Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Koku GidermeKoku Gidermek İçin Öncelikle Kokunun Neyden Kaynağını Öğrenmeliyiz . Koku Bir Ağız Kokusu da Olabilir , Bir Ayak Kokusu da Olabilir . Bu Yüzden Kokunun Kaynağını , Neyden Kaynaklandığının Öğrenmek Kokuyu Gidermek İçin Çok Önemlidir . Daha Sonra İse Aşağıdaki Makaleyi Dikkatlice Okuyarak Oluşan Kokuyu Giderebilirsiniz .


 

Koku Giderme

KOKU GİDERME-DUMAN KOKUSUNU GİDERME
 

Duman kokusunu gidermek için evinizdeki sirkeyi , kullanabilirsiniz . Eğer eti pişirirken yaktıysanız yada evinizde ard arda sigara(tütün mamülleri) içiliyorsa ,evde balık pişirdiyseniz kokunun en yoğun olduğu dörtte üçünü sirke yada elma sirkesiyle doldurduğunu 1 kase koyarak duman kokusunu giderebilirsiniz . Koku evinizin tümüne dağıldıysa farklı odalarda birkaç kase kullanabilirsiniz . Koku 1 günden daha kısa sürede çıkacaktır . Benim kullandığım yöntem ise biraz su vede biraz da sirke ekleyim ocakta ısıtıyorum sirkeli karışım buhur laşmaya başlayınca  ocağı kapatıp tavayı etrafta gezdiriyorum . Sonra evi biraz havalndırınca kokudan eser kalmıyor .

 

Ayak kokusu ayakta bulunan bakterilerin faaliyetiyle ortaya çıkan 1 sorundur .

 

Nemli kalan vede havayla temas etmeyen ayakta , sıcaklıkla doğru orantılı ollaraak çeşitli mikroorganizmalar ürer vede hoş olmayan 1 kokuya neden olur .

 

Her gün aynı ayakkabıyı giymek , ayakkabının hava almaması vede nemini kaybetmemesi sebebi yle ayak kokusuna zemin hazırlar . Sık sık ayakkabı değiştirmek ayak kokusundan korunmanın yollarından biridir .

 

KOKU GİDERME-Ayak kokusu nasıl önlenebilir ?

 

Ayaklarımızı vücudumuzun kalanından daha sık , mümkünse her gün yıkayarak vede kurutarak temizlemek gereklidir . Böylece koku yapan bakterilerin ayakta kalması önlenir .

 

Sentetik içerikli çoraplar ayağın nemini almaz , havayla temasını da mani lediğinden nemli vede sıcak kalmasına sebep olur . Böylece bakteri üremesi vede koku oluşması için çok uygun 1 ortam oluşur . Bunu önlemek için pamuklu , gözenekleri sayesinde ayağın oksijenle temasını sağlayan çorapları tercih etmek gereklidir .

 

Aynı çorabı uzun süre giymek de aynı sebep lerle ayak kokusunu artıran 1 faktördür , sık sık çorap değiştirmek ayak sağlığı vede kokuyu önlemek için önemli 1 önlemdir .

 

Bu önlemlerin yetmemesi halinde , ayakta mantar vb . gibi 1 cilt Meselesi olup olmadığı araştırılmalı , gereklidir se 1 mütehassız a danışılmalıdır . Eğer tıbbi Tedavi(iyileştirme) gerektiren 1 mesele yoksa vede ayak kokusu halen yoğunsa , çeşitli kozmetik ürünlerden avantaj lanılabilir .

 

Bu halde koku üreten mikroogranizmaları azaltan ilaç ve losyonlar kullanılarak ayak kokusu Meselesi çözülebilir .


KOKU GİDERME-AĞIZ KOKUSU

Ağız kokusunu gideren 5 yiyecek
Dün gece yediğiniz soğanlı vede yağlı yemeklerin tadı muhteşemdi değil mi ?
Ama şimdi nefesinizden siz bile rahatsız oluyorsunuz . Peki ne yapmalı ?

Genelde sarımsak vede soğan yediğiniz vakit nefesiniz toksik 1 hale dönüşür . Balıklar vede bazı peynirler de aynı etkiyi yapabilir . 

Devamlı açık havada , ağzınızı açık 1 şekilde havalandırmaktan başka yapabilecekleriniz de var . Bazı kokular 24 saat boyunca kanınızda kalabilir , böylece sadece dişlerinizi fırçalamak tek başına işe yaramaz . Bu noktada nefesinizi tazelemeye yardımcı olacak yiyecekler tüketmeniz akıllıca olacaktır . Peki neler yiyebiliriz ?

Limon:  Bir limonu ortadan ikiye ayırıp emebilirsiniz . Eğer bunu yapmak istemediğiniz 1 ortamdaysanız , 1 sodanın içine dilimlerini atabilir . Sodanız bitince limon dilimlerini yiyebilirsiniz . Daha da pratik olması için , limon aromalı şekerlerden tüketebilirsiniz . Aynı zamanda en pratik taşıma şekli şekerlerdedir .

Maydanoz:  En sevdiğiniz makarna sosunda bulunan yada kebap yerken tükettiğiniz soğanları düşünün . Yanlarında tabağa konan maydanoz sadece göz zevkinize daha renkli 1 hizmet yapmaktan da öte , aynı zamanda nefesinizi tazelemek için oradadır . Maydanozun nefesi tazeleme özelliği bulunur . Bunun yanında taze olmak kaydıyla , biberiye de tesirli meydana gelebilir .

Elma vede aynı tazelikte oluþan armut , havuç vede turp da nefes tazelemekte ve temizlemekte tesirli dir . İçerdikleri gıda lifi sayesinde tükürüğü temizler , aynı zamanda damakta tatlı 1 tat bırakırlar . Eğer ağız kokusunu daha egzotik bir tatla çözmek istiyorsanız size önerebilecek bazı bahartlarımız var . Bugün hemen her marketin baharat bölümünde anason , kakule , kişniş , rezene bulabilirsiniz . Küçük kaplara doldurup masada yerlerini hazır edin . Tuz ve kırmızı biber gibi onların da her sofranızda yerleri olsun . Küçük miktarda tükeceğiniz bu baharatlar sayesinde yemek sonrası kahveniz bile ağzınızda daha sonra kötü 1 tad bırakamayacak .

Nane Filizleri:  Bu 2 önerimiz de , sarımsak vede soğan kokularına karşı birebir etkildir . Fakt bunun yanında , tarçın kabuklarında bulunan özel 1 yağ , ağızda bulunan 1 tür bakteriyi yok eder . Tarçın yada nane aromalı sakız da benzer etkiye sahiptir . İçeriğinde xylitol bileşkeni oluþan sakızlar çürüklerini önlemeye yardımcı olur .

Yoğurt:  Eğer gün boyunca yağlı vede kötü kokabilecek gıdalar tükettiyseniz lezzetli 1 alternatifiniz var . Günde 1 yada 2 kere yiyeceğiniz yarım kap yoğurt ağız içerisindeki hidrojen sulfüt kokusunu yok etmeye yardımcı olur . Genelde ağzımızın içini çürük yumurta gibi kokutan da işte hidrojen sülfüttür . Yoğurdunuzu C vitamini açısından yüksek meyvelerle tatlandırabilirsiniz

Ağız kokusu günümüzde uygar toplumlar da dahil olmak üzere oldukça yaygındır , aynı zamanda sosyal 1 incinme sebebidir . Psikolojik mesele leri beraber sinde getirir . Ağız kokusunun sebep olduğu sosyal mesele ler biyolojik mesele lerden daha fazladır

.Hatta eğer ağız kokusu sosyal 1 mesele oluşturmasaydı belkide 1 hastalık ollaraak görülmeyecek , Tedavi(iyileştirme) si için çaba sarfedilmeyecekti . Ağız kokusundan şikayet eden bireyler sosyal hayatlarında kendilerine olan güvenlerini kaybedebilirler .
1 . Fizyolojik ağız kokusu:
Her sağlıklı birey sabah uyandığında sindirim kanalında biriken gazlar yada dil sırtında üreyen bakterilerin sebep olduğu ağız kokusu ortaya çıkabilir . Dil sırtını fırçalamak vede sürekli olmamak şartıyla çinko içeren ağız gargaraları kullanmak vede sakız çiğnemek 1 çözümdür .
Beslenme sonrasında görülen , nefesteki (ağızdaki değil) çirkin koku da fizyolojiktir . Örneğin sarımsak yiyen 1 insanın kanına geçen uçucu aromatik bileşikler , dışarı atılır . Kan gazlarının akciğerden atılımının sebep olduğu bu koku 1 hastalık değildir . Tedavi(iyileştirme) gerektirmez .

2 . Patolojik Ağız Koksu (Gerçek halitosis):
Patolojik halitosisi oluþan hastalar dişhekimine ağız kokusu şikayetiyle müracaat etmeyebilirler . Ağızlarındaki çirkin kokunun ya farkında değildirler , ya tolere etmektedirler yada kabullenmişlerdir .

KOKU GİDERME-Bunları biliyor muydunuz ?

Sakız (çinkosuz ise) ağız kokusunu artırır

Piyasamızda 1 adet çinkolu sakız vardır

Alkollü gargaralar ağız kokusunu artırır

Piyasamızda 1 adet alkolsüz gargara vardır

Periodontitis umumiyetle ağız kokusu sebebi değildir

Nefes kokusu ağız kokusu değildir . Ağızdan Tedavi(iyileştirme) edilmez .

Dişsizlik ağız kokusu yapmaz ,ağız kokusunu mani ler .

Sigara(tütün mamülleri) zararlıdır terk edilmelidir amma ağız kokusu yaptığına ait 1 iz yoktur .

 


 

 

Etiketler: koku giderme , ağızda koku , ağız kokusunu gidermek , ağız kokusu ilaçları , ağız kokusu ilacı , ayak kokusu , ayak kokusunun sebep leri , ayak kokusunun sebep leri , ayak kokusuna çözüm , ayak kokusu spreyi , ayak kokusunu önleme , ayak kokusu ilacı , ayak kokusuna son , ayak kokusuna çare , ayak kokusunun giderilmesi , ayak kokusu giderici , ayak kokusu için ilaç , ayak  kokusu nasıl giderilir , ayak kokusunu giderme , ağız kokusu , ağız yaraları , diş kokusu , ayakkabı kokusu giderici , nemlendiriciler , kremler , Ayakkabı Kokusu Giderici


Ayak Bakımı

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp