Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Boyunda Beze

 Boyunda Beze hakkında veri ler .

 Boyunda beze oluşumunun sebep leri Tedavi(iyileştirme) yöntemleri aşağıdaki yazımızda yer almaktadır daha fazlasını öğrenmek için makalemize göz atabilirsiniz .

 BOYUN BEZESİ


 

 

Boyun bezeleri vücudun hemen her bölgesine yayılmış oluþan lenfatik sistem adlı bağışıklık sisteminin 1 parçasıdır . Değişik bölgelerde gruplar halinde bulunurlar . Boyunda sayıları 200-300 etraf ındadır . Vücuttaki enfeksiyon vede kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi gibi yabancı oluşumlara karşı savaşırlar . Bu mücadele sırasında irileşirler . Bunun sebebi içerisindeki savaşçı hücre (lenfosit- antikor) sayısının artmasıdır . Genelde 1 cm çapına kadar olanlar olaðan kabul edilebilir . Daha büyükler muhakkak yakından izleme(takip) edilmelidir . Boyunda çene altında , kulak ön vede arkasında , boyun orta hattı vede yanlarında , boyundaki en büyük kasın üst , orta vede altında gruplaşırlar . Baş boyunda her hangi 1 yerde vücuda zarar verme potansiyeli oluþan 1 hadise varsa bu bezeler irileşir . Kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi lerin büyük kısmı lenf yollarıyla yayılmaya çalışırlar vede uzun süre boyun bezelerine takılırlar . Aslında bu Hal vücuttaki diğer bölgeler  için de geçerlidir . Genellikle kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi in çevresindeki bölgeye iliþik lenf düğümleri tutulurlar . Sonra geniş yayılım olur .

Boyunda kitle ile gelen 1 Rahatsızkiþide öncelikle hastanın yaşı vede kitlenin yeri çok önemlidir . Çocuklarda umumiyetle enfeksiyonlar ön planda iken 40 yaşını geçenlerde kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi akla gelmeli vede bu yönde araştırma yapmalıdır . Boyun orta hattında bulunan Troid(guatr) bezi (guatr vs) hastalıklarıyla karıştırılmamalıdır .

 

NASIL AYRIM YAPILIR ?


 

Enfeksiyon kaynaklı olanlarda şu özellikle çoğu kez mevcuttur .

1)     Ağrı olması

2)     Son vakitler da ortaya çıkmış olması

3)     Üstteki ciltte kızarıklık olması

4)     Enfeksiyon kaynağının görülebilir olması(bademcik ,geniz eti , sinüzit , ağız içi vs . .)

5)     Muayenede yumuşak olması

 

Kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi kaynaklı olanlardaki olası özellikler

1)     Hastanın yaşı (40 üzeri)

2)     Haftalar-Aylardır mevcut olması

3)     Ağrı olmaması

4)     Muayenede cilde yapışık gibi durması , sert olması

5)     Birbirine yapışık gibi duran lastik kıvamında aniden aþırı beze pay dilmesi (lenfoma meydana gelebilir )

6)     Kulak alt hizasında olması

7)     Hastanın sigara(tütün mamülleri) , alkol kullanma öyküsü

8)     KBB’ye iliþik bölgelerde iyileşmeyen yara olması (şart değil)

 

Diabet(þeker hastalıðı) gibi sistemik hastalığı bulunan erişkinlerde , bağışıklık sistemini baskılayıcı Tedavi(iyileştirme) görenlerde enfeksiyon daha çabuk yayılabileceği unutulmamalıdır .

KBB hekiminin teferruat lı muayenesi gereklidir . Enfeksiyon öngörüldüyse ilaç Tedavi(iyileştirme) si verilir , yakıntakip edilir . Gerek görülürse kan vede radyolojik tetkik istenir . Tümör düşünülmüşse kaynaklanabileceği olası yerler iyice muayene edilir . Baş- boyun radyolojik tetkikleri istenir . Muhtemel çıkış yerlerinden biyopsi alınır . Kitlenin üstünden de ince iğne biyopsisi yapılabilir amma parça çıkarma suretiyle biyopsi yapılamamalıdır . Tetkik sonuçlarına göre cerrahi yada diğer Tedavi(iyileştirme) yöntemleri uygulanır . Bazen muayene vede tetkik sonuçlarından yeterli veri elde edilemezse kitlenin tamamı çıkarılarak aynı zamanda biyopsi yapılmış olur . Devamında sonuca göre antibiyotik , kemoterapi , radyoterapi uygulanabilir .Buna izleme(takip) eden doktor yada doktorlar karar vermelidir .

 

Boyundaki şişliklerde 1 üçüncü olasılık de doğumsal kitlelerin varlığıdır . Bunlar umumiyetle küçük yaşlarda fark edilmelerine karşın bazen önümüzdeki yaşlara kadar ortaya çıkmazlar . Enfeksiyon kapınca şişip ortaya çıkabilirler . Ciltten dışarı akıntıya sebep meydana gelebilir ler . Bunlar lenf düğümü (beze) değil kitledirler . İyi huyludurlar . Genellikle boyun orta hattında bulunurlar . Tedavi(iyileştirme) leri cerrahidir .

 Boyun bezesini Tedavi(iyileştirme) bitkisel(doðal) ürünlerimizi sitemizden bulabilmek için tıklayınız .


Boyun Fıtığı

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp