Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   


Sut Yapan Yıyecekler

 

Sut Yapan Yıyecekler İle Sütünüz Çoğalacaktır . Bu Yiyeceklerin Hangileri Olduğunu Merak Ediyor vede Öğrenmek İstiyorsanız Aşağıdaki Yazımızda n Ulaşabilirsiniz .


 

Sut Yapan Yıyecekler
Anne bol süt içmeli , çiğ sebze vede meyve , çimlenmiş buğday , tahin helvası , tahin-pekmez , havuç , yerelması , yemelidir . Anason , kimyon , rezeyan , fesleğen , şerbetçiotu gibi baharatlar bol miktarda kullanılmalıdır .

 

Anne kansız kalmamak için;

 

* Bol bol kara üzüm kaynatıp içmelidir .

 

* Erik , kayısı , ayva kompostosu yenmelidir .

 

* Marul içerisine 3-5 adet ıspanak yaprağı karıştırılıp çiğ halde yemelidir .

 

Anne sütünü artırmanın doğal yolları nelerdir ?

 

Anne sütü , beyindeki hipofiz bezinde üretilen Prolaktin hormonu tarafından salgılanır . Bu hormon süt bezlerindeki salgıyı artırarak etki gösterir . Prolaktin hormonunun düzenli ollaraak salgılanabilmesi için kişinin rahat , stressiz 1 ortamda olması , anne ile bebek arasında yakın ilişki kurulması lüzumlu dir . Bebeğin sesi , kokusu vede dokunuşlar anneyi rahatlatır , bebekle arasındaki bağı güçlendirerek süt salgısını arttırır .

 

Emziren 1 annenin aynı zamanda gıdaalımı sine dikkat etmesi gereklidir . Annelerin günde 2-3 litre sıvı alması , her gün protein içeriği yüksek gıdalar (et , balık , tavuk) tüketilmesi , bol meyve yenmesi vede meyve suları içilmesi lüzumlu dir . Sebze çorbaları , domates suyu , vede zeytinyağlı yiyecekler gıdaalımı mütehassız ları tarafından özellikle önerilmektedir . Günlük kalsiyum ihtiyacı lüzum 2-3 bardak süt gerekse peynir yada yoğurt tüketilerek karşılanabilir . Bu konuda gereklidir se 1 rejim mütehassız ına danışılabilir .

 

Günde 2 fincan ısırgan çayı ile 4-5 fincan rezene çayı sütün kalitesin vede miktarını artırır . Özellikle vejeteryan annelerin soya fasulyesi ve soya sütlerinden varlıklı 1 rejim ile gıdaalımı si kendilerine bu yönde büyük avantaj sağlamaktadır .

 

Anne sütünün salgılanmasının azaldığı dönemlerde ya da bebeğinizin sütünüzü tam ollaraak boşaltamadığı dönemlerde süt pompaları kullanmak lüzumlu dir . Bebeğiniz emdikten sonra kalan sütü pompalar vasıtası ile sağmanız süt bezlerinin tamamen boşaltılmasını sağlayacaktır . Bu bezler ne kadar iyi boşaltılırsa o kadar aþırı salgı yaparlar . Ayrıca göğsünüze yapacağınız masaj da süt bezlerini uyaracaktır . Bu yöntemlerin uygulanması ile annelerin çoğunun süt salgısı tatmin edici ölçüde artacaktır !

 

Ada çayı vede maydonoz anne sütünü azaltır mı ? Anne sütünü azaltan diğer faktörler nelerdir ?

Yapılan çalışmalar ada çayını çok sık tüketen annelerin anne sütü üretiminin azaldığını göstermektedir . Ayrıca emziren annelerin aşırı tüketimden kaçınması gereken diğer baharat vede bitkiler aşağıda sayılmıştır:

 

Anne sütünü azaltan baharat vede bitkiler:

 

Ada çayı

 

Nane / Mentol

 

Kekik

 

Maydonoz

 

Kara ceviz

 

Civanperçemi

 

Kuzu kulağı

Emziren annelerin acı baharatlardan , sigara(tütün mamülleri) , kahve , çay ve alkolden uzak durması gerekmektedir . Bu tür maddeler anne sütü yoluyla bebeğinize geçebileceği gibi süt üretimini de menfii yönde etkileyecektir .

 

 

Kaynak: Anneler için Süt yapan Yiyecekler - 55dakika http: //www .55dakika .com/anneler-icin-sut-yapan-yiyecekler-2149 .html#ixzz20O8fodA4

Bu yazı yukarıdaki linkten alınmıştır .

  


 

Etiketler:   sut yapan yıyecekler , anne sütünü artırıcı gıdalar , anne sütünü , anne sütü artırıcı , anne sütünü artıran bitkiler , anne sütü arttırmak , anne sütü artırma , anne sütü arttırma , anne sütünü arttırma , anne sütünü artıran ilaçlar , anne sütü nasıl artar , anne sütü nasıl arttırılır , anne sütü , anne sütünün artırılması , anne sütü nasıl artırılır , anne sütünü sağmak , anne sütü pompası fiyatları , anne sütünün özellikleri , anne sütünü artıran , anne sütü artıran , anne sütünü arttıran , anne sütü arttırıcı , anne sütünün sağılması , anne sütünü artırmak , anne sütü artırmak ,

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Bebek ve Gelişimi

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp