Bitkisel Sağlık Ürünleri
Bebek ve Gelişimi

Bebeklerde Aylık Gelişim

 Bebeklerde Aylık Gelişim hakkında veri ler .

Bebeklerin aylık gelişimi hakkında teferruatlı veri edinmek icin aşağıdaki makalemize göz atabilirsiniz .

BEBEKLERDE 1 .AY GELİŞİMİ
 
İşte bebeğiniz nihayet evde ! İlk işiniz onu yeni yerine yerleştirmek olacaktır şüphesiz . Yeni Doğu(şark) (garp) m yapan kadınlar umumiyen 2 durumla karşı karşıyadır: ya akrabalardan lüzumunda n fazla( !) yardım teklifi gelir yada yeterli yardım alınamaz . Doğrusu ise sadece 1 kişinin sizinle kalıp yardım etmesi (yardımcınız , yada ailenizden birisi) vede başkaları nin bebeği sadece görmek icin gelmesidir .

Sonraki 3 hafta boyunca , bebeğinizin görünüşü değişmeye Daimi edecektir . Doğduğunda , örneğin , gözleri olası en birbirine yakındır vede şaşı bakmaktadır . Bebek kısa 1 zamanda 12 adet oluşan göz kaslarını kontrol etmeye başlayarak , bakışlarını istediği gibi odaklamayı öğrenir . Ve bu arada bebeğinizin ötede göreceğiniz benliksiz hususi likleri de ilk alarm lerini verir: sessiz yada gürültülü; yada hareketli yada sakin .

Ayın ortalarına doğru bebeğiniz artık olası en gıdaalımı vakitler ını 1 düzene koymuş olacaktır . Eğer şanslıysanız , ay sonuna doğru bebeğiniz geceleri aralıksız 6 saat uyur . Ancak bu dönemdeki bebeklerin çoğu , gece-gündüz , her 2 3 saatte 1 emzirilmek ister; bu yüzden rahat 1 uyku çekememek sizi korkutmasın . Yakında uyuyabileceksiniz ! Mütehassız lar bu dönemdeki bebeklerin , uygun vakitler da gıdaalımı k yerine aç olduklarında gıdaalımı leri konusunda hemfikirdirler; bu yüzden bebeğiniz eğer sabahın üçünde gıdaalımı k istiyorsa , bu ihtiyacını karşılamanız gerekmektedir .

Bebekler bu ilk dönemlerde aşırı pay dilmeyen bazı hafif uyarılara odaklanırlar vede yüksek sesler , karmaşık görüntüler vede buna benzer dış olaylara karşı algılarını kapatırlar . Bu yüzden bu dönemde bebek uyurken evi sessiz tutmaya çalışmak yersiz 1 çabadır . Bunu yapmak onun şimdiden sessiz 1 ortam aramasına vede hayatının sonraki bölümlerinde sesli ortamlarda uyumakta zorlanmasına sebep olur .

Yeni doğan bebekte başkaca refleksler gözlemlenebilir . Bunların en ilginçlerinden biri “eskrimci pozisyonu”dur . 12 haftadan küçük 1 bebek sırtüstü yatırıldığında 1 kolunu kafasını çevirdiği yöne doğru uzatır vede başka kolunu da kafasına yada omzuna yakın olacak biçim de kıvırır; tıpkı 1 eskrimci gibi .Her ne kadar bebek hareket eden 1 nesneyi seyredecek kadar kafasını çevirebilse de , bunu yapmayı henüz akıl(us) edemez - eğer nesne göz hizasının dışına çıkmışsa , o artık bebek icin “yok olmuş” demektir . Bunun yerine 1 desen yada hareketsiz 1 nesneye uzun zaman bakmayı tercih eder .

Siyah-beyaz renklerden meydana gelen nesneleri uzun zaman izler çünki kontrast renkler ilgisini çekmektedir . (Bebekler doğduklarından itibaren birkaç hafta benzer renkleri ayırt edemezler) . Bebek yakını en iyi görür , bu yüzden oyuncaklar 50 cm’den uzakta olmamalıdır . Kafası umumiyen yana dönük durduğundan oyuncakların tepeden değil , yatağının kenarından sarkması daha uygun olacaktır .

Bebek hususiyetle de anne vede babasının yüzlerini incelemekten çook hoşlanır . Her ne kadar bütün yüzü anlamaya çalışacaksa da saç vede yüz kontrast renklerde meydana geldiğinde n umumiyen saçlara odaklanır . Artık ufak ufak oyunlara başlayabilirsiniz . Ona hafifçe şarkı söyleyin yada konuşun; size diğerbir deyişle t veremeyecektir fakat dinlemek çook hoşuna gider . Ağzınızın hareketlerini seyretmek , yine ağzınızla yüzünüzün başka uzuvları arasında renk farkı meydana geldiğinde n , onu keyiflendirecektir .

Bazen , bebeğin ağzının köşelerinin sanki gülermiş gibi yukarı kalktığını göreceksiniz . Genelde bu hareketler bebek uyurken yada uykuluyken olur vede göz kırpmalarıyla Daimi eder . Kaslar henüz kontrol altında değildir vede bu yarım gülüşler , çook sevimli olsa da henüz sadece birer reflekstir .
Yeni anne-babalar kendilerine kaygı lenecek pek çook sebep bulurlar . Burada sadece birkaçını ele alacağız fakat bundan önce ufak 1 İkaz yapmakta avantaj görüyoruz: eğer bebeğinizin sağlığı ile alakalı kaygı leriniz varsa , hemen doktorunuzu arayın . Sorularınızın saçma bulunacağı korkusuna kapılmamalısınız . .

Hastanedeki hemşire yada doktor size göbek bağı ve , eğer erkek çocuğunuzu sünnet ettirdiyseniz , penis(erkeklikorganı) inin bakımı ile alakalı veri vermiştir . Göbek bağı umumiyen ikinci haftada düşer; çook ender de olsa , 3 . haftada düştüğü de olur . Göbek bağı tamamen düşmeden bebeği küvette yıkamaya başlamayın çünki o bölgenin kuru kalması yaranın daha ivedi iyileşmesini sağlayacaktır .

Bebeklerin aylık gelişimine yardımcı bitkisel(doğal) ürünlerimizi sitemizden bulabilmek icin tıklayınız .


Bebek ve Gelişimi

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp