Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Böbrek Sebep Ağrır

       Böbrek ağrısı sebep ağrır ,böbrek ağrısına sebep oluþan etkenler ,hakkındaki makalemiz aşağıda yer almaktadır .Böbrek ağrısı neden ağrır hakkında daha aþırı veri sahibi olmak için aşağıdaki makalemize göz atmanızı öneririz .

Böbrekler , vücudumuzun filtreleridir . Böbrekte yaklaşık ollaraak 1 ile 3 milyon arasında “nefron” adı verilen süzme üniteleri yer almaktadır . Sağ ve solda olmak üzere , bel hizasında yada karnın arka tarafında bulunan fasulye biçiminde oluþan 2 adet organımızdır . Boyu 10cm kadar oluþan vede ağırlığı 100-150 gram böbrekler , vücutta oluşan yada dışarıdan vücudumuza giren vücut için toksik mahiyetteki maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar . Bunun dışında böbreklerin diğer görevleri , kanın asit- baz vede elektrolit dengesini sağlar . İlaveten hormon vede şeker metabolizmasına da destek olmaktadır .

Böbreklerin görevini 1 şekilde yapamaması halinde insan hayatı ciddi tehlikeler altına girer . Çözüm ise , diyaliz yada böbrek nakline kadar gidebilir . Tabii ki bu aşamaya gelene kadar vücudun doğal mekanizması olan “ağrı” devreye girer . Böbreklerdeki 1 ağrı da böbreklerdeki 1 problemin işaretidir . Aslında sadece böbrek değil , vücuttaki herhangi bir ağrı 1 arızanın alarm ini verir . Düşünsenize , ağrı olmadığını . Herhangi 1 hastalık , hiçbir işaret vermeden , aniden ortaya çıkacaktı . Bu yüzden değerli okuyucularımız , böbrek ağrıları ciddiye alınması , değerlendirilmesi gereken vede bizi yönlendiren köşe taşlarıdır .

BÖBREK AĞRILARI NEREDE BAŞLAR ?
Böbrek ağrıları umumiyen bel hizasında pay dilir . Ağrılar bazen hafif veya sancılar şeklinde Daimi eder . Bazen de böbreklerden karın ortalarına hatta kasıklara kadar gidebilir . Böbrek ağrıları , hastanın pozisyon değiştirmesi ile artmaz yada azalmaz .

BÖBREK AĞRILARININ NEDENLERİ

Böbrek ağrılarını tek 1 sebep e bağlamak doğru değildir . Böbrek ağrılarının çeşitli sebep leri meydana gelebilir . Böbrek ağrılarındaki olası sebepler şunlardır;

* Böbrek taşları: İdrardaki bazı maddelerin böbrekte yada idrar yollarında çökmesi neticesi taş meydana gelir . Böbreklerde ağrı vede idrarda kan ile kendini belli eder . Ağrı kaburganın altında biraz arkadadır . Bulantı , kusma vede ateş görülür .

* Piyelonefrit: Ateş , böbrek ağrısı vede idrarın Enfeksiyon lı gelmesi piyelonefritin başta gelen emare leridir .

* Böbreklerden idrar akışının düzensizliği yada böbreklerden idrar torbasına giden kanallarda(üreter) taş , ur yada kan pıhtısı olması böbrek ağrılarına sebep olur .

* Böbrek apsesi(böbrek ara dokusunun irinli iltihabı): Akut vede kronik olmak üzere 2 tipi bulunmaktadır . Her 2 halde da ateşin yükselmesine , bulantı vede kusmaya , sırt vede bel kısmında ağrılara sebep olur . Akut nefrit (böbrek iltihabı) in kronikleşmeden Tedavi(iyileştirme) edilmesi gereklidir . Geç kalınan tedavi organın alınmasına sebep meydana gelebilir .

* İdrar kanallarının Enfeksiyon lanması(Üretrit): İdrar torbasını dışarıya bağlayan kanalın Enfeksiyon lanmasıdır . Genellikle , cinsel yolla bulaşırlar .

* Böbrek (uru = tümörü)kanseri: Böbrek vede kasıkta ağrı , böbrekte şişlik , kanlı idrar vede ateşle kendini belli eder .

* Böbrek büyümesi(hidronefroz): Böbrek boşluğunda idrarın birikmesi böbreğin şişmesi yada büyümesine sebep olur . Bu Hal kişide , künt bel ağrısı ollaraak pay dilir .

Böbrek Yetmezliği

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp