Bitkisel Sağlık Ürünleri
Bademcik İltihabı

BADEMCİK TAŞI TEMİZLEME

Bademcik taşı nedir: Bademcik taşları , bademciğin kenarları ndeki girintili vede çıkıntılı dokularda meydana gelen al peynirimsi biyolojik parçacıklardır . Bademciklerde görülen bu oluşumlar 300 mg ile 42 gram arasında 1 ağırlığa ulaşabilmektedir . Bademcik taşları umumiyetle kalsiyumdan teşkil etmesine karşın , fosfor , magnezyum amonyak vede karbonat gibi başka mineraller de kapsamında bol miktarda yer almaktadır . Ağız kokusunun sebep leri arasında ilk sıralarda yer alan bademcik taşlarını ağzınızı açtığınızda bademcik kenarları nde konuşlanmış al tanecikler halinde görebilirsiniz . Bademcik taşlarının sağlığa herhangi 1 zararı yada yan tesiri tespit edilmemiştir . Ancak dediğimiz gibi üzücü ağız kokusuna sebep olabilmektedir . Bademcik taşları ağızda üzücü koku oluşturabildiği gibi boğazda , boyunda vede kulak arkasında şişlik hissi vede çok nadiren de hafif 1 ağrıya sebep olabilmektedir .

Bademcik taşları yetişkinlerde daha sık görülmektedir . Küçük boyuttaki bademcik taşı herhangi 1 emare ye sebep olmaz . Ancak boyutu büyüdükçe bademcik taşı , yukarıda bahsettiğimiz emare leri verebilmektedir .

Bademcik taşları bazen röntgen çekimi neticesinde da tespit edilebilmektedir . Ağızda üzücü 1 tat bırakabilen bademcik taşları , çürümüş yumurta kokusuna sahiptir . 2007 yılında yapılan 1 araştırmada bademcik Enfeksiyon ları ile bademcik taşlarının oluşumu arasında yakın 1 alaka keşfedilmiştir . Diğer yandan özdeş araştırmada bademcik taşı oluşan kişilerin takriben 4 te 3 ünün ağızda meydana gelen üzücü koku oluşmaktadır . Her ne kadar bademcik taşı sebep olur bademcik taşının sebep leri tam ollaraak bilinemese de aşağıdaki sebepler olasılık dahilindedir .

Bademcik Taşının Sebep leri

- Bademcik kanallarına yerleşen bakterilerin oluşturduğu metabolizma artıkları

- Bademcik iltihabı ,

-Bademciğin anatomik ollaraak olağandan daha girintili çıkıntılı vede büyük olması

-Diş çürükleri

- Kalsiyum vede magnezyum tuzları

 

Bademcik Taşı Temizleme Tedavi(iyileştirme) si-Bademcik Taşlarına Kati Çözüm

Her ne kadar bademcik taşlarının etken 1 Tedavi(iyileştirme) matodu henüz keşfedilemese de lüzum fiziksel ollaraak temizlik , gerekse hususi 1 takım antibakteriyel gargara uygulamaları ile bademcik taşları temizlenebilmektedir . bademcik taşı gargara önleyici 1 metod dir . Ancak bademcik taşının lüzum fiziksel gerekse gargara ile temizleme işlemi , kati Netice teşkil etmemektedir . Beden kısa vakit dahilinde bademcik taşlarını üretmeye tekrar başlamaktadır . Ancak şikayetlerin iyice katlanılmaz duruma gelmesi halinde bademcik ameliyatı da Tedavi(iyileştirme) icin başka 1 seçenek ollaraak kullanılabilir .

Oral irrigator kullanımı da bademcik taşı temizlemede yaygın 1 biçimde kullanılan 1 metod dir . Ancak tazyikli suyun kullanımı bademciklerde tahrişe sebep meydana gelebilir . Son dönemlerde lazerle bademcik taşı temizliği hususiyetle yurd dışında yaygınlaşan 1 metod dir . Lazer criptoliz adı verilen bu metod ile karbondiyoksit lazer ışınları bademcik taşlarına odaklanmakta vede bu taşlar yok edilmektedir .

 

 

Etiketler: bademcik taşı temizleme , bademcik taşı , bademcik taşı nedir , bademcik taşı ne demek

 


Bademcik İltihabı

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp