Bitkisel Sağlık Ürünleri
Bronşit Hastalığı

Bronşit Başlangıcı Tedavi(iyileştirme) si


Bronşit başlangıcı Tedavi(iyileştirme) si icin neler yapılmalı ? Sorusuna Yanit ollaraak ; bronşit başlangıcı Tedavi(iyileştirme) si icin şifalı bitkiler vede bronşit başlangıcı Tedavi(iyileştirme) si hakkında avantaj lanacağınız veri ler bu yazıda yer almaktadır .

BRONŞİT
Nefes aldığımızda , hava; burundan soluk borusuna oradan da akciğerlere geçer . Soluk borusu , akciğerlere giden 2 kola farklı lır . Bu kolların her birine bronş denir . Bu bronşların , çeşitli sebeplere bağlı ollaraak Enfeksiyon lanmasına bronşit denir . Bronşit , akut vede kronik olmak üzere ikiye farklı lır . Şimdi bunları farklı farklı inceleyelim .

AKUT BRONŞİT
Soğuk algınlığından sonra görülen , yaygın vede bulaşıcı 1 Rahatsızlık olup , bronşlarda şişme vede balgam artışı biçimi nde kendini belli eder . Sebebi , sıklıkla solunum yollarının üst bölgesine yerleşen bakteri yada virüstür . Çocuklarda görülme ihitmali fazladır .

AKUT BRONŞİTİN NEDENLERİ
Akut bronşitin en büyük sebebi virüslerdir . Beden direnci düşerse bu virüsler iltihaba sebep olurlar . Bronşlara zarar verirler . Bronşlar da bu duruma tepki vererek ,şişer vede balgam üretirler .
Grip vede nezle gibi soğuk algınlığından sonra da bu durumla karşılaşılabilir . Soğuk havalar , bu Rahatsızlık ların ortaya çıkmasında en önemli etken dür . Buna 1 de ağızdan nefes almak eklenirse hava yeterince ısıtılamaz vede bronşit riskini arttırır . Sigara(tütün mamülleri) kullanmak ya da dumanına maruz kalmak , iltihaba sebep olur vede bronşit gelişebilir .Çevresel etkenler de önemli 1 etkendir . Fabrika dumanları , ani ısı değişmeler i , çook kuru yada çook nemli
havalar bronşiti tetikleyebilir .

AKUT BRONŞİTİN BELİRTİLERİ
Hastalığın emare si öksürük vede öksürük sonrası gelen balgamdır . Şiddetli vede inatçı 1 öksürük mevuttur . Öksürükle beraber , iltihabın neden olduğu ağrı , göğüs bölgesinde daha şiddetli 1 biçim de hissedilir . Ayrıca öksürük , hastalığın bulaşmasına sebep olur . Havadan , hastalığın bulaşması gerçekleşir .
Balgam ise Rahatsızlık ilerledikçe , daha da fazlalaşır . Ayrıca hafif ateş , titreme , boğaz vede kaslarda ağrı hastalığın başka emare lerindendir . Rahatsızlık ilerledikçe zatürreye yol açabilir .

BRONŞİT TANISI NASIL KONUR ? (KRONİK VE AKUT)
Yapılan fizik muayene vede tetkiklerle bronşit teşhisi konur . Diğer solunum yolu Rahatsızlık larından ayırt etmek vede kati tanı koymak için , akciğer filmi çekilir . Hastanın boğazından kültür alınır vede lüzumlu kan tahlilleri yapılır .

AKUT BRONŞİT TEDAVİSİ
Tedavi(iyileştirme) de kullanılan ilaçlar , hastalığın emare lerini ortadan kaldırmaya yöneliktir . Alev düşürücüler , öksürük şurupları , ağrı kesiciler kullanılır . Balgamı zor olmayan 1 biçim de çıkarmak için , buna yönelik ilaçlar rahatsızkişiye tavsiye lir . Tedavi(iyileştirme) nin avantaj sağlaması için , sigara(tütün mamülleri)yı mutlaka bırakmak gereklidir .
Antibiyotik Tedavi(iyileştirme) si virüslere etki etmez . Dolayısıyla bronşit tedavisinde kullanılmaz . Fakat virüs neşriyat da , bakteri de boğazda hastalığa sebep meydana geldiğinde n , antibiyotik kimi doktorlar tarafından hastalara tavsiye lir .

KRONİK BRONŞİT
Hava kirliliği oluşan şehirlerde oturanlarda vede sigara(tütün mamülleri) içenlerde , kronik bronşit sık görülür . Yapılan çalışmalar ,40-60 yaş arasındaki erkeklerin dörtte 1 kişiden fazlasında bu hastalığın görüldüğünü göstermektedir . Birbirini izleyen en az 2 yıl içinde , en az birbirini izleme(takip) eden 3 ay süren vede balga çıkarmayla 1 arada görülen öksürük , kronik bronşit olarak tanımlanmaktadır .

KRONİK BRONŞİTE NEDEN OLAN FAKTÖRLER
1 . Sigara(tütün mamülleri) ; Kronik bronşit oluşumunun en büyük sebebidir . Günde 20 sigara(tütün mamülleri)dan aşırı içenlerde , bu hastalığın gelişme olasılık i çook fazladır . Bronşlarda , mukus yapımını arttırır .
2 . Hava kirliliği ; Sigara(tütün mamülleri) gibi , havanın kirli olması da bronşlarda mukus salgısını arttırır . Dumanlı havalarda , kükürtdioksitin aşırı olduğu bölgelerde , bronşit riski artmaktadır .
3 . Bunların dışında nemli yerler , tozlu ortamlar , üzücü hava koşulları , solunum yollarında ortaya çıkan Rahatsızlık lar kronik bronşite sebep olmaktadır .

KRONİK BRONŞİTİN BELİRTİLERİ
Hastalığın en çook görülen vede en önemli emare si uzun zaman n öksürük vede balgam çıkarmadır . Geceleri çook rahatsız edici 1 öksürük mevuttur . Hastayı uykusundan uyandırır . Bronşlar daralmıştır . Hafif 1 fiziksel aktivite sırasında bile , nefes almada güçlük çekilir . Hasta , ivedi yorulur . Nefes alıp verirken , kişinin solunumu hırıltılıdır . Yani sesli soluk alıp verir . Kronik bronşitte , alev yükselmesine pek rastlanmaz .

KRONİK BRONŞİTİN TEDAVİSİ
Tedavi(iyileştirme) nin ilk şartı sigara(tütün mamülleri)nın bırakılmasıdır . Sigara(tütün mamülleri)yı bırakınca , hastanın öksürmesinde vede balgam çıkarmasında azalma görülür . Hastanın , nefes alıp vermesinde bariz 1 değişiklik mevuttur . Kişi , çook daha rahat 1 yaşam zaman r .
Solunum yollarına yerleşen bakteri vede virüsleri yok etmek icin ilaç tedavisi uygulanır . Bu Tedavi(iyileştirme) nin doğru uygulanması için , rahatsızkişinin boğaz ya da balgam kültürü yapılır vede o mikroba uygun ilaç verilir .
Kirli havayı solumanın , bronşite sebep oluşan 1 etken olduğunu belirtmiştik . Bronşiti oluşan kişilerin , imkanı varsa kışın , dumanın fazla olduğu vakitler da , daha ılık vede temiz ortamlarda yaşamaları rahatsızkişinin şikayetlerini azaltır .
Yapılan solunum egzersizleri ile rahatsızkişinin daha rahat nefes alıp vermesi amaçlanır . Bu metod , fizyoterapistler tarafından kullanılır .Gerekirse hastaya oksijen Tedavi(iyileştirme) si uygulanır .
Hastayı eğitmek , hastalığı hakkında veri lendirmek de Tedavi(iyileştirme) nin 1 parçasıdır . Bu biçim de Rahatsızkişi neşekilde davranacağını bilir vede bronşitle yaşamaya alışır . Hastanın psikolojisini olumlu yönde etkiler .

 

Etiketler: bronşit başlangıcı Tedavi(iyileştirme) si , bronşit , Tedavi(iyileştirme) , Tedavi(iyileştirme) si , bronşit başlangıcı Tedavi(iyileştirme) si için , bronşit başlangıcı Tedavi(iyileştirme) si hakkında , bronşit başlangıcı Tedavi(iyileştirme) si nedir , bronşit başlangıcı Tedavi(iyileştirme) si neşekilde olur , bronşit başlangıcı Tedavi(iyileştirme) si icin bitkiler , bronşit başlangıcı Tedavi(iyileştirme) si icin bitkilse kür , bronşit başlangıcı Tedavi(iyileştirme) si icin şifalı bitki , bronşit başlangıcı Tedavi(iyileştirme) si vede tedbir ler , bronşit hastalığı Tedavi(iyileştirme) si , bronşit , Tedavi(iyileştirme) , Tedavi(iyileştirme) si , bronşit hastalığı Tedavi(iyileştirme) si için , bronşit hastalığı Tedavi(iyileştirme) si hakkında , bronşit hastalığı Tedavi(iyileştirme) si nedir , bronşit ha

     %100 bitkisel(doğal) kürlerimizi görmek icin lütfen tıklayın . .

Bronşit Hastalığı

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp