Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Boy Uzatmak İçin Ne Yapmalı

 " Boy uzatmak için ne yapmalı hakkında veri ler . "

 

  Boy uzatmak için ne yapmalı hakkında veri ler bu yazıda yer almaktadır . Boy uzatmak için ne yapmalı suali ile alakalı tüm açıklamaları bu yazıda inceleyebilirsiniz . . .

 

Boy kısalığının sebep leri


1) ailevi boy kısalığı ,
2)yapısal boy kısalığı ,
3) ergenliðe geçiþ gecikmesi ,
4) iskelet sistemi hastalıkları ,
5) doğum kilosu düşük oluþan vede kısa oluþan çocuklar ,
6) gıdaalımı bozukluğu , bodurluk ,
7) uzun süreli hastalıklar , (kalp , böbrek , kan vb .)
8) uzun süreli ilaç kullanımı ,
9) Turner Sendromu ,
10) hipotiroidi ,
11) büyüme hormonu eksikliğidir .

Normal boy uzaması genetik , gıdaalımı vede hormonların uygun etkileşimi sonucu olur . Hormonlar içinde özellikle büyüme hormonu önemli olup tiroid hormonu , kortizol , seks hormonları da büyüme üzerine etkileri olan hormonlardır .

Boyun genetik ollaraak belirlenmesi esas ollaraak anne vede bebek boylarının ortalamasına dayanmaktadır . Yapılan araştırmalar erkek çocukların bu ortalamanın biraz üstüne kız çocuklarının da biraz altında kaldıklarını göstermektedir .

Büyüme eğrileri doktorlara bebeğin hangi noktada olaðandan ayrıldığı konusunda , anne vede babanın ölçüleri ( boy vede kilo) çocuğun gıdaalımı durumu vede Umumi sağlık durumu da dikkate alınarak , inceleme gerekip gerekmediği konusunda yol gösterirler . İlk yıl boyunca büyüme sıçramalar halinde gerçekleştiği için büyümenin çok az yada çok aþırı olduğunu gösteren tek 1 ölçüm önemli olmayabilir . Yine de 1 uyarı ollaraak dikkate almalıdır .

- Boyun 3 . persentil altında olması
- Büyüme hızının yavaş olması (örneğin 4-10 yaş arasında yılda 5 cm altında olması)
- Boy büyüme eğrilerinde düşme olması
- Büyüme hızının :
- 2-3 yaşta yılda 8 cm den kısa olması
- 3-4 yaşta yilda 7 cm den kisa olmasi
- 4-9 yaş arasinda yilda 5 cm den az olması
- Anne baba boyuna göre çocuğun beklenen boyunun kısa olması
"boy kısalığı" ollaraak tanımlanmaktadır .

Boy kısalıkları Umumi ollaraak
1)normal boy kısalıkları
2) olaðan olmayan boy kısalıkları ollaraak ikiye ayrılır .

Normal boy kısalıkları ise kendi içinde genetik vede ailesel tipte boy kısalığı ollaraak 2 şekilde görülebilir .
1- İyi beslenen kilosu olaðan yada olaðanın üstündeki çocuklarda büyümenin yavaşlaması:
Bunlar umumiyetle hormonal bozuklukları oluþan çocuklardır . Bu çocuklarda hormonal tetkiklerin yapılması gereklidir .
2- Zayıf çocukta büyüme hızının yavaşlaması:
Kilosu yaşina göre düşük oluþan çocukta boyun kisa olmasinda tibbi durumlarin düşünülmesi gerekmektedir .

Örneğin:

• Uzun süreli ishal(diyare) olması
• Sindirim sistemi hastalıkları
• Böbrek hastalıkları
• Beslenme bozuklukları
• Diğer sistemik hastalıklar

• Kısa boylu amma büyüme hızı olaðan oluþan çocuk:
Bu çocuklar umumiyetle ailesel yada genetik ollaraak boy kısalığı oluþan çocuklardır .
• Ailesel boy kısalıklarında özellikle ilk 3 yaşta büyüme hızlarında yavaşlama olur , umumiyetle kilo alımı vede boy uzamasındaki azalma birbirine paralel seyreder . Ergenlik öncesi dönemde olaðan yada olaðan e yakın büyüme hızı gösterirler . Bu çocuklarda kemik gelişimi vede ergenliðe geçiþ dönemine girme de gecikir . Ergenlikte nihai boylarına ulaşmakla beraber ebeveyn boyundan daha kısa olurlar . Bu çocuklarda başka hiçbir tıbbi anormallik yoktur . Ailelerinde de benzer büyüme özelliği saptanır . Erkeklerde daha sık olmak üzere kız çocuklarında da görülür .
• Genetik boy kısalıklarında çocukların doğumda boyu vede kilosu olaðan olup bunlarda büyüme hızı ilk 2 yaşta azalıp daha sonra genetik potansiyellerine uygun büyüme eğrisine paralel gider . Nihai boyları anne baba boylarına uygundur . Ergenlik başlama yaşı olaðan olup kemik gelişimleri yaşlarına uygun seyreder .

Ailede boy vasati sı uzun değil diye çocuğun boyunun kısa kalmasına seyirci kalmamak gereklidir . Doğru Tedavi(iyileştirme) yöntemiyle uzatılması gereklidir .

Boyun olaðan yada kısa olup olmadığının belirlenmesi lüzumlu dir .

Anne-babalar çocuklarının boyunu yaşıtlarıyla karşılaştırarak yada kıyafetlerine göre değerlendirebilirler . Yıllık büyüme hızı , en hızlı olduğu dönemde diðerbir deyiþle , ilk 1 yaş içinde 25 cm’dir . İkinci yaşta ise 12 cm , okul öncesi dönemde 6-8 cm , buluğ çağına kadar da vasati 5- 6 cm olmalıdır . Ergenlik de hızlı büyüme dönemidir . Bir çocuk ergenliðe geçiþ öncesinde , yılda 5 cm’den az büyüyorsa , büyüme eğrisinde aynı çizgide devam edemiyor vede geride kalıyorsa; ’sorun var’ diyebiliriz . Okulların açıldığı bu dönemde çocukların durumuna bakmak gereklidir . Törenlerde sıraya girdiklerinde , bu yıl arkadaşlarına göre daha da kısa görünüyorsa bir doktora başvurmakta avantaj vardır .

Kemik yaşı boy kısalığı konusunda belireleyici rol oynar .

Esas biyolojik yaşı , kemik yaşıdır .

Erişkinler için kemikleşme noktalarının kapanma sınırı; kız çocuklarda 18 , erkek çocukta 19 yaştır . Kemik yaşı , el bilek kemiklerinin röntgeni çekilerek belirlenir .
Anne-baba boyuna göre çocuk boyu hesaplanır .

Çocuğun türü yetine göre , ideal ollaraak kaç santim olacağını hesaplamak gerekir . Yine büyüme çizelgesine göre , kız çocuk için hedef boy; annenin boyu aynen yazılır , babanın boyundan 13 cm . çıkarılır vede çizelgenin 18 yaş hizasına bakılarak beklenen ideal boy söylenebilir . Erkek çocuk için; annenin boyuna 13 cm eklenir . .

büyüme hormonu Tedavi(iyileştirme) si muhakkak doktor kontrolü altında yapılmalıdır .
Pahalı 1 Tedavi(iyileştirme) dir amma Tedavi(iyileştirme) kurumları bunu karşılıyor . , Günde 1 kez enjeksiyon yapılıyor; iğneli enjektörlerle 1 arada iğnesiz enjektörler de kullanılıyor . Kalem şeklinde aletlerle , çocuklar da kendilerine bunu basitce uygulayabiliyor . Önce aileyi vede çocuğu eğitilir . Genellikle gece yatmadan önce tek doz şeklinde uygulanır . Uzun süreli 1 Tedavi(iyileştirme) dir . . .Çocuk nihai boya ulaşana kadar Tedavi(iyileştirme) ye Daimi edilir .
Bu tür Meselesi bulunan çocuklar uzayabilir . .
Çocuklarda büyüme hormonu eksikliğinin Tedavi(iyileştirme) sini devlet kurumları karşılıyor . Bu Tedavi(iyileştirme) ler günümüzde hem çok basit , hem de çok başarılı sonuçlar veriyor . Fakat daha uzama potansiyeli olmasına rağmen kız çocukları için 1 .55 , erkekler için ise 1 .65 cm gibi 1 sınır koyulmuş .
Yani; boyu 1 .55 cm’e ulaşmışsa , Tedavi(iyileştirme) hakkı bitiyor .
Halbuki boy vasati sı kız çocukları için 1 .62 . Öyleyse bu çocuklar niye bu kadar uzama hakkına sahip olmasın ?
Gerçi 10 yıl önce 1 .50 idi amma bugün 1 .55 cm bile bugünkü jenerasyona göre azdır .

Dünyada erişkin boyuna ulaşmış kabul edilme kriteri; büyüme hızının 2 cm’in altına düşmesi . Bizde ise büyüme hızı 5 cm’in altına düşmüş hastanın Tedavi(iyileştirme) si kesiliyor . Hiç olmazsa 3 cm kabul edilebilir 1 sınır olabilir .

Dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır .


* İdeal 1 izleme(takip) için en az 2 ölçüm yapıp 1 yıllık büyüme hızına bakın .
* Yaşıtlarına göre karşılaştırma yapın .
* Kıyafetlerinin vede ayakkabılarının küçülüp küçülmediğini izleyin .
* Evde , duvarda oluşturulan zor olmayan 1 boy çizelgesi ile büyümeyi izleme(takip) edin .

sağlıklı günler .

 

Boy uzatma Tedavi(iyileştirme) sine yardımcı vede %100 Bitkisel(doðal) Olan Ürünlerimizi Görmek İçin Tıklayınız . . . . 

 

Etiketler ;  boy uzatma , boy uzatıcı , boy uzatmak , boy uzaması , boy uzatmak , boy uzatmak için egzersizler , yöntemler , ilaç , bitkiler , kürler , gıdalar , hareketler , yolları , uzatmanın , uzatan , uzaması , uzatmak , uzatma , uzamasının ,

 Boy Uzatma

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp