

Travma , cerrahi teşebbüs , yanık , infeksiyon yada deri Rahatsızlık ları neticesi bütünlüğü bozulan deri , nedbeleşme ile iyileşir . Nedbe , yara iyileşmesinde 1 netice tur vede bu sonuca varana kadar içice birkaç aşamadan geçilir .

Nedbeleşmeyi Etkileyen Etken ler: İnflamason , yara iyileşmenin başlangıcında yer alır vede uzaması iyileşme zaman cini de uzatır . Yaranın infekte olması , kafigelmeyecek debridman neticesi ölü doku bırakılması , yaranın travmatize edilmesi , nekroz , hematoma yada seroma gibi etkenler neticesi iskemi gibi sebep lerle uzayan inflamasyon zaman ci lüzumunda n aşırı kollajen depolanması ile netice lanabilir ki bu da hipertrofik nedbenin en önemli sebep leri arasındadır .

Cerrahi insizyonlar muhakkak deri çizgileri içinde (veya bunlara paralel) yapılmalıdır . Bu çizgiler , umumiyetle deri altındaki kasın liflerine diktir (alın çizgileri gibi) . Langer çizgileri de denen bu deri çizgilerine (relaxed skin tension lines) dikine oluşan yanlış insizyon nedbeleri yada travmatik nedbeler , uygun metod lerle (Z plasti , eksizyon gibi) deri çizgilerine paralel hale getirilmelidirler .
Yaş da nedbeleşmede önemlidir . Bebeklerde ilk 3 ayda yaralar ince 1 nedbe ile iyileşirken daha büyük bebeklerde vede çocuklarda hipertrofik nedbe eğilimi daha yüksektir .

Bazı beden bölgelerinde yaralar ince 1 nedbe ile iyileşirken (göz kapakları , mukozalar , ayak tabanı , el ayası gibi) göğüs ortasında sırt , omuz vede kulak memesindeki nedbeler hipertrofiye eğilimlidir . Tüzel sorunlara meydan vermemek icin her türden nedbe hakkında rahatsızkişiye teferruat lı veri verilmeli , beden bölgeleri , kişiler vede yaşlar arasındaki nedbeleşme farkları ile infeksiyon gibi yara iyileşmesi zaman cini etkilemesi olası etkenler teferruat lı ollaraak açıklanmalıdır .

Nedbeleşme , 1 farkli deyişle kollajen birikmesi , travmaya uğrayan dermis miktarı ile orantılıdır . Dermisin ince olduğu gözkapağı , skrotum gibi bölgelerde nedbeleşme azdır . O halde dermis kesisisin yönü de nedbeleşme ile ilgilidir; bu yüzden insizyonlar dermisi en kısa mesafede geçecek biçim de deriye dik yapılmalıdır .

Yukarda anılan etkenler den biri yada birkaçının kombinasyonu ile hipertrofik nedbe ortaya çıkabilir . Hipertrofik nedbe , matürasyon zaman si (6-24 ay) netiticesinde , nedbenin hala kabarık vede kırmızımsı olması halidir , fakat bu nedbe orijinal yara sınırlarının ötesine hiçbir vakit geçmez .
Hipertrofik nedbenin Tedavi(iyileştirme) sinde intralezyonel eksizyon vede primer dikiş , intralezyonel deposteroid injeksiyonu yada hususiyetle yaprak tarzında 1 silikon parçası ile 1 arada uygulanan baskılı sargı metod lerinden biri yada bu metod lerin kombinasyonu kullanılabilir .

Hekimlik uygulaması yapan pek çook kişi , hipertrofik olsun yada olmasın hemen her nedbeye keloid ismini vermektedir . Oysa asli keloid , 1 deri tümörü görünümünde olup Tedavi(iyileştirme) si bugün icin olasılık siz denebilecek bireysel 1 yara iyileşmesi bozukluğudur vede al ırkta çok nadir görülür . Hipertrofik nedbe ile keloidin farklı mı biokimyasal metod lerle yapılabilmekle 1 arada asıl farklı m klinik metod lerledir; hipertrofik nedbenin yara sınırları içinde kalmasına karşın keloid , yara sınırlarının ötesine itinasız biçimde geçer , hipertrofik nedbenin kıvamı uniformdur fakat keloid sert vede yumuşak bölgeleri beraber ce barındırır , hipertrofik nedbede renk de göreceli ollaraak uniformdur amma keloid beyaz , sarı vede kırmızı rengin farkli tonlarını barındırır , hipertrofik nedbede matürasyon vede remodelasyon mümkündür fakat bu keloid icin söz konusu değildir .

En çook kara ırkta rastlanan keloid , bedeni n hipertrofik nedbeye de yatkın oluşan sternum üzeri , omuz , sırt vede kulak memesi gibi bölgelerinde daha sık görülür . Kati 1 Tedavi(iyileştirme) si olmamakla 1 arada hipertrofik nedbe Tedavi(iyileştirme) si icin anılan metod lerle 1 dereceye kadar avantaj sağlamak mümkündür .

 


Cilt Sorunları

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp