Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Cilt İzleri

 

Cilt İzleri hakkında öncelikle bilinmesi gerekenler

 

Cilt izleri hakkında merak edilen veri ler . . .Güzel sorunsuz 1 cilt için yapılması gereken nelerdir ? Sivilce(akne) Tedavi(iyileştirme) si , cilt lekelerinin nedenleri vede bitkisel(doðal) Tedavi(iyileştirme) yöntemleri hakkında merak ettikleriniz bu makalemizde yer almaktadır . .

 

Sitemizde bulunan cildi besleyici aynı zamanda cilt yenileyici ürünlerimiz hakkında veri edinmek vede ürünlerimizi görmek için tıklayınız . . . 

 

Travma , cerrahi girişim , yanık , infeksiyon yada deri hastalıkları neticesi bütünlüğü bozulan deri , nedbeleşme ile iyileşir . Nedbe , yara iyileşmesinde 1 sonuçtur vede bu sonuca varana kadar içice birkaç aşamadan geçilir .

Nedbeleşmeyi Etkileyen Faktörler: İnflamason , yara iyileşmenin başlangıcında yer alır vede uzaması iyileşme sürecini de uzatır . Yaranın infekte olması , kafigelmeyecek debridman neticesi ölü doku bırakılması , yaranın travmatize edilmesi , nekroz , hematoma yada seroma gibi faktörler neticesi iskemi gibi sebep lerle uzayan inflamasyon süreci gereğinden aþırı kollajen depolanması ile sonuçlanabilir ki bu da hipertrofik nedbenin en önemli sebep leri arasındadır .

Cerrahi insizyonlar muhakkak deri çizgileri içinde (veya bunlara paralel) yapılmalıdır . Bu çizgiler , umumiyetle deri altındaki kasın liflerine diktir (alın çizgileri gibi) . Langer çizgileri de denen bu deri çizgilerine (relaxed skin tension lines) dikine oluþan yanlış insizyon nedbeleri yada travmatik nedbeler , uygun yöntemlerle (Z plasti , eksizyon gibi) deri çizgilerine paralel hale getirilmelidirler .
Yaş da nedbeleşmede önemlidir . Bebeklerde ilk üç ayda yaralar ince 1 nedbe ile iyileşirken daha büyük bebeklerde vede çocuklarda hipertrofik nedbe eğilimi daha yüksektir .

Bazı vücut bölgelerinde yaralar ince 1 nedbe ile iyileşirken (göz kapakları , mukozalar , ayak tabanı , el ayası gibi) göğüs ortasında sırt , omuz vede kulak memesindeki nedbeler hipertrofiye eğilimlidir . Tüzel sorunlara meydan vermemek için her türlü nedbe hakkında rahatsızkiþiye ayrıntılı veri verilmeli , vücut bölgeleri , kişiler vede yaşlar arasındaki nedbeleşme farkları ile infeksiyon gibi yara iyileşmesi sürecini etkilemesi olası faktörler ayrıntılı ollaraak açıklanmalıdır .

Nedbeleşme , 1 başka deyişle kollajen birikmesi , travmaya uğrayan dermis miktarı ile orantılıdır . Dermisin ince olduğu gözkapağı , skrotum gibi bölgelerde nedbeleşme azdır . O halde dermis kesisisin yönü de nedbeleşme ile ilgilidir; bu yüzden insizyonlar dermisi en kısa mesafede geçecek şekilde deriye dik yapılmalıdır .

Yukarda anılan faktörlerden biri yada birkaçının kombinasyonu ile hipertrofik nedbe ortaya çıkabilir . Hipertrofik nedbe , matürasyon süresi (6-24 ay) netiticesinde , nedbenin hala kabarık vede kırmızımsı olması halidir , fakat bu nedbe orijinal yara sınırlarının ötesine hiçbir vakit geçmez .
Hipertrofik nedbenin Tedavi(iyileştirme) sinde intralezyonel eksizyon vede primer dikiş , intralezyonel deposteroid injeksiyonu yada özellikle yaprak tarzında 1 silikon parçası ile 1 arada uygulanan baskılı sargı yöntemlerinden biri yada bu yöntemlerin kombinasyonu kullanılabilir .

Hekimlik uygulaması yapan pek çok kişi , hipertrofik olsun yada olmasın hemen her nedbeye keloid ismini vermektedir . Oysa gerçek keloid , 1 deri tümörü görünümünde olup Tedavi(iyileştirme) si bugün için imkansız denebilecek bireysel 1 yara iyileşmesi bozukluğudur vede al ırkta çok nadir görülür . Hipertrofik nedbe ile keloidin ayrımı biokimyasal yöntemlerle yapılabilmekle 1 arada asıl ayrım klinik yöntemlerledir; hipertrofik nedbenin yara sınırları içinde kalmasına karşın keloid , yara sınırlarının ötesine düzensiz biçimde geçer , hipertrofik nedbenin kıvamı uniformdur fakat keloid sert vede yumuşak bölgeleri beraber ce barındırır , hipertrofik nedbede renk de göreceli ollaraak uniformdur amma keloid beyaz , sarı vede kırmızı rengin değişik tonlarını barındırır , hipertrofik nedbede matürasyon vede remodelasyon mümkündür fakat bu keloid için söz konusu değildir .

En çok kara ırkta rastlanan keloid , vücudun hipertrofik nedbeye de yatkın oluþan sternum üzeri , omuz , sırt vede kulak memesi gibi bölgelerinde daha sık görülür . Kati 1 Tedavi(iyileştirme) si olmamakla 1 arada hipertrofik nedbe Tedavi(iyileştirme) si için anılan yöntemlerle 1 dereceye kadar avantaj sağlamak mümkündür .

 


Cilt Sorunları

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp