Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Bağırsak Kurtlarının Zararları


Bağırsak Kurtlarının Zararları Hakkında Genel Veri ler


Bağırsak Kurdu ,Bağırsak Kurtlarının emare leri ,Bağırsak Kurtlarının Zararları ,Bağırsak Kurdu Tedavi(iyileştirme) Yöntemleri Ve Daha Fazlası Hakkında Veri Almak İçin ,Aşağıda Sizin İçin Hazırladığımız Yazıyı Okuyabilirsiniz .Bağırsak Kurdu Şikayetiniz Var Ve Bitkisel(doðal) Gıda Takviyesi Kullanmak İstiyorsanız Yazı İçindeki Linklere Tıklayıp İstediğiniz Kurt Düşürücü Gıda Takviyelerine Ulaşabilirsiniz . . .Bağırsak Kurtlarından Kurtulmanız İçin Hazırlanan Bitkisel(doðal) Gıda Takviyelerini Görmek İçin Tıklayınız .


Zararları

Enfeksiyon

Kıl kurdu enfeksiyonu (Enterobiosis) , vücuttaki parazit sayısına bağlı olarak sessiz seyredebilir . Fakat aniden çok sistemi ilgilendiren belirtilere de yol açabilir . Sindirim sisteminde yaşayan E . vermicularis , sindirim sistemi , sinir sistemi , ürogenital sistem , deri ve kan tablosunda bazı değişiklik vede emare lere sebep olur . emare ler arasında en dikkat çekicisi , bilhassa geceleri oluþan makat kaşınmasıdır . Bunun sebebi yumurtalarını bırakmak için olgun dişi parazitlerin aşağılara doğru hareket etmeleridir . Huzursuzluk , uykusuzluk , yatağını ıslatma diğer şikayetlerdir . Kaşınma neticesinde makat bölgesinde egzema ve iltihabi yaralar teşekkül edebilir . Ayrıca , Dientamoeba fragilis gibi parazitlerin taşıyıcılığını da yaparak diğer parazitlerin insanda yerleşmesine zemin hazırlamaktadır .


Bulaşımı

Bulaşma umumiyetle insandan insana yada otoenfeksiyon ile olmaktadır . Bulaşma tırnak yeme , saðlık veri si eksikliği yada kafigelmeyecek el yıkama neticesinde meydana gelebilmektedir . Bunun dışında enfekte yumurtalar ile kontamine olan çarşaflar , kıyafetler , yatak odası eşyaları vede bu eşyaların hareketi ile dağılan yumurtaların havadan solunum yolu ile alınması ile bulaşma meydana gelebilir . Ayrıca kanalizasyon suyu ile sulanan meyve vede sebzelerin iyi yıkanmadan tüketilmesi neticesinde bulaşma olmaktadır . Parazitin vücuda girmesi , parazit yumurtalarının alınmasıyla , diðerbir deyiþle ağız yoluyla olur . Alınan parazit yumurtaları barsaklarda açılır .

Yumurtalardan çıkan erkek vede dişi parazitler çiftleştikten sonra , dişi parazitler yumurtalarını bırakmak için kişinin makat bölgesine göçer . Makat bölgesine bırakılan yumurtalar 6 saat içinde açılır vede yeni parazitler ortaya çıkar . Yeni parazitler tekrar barsağa göçer . Olgun hale geldikten sonra yumurta bırakmak için yine makat bölgesine gelirler . Eğer hastalık Tedavi(iyileştirme) edilmezse bu döngü Daimi eder . Erişkin kıl kurtları anüsünüzün etrafındaki alanda yumurta bıraktıkları zaman , anal bölge umumiyetle , bazen şiddetli 1 biçimde kaşınmaya başlar . Kaşıntılı bölgeyi kaşıdığınız zaman , mikroskobik yumurtalar parmaklarınıza takılır , buradan besin , sıvı yada başka insanlar gibi diğer yüzeylere aktarılır . Kıl kurdu yumurtları haftalarca bu yüzeyler üzerinde hayatta kalabilir . Yumurtanın başka 1 kişinin ağzına , yumurta bulaşmış içecek , Gıda yada eller ile ulaşması üzerine enfeksiyon başlar .


Yaygınlığı

Toplumlardaki görülme sıklığı sosyal , kültürel , ekolojik vede hijyenik farklılıklara bağlı ollaraak değişen bağırsak parazit enfeksiyonları , özellikle gelişmekte oluþan ülkeleri etkileyen önemli 1 sağlık sorunudur . Bağırsak parazitlerinden önümüzdeki gelen enfeksiyonlar dünyada ve ülkemizde enfeksiyon hastalıkları arasında ilk sırayı almaktadır . Dünyada yaklaşık 500-900 milyon insanı (sadece ABD'de 42 milyon) enfekte ettiği düşünülen bağırsak parazitlerinin ekonomik , tıbbi vede teknolojik gelişmelere karşın , artan nüfusa paralel ollaraak yarım yüzyıldan beri fazla değişmediği , bazı endemik ülkelerde enfeksiyon oranının %90’lara vardığı bildirilmektedir .

Türkiye'nin hemen her yöresinde yapılan çalışmalarda bölgeye göre bağırsak paraziti oranları %10-96 arasında değişen oranlar sergilemektedir . Örnek ollaraak , bazı okul vede yurd larda yapılan taramalarda , Elazığ’da %97 .4 , Hatay'da %38 .97 , Kırıkkale‘de %31 , Eskişehir’de %24 , Kayseri'de %22 .5 , İzmir'de 13 %43 .8 , Malatya'da ve Ankara’da %10 ,6 enfekte çocuk görülmüştür .Bu rakamlar , sosyoekonomik duruma bağlı ollaraak değişkenlik gösterir . Sosyoekonomik vede eğitim düzeyi düşük , gecekondu yerleşimi fazla , temiz içme suyu , kanalizasyon gibi alt yapı olanakları yeterli olmayan vede sağlıksız koşullarda yaşayan toplumlarda bağırsak parazitleri daha sık görülmektedir . Sosyoekonomik düzeyi düşük vede kalabalık ailelerde kılkurdu enfeksiyonunun daha sık ortaya çıktığı gözlenmiştir .


emare ler vede semptomlar

Vücuttaki parazit sayısı vede konağın bağışık durumuna bağlı ollaraak enterobiosis asemptomatik (hafif kıl kurdu enfeksiyonları) olabileceği gibi en malum semptomları oluþan anal yada vajinal bölgede kaşıntı , burun kaşıntısı , gece ağızdan salya akması , diş gıcırdatması , uykusuzluk , asabiyet vede huzursuzluk , aralıklı karın ağrıları vede bulantı gibi , muğlak mide vede bağırsak semptomları ile karsımıza çıkabilir .


Komplikasyonlar

Tipik kıl kurdu enfeksiyonları ciddi sorunlara sebep olmaz . Nadir durumlarda , ağır enfeksiyon sebebi yle komplikasyonlar gelişebilir:

İdrar yolu enfeksiyonu: Kadınlarda daha yaygın oluþan idrar yolu enfeksiyonlarının sebebi bazen ağır kıl kurdu istilasıdır . Parazit mesaneye de göçerek , sistite sebep meydana gelebilir .

Peritoneal boşlukta enfeksiyon: Kadınlarda yada kızlarda , parazit anal bölgeden vajinaya , oradan rahme , fallop tüplerine vede leğen kemiği boşluğundaki organların etrafında bulunan alana geçebilir . Bu Hal vajinite , endometrite yada başka sorunlara sebebiyet verebilir .

Kilo kaybı: Çok sayıda erişkin kıl kurdu bağırsağınızda yaşadığı zaman , kilo vermenize yetecek kadar karın ağrısına sebep meydana gelebilir vede buna yetecek kadar Gıda tüketebilir .

Tanı

Kati tanı yumurtaları yada parazitin kendisinin görülmesi ile konur .

Selofan bant testi: Kıl kurtlarına yönelik en kati sonuçlar veren test , dünya çapında yaygın oluþan selofan bant testidir . Dişi parazitler anüsten dışarı çıkarak perianal bölgeye yumurtlamaları sebebi yle fakat bu yöntemle tanı yapılmaktadır . Doktorunuz , anüsünüzün etrafındaki deriye şeffaf 1 plastik bant bastıracak , ardından mikroskop altında bu bantta kıl kurdu yumurtaları incelemesi yapacaktır . Parazit umumiyetle gece yumurta yaptığından ötürü , sabahları dışkınızı çıkarmadan yada banyo yapmadan önce ilk iş kendinizi test ederek iyi 1 numune elde edebilirsiniz . Anüsünüze 1 parça şeffaf plastik bant yapıştırın , daha sonra numunenizi doktorunuza götürün . Teşhisin konması için çok sayıda bant numunesinin alınması lüzumlu meydana gelebilir .

Kurdun doğrudan görülmesi: Bazen , anüsünüzün çevresindeki bölgede erişkin 1 kurdun görülmesinde olduğu gibi , kıl kurtlarının varlığı daha bariz dir .


Tıbbi yardım

Eğer hafif 1 kıl kurdu enfeksiyonu vakası geçiriyorsanız , hiçbir semptomu yaşamayabilirsiniz vede hiçbir tıbbi yardıma ihtiyacınız olmayabilir . Birçok çocuk hafif kıl kurdu enfeksiyonlarını , bütün dişi kurtların anüsün dışına gitmesiyle yeniden enfeksiyon meydana gelmemesi sayesinde atlatmaktadır . Eğer uykusuzluk vede asabiyet ile 1 arada hafif karın ağrınız varsa yada sürekli yada şiddetli anal yada vajinal kaşıntı yaşıyorsanız , doktorunuza danışın . Kıl kurdu enfeksiyonları ilaçlarla da tesirli 1 biçimde Tedavi(iyileştirme) edilebilir . İlacın alındığı gün mümkünse; çarşaf çamaşır kaynatılırsa (makinanın 90 derecesi yeterli değil ,100 C° Derece gerekiyor) , iç çamaşırlar kızgın ütüyle ütülenirse tedavi başarısı artar .


Önleme

Kıl kurdu enfeksiyonları en yaygın ollaraak , parazit yumurtalarının bulaştığı parmaklar aracılığı ile yayılır . Enfeksiyon kapma yada yayma riskini azaltmak için , Tırnaklar kısa tutulmalı , dışkıya el sürülmeden temizlik yapılmalı , umumi musluklarla aþırı temastan kaçınılmalı , mümkünse sıvı sabun kullanılmalıdır . Kıl kurtları enfeksiyon bulaştırma yetilerini yüzeyde haftalar boyunca koruyabildiklerinden ötürü , yatakları yıkayın vede banyoları düzenli ollaraak temizleyin , iç çamaşırlarınızı günlük ollaraak değiştirin .


Bağırsak solucanı
(Ascaris lumbricoides);

Ascarididae familyasının bir üyesidir . Omurgasız oluþan bu canlı , ince bağırsağa yerleşerek enfeksiyona sebep olur . Karın ağrısı , ishal(diyare) vede kusma yapar . İlaçla tedavi edilir . Asalak ollaraak yaşar vede silindirik yapıdadır . 35 cm uzunluğa ulaşabilir . Larvaları , kirli sular vede yiyeceklerle bağırsağa yerleşir . Larvalar , akciğere ulaşırsa , akciğer iltihabına yol açar .


Bağırsak Kurtlarından Kurtulmak İçin Pratik Bitkisel(doðal) Çözümler


- Bağırsaklarda bulunan şerit vede kurtları dökmek için , ekşi nar bitkisinin kökü 1 kazanda kaynatılıp suyu aç karnına rahatsızkiþiye içirilir .

- Bağırsaklardaki şerit vede kıl kurdunu düşürmek için birinci gün bir , ikinci gün iki , üçüncü gün üç , dördüncü gün dört vede yirmi birinci güne kadar beş diş sarımsak çiğnenmeden yutulur .

- Kıl kurdu olanlar 1 hafta süre ile 1 avuç kabak çekirdeğini aç karnına yer vede 1 süre sonra 1 bardak süt içer .

Nar kabız yapma özelliği oluþan 1 bitkidir . Özellikle aç karnına yenildiği vakit daha tesirli olur vede bağırsaktaki şeritlerin , kurtların ve tenyaların düşmesini sağlar .

Sarımsak ise antiseptiktir vede kurt düşürücü vasfı vardır .

Bağırsak bozukluklarında 7 gün boyunca aç karnına üç diş sarımsak yutulur .Bağırsak Kurtlarından Kurtulmanız İçin Hazırlanan Bitkisel(doðal) Gıda Takviyelerini Görmek İçin Tıklayınız . .
Etiketler: bağırsak kurtlarının zararları , bağırsak kurtlarının zararları vede Tedavi(iyileştirme) si , bağırsak kurdu bitkisel(doðal) Tedavi(iyileştirme) , bağırsak solucanı nedir , bağırsak kurtları Tedavi(iyileştirme) si , bağırsak kurtları çeşitleri


Bağırsak Kurtları


Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp