Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Çocuklarda iştahsızlığa , huzursuzluğa , uyku düzensizliğine , ilerlemiş haliyle zekâ parametrelerinde düşüşe sebep oluþan demir eksikliği , ilerleyen yaşlarda kalıcı hastalıkları da beraber sinde getiriyor .

Çocuklarda özellikle 6 ay vede 1 ,5 yaş arasında demir eksikliğine rastlandığını vede demir eksikliğinin umumiyetle ek gıdalara başlanma döneminde görüldüğüne dikkat çeken mütehassız lar , “Mutlaka gıdaalımı de ebeveynler dikkatli olmalı” uyarısında bulunuyor .

Çocuk Hastalıkları Mütehassız ı Dr . İsmail Özcan , çocuklarda ek gıdalara geçiş döneminde anne sütünün az verilmesi vede ek gıdaların da yeterli oranda tüketilmemesi dolayısıyla demir eksikliğinin ortaya çıktığını kaydetti .

Mütehassız Dr . Özcan , çocuğun ek gıdalara geçtikten sonra da bu gıdaları kafi miktarda tüketmemesinin vede aþırı oranda süt içmesinin demir eksikliğine sebep olduğunu , çocuklara bu sebep le günde yarım litreden aþırı süt verilmemesi gerektiğini dile getirdi .

Özcan , “Demir eksikliği çocuklarda iştahsızlığa , huzursuzluğa , uyku düzensizliğine , ilerlemiş haliyle ise zekâ parametrelerinde düşüşe sebep meydana gelebilir . Demir eksikliği bulunan çocuğun zayıf olması gerekmiyor . Çocuk aldığı bazı gıdalardan dolayı kilolu meydana gelebilir fakat çocukta yine de demir eksikliği görülebilir .

Doktor tarafından demir eksikliği olduğu tespit edilen çocuğa , bu ihtiyacını karşılaması için demir takviyesi yapılır . Ailelerin de çeşitli gıdalarla bu eksikliğin giderilmesine destek olabileceği unutulmamalı .

7 vede 8 . aydan itibaren çocuklara demir eksikliğine karşı belirli oranda kırmızı et , mercimek vede pekmez verilebileceğini , bu yiyeceklerin çocuğun demir eksikliğini gidermesi açısından önemli olduğunu anneler iyi bilmeli .” dedi .


Beslenme ve Diyet

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp