Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

BADEMCİK ŞİŞMESİ TEDAVİSİ


Bademcik şişmesi , bademciklerin enfeksiyon kapıp Enfeksiyon lanması neticesinde oluşur . Günümüzde bademcik şişmesi Tedavi(iyileştirme) si çeşitli bitkiler , antibiyotik ilaçlar vede bitkisel(doðal) çaylarla yada en kötü halde ise ameliyat ile mümkündür .

Soğuk havalarda sıkça karşılaşılan bademcik Enfeksiyon lanmalarına (bademcik şişmesi) iyi gelen şifalı bitkilerle yapılacak oluþan uygun Tedavi(iyileştirme) ler; hem bedeni güçlendirecek , hem de bademcikleri görevlerini yapmakta destekleyecektir . İşte bademcik iltihabı Tedavi(iyileştirme) si için yapılabilecek şifalı bitki Tedavi(iyileştirme) leri…

Bademcik ollaraak adlandırdığımız beze dokusu , 1 tür lenf dokusudur vede öteki lenf bezleri gibi , bedeni enfeksiyonlardan korumakla yükümlüdür . Bir bademcik Enfeksiyon lanması (Tonsillitis) , onların bu görevi yaptıklarının açık 1 göstergesidir . Çok lüzumlu olmadıkça bademcikler katiyetle aldırılmamalıdır .

Tedavi(iyileştirme) de , bakterilerle savaşabilecek adaçayı , kekik otu , mayıs papatyası gibi bitkilerin çaylarıyla vede limonlu suyla gün boyunca gargaralar yapılmalı vede lenf sistemini temizleyici yoğurtotu , aynısafa gibi bitkiler , içten çay biçiminde kullanılmalıdır .

Ayrıca enfeksiyonlara karşı bedenin müdafa gücünü arttıran , echinacea preparatlarının kullanımı da büyük avantaj sağlayacaktır . Bu preparatlar eczaneden temin edilebilir .

- Boyuna uygulanan soğuk kompresler iltihabı geriletir . 20x60cm boyutundaki 1 tülbendi uzunlamasına katlayın vede soğuk suyla iyice ıslattıktan sonra sıkın vede boynunuza dolayın . 15-20 dakika sonra kompresi tazeleyin . Bu Tedavi(iyileştirme) günde 2-3 kere yinelenebilir .

Bademcik İltihabı için Bitkisel(doðal) Tedavi(iyileştirme) yöntemleri: Bitkisel(doðal) antibiyotikler her türlü Enfeksiyon da olduğu gibi bademcik Enfeksiyon larında da kullanılır . Bunların başlıcaları , sarımsak , adaçayı vede ekinezyadır . Ayrıca , kekik , papatya , böğürtlen , hanımeli vede karahindiba da avantaj lıdır . .

Tedavi(iyileştirme) ye yardımcı olmak için kullanılabilecek şifalı bitkiler: .

Sarımsak: Günde çiğnenerek yenecek 2-3 diş sarımsak bademcik iltihabını gidermek için oldukça avantaj lı olacaktır . Sarımsak kokusunun önüne geçmek için cacık şeklinde yada bol maydanozlu vede limonlu 1 salatayla 1 arada yenilebilir . .

Adaçayı: Hazırlayacağınız 1 bardak adaçayı ile gün için 3-4 kez gargara yapmak bademcik Enfeksiyon larını gidermeye yardımcı olur . .

Kekik: Adaçayı gibi kekik çayı da gün boyunca gargara ollaraak kullanılabilir . 1 bardak kaynar C°de ki suya 1 çay kaşığı kadar kekik atıp bir-iki dakika demlendirdikten sonra süzerek elde edeceğiniz çayı gargara ollaraak kullanabilirsiniz . .

Bademcik İltihabından korunmak için C vitamini açısından varlıklı gıdalar tüketmeye vede aşırı sıcak yada soğuk şeyler yiyip içmemeye özen göstermek avantaj lıdır . .Yıllar önce bademcik iltihabı oluþan çocuklarda ameliyata öncelik verilirdi vede bademcikleri alınırdı . Günümüzde ise pek çok Tedavi(iyileştirme) yöntemi vede antibiyotikler ile bademcik iltihabı Tedavi(iyileştirme) si mümkündür . Ancak , sık tekrarlayan boğaz ağrısı vede bademcik iltihabı halinde bunu 1 doktorun değerlendirmesi gereklidir . Doktorunuz streptokok enfeksiyonu olup olmadığını araştırmak üzere boğaz kültürü yapılmasını isteyebilir . Streptokoklar , Enfeksiyon lanmaya sebep oluþan bakteri türü mikroplardır . Bakterilerin sebep olduğu Enfeksiyon larda da antibiyotik Tedavi(iyileştirme) si iyi sonuç verir .

Doktorunuz aşağıdaki durumlardan biri yada birkaçının bulunması halinde bademcik ameliyatı önerebilir .

  • · çocuğunuzun solunumunu mani leyecek C°de bademcik-lerin büyümüş olması
  • · çocuğunuzda yutkunma güçlüğü bulunması
  • · sık tekrarlayan boğaz ağrısı
  • · sık tekrarlayan boğaz Enfeksiyon lanması
  • · bademcik iltihabının orta kulak iltihabı , sinüzit , vs . gibi kompli-kasyonlara sebep olmasıBADEMCİK AMELİYATI(tonsillektomi) SIRASINDA NELER OLUR ?


Ne kadar sık yapılıyor yada zor olmayan görünüyor olursa olsun , her ameliyat çocuk vede ebeveynler için umumiyetle korkutucudur . Onu nelerin beklediğini anlatarak , çocuğunuzun kendini ameliyata hazırlamasına yardımcı meydana gelebilir siniz .

Bademcik ameliyatında


  • · çocuğunuz , Umumi anestezi verilerek uyutulacaktır . Bu , ameliyatın 1 ameliyathanede yapılacağı vede çocuğunuzun ameliyat sırasında 1 anestezi mütehassız ı tarafından izleneceği anlamını taşır .
  • · çocuğunuz yaklaşık 20-30 dakika süreyle uyuyacaktır .
  • · cerrah , bademcikleri çocuğunuzun ağzının içinden alacaktır . Bademcik ameliyatı için deride 1 kesi yapılmasına lüzum yoktur .
  • · cerrah , bademcikleri bulundukları yerden bazı kesiler yaparak çıkartacak vede kanamayı durduracaktır .Çocuğunuz uyanma odasında ayılacaktır . Solunum güçlüğü yada kanama(kan kaybı) emare si olması halinde tekrar ameliyathaneye alınması gerekebilir . Genellikle hastanede toplam kalış süresi 5-10 saat arasında olmaktadır . Yeterli sıvı gıda almaya başlamayan , 3 yaşın altında oluþan vede bayılma nöbetleri gibi sürekli 1 hastalığı bulunan çocuklar hastanede 1 gece kalacaktır .


Bademcik İltihabı

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp