Bitkisel Sağlık Ürünleri
Boyun Fıtığı

Boyun Tutulması

 Boyun Tutulması hakkındaki veri ler

Soğuk yada herhangi iş koşuular ı sebebi yle meydana gelen boyun tutlması halinde Tedavi(iyileştirme) gaye lı yapılacak şeyleri öğrenmek icin aşağıdaki makalemize göz atabilirsiniz .

 

BOYUN TUTULMASI


Yetişkin 1 insan bedeni nda takriben ollaraak 33 - 34 adet omur bulunur . Bu omurlar kafatasının hemen altından başlayarak kuyruk sokumuna kadar uzanırlar . Bu omurlar birbirleriyle üst üste Eklem(joint) yaparak omurgayı meydana gelir .


Boyun tutulması nedir ?
Boyun tutulması umumiyetle sabahları karşılaştığımız , bariz 1 biçim de başımızı oynatamamamız , boyunda hususiyetle tek taraflı çevirememe , boyunda ki kaslarda ağrı gibi rahatsızlıkla ortaya çıkan , insana sıkıntı veren 1 durumdur . Böyle durumlarda daha çook başımızı çeviremeyiz , başımızı dik tutamayız , boynumuza dokunduğumuzda ağrıyan bölgeyi pay deriz . Boyun tutulmasının sebebi umumiyetle geceleri aksi yatış pozisyonundan meydana gelir . Bazen de Doğu(şark) (garp) ştan meydana gelebilir , belli kas hastalığından olur ,ancak olduğu vakit da insanın  hayatını zorlaştıran ,günlük işlerimizi yapmamızı zorlaştıran 1 duruma sebep olur .
Boyun ağrıları bel ağrıları kadar sık olmasa da her yaş gurubunda önemli 1 mesele meydana gelir . Bu hastalığın çalışan insanlarda görülme olasılık i daha fazladır .


Boyun tutulmasının sebep leri ?

Boyun tutulması umumiyen başı Daima sabit tutmak , koltuk gibi set vede itinasız yerde uyumak , cereyanda kalmak gibi görünse de aslında bunun altında farkli sebep ler mevuttur . Bu sadece tutulmanın o gün ortaya çıkma sebebi meydana gelebilir . Sebep i ise daha önce geçirmiş olduğu ameliyat , beden da tam ollaraak ortaya çıkmamış yada çıkmak üzere oluşan 1 Rahatsızlık tan dolayı tutulma meydana gelebilir . Bunun yanı sıra ani hareketler yapmak hususiyetle ısınma hareketleri yapmadan 1 eşyanın yerden kaldırılması vede ya zorlanması gibi durumlarda boyun tutulması rahatsızlığı gelişebilir . Kadının rahminde 1 vasıta diğerbir deyişle spiralden dolayı da boyun tutulması meydana gelebilir .


Boyun tutulmasının emare leri nelerdir ?

 Dokunduğumuz bölgede ağrılı hassas 1 kas mevuttur . Dokunmakla Rahatsızkişi rahatsız olur , başını rahat çeviremez . Zaten bu tutulmalar umumiyen tek taraflı tutulur . Böyle 1 insan rahat araba kullanamaz , evde rahat yemek yapamaz , toplantı yapamaz çook rahatsız olur . Hususiyetle tutulmanın altında yatan 1 fıtık olmaz ise onu Tedavi(iyileştirme) etmek daha zor olmayan olur .


Boyun Tutulması Hangi Rahatsızlık ların Habercisidir ?

Boyun tutulmasının altında o bölgede boyun fıtığı meydana gelebilir . Boyun fıtığına bağlı diğerbir deyişle sinir sıkışmasına bağlı refleks ollaraak boyun hareketlerini kısıtlama gaye lı beden kendini koruyabilir . Boyun fıtığı bademcik , diş mesele i , dişte apse yapma gibi rahatsızlıklara sebep meydana gelebilir .


Boyun Tutulması vede Tedavi(iyileştirme) si:

Boyun tutulmasın da ki ilk seçenek önce Rahatsızkişi kendi kendine Tedavi(iyileştirme) uygulamalıdır . Genelde tutulan bölgeyi sıcak tutmak her vakit avantaj lıdır . Çünki sıcakta kaslar gevşer . Tutulan bölgedeki kaslar sertleşmiştir . Bunun yanı sıra elimizde bulunan kas gevşetici merhemleri kullanabiliriz , masaj yaptırabiliriz . Eğer bu uygulamalardan da netice alınmazsa doktora başvurmakta avantaj mevuttur . Muayeneyi yaptırıp boyundaki tutulmanın altında eğer boyun fıtığı olup olmadığı ortaya çıktıktan sonra Hal ciddiyse ameliyat yada fizik Tedavi(iyileştirme) uygulamasına başlanır . Eğer tutulma anında hemen doktora gidemeyeceksek o kadar telaşlanmaya lüzum yoktur . Bu Hal çook zararlı değildir , hatta çook şiddetli ağrı olsa da zaten doktora gittiğimizde de hemen çözülecek 1 Hal değildir . Kasılmış kasın eski haline gelmesi vakit alabilir . Hemen doktora başvuramadığımız durumlarda yapabileceğimiz en önemli şey o bölgeyi sıcak tutmaktır . Boynu çook zorlayacak işlerden uzak durmak , Daima veri sayar başında oturmak , uğraştırıcı 1 yemek yapmak mesela dolma sarmak gibi boyun sabit kalacak biçim de durmak yada çook ince işlerle uğraşmaktan boyunu hep belirli pozisyonda tutmaktan kaçınmak her vakit avantaj lı olacaktır .

Boyun tutulması halinde Tedavi(iyileştirme) etmek icin ne tür bitkisel(doğal) ilaçlar kullanmak lazım sitemizden bulmak icin tıklayabilirsiniz .


Boyun Fıtığı

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp