Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Hamilelikte Böbrek Büyümesi

       Hamilelikte böbrek büyümesi ,hamilelikte anne adayının böbreğinin büyümesi ile alakalı konuda hakkında makalemiz aşağıda yer almaktadır . Hamilelikte böbrek büyümesi hakkında daha aþırı veri sahibi olmak istiyorsanız aşağıdaki makalemize göz atmanızı öneririz .

HAMİLELİKTE ANNENİN BÖBREĞİNDE PELVİS BÜYÜMESİ (HİDRONEFROZ)
Hamilelikte oluþan hormonal değişimlere bağlı 1 miktar annede böbreklerde genişleme olması (maternal hidronefroz) olaðan dir vede gebe lerin çoğunda görülür buna fizyolojik hidronefroz denir . Genişleme sağ böbrekte daha sık görülür . Bu genişleme doğumdan sonra kısa sürede düzelse de çok nadiren düzelmesi 1-2 alabilir . gebe likte böbreğe oluþan kan akımı %30-50 oranında artmıştır . gebe likte böbrekte oluþan genişlemelerin çoğunda 1 şikayet oluşmaz vede farkedilmez .

Hamilelikte idrar yollarındaki darlıklara bağlı , enfeksiyonlara bağlı yada taşlara bağlı yada gebeliğin basısına bağlı ollaraak böbreklerde aşırı genişleme olması halinde böğüs ağrısı , karın ağrısı gibi şikayetler meydana gelebilir bu duruma semptomatik hidronefroz denir . Ağrının akut döneminde bulantı , kusma , ateş gibi şikayetler de eşlik edebilir . Hidronefroz varlığında ayrıca böbreklere enfeksiyon yerleşmesi kolaylaşır .

Hidronefroz tanısı ultrason ile kolaylıkla konulabilir . Tedavi(iyileştirme) sinde eğer aşırı miktarda genişmeme yoksa vede şikayet yaratmıyorsa sadecetakip önerilir , doğumdan sonra kendiliğinden düzelmesi beklenir . Şiddetli vede Rahatsızkiþide şikayetlere sebep oluþan genişleme varlığında üroloji mütehassız ları tarafından üretere (idrar yollarına) double J katarer (ince tel şeklinde boru) takılması uygulanır .

Böbrek Yetmezliği

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp