Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Bebeklerde Aylık Gelişim

 Bebeklerde Aylık Gelişim hakkında veri ler .

Bebeklerin aylık gelişimi hakkında teferruat lı veri edinmek için aşağıdaki makalemize göz atabilirsiniz .

BEBEKLERDE 1 .AY GELİŞİMİ
 
İşte bebeğiniz nihayet evde ! İlk işiniz onu yeni yerine yerleştirmek olacaktır şüphesiz . Yeni doğum yapan kadınlar umumiyen 2 durumla karşı karşıyadır: ya akrabalardan gereğinden fazla( !) yardım teklifi gelir yada yeterli yardım alınamaz . Doğrusu ise sadece 1 kişinin sizinle kalıp yardım etmesi (yardımcınız , yada ailenizden birisi) vede diğerlerinin bebeği sadece görmek için gelmesidir .

Sonraki üç hafta boyunca , bebeğinizin görünüşü değişmeye Daimi edecektir . Doğduğunda , örneğin , gözleri olası en birbirine yakındır vede şaşı bakmaktadır . Bebek kısa 1 sürede 12 adet oluþan göz kaslarını kontrol etmeye başlayarak , bakışlarını istediği gibi odaklamayı öğrenir . Ve bu arada bebeğinizin ötede göreceğiniz kişilik özellikleri de ilk alarm lerini verir: sessiz yada gürültülü; yada hareketli yada sakin .

Ayın ortalarına doğru bebeğiniz artık olası en gıdaalımı vakitler ını 1 düzene koymuş olacaktır . Eğer şanslıysanız , ay sonuna doğru bebeğiniz geceleri aralıksız 6 saat uyur . Ancak bu dönemdeki bebeklerin çoğu , gece-gündüz , her 2 üç saatte 1 emzirilmek ister; bu yüzden rahat 1 uyku çekememek sizi korkutmasın . Yakında uyuyabileceksiniz ! Mütehassız lar bu dönemdeki bebeklerin , uygun vakitler da gıdaalımı k yerine aç olduklarında gıdaalımı leri konusunda hemfikirdirler; bu yüzden bebeğiniz eğer sabahın üçünde gıdaalımı k istiyorsa , bu ihtiyacını karşılamanız gerekmektedir .

Bebekler bu ilk dönemlerde aþırı pay dilmeyen bazı hafif uyarılara odaklanırlar vede yüksek sesler , karmaşık görüntüler vede buna benzer dış olaylara karşı algılarını kapatırlar . Bu yüzden bu dönemde bebek uyurken evi sessiz tutmaya çalışmak yersiz 1 çabadır . Bunu yapmak onun şimdiden sessiz 1 ortam aramasına vede hayatının sonraki bölümlerinde sesli ortamlarda uyumakta zorlanmasına sebep olur .

Yeni doğan bebekte farklı refleksler gözlemlenebilir . Bunların en ilginçlerinden biri “eskrimci pozisyonu”dur . 12 haftadan küçük 1 bebek sırtüstü yatırıldığında 1 kolunu kafasını çevirdiği yöne doğru uzatır vede diğer kolunu da kafasına yada omzuna yakın olacak şekilde kıvırır; tıpkı 1 eskrimci gibi .Her ne kadar bebek hareket eden 1 nesneyi seyredecek kadar kafasını çevirebilse de , bunu yapmayı henüz akıl edemez - eğer nesne göz hizasının dışına çıkmışsa , o artık bebek için “yok olmuş” demektir . Bunun yerine 1 desen yada hareketsiz 1 nesneye uzun süre bakmayı tercih eder .

Siyah-beyaz renklerden oluşan nesneleri uzun süre izler çünkü kontrast renkler ilgisini çekmektedir . (Bebekler doğduklarından itibaren birkaç hafta benzer renkleri ayırt edemezler) . Bebek yakını en iyi görür , bu yüzden oyuncaklar 50 cm’den uzakta olmamalıdır . Kafası umumiyen yana dönük durduğundan oyuncakların tepeden değil , yatağının kenarından sarkması daha uygun olacaktır .

Bebek özellikle de anne vede babasının yüzlerini incelemekten çok hoşlanır . Her ne kadar tüm yüzü anlamaya çalışacaksa da saç vede yüz kontrast renklerde olduğundan umumiyen saçlara odaklanır . Artık ufak ufak oyunlara başlayabilirsiniz . Ona hafifçe şarkı söyleyin yada konuşun; size diðerbir deyiþle t veremeyecektir fakat dinlemek çok hoşuna gider . Ağzınızın hareketlerini seyretmek , yine ağzınızla yüzünüzün diğer uzuvları arasında renk farkı olduğundan , onu keyiflendirecektir .

Bazen , bebeğin ağzının köşelerinin sanki gülermiş gibi yukarı kalktığını göreceksiniz . Genelde bu hareketler bebek uyurken yada uykuluyken olur vede göz kırpmalarıyla Daimi eder . Kaslar henüz kontrol altında değildir vede bu yarım gülüşler , çok sevimli olsa da henüz sadece birer reflekstir .
Yeni anne-babalar kendilerine endişelenecek pek çok sebep bulurlar . Burada sadece birkaçını ele alacağız fakat bundan önce ufak 1 uyarı yapmakta avantaj görüyoruz: eğer bebeğinizin sağlığı ile alakalı endişeleriniz varsa , hemen doktorunuzu arayın . Sorularınızın saçma bulunacağı korkusuna kapılmamalısınız . .

Hastanedeki hemşire yada doktor size göbek bağı ve , eğer erkek çocuğunuzu sünnet ettirdiyseniz , penis(erkeklikorganı) inin bakımı ile alakalı veri vermiştir . Göbek bağı umumiyen ikinci haftada düşer; çok ender de olsa , 3 . haftada düştüğü de olur . Göbek bağı tamamen düşmeden bebeği küvette yıkamaya başlamayın çünkü o bölgenin kuru kalması yaranın daha çabuk iyileşmesini sağlayacaktır .

Bebeklerin aylık gelişimine yardımcı bitkisel(doðal) ürünlerimizi sitemizden bulabilmek için tıklayınız .


Bebek ve Gelişimi

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp