Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Boyun Tutulması

 Boyun Tutulması hakkındaki veri ler

Soğuk yada herhangi iş şartları sebebi yle oluşan boyun tutlması halinde Tedavi(iyileştirme) amaçlı yapılacak şeyleri öğrenmek için aşağıdaki makalemize göz atabilirsiniz .

 

BOYUN TUTULMASI


Yetişkin 1 insan vücudunda yaklaşık ollaraak 33 - 34 adet omur bulunur . Bu omurlar kafatasının hemen altından başlayarak kuyruk sokumuna kadar uzanırlar . Bu omurlar birbirleriyle üst üste Eklem(joint) yaparak omurgayı oluşturur .


Boyun tutulması nedir ?
Boyun tutulması umumiyetle sabahları karşılaştığımız , bariz 1 şekilde başımızı oynatamamamız , boyunda özellikle tek taraflı çevirememe , boyunda ki kaslarda ağrı gibi rahatsızlıkla ortaya çıkan , insana sıkıntı veren 1 durumdur . Böyle durumlarda daha çok başımızı çeviremeyiz , başımızı dik tutamayız , boynumuza dokunduğumuzda ağrıyan bölgeyi pay deriz . Boyun tutulmasının sebebi umumiyetle geceleri aksi yatış pozisyonundan meydana gelir . Bazen de doğuştan meydana gelebilir , belli kas hastalığından olur ,ancak olduğu vakit da insanın  hayatını zorlaştıran ,günlük işlerimizi yapmamızı zorlaştıran 1 duruma sebep olur .
Boyun ağrıları bel ağrıları kadar sık olmasa da her yaş gurubunda önemli 1 mesele oluşturur . Bu hastalığın çalışan insanlarda görülme olasılık i daha fazladır .


Boyun tutulmasının sebep leri ?

Boyun tutulması umumiyen başı sürekli sabit tutmak , koltuk gibi set vede düzensiz yerde uyumak , cereyanda kalmak gibi görünse de aslında bunun altında başka sebep ler vardır . Bu sadece tutulmanın o gün ortaya çıkma sebebi meydana gelebilir . Sebep i ise daha önce geçirmiş olduğu ameliyat , vücut da tam ollaraak ortaya çıkmamış yada çıkmak üzere oluþan 1 hastalıktan dolayı tutulma meydana gelebilir . Bunun yanı sıra ani hareketler yapmak özellikle ısınma hareketleri yapmadan 1 eşyanın yerden kaldırılması vede ya zorlanması gibi durumlarda boyun tutulması rahatsızlığı gelişebilir . Kadının rahminde 1 araç diðerbir deyiþle spiralden dolayı da boyun tutulması meydana gelebilir .


Boyun tutulmasının emare leri nelerdir ?

 Dokunduğumuz bölgede ağrılı hassas 1 kas vardır . Dokunmakla Rahatsızkiþi rahatsız olur , başını rahat çeviremez . Zaten bu tutulmalar umumiyen tek taraflı tutulur . Böyle 1 insan rahat araba kullanamaz , evde rahat yemek yapamaz , toplantı yapamaz çok rahatsız olur .Özellikle tutulmanın altında yatan 1 fıtık olmaz ise onu Tedavi(iyileştirme) etmek daha zor olmayan olur .


Boyun Tutulması Hangi Hastalıkların Habercisidir ?

Boyun tutulmasının altında o bölgede boyun fıtığı meydana gelebilir . Boyun fıtığına bağlı diðerbir deyiþle sinir sıkışmasına bağlı refleks ollaraak boyun hareketlerini kısıtlama amaçlı vücut kendini koruyabilir . Boyun fıtığı bademcik , diş mesele i , dişte apse yapma gibi rahatsızlıklara sebep meydana gelebilir .


Boyun Tutulması vede Tedavi(iyileştirme) si:

Boyun tutulmasın da ki ilk seçenek önce Rahatsızkiþi kendi kendine Tedavi(iyileştirme) uygulamalıdır . Genelde tutulan bölgeyi sıcak tutmak her vakit avantaj lıdır . Çünkü sıcakta kaslar gevşer . Tutulan bölgedeki kaslar sertleşmiştir . Bunun yanı sıra elimizde bulunan kas gevşetici merhemleri kullanabiliriz , masaj yaptırabiliriz . Eğer bu uygulamalardan da sonuç alınmazsa doktora başvurmakta avantaj vardır . Muayeneyi yaptırıp boyundaki tutulmanın altında eğer boyun fıtığı olup olmadığı ortaya çıktıktan sonra Hal ciddiyse ameliyat yada fizik Tedavi(iyileştirme) uygulamasına başlanır . Eğer tutulma anında hemen doktora gidemeyeceksek o kadar telaşlanmaya lüzum yoktur . Bu Hal çok zararlı değildir , hatta çok şiddetli ağrı olsa da zaten doktora gittiğimizde de hemen çözülecek 1 Hal değildir . Kasılmış kasın eski haline gelmesi vakit alabilir . Hemen doktora başvuramadığımız durumlarda yapabileceğimiz en önemli şey o bölgeyi sıcak tutmaktır . Boynu çok zorlayacak işlerden uzak durmak , sürekli veri sayar başında oturmak , uğraştırıcı 1 yemek yapmak mesela dolma sarmak gibi boyun sabit kalacak şekilde durmak yada çok ince işlerle uğraşmaktan boyunu hep belirli pozisyonda tutmaktan kaçınmak her vakit avantaj lı olacaktır .

Boyun tutulması halinde Tedavi(iyileştirme) etmek için ne tür bitkisel(doðal) ilaçlar kullanmak lazım sitemizden bulmak için tıklayabilirsiniz .


Boyun Fıtığı

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp