Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Böbrek Hastalığının Tedavi(iyileştirme) si


Böbrek hastalığının Tedavi(iyileştirme) si için neler yapılmalı ? Sorusuna yanıt ollaraak ; böbrek hastalığının Tedavi(iyileştirme) si için şifalı bitkiler vede böbrek hastalığının Tedavi(iyileştirme) si hakkında avantaj lanacağınız veri ler bu yazıda yer almaktadır .

Böbrek Hastalığı Tedavi(iyileştirme) si

         Böbrek hastalığı Tedavi(iyileştirme) si .böbrek hastalıkları vede Tedavi(iyileştirme) si hakkındaki makalemiz aşağıda yer almaktadır .Böbrek hastalığı vede Tedavi(iyileştirme) si hakkında daha aþırı veri sahibi olmak için aşağıdaki makalemize mutlaka göz atmanızı öneririz .

Böbrek hastalıklarının çoğu malum in aksine son C° Derece sinsi vede ağrısız seyreder . Ancak birçok hastalıkta olduğu gibi erken teşhis sayesinde böbrek hastalıklarının da Tedavi(iyileştirme) si mümkündür .

Böbrekler bel omurlarının 2 yanında yer alan vücutta çift ollaraak bulunan vede kandaki istenmeyen zehirli maddeleri idrar yoluyla uzaklaştırılmasını sağlayan 1 çift organdır . Böbreklerimizde 2 milyon civarında nefron adı verilen süzme ünitesi mevcuttur . Bunların sayısı , yaşlanmayla 1 arada doğal ollaraak azalır . Kalbin dakikada pompaladığı 5-6 litre kanın 1/5′i böbreklerce filtre edilir .

Böbrekler vücudun sıvı-iyon dengesini , asit-baz dengesini , kan basıncı(Tansiyon)nın sürdürülebilirliğini vede vücuttaki kimyasal reaksiyonlar neticesi oluşan vede vücut için zararlı oluþan zehirli maddelerin atılmasını sağlar . Böbrekler ayrıca kan yapımı vede kemik mineral yapısı ile alakalı hormonlar başta olmak üzere daha birçok hormonun yapım vede yıkım yeridir . Bütün bunlardan böbreklerin vücut için hayati önem taşıyan vede yürüttüğü fonksiyonlar sekteye uğradığı takdirde hayati risk doğuran organlar olduğu anlaşılır .

Böbreklerden geçen kan filtre edilip canlı için avantaj lı oluþan maddeler tekrar kana verilerek , vücuttan uzaklaştırılması zorunlu oluþan zehirli maddeler idrarı oluşturur . İdrar yolları ile önce mesanede toplanır , daha sonra da işeme yoluyla da dışarı atılır .

Halk arasında Umumi ollaraak idrarın kanlı gelmesi , idrar yaparken yanma ve acıma , belin 2 yada tek tarafında yan ağrıları böbrek hastalığı belirtisi ollaraak bilinir . Böbreklerin işlevlerinin azalması yada kaybolması , ani başlangıçlı (Akut) yada yıllar içerisinde sessizce (Kronik) oluşabilir . Kandaki atık maddelerin atılamayıp birikmesi neticesi bütün organları etkileyen vede komaya kadar gidebilen 1 zehirlenme tablosu meydana gelir .

Böbrek hastalıklarının başlıcaları şunlardır:
* Akut yada kronik böbrek iltihabı ollaraak malum Nefrit(böbrek iltihabı) ler
* Taş hastalıkları
* Ailesel kistik hastalık
* İdrar yolları Enfeksiyon ları
* Tümörleri
* İdrar yollarının daralması yada tıkanması (Prostat büyümesi)
* Kalıtımsal bazı böbrek hastalıkları
* Damarsal böbrek hastalıkları
* Gebelik zehirlenmesi
* Romatizma(rheumatism) l hastalıklar neticesi oluşan böbrek hastalıkları
* Viral Hepatit(hepatitis) (B ,C)ve diğer enfeksiyonlara bağlı oluşan böbrek hastalıkları
* Hipertansiyon(yüksek tansiyon) vede Diabet(þeker hastalıðı) (Şeker) Hastalığı gibi sistemik hastalıklara bağlı böbrek hastalıkları
* İlaçlara bağlı oluşan böbrek hastalıkları şeklinde sıralanabilir .

Kronik hastalıkların içinde kronik böbrek kafigelmez liği erken tanındığında önlenebilir 1 kronik hastalıktır . Böbreğin kandaki metabolizma neticesi gelişen atık ürünleri atma yeteneğindeki azalma neticesi gelişen geri dönüşümsüz böbrek işlev bozukluğu olup Böbrek hastalıklarının çoğu bilinenin aksine son C° Derece sinsi vede ağrısız seyreder .

Şeker vede Hipertansiyon(yüksek tansiyon) Hastaları Riskli Grupta

Şeker hastalığı vede hipertansiyon , kronik böbrek hastalığı açısından başlı başına risk faktörleridir . Her 2 şeker hastasından birinde böbrek hastalığı gelişiyor . Hipertansiyon(yüksek tansiyon) da böbrek kafigelmez liği açısından çok ciddi 1 risk faktörüdür . Hipertansiyon , zamanında Tedavi(iyileştirme) edilirse kronik böbrek hastalığını önlemek vede hastalığın ilerlemesini durdurabilmek açısından çok önemlidir .

Tuz Tüketimine Dikkat
Özellikle tuzlu beslenen toplumlarda Hipertansiyon(yüksek tansiyon) görülme sıklığı oldukça fazladır . Bu da böbrek hastalıklarını beraber sinde getiriyor . Diğer risk faktörleri ise şişmanlık , sigara(tütün mamülleri) kullanımı , 50 yaşın üzerinde olmak , Hipertansiyon(yüksek tansiyon) vede ailede şeker hastalığı , Hipertansiyon(yüksek tansiyon) vede böbrek hastalığının olması ollaraak sıralanabilir .
Ülkemizde yaygın ollaraak görülen 1 diğer risk faktörü ise başta ağrı kesiciler olmak üzere birçok ilacın bilinçsizce kullanımıdır .

Böbrek Hastalıklarının emare leri
Böbrek hastalıkları erken aşamalarda umumiyetle emare vermez . Sadece önümüzdeki aşamalarda idrarda köpürme , göz kapaklarında şişme , kan basıncında ani vede şiddetli yükselme , gece WC e çıkma sayısının çoğalması , açıklanamayan halsizlik meydana gelebilir .

Böbrek hastalıklarında idrar yollarında akımın mani lenmesi vede Enfeksiyon lanma dışında , ağrı sık görülmez . Buna karşılık bulantı , kusma , halsizlik , iştahsızlık , inatçı kaşıntı , çok su içme , cildin sarımsı-kahverengi renk alması , çabuk yorulma , çarpıntı , nefes darlığı , işitme zorluğu yada sağırlık , ani vede sürekli tansiyon yükselmeleri , göz kapaklarında vede ayaklarda daha bariz olmak üzere tüm vücutta su birikmesi(ödem) , günlük idrar miktarında azalma yada aşırı miktarda idrar yapma , sık idrara çıkma , ağrılı idrar yapma , kanlı idrar , bulanık idrar , gece aniden aþırı idrara kalkma , kişilik değişiklikleri ile başlayan saldırganlık , bilinç bulanıklığı vede komaya kadar uzanan şuur ve davranış değişiklikleri , havale geçirme(Konvülsiyon) , özellikle çocuklarda gece idrar kaçırmaları vede gelişme gerilikleri saptanabilir .

Bu emare lerin büyük 1 kısmı başka hastalıkların da habercisi olabilir . Bu sebeple bu bulguların başka hastalıklardan değil de böbrekten kaynaklandığının alakalı hekimlerce tetkik edilmesi gereklidir .

Böbrek hastalığının teşhisi için kan basıncı ölçümü , idrar tahlili vede serum kreatinin düzeyine bakmak kafidir . Kreatinin böbrek kafigelmez liği geliştiğinde biriken 1 maddedir vede kreatinin miktarına bakılarak kişinin böbrek kafigelmez liği düzeyi hesaplanabilir . Hastalığın sebebi vede hangi aşamada olduğunun anlaşılıp Tedavi(iyileştirme) nin planlanması için daha önümüzdeki düzey tetkikler lüzumlu dir .

Böbreklerinizi Korumak Elinizde
Mütehassız lar erken teşhis sayesinde kronik böbrek hastalığından korunmanın mümkün olduğunun altını çiziyorlar . Bunun için öncelikle günlük vasati 2 litre su tüketilmesini öneren mütehassız lar; iklim , meslek ve spor gibi aşırı harekete bağlı ollaraak bu miktarı vücudu dengeleyecek kadar yükseltmek gerektiğini emare yorlar .

Mütehassız lara göre sağlıklı vede dengeli gıdaalımı k; tuz , kalsiyum tüketimine dikkat etmek , alkol vede sigara(tütün mamülleri)dan uzak durmak , düzenli egzersiz yapmak vede sık sık ağrı kesici kullanmamak böbreklerimizi korumak için yapabileceğimiz zor olmayan amma önemli birkaç tedbir . Ayrıca risk grubundakilerin vede 40 yaş üstü kişilerin düzenli kontrollerini gözardı etmemesi de gerekiyor .

Böbrek Hastalığı Bitkisel(doðal) Tedavi(iyileştirme) Yöntemleri;
1- Bir çay bardağı sade tahin içilir .
2- Ebe gümeci kaynatılarak elde edilen suyu 1 bardak içilir .
3- Bir çay bardağı pekmez içilir .
4- Demirli maden sularından içilir .
5- Kişniş kaynatılır vede 1 bardak suyu içilir .
6- Taze üzüm yenmelidir .
7- Bir bardak arpa suyu , demir hindi suyu vede menekşe şerbeti içilmelidir . Keten tuhumu kaynatılarak şeker katılır vede elde edilen su içilir .
8- Acı tuzlu yada baharatlı yiyecek türlerinden kaçınmalıdır . Ve bol bol içilmelidir .
9- Susam vede susamlı şeyler yenir Günlük , tahin helva yenirse böbreklerdeki iltihabı söker .
10- Papatya , kereviz ayrı ayrı kaynatılır vede bol bol içilirse kumları döker .
11- Aç karnına tere tohumu yenirse böbrek ağrısını önler .
12- Ardıç tohumu bal ile karıştırılır vede yenirse böbrek sancısını idrar yollarındaki hastalıkları giderir .
13- Kavun çekirdeği , karpuz çekirdeği vede hıyar çekirdeği bol bol yenmelidir .
14- 3 gram yanmış mercan kökü ile 5 gram kitre karıştırılır vede 1 hafta süre ile içilir .
15- Hatmi isimli çiçeğin tohumu ile bal macun kıvamına getirilerek kaşık kaşık yenilmelidir .
16- 10 gram keten tohumu , 3 gram kitre , 5 gram nişasta , 1 bardak bal şerbeti yoğrulur vede bal şerbeti ile 1 arada içilir .
17- Burçak unu bol bol sıcak su ile 1 arada içilir .
18- 5’er gram; kilermeni , günlük bitkisi , karpuz çekirdeği , kabak çekirdeği , ravend çini , çam fıstığı , 2 kardeş kanı(limon suyu ile karıştırılır) , nişasta , hıyar çekirdeği , kereviz tohumu , mum(bal mumu) , badem , haşhaş tohumu , 1000 gram bal ile 1 arada karıştırılır vede 1 kavanozda saklanır . Hastalığın durumuna göre günde 3+1 yenir .
19- At sütü yada eşek sütü 1 bardak içilir . Bulunamazsa yumurta rafadan yapılarak keçi vede inek sütleri ile içilebilir .
20- Karpuz , salatalık , armut , aluç , nar(tatlı) , ayva , elma , badem , fıstık , fındık , çam fıstığı bu gıdaların her biri ara öğün gibi yenilmelidir .

% 100 Bitkisel(doðal) Böbrek Yetmezliği Tedavi(iyileştirme) sine Yardımcı Ürünlerimizi İncelemek İçin Tıklayınız . .

% 100 Bitkisel(doðal) Böbrek Taşı Tedavi(iyileştirme) sine Yardımcı Ürünlerimizi İncelemek İçin Tıklayınız . .Etiketler: böbrek hastalığının Tedavi(iyileştirme) si , böbrek hastalığının , Tedavi(iyileştirme) , Tedavi(iyileştirme) si , böbrek hastalığının Tedavi(iyileştirme) si için , böbrek hastalığının Tedavi(iyileştirme) si hakkında , böbrek hastalığının Tedavi(iyileştirme) si nedir , böbrek hastalığının Tedavi(iyileştirme) si nasıl olur , böbrek hastalığının Tedavi(iyileştirme) si için bitkiler , böbrek hastalığının Tedavi(iyileştirme) si için bitkilse kür , böbrek hastalığının Tedavi(iyileştirme) si için şifalı bitki , böbrek hastalığının Tedavi(iyileştirme) si vede önlemler

Böbrek Yetmezliği

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp