Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Şifalı İlaçlar

        Şifalı ilaçlar ,alternatif tıbbın önde gelen imkanlarından oluþan ve tarihte en eski tıp yöntemleri arasında sayılan şifalı bitkilerle tedavi yöntemleri ile hastalıkların önüne geçilmeye çalışılmıştır .Şifalı ilaçlar vede bitkiler  ile alakalı veri leri aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz .Şifalı ilaçlar bitkiler hakkında daha aþırı veri sahibi olmak için aşağıdaki makalemize göz atmanızı öneririz .

İnsanoğlu edindiği veri leri torunlarına aktarmak suretiyle bin yıllardır ayakta kalmayı başarıyor vede hatta bütün dünyada en tesirli tür olmayı sürdürüyor . Hem türümüzüm ayakta kalması hem de tesirli tür olmayı sürdürmemizin sebep leri nden birisi de atalarımızın edindiği veri leri torunlarına aktarabiliyor olmasıdır . İşte insan oğlunun bu büyük veri birikimlerinden biri de şifalı bitkiler dir . Kırsal kesimden kentsel kesime doğru yayılan Doğal Yollarla Tedavi(iyileştirme) Fikri vede şifalı bitkiler özellikle son yıllarda yıldızı parlayan konulardan birisi olmuştur . Bu çerçevede şifalı bitkiler hakkında geriye dönük araştırmalar da artarak devam etmiştir . Bu araştırmalar , veri birikimleri vede dahası bilim . . . Gerçekten büyük 1 beraber likle İnsan Oğlunun Doğal Yollarla Tedavi(iyileştirme) Edilmesi olgusunu geliştire gelmiştir .

Bu büyük gelişim , internet gibi veri akışını neredeyse ışık hızına çıkartan 1 buluşla birleştiğinde , ortaya insanların kadim Tedavi(iyileştirme) yöntemleri oluþan şifalı bitkiler konusundan 1 büyük demet çıkmıştır . İnternette hızla yayılan vede insanlara yayarlı olma amacı güden şifa haneler(bitkisel şifa siteleri) 1 biri ardına vede birbirini tetikleyerek büyümüş vede sanal dünyada Ölümsüz yerini almıştır . Ölümsüz diyoruz . Bu sözcük yi özellikle kullanıyoruz . Çünkü insan oğlunun yer yüzünde mevcut oluşuyla başlayan hastalık vede Tedavi(iyileştirme) süreci biliyoruz ki bundan sonra da ebede kadar Daimi edecektir .

Bu çerçevede 1 şeyin dikkatlerden kaçmamasına özen göstermek gerekmektedir . Şöyle ki; yüzyıllar önce modern tıbbın daha emekleme zamanlarında , bu bitkiler vede bitkisel(doðal) Tedavi(iyileştirme) yöntemleri 1 çok kişiyi iyileştiriyor vede dahası onların hayatını kurtarıyordu . Oysa günümüzde gelişen hayat standartları Ä°lim vede yaşama tarzlarıyla 1 arada hastalıklar da değişti gelişti vede yüz yıllar öncesindeki atalarından daha tesirli , daha tehlikeli olmaya başladılar . Bu halde eskilerin şifalı bitkiler kullanarak oluşturduğu tesirli Tedavi(iyileştirme) yöntemleri de artık etkisini yitirdi . İşte bütün bu sebep lerden dolayı günümüzde şifalı bitkilerin fakat destekleyici Tedavi(iyileştirme) de kullanılması , özellikle modern tıbba daha aþırı güvenilmesi gerektiği ilimsel çevrelerce 1 itiraz olarak dile getirilmeye başlandı . Sagliksifa .com ollaraak bu fikre destek veriyor vede özellikle okurlarımızın şunu unutmamasını istiyoruz ki Şifalı bitkilerle Tedavi(iyileştirme) yöntemleri fakat destekleyici Tedavi(iyileştirme) ollaraak başvurulması gereken 1 yöntemdir . Asla vede katiyen ana Tedavi(iyileştirme) yerine geçmemelidir . Bu Tedavi(iyileştirme) yöntemlerini ana Tedavi(iyileştirme) ollaraak algılamak oldukça yanlış 1 davranış olacaktır . Unutmayınızki sağlık her şeyden değerlidir .

Doğada bulunan alfabetik sıraya göre şifalı bitkiler ;

Acı bakla
Semen Lupini Şeker hastalığına karşı kullanılır .

Acı elma yağı
Salvia Triloba Gaz söktürücü , midevi , ter kesici , idrar artırıcıdır . Haricen yara iyi edici vede antiseptik ollaraak kullanılır .

Acı yonga
Lignum Quassiae İştah açıcı , güç verici , kurt vede ateş düşürücü

Acıağaç
İştah açar , hazmı kolaylaştırır . Ateşi düşürür . Tükürük ifrazatını arttırır . Mide , bağırsak , karaciğer vede böbreklerin çalışmasını düzenler . Böbrek sancılarını keser , taşların düşürülmesine yardımcı olur . Bağırsak kurtlarını döker . Kanamaları durdurur . Haşarat kaçırıcı ollaraak da kullanılır . Aþırı kullanılacak olursa; baş dönmesi , mide bulantısı ve kusma yapar .

Ahlat (yabanarmudu )
Meyveleri ishal(diyare) keser . Zehirli hayvan sokmalarinda , filizi ezilip yaraya sürülür .

Alıç
Asabi çarpıntıları giderir . Sinir bozukluğunu geçirir . Yüksek tansiyonu düşürür . Aritmide kullanılır . Uykusuzluğu giderir . Kalbi kuvvetlendirir . Damar sertliği vede göğüs nezlesinde avantaj lıdır .

Altınotu
Herba Ceterachi İdrar söktürücü vede kabız etkileri vardır . Basura karşı , haricen kullanılır .

Amber
Ambra Grisea Kaşalot balığından elde edilir . Kalbi kuvvetlendirir , iştah açar vede cinsel arzuyu artırır .

Anason yağı
Oleum anisi Sinir sistemi uyarıcısıdır .

Andız kökü
Radix Helenii Safra söktürücü , öksürük kesici , göğüs yumuşatıcı ,kuvvet verici vede kurt düşürücüdür .

Ardıç
Kozalaklari mavimsi kara renklidir . Yenir vede idrar söktürücü özelliktedir .

Ardıç tohumu
Fructus Juniperi İdrar artırıcı , terletici , midevi vede antiseptik özellikleri vardır .

Aslanağzı
Balgam söktürür . Bronşitte rahatlık verir

Aspir
Flos Carthami Romatizma(rheumatism) ağrılarına karşı tesirli dir . Dahilen terletici , kurt düşürücü vede adet getiricidir .

Ayı üzümü
Kuvvet verir . İshali keser . İdrar yollarını temizler . İdrar söktürür . Ateşi düşürür . İdrar yollarındaki taşların düşmesine yardım eder . Prostat büyümesinden kaynaklanan şikayetleri giderir .

Ayrıkotu
Bitkinin etli kökleri çok eskiden beri üriner hastalıklarda kullanılan önemli 1 halk ilacıdır . Kökler mesane vede böbrek Enfeksiyon ları dahil , mesanedeki tas vede kumları düşürmek için kullanılan iyi 1 idrar söktürücüdür .

Badem yağı
Oleum Amygdalae Dahilen müshil , haricen yumuşatı- cı vede yara iyi edici ollaraak kullanılır .

Baldıran ( ağuotu)
Nemli yerlerde yetişen , 1-2 metre boyunda zehirli 1 bitkidir .Ev ilaçlarında kullanılmaz .Tıpta , özellikle dişçilik alanında kullanılır .Ağrı kesici , spazm giderici vede siyatik , tetanoz ile epilepsi hastalıklarinin Tedavi(iyileştirme) sinde kullanılır .

Balıkotu
Fructus Cocculi indici Dahilen kurt düşürücü , sara nöbetlerini azaltıcı ollaraak kullanılır . Tehlikeli 1 drogdur .

Bamya çiçeği
Flos Hibisci Dahilen göğüs yumuşatıcı , lapa halinde haricen çıbanları olgunlaştırıcıdır .Kabızlığa karşı tesirli vede zararsız 1 drogdur .

Banotu
Yumuşak tüylü , otsu 1 bitki . Gavur haşhaşı adıyla da bilinmektedir .Meyve çok tohumlu vede 1 kapakla açılıp tohumlarını saçan bir kapsüldür .Altı türü vardır . (Siyah Banotu) ile (Mısır Banotu) Tedavi(iyileştirme) sahasında kullanılır . Mısır Banotu Malatya etraf ında bulunmaktadır . Bilhassa alkaloit endüstrisi için önemlidir . Siyah Banotu hemen hemen bütün Anadolu vede Trakya'da bulunur . Meyvaları çanak yapraklar tarafından sarılan , kapak ile açılan 1 kapsüldür . Bu kapsül içinde gri esmer renkli , üzerinde küçük çukurcuklar bulunan çok miktarda tohum bulunur .

Bitkinin kullanılan kısmı yaprakları , kökü vede tohumlarıdır . Yapraklar , bitki çiçekli iken toplanır vede kurutulur . Tohumlar tamamen olgunlaştıktan sonra alınır , güneşte yada 40-50 derecelik fırınlarda kurutulur . Kuvvetli 1 uyuşturucu vede ağrı kesicidir . Bazi müshillerin tesir edebilmesini kolaylaştırır . Bilmeden kullanıldığında zehirlenmelere sebeb oluþan 1 bitkidir .

Besbase
Rhizoma Polypodii Müshil , safra vede balgam söktürücü vede kurt düşürücü etkilere sahiptir .

Biberiye ( kuşdili otu)
1-2 m yüksekliğinde , kışın yapraklarını dökmeyen 1 bitki .Kuşdili olarak da bilinir .Yapraklar vede çiçeklerinden uçucu yağ , tanen , acı maddeler , organik asitler vede glikozit elde edilir . Mide vede barsak uyarıcısı , idrar söktürücü vede safra artırıcı tesiri vardır . Uçucu yağ , uyarıcı ollaraak haricen kullanılır . Ayrıca hazımsızlığı giderir . Çarpıntıları keser , migren(megrim) i keser .İdrar vede adet söktürür .

Biberiye yağı
Oleum Rosmarini Haricen Romatizma(rheumatism) ağrılarını dindirici ollaraak kullanılır .

Boru çiçeği ( çan çiçeği )
Nefes darlığı , bronşit vede astımın sebep olduğu rahatsızlıkları giderir .

Ceviz yağı
Juglandis regiae Müshil vede safra artırıcı ollaraak kullanılır .

Civan perçemi (binbir yaprak otu , kandil çiçeği)
Bitkinin kullanılan kısmı , yapraklı vede çiçekli dallarıdır . Dallar ve çiçekler henüz tamamen açılmadan toplanır vede gölgede kurutulur . Bitkinin bu kısımları uçucu yağ , sabit yağ vede acı glikozit maddelerini ihtiva ederler . Kuvvet verici , uyarıcı , idrar vede gaz söktürücüdür . İçersindeki Sincolden dolayı antiseptik , balgam söktürücü vede midevidir . Yara iyi edici 1 özelliği vardır . Basurda sulu hulasası fitil halinde verilir .

Çakşırotu kökü
Ferulae meifoliae Cinsel kudreti artırıcı ollaraak tesirli dir .

Çamsakızı
Terebenthina Communis Solunum vede idrar yolları hastalıklarında kullanılan tesirli 1 antiseptiktir .

Çamtere-bentin yağı
Oleum Terebinthinae Neft yağı ollaraak da tanınır . Hari- cen Romatizma(rheumatism) ağrılarını giderici vede saçları besleyici ollaraak kullanılır

Çiğdem (mahmur çiçeği)
Bitkinin kullanılan kısmı tohumları vede yumrusudur . İdrar söktürür , Kabızlığı giderir . Kati likle tavsiye edilen miktardan aþırı kullanılmamalıdır . Çiğdem tohumu vede yumrusundan hazırlanan preparatlar uzun zamandan beri damla hastalığına karşı kullanılmaktadır . Daha çok ziraatta kullanılır .

Çörekotu yağı
Nigellae sativae Haricen saç dökülmesi vede kepeğe karşı kullanılır .

Çöven kökü
Radix Saponariae albae Tedavi(iyileştirme) de çok nadiren kullanılır . Bilhassa tahin helvası yapımında kullanılır . İdrar vede balgam söktürücüdür .

Defne
Terletir , ateşi düşürür . Vücuda rahatlık verir . İdrar vede adet söktürür . İştah açar . Sinir ağrılarını dindirir

Defne yağı
Lauri expressum Romatizma(rheumatism) ağrılarını dindirici vede vücut parazitlerini öldürücüdür . Ayrıca , saç dökülmesini de önler .

Defne yaprağı
Folium Lauri Terletici , antiseptik vede midevi etkilere sahiptir .

Demirhindi
Pulpa Tamarindorum Müshil vede müleyyin 1 etkiye sahiptir . Hiçbir tahriş edici tesiri yoktur .

Deniz kadayıfı
Solunum vede hazım sistemi nezlelerini giderir . Vücudu besleyici ollaraak da kullanılır .

Deniz yosunu
Metabolizmanın işleyişini hızlandırıyor . Troid(guatr) hormonundaki dengesizlikleri mani len maddelir içeren su yosunu , metabolizmayı hızlandırıyor . Ayrıca , B vitamini , kalsiyum vede çinko içeren yosun; deriye , tırnaklara vede saça karşı tesirli .

Dereotu
Bitkinin kullanılan kısmı meyveleridir . Meyveler eylül netiticesinde toplanır vede gölgede kurutulur . Meyvelerinde sabit vede uçucu yağ , pektin ve azotlu bileşikler vardır . Meyveler yatıştırıcı , mide vede bağırsak gazlarını önleyici ollaraak kullanılır . Hazımsızlık vede hıçkırığa tesiri iyidir . Yaprakları da yemek vede salatalarda kullanılır .

Deve çökerten
Fructus Tribuli Taş düşürücü , idrar söktürücü vede güç verici ollaraak kullanılmaktadır .

Devedikeni
Ateş düşürür . Terletir vede vücuda rahatlık verir .

Düğün çiçeği
Kavak merhemi ile 1 arada haricen basura karşı verilmektedir .

Ebegümeci
Göğsü yumuşatır . Öksürük keser . Mide bulantısı vede kusmaları önler . Ateşi düşürüp vücuda rahatlık verir . Boğaz vede bademcik Enfeksiyon larını giderir . Dişeti hastalıklarını Tedavi(iyileştirme) eder .

Eğir kökü
Rhizoma Calami aromatici Gaz söktürücü , terletici vede antispazmotiktir . Dahilen Prostat , haricen ise Romatizma(rheumatism) için kullanılır .

Eğreltiotu
Barsak parazitlerine karşı çok eski tarihlerden beri kullanılmaktadır . Toz yada hulasa halinde alınır . Tavsiye edilen miktardan aþırı alınmamalıdır .

Fesleğen
Öksürüğü keser . Baş dönmesini durdurur . Arı sokmasında avantaj lıdır . Ağız yaralarını Tedavi(iyileştirme) eder . Fesleğen kokusu , sivrisinek vede tahtakurusu gibi haşaratları kaçırır .

Funda ( süpürge otu)
Bazı türlerinin dalları ipek böcekçiliğinde askı ollaraak kullanılır . Dalları çalı süpürgesi yapımında , ayrıca yakacak ollaraak kullanılır . Genel ollaraak idrar yolları taşlarına karşı idrar söktürücü ollaraak kullanılır . Funda ayrıca , ishal(diyare) vede böbrek taşları Tedavi(iyileştirme) sinde kullanılır . Zeytinyağı ile hazırlanan merhemi çıban vede Eczama(egzama) da faydalıdır . Zayıflamak için de kullanıldığı bilinmektedir .

Gelincik
Nefes darlığı , astım vede bronşitte rahatlık verir . Kan tükürme vede kusmayı önler . Yanıkları iyileştirir .

Gül
Gülden gülyağı vede gülsuyu elde edilir . Gülyağı kozmetik vede parfümeride kullanılır .Gülyağının antiseptik (mikrop öldürücü) tesiri vardır . Boğaz vede bademcik Enfeksiyon larını giderir . Göz kanlanmaları vede göz nezlesinde tesirli dir . Dahilen ise hafif müshil tesirli dir . Gülsuyu vede gül reçelleri halk arasında yaygın ollaraak kullanılır .

Günlük
Gummi Olibanum Dahilen güç verici , yatıştırıcı , kabız , idrar artırıcı , adet söktürücü , adet getirici vede Romatizma(rheumatism) ağrılarını dindiricidir .

Günlük ağacı
Ağacın yongaları kurutulur , günlük vede buhur ollaraak kullanılır . Nefes darlığını giderir . Tütsü ollaraak kullanılır .

Güzelavratotu
Ağrı kesici ilaç yapımında kullanılır . Ayrıca , mide , barsak , astım , kalp , sinir vede beyin hastalıklarının Tedavi(iyileştirme) si için yapılan ilaçlarda da kullanılmaktadır .

Halile ( kara sarı)
Fructus Myrobalani Sarı halile müshil , Kara halile ise kabız ollaraak kullanılır . Haricen ise yara iyileştiricidir .

Hanımeli
Tıpta yaprakları gargara yapmak için , çiçekleri antispazmodik olarak , meyveleri de idrar söktürücü vede kusturucu ollaraak kullanılır .

Hardal tohumu
Sinapis nigrae Haricen lapası , yakısı vede banyosu yapılir . Kanı cilde toplamak vede ağrı kesmek için kullanılır .

Haşhaş
Bitkinin kullanılan kısımları ham meyvelerinin çizilmesi ile elde edilen afyon , kurutulmuş ham meyveler , yapraklar , tohumları vede tohumlarından elde edilen yağıdır .Bilhassa haricen kullanılan bazı merhemlerin bileşimine girer vede ağrı dindiricidir .Bileşiminde toplanma zamanına göre değişen afyon alkaloitleri vardır . Harici ağrı dindirici olarak , özellikle diş hekimliğinde kullanılır . Tohumlarının yağı ise , tohumları soğukta tazyik edilmesi suretiyle elde edilen yağdır . Soğukta elde edilen yağın bileşiminde asitler az , sıcakta elde edilen yağın ise asitleri fazladır . Soğukta elde edilen yağ , bazı merhemlerin bileşimine girer . Sıcakta elde edilen yağ , yemek yağı vede sanayide sabun yapımında kullanılır . İçerdiği zehirli maddeli dolayısıyla , hekim kontrolü vede tavsiyesi olmadan katiyetle kullanılmamalıdır .

Hatmi
Ağız , boğaz vede dişeti Enfeksiyon larını iyileştirir . Bağırsak Enfeksiyon larını giderir .

Hatmi çiçeği
Flos Altheae Göğüs yumuşatıcı vede tahrişleri gidericidir .

Havuç tohumu
Dauci carotae Midevi , gaz söktürücü , gebeliği önleyici vede cinsel gücü artırıcıdır .

Hayıt
İdrar söktürür . Sancıları keser . Aybaşı kanamalarını düzenler . Anne sütünü artırır . Hazımsızlığı giderir . Karın ağrısı vede ishal(diyare) i keser . Ayak şişlerini indirir . Akrep vede arı sokmalarında kullanılır .

Hayıt tohumu
Agni-Casti idrar artırıcı , gaz söktürücü vede yatıştırıcıdır .

Hint yağı
Oleum Ricini İnce barsak üzerinde tesirli oluþan vede tahriş yapmayan 1 müshildir

Hodan
Bitkinin çiçekleri vede yaprakları kullanılır . Aþırı miktarda müsilaj , reçine , madeni tuzlar taşır . Yapraklar vede çiçekler ter verici , idrar ve balgam söktürücüdür . Boğaz ağrılarına vede öksürüğe karsı kullanılır .

Hünnap
Jujubae Göğüs yumuşatıcı , öksürük kesici , müshil vede kan temizleyicidir . Şeker hastalığına karşı da kullanılır .

Hüsnüyusuf
Mide üşütmesinden doğan şikayetleri giderir . İktidarsızlıkta da avantaj lıdır .

Isırgan
Dıştan tatbik edildiği vakit iç organlarda biriken kanı çeker . Burun kanamalarını keser . Balgam söktürür .

İğde çiçeği
Flos Elaeagni Kabız , güç verici vede antiseptiktir . C vitamini deposudur . Gribe karşı tesirli dir .

İye
İdrar yolları enfeksiyonunun kısaltılmış şekli

Kakao yağı
Oleum cacao Basur(hemoroid) memelerini , kadınların göğüslerindeki yara vede çatlakları yumuşatmak için haricen kullanılır .

Kantaron
Çayı güç verici , iştah açıcı , ateş düşürücü vede hazmı kolaylaştırıcı ollaraak verilir . Ayrıca astım vede mide ağrılarında da faydalı olduğu bilinir .

Karabaş otu
Ağrıları dindirir . Kalbe güç verir . Balgam söker . Uyuşukluk giderir , zindelik verir .

Karabaş yağı
Lavandulae Romanae Haricen vede dahilen antiseptik ollaraak kullanılır .

Karanfil yağı
Oleum Caryophylli Dişhekimliğinde antiseptik vede ağrı kesici ollaraak , dahilen ise gaz söktürücü ollaraak kullanılır .

Kasımpatı
Böcek öldürücü ilaç yapılır .

Katırtırnağı
İdrar vede balgam söktürür . Hazmı kolaylaştırır . Böbrek vede safrakesesi taşlarının düşürülmesine yardım eder . Mesane hastalıklarını Tedavi(iyileştirme) eder . Romatizma(rheumatism) da avantaj lıdır . Kabızlığı giderir . Kalp hastalıklarında kullanılır .

Kayın ağacı
Avrupa kayınının tohumlarından elde edilen yağ , yemek yağı ollaraak margarin endüstrisinde kullanılır . Kayın katranının distilasyonundan antiseptik ollaraak kullanılan kreozot elde edilir . Bu da dıştan Romatizma(rheumatism) ve deri hastalıklarına karşı kullanılır . Kabuklarının suda kaynatılmasıyla elde edilen su yüz lekeleri vede çilleri giderir .

Kaynanadili
Dizanteri vede ishal(diyare) i giderir .

Kebabiye
Cubebae Solunum sistemi antiseptiğidir . Belsoğukluğunda kullanılır .

Keçiboynuzu
Olgun meyveleri gıda ollaraak kullanılır . Kuru meyvelerin temizlenmiş unu bilhassa süt çocuklarının mide vede barsak bozukluklarında kullanılır . Ayrıca göğsü yumuşatır vede balgam söker . Sigara(tütün mamülleri) tiryakileri için faydalıdır .

Kekik yağı
Oleum Thymi Dahilen safra artırıcı , kurt düşürücü vede ağrı dindirici , haricen ise antiseptik ollaraak kullanılır .

Kenevir
Merkezi sinir sistemine etki eder , yatıştırıcı vede uyuşturucudur . Hazım sistemine pek tesiri yoktur .

Kereviz tohumu
Apii graveolentus Uyarıcı vede iştah açıcıdır . Prostat için kullanılır .

Keten yağı
Oleum Lini Bezir yağı ollaraak bilinir . Yara vede yanık Tedavi(iyileştirme) sinde kullanılır .

Kına ağacı
Ayak terlemesine mani olur . Dolamada kullanılır . Uyuz vede Eczama(egzama) ya iyi gelir . Guatrın üzerine bağlanırsa avantaj görülür . Ağız yaraları vede deri çatlaklarını Tedavi(iyileştirme) eder , saçları besler vede kuvvetlendirir .

Kınakına
Ateş düşürür . Sıtmayı Tedavi(iyileştirme) eder . Tifoda avantaj lıdır . Ağır vede mikrobik hastalıkların nekahat devresini kısaltır . Cilt kaşıntılarında faydalıdır . İştah açar . Kuvvet verir . Kabızlığı giderir .

Kısa mahmut
Chamaedrys midevi , uyarıcı , şeker hastalığına karşı tesirli dir .

Kudret narı
Momordicae charantiae Mide vede barsak ülserine karşı dahilen kullanılır . Yara , çıban vede ekzemalarda haricen kullanılır .

Kuşkonmaz
Hazımsızlığa karşı tesirli . Antitoksit maddeler içeren bu sebze böbreği toksinlerden arıtıyor vede gıdalar in hazmedilmesini kolaylaştırıyor

Lavanta
Lavanta çiçeği , güç verici , idrar söktürücü vede Romatizma(rheumatism) ya karşı çay halinde kullanılır . Çok iyi 1 koku vericidir . Haricen yatıştırıcı olarak da kullanılır . Parfümeri sanayiinde kullanılan önemli 1 bitkidir .

Limon yağı
Oleum Limonis Uyarıcı vede koku verici ollaraak kullanılmaktadır .

Mahlep
Pruni mahaleb Afrodizyak(cinsel güç artırıcı) , balgam söktürücü , nefes darlığı vede prostat için , ayrıca şeker hastalığına karşı kullanılır .

Mazı
Yaprakları siğilleri yok etmekte kullanılır . Kozalağından barsak kurdu düşürücü ilaç yapılır . Gebe kalmayı önlemek için kullanılır . Bazı zehirlenmelerde panzehir ollaraak kullanıldığı bilinir . Basur(hemoroid) memelerinde de avantaj lıdır .

Melekotu
Kan dolaşımını düzenler . Terletir . Kurutulmuş melekotu dövülüp başa sürülecek olursa bitleri öldürür . Astım nöbetlerine avantaj lıdır .

Menekşe
Bitkinin çiçekli dalları idrar söktürücü , bazı deri hastalıklarında kan temizleyici ollaraak vede Romatizma(rheumatism) ya karşı kullanılır .

Menengiç
Terebinthina Chia Dahilen idrar vede solunum yolları antiseptiği ollaraak kullanılır .

Mersin
Meyveleri yemiş ollaraak , kabızlık giderici vede antiseptik ollaraak kullanılır .

Mersin yağı
Oleum Myrti Dahilen bronşit , verem vede belsoğukluğu gibi hastalıkların Tedavi(iyileştirme) sinde vede şeker hastalığına karşı kullanılmaktadır .

Meyankökü
Grip , nezle , anjin vede nefes darlığına avantaj lıdır . Öksürük vede balgam söktürür . Yüksek tansiyonu düşürür .

Mısır püskülü
Stylus Maydis İdrar söktürücü vede taş düşürücüdür .

Mine çiçeği (güvercin otu)
Tıbbi ollaraak , kabız edici , teskin edici tesiri vardır . Baş vede mafsal ağrılarını dindirir . Yorgunluğu vede uykusuzluğu giderir .

Nane yağı
Menthae Piperitae Hafif antiseptik , ferahlatıcı , koku verici vede mide bulantılarını giderici ollaraak kullanılır .

Bakı(nazar) otu
Ekzama , basura karşı vede tütsü ollaraak kullanılır .

Nergis
Kusturucu vede ishal(diyare) tesirli dir . Kurutulmuş çiçekleri yatıştırıcı , müshil vede ateş düşürücü ollaraak çay halinde kullanlır .

Nilüfer
Kökleri kabız edicidir . Al nilüferin çiçekleri , yatıştırıcı vede uyuşturucudur .

Oğulotu
Folium Melissae Yatıştırıcı , midevi , terletici vede antiseptiktir .

Okaliptus
Özellikle solunum yolu hastalıklarında kullanılır .Öksürüğü keser , boğaz vede burun Enfeksiyon larını giderir . İdrar yollarını temizler . Haricen deri üzerine sürülmek suretiyle antiseptik ollaraak da kullanılır . Ökaliptus yaprakları doğrudan doğruya kaynatılarak kullanıldığı gibi , yağının tıpta da pekçok avantaj ları vardır . İlaç ollaraak yada kaynatma ile buğu , koku halinde de kullanılır . Yapraklar nefes darlığı , kabız , balgam söktürücü ollaraak , haşere sokmalarına , her nevi ateşlenmeye , nezle , nevralji , bronşit , Romatizma(rheumatism) , şeker , üremi gibi hastalıklarda , yağ yada ekşitilerek sirke , toz sabun , pudra vede macun şeklinde kullanılır .

Okaliptüs yağı
Oleum Eucalypti Antiseptik ollaraak haricen kullanılır .

Ökseotu
Kalbin atışlarını arttırır . Damar kireçlenmelerinde avantaj lıdır . Sara vede akciğer kanamalarında kullanılır .

Pancar
Karaciğerin düzenli çalışmasını sağlar . Kansızlığı giderir . Şeker hastalığı vede vereme karşı korur . Mide vede barsakları kuvvetlendirir . Sinirleri yatıştırır .

Pelinotu
Herba Absinthii Midevi , ateş düşürücü , adet getirici etkileri vardır .

Sığla yağı
Styrax Liquidus Haricen antiseptik , yara iyi edici vede anti paraziter ollaraak kullanılır .

Susam
Nefes darlığı vede bronşitte avantaj lıdır .

Susam yağı
Oleum Sesami Dahilen müshil ollaraak tesirli dir . Şeker hastalığına karşı da kullanılır .

Şahtera
Herbe Fumariae İdrar artırıcı , yatıştırıcı , zayıflatıcı vede tansiyon düşürücüdür .

Şebboy
Tohumları kalp üzerine tesirli bileşikler taşır .Ayrıca idrar söktürücü vede kabızlığı giderici tesiri vardır .

Şeytantersi
Gummi Asa foetida Sinir sistemi yatıştırıcısı , hazmı kolaylaştırıcı vede gaz söktürücüdür .

Taflan
Yapraklardan elde edilen taflan suyu öksürük dindirici ollaraak kullanılır .Taze meyveleriyse meyve ollaraak yenilmektedir . Kurutulmuş meyvelerinin tohumlarıysa şeker hastalığına karşı kullanılır .Taze meyveleri taş düşürücü ollaraak da kullanılmaktadır .

Tarçın yağı
Oleum Cinnamomi İştah açıcı vede midevi ollaraak dahilen kullanılır

Üvez
Özellikle 1 şeker oluþan üvez şeker hastaları rejimi için iyi 1 tatlandırıcıdır . Meyveleri vede yaprakları kabız edicidir . Yine meyveleri idrar söktürücü , kadınlarda adetleri kolaylaştırıcı etkilere sahiptir . Meyveler C vitaminince varlıklı dir . Yapraklarının çayı şeker hastalığına karşı kan şekerini düşürücü ollaraak kullanılmaktadir . Zararsızdır .

Üzerklik
Bağırsak kurdundan prostata , hemoroitten karın ağrısına pek çok hastalığa iyi gelmektedir .

Üzerklik tohumu
Semen Pegani Kurt düşürücü , adet söktürücü , uyuşturucu , terletici vede yatıştırıcıdır .

Yaban gülü
Kabız edici , idrar söktürücü ollaraak , böbrek vede safra taşlarına karşı kullanılır . C vitamini yönünden varlıklı olduğu için de bazı bölgelerde marmelat yapımında kullanılır .

Yasemin
Çiçeklerinden hazırlanan çay göğüs yumuşatıcı vede sinirleri yatıştırıcı ollaraak kullanılır .

Yenibahar
Damar sertliğini önler . Hazmı kolaylaştırır . Mide vede bağırsak gazlarını giderir .

Yılan yastığı
Ateşi düşürür . Terletir , vücuda rahatlık verir . Sinirleri uyarır .

Yosun
Haşlaması barsak kurtlarını döker . Saçlar yikanırsa kuvvetlendirir .

Zahter
Saturejae hortensis Şeker hastalığına karşı kullanılır .

Zerdaçal
Midevi vede gaz söktürücü etkiye sahiptir .

Zerdeçal
Curcuma longae Midevi , gaz söktürücü vede safra artırıcıdır .

Zulumba
Rhizoma Zedoariae İştah açıcı , uyarıcı , idrar artırıcı , balgam vede gaz söktürücüdür .

Bitkisel Ürünlerle Tedavi Yöntemleri

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp