Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Diabet(þeker hastalıðı) ik Ayak Nedir

  Diabet(þeker hastalıðı) ik Ayak Nedir hakkında veri ler .

 Şeker hastalığı , diðerbir deyiþle Diabet(þeker hastalıðı) , tarih boyunca toplumların en önemli sağlık sorunlarından biri olmuştur . Diabet(þeker hastalıðı) li ayak hakkında teferruat lı veri edinmek için aşağıdaki makalemizi okuyabilirsiniz .

  Diabet(þeker hastalıðı) ik Ayak Nedir ?

Şeker hastalığı , tarih boyunca toplumların en önemli sağlık sorunlarından biri olmuştur . Yeni Tedavi(iyileştirme) yaklaşımları vede geliştirilen ilaçlar sayesinde kan şeker düzeyleri kontrol altında tutulabildiğinden , günümüzde Diabet(þeker hastalıðı) in ölümcül oluþan sonuçlarına daha az rastlamaktayız . Ancak özellikle uzun dönemde gelişen komplikasyonlar açısından Halin çok iyi kontrol altında olduğunu söylemek mümkün değildir . Böbreklerin etkilenmesiyle nefropati , gözlerde retinopati , el vede ayaklarda nöropati vede Diabet(þeker hastalıðı) ik ayak bunlardandır .

Unutulmaması gereken en önemli nokta ise Şeker hastalığının , laboratuvar yada klinik bulgu ollaraak ortaya çıkmadan önce 12-15 yıl boyunca dokularda bu hasarı yapmaya başlamış olmasıdır .

Diabet(þeker hastalıðı) in ülkemizde görülme oranı , diğer ülkelerdeki gibi % 6-7’dir . Şeker hastalarının hastaneye başvurma sebep lerinin %20' sini ayak sorunları oluşturmaktadır . Genel toplumda uygulanan ayak kesme (ampütasyon) ameliyatlarının  % 50 - 70 kadarının Diabet(þeker hastalıðı) li hastalarda olduğu saptanmıştır .

Parmağı kesilen 1 şeker hastasında , ikinci 1 ameliyat ihtiyacı riski 2 yıl içinde     % 50 olmaktadır . Bu hastalarda malesef hem yaşam kalitesi düşmekte hem de yaşam süresi  kısalmaktadır .
Şeker hastalarında ayak yaralarının oluşumuna yol açan 2 esas bozukluk vardır:
1 . Sinir hasarı (nöropati)
2 . Damar hasarı (anjiyopati)

Sinir Hasarı ( Diabet(þeker hastalıðı) ik Nöropati)

Diabet(þeker hastalıðı) yüzünden ayak sinirleri zamanla zarar görür yada tamamen tahrip olur . Bunun neticesinde ayakta ağrı duyusu azalır . Zamanla ayak tamamen duyarsız hale gelir . Şeker hastası yaralanmalarının farkına bile varamaz . Yaralanmaların sonrasında bazen kırıklar vede buna bağlı ollaraak ayakta şekil bozuklukları ortaya çıkar .

Diabet(þeker hastalıðı) ik nöropati , kan şekeri çok iyi kontrol altında tutulsa bile gelişebilmektedir . Bununla beraber , sinir hasarının derecesi yaşla , Diabet(þeker hastalıðı) in süresi ile vede kan şeker kontrolünün kötülüğü ile paralel ollaraak artmaktadır . Nöropati sebebi yle ayak derisi kurudur , basitce yırtılır , deride çatlaklar vede nasırlaşmalar ortaya çıkar . Ayakları soğuk oluþan vede üşüyen hastalar özellikle geceleri ayaklarını ısıtma ihtiyacı duyarlar . Bunun neticesi ağır yanıklar bile ortaya çıkabilir .

Damar Hasarı ( Diabet(þeker hastalıðı) ik Anjiyopati)

Eskiden Diabet(þeker hastalıðı) li hastaların kılcal damarlarında bozulma olduğu vede bu sebep le ayaklarında yara geliştiği vede gelişen yaraların vede kesiklerin iyileşmediği düşünülürdü . Ancak son vakitler da yapılan çalışmalarda ayağa vede bacağa kan götüren büyük çaplı arterlerde (atardamarlarda) daralma yada tıkanıklık olduğu gösterilmiştir , bu yüzden ayağa giden kan akımı azalır vede ayaktaki küçük büyük her türlü yaranın iyileşmesi zorlaşır .
Sinirleri vede damarları hasar görmüş 1 ayakta yarayı başlatan pek çok tetikleyici etken vardır . Bunlar arasında en sık görülen; uygun olmayan ayakkabı , yanıklar , çakıl , çivi raptiye vs gibi sivri cisimler , tırnak bozuklukları vede deride çatlaklardır .

Özellikle kan şekeri seviyeleri olaðandan yüksek oluþan şeker hastalarında diğer bireylere kıyasla deri , mantar enfeksiyonları yada abse oluşumları daha sık meydana gelir . Bu sebep le ayak bakım vede korunmasıyla alakalı veri sahibi olmaları son C° Derece önemlidir .

Bazı hastaların ayakları , Diabet(þeker hastalıðı) ik ayak gelişmesi yönünden ne yazık ki diğerlerine göre daha büyük 1 risk altındadır . Bu hastalar:
1 . Daha önce Diabet(þeker hastalıðı) ik ayak , ülser öyküsü yada diğer ayakta ülseri olanlar ,
2 . Sinir hasarı (Nöropati) vede / yada damar hastalığı şikayeti vede bulguları olanlar ,
3 . Ayaklarında şekil bozukluğu olanlar ,
4 . Ciddi görme bozukluğu (katarakt yada retinopati) olanlar ,
5 . Şeker kontrolü kötü olanlar (İnsülin gereksinimine rağmen kullanmak istemeyenler)
6 . Ayak bakımı kötü oluþan hastalar ,
7 . Uzun süreli diğer komplikasyonları (nefropati gibi) olanlar ,
8 . Alkol vede sigara(tütün mamülleri) alışkanlığı olanlar ,
9 . Yaşlı hastalar ,
10 . Diabet(þeker hastalıðı) eğitimi almayan yada eğitim sonrası önerilere uymayan hastalar .

Kazalar hariç , ayağını kaybeden insanların yarıdan fazlası şeker hastalarıdır . Bu kayıpların , en az yarısının doğru 1 eğitim vede hastanın kendi ayaklarına iyi bakması ile önlenebildiğini biliyoruz . Bizlerin amputasyon ollaraak adlandırdığı ayakların kesilmesi vede kaybı da böylece aynı oranda azalacaktır .

Şeker hastalarının ayak bakımı ile önerilerimizi şöyle sıralayabiliriz:
Her gün ayaklarınızı ılık su vede sabunla yıkayınız . Özellikle parmak aralarınızı muhakkak   yumuşak 1 havlu ile kurulayınız . Olası 1 kanama(kan kaybı) yada iltihabı görmek adına al havluyu tercih ediniz .
Cildinizin kuruyup çatlamaması yumuşak vede nemli kalması için yumuşatıcı , nemlendirici 1 vücut losyonu yada ayak kremi kullanınız . Parmak aralarınızın kuru kalması gerektiğinden , kremi parmak araları hariç tüm ayağınıza kullanınız .

Ayak tırnaklarınızı keskin 1 tırnak makası ile kısa olamamak şartıyla dikkatlice vede düz kati iz . Kestikten sonra törpüleyiniz vede sonra diğer parmağınıza geçiniz . İyi göremiyorsanız ya yakınlarınızdan yardım alınız yada daha doğru oluþan ayak bakımınızı , düzenli 1 şekilde yaptıracağınız vede sterilizasyona , temizliğe dikkat edilen 1 klinik bulmanızdır . Aksi takdirde kullanılan vede steril olmayan gereç lerden Hepatit(hepatitis) B(hepatitis-B) , Hepatit(hepatitis) C(hepatitis-C) vede AIDS(Edinilmiþ baðıþıklık yetersizliði belirtisi (Acquired immune deficiency syndrome)) kapma riskiniz yüksektir . Ayrıca bilinçsiz yapılan pedikür de ayağınızı riske atacaktır . Tercihan her vakit kendinize iliþik manikür vede pedikür setinizi kullandırınız .
 
Gerekirse ayna yardımı alarak ayaklarınızı her gün kontrol ediniz . Ayaklarınızda renk değişikliği , kızarıklık ,kesik ,su toplaması olup olmadığına bakınız .

Lastiksiz olmak şartıyla her gün temiz çorap giyiniz . Çorabın ayağı sıkmamasına vede pamuklu olmasını dikkat ediniz .

Ayakkabınızı giymeden önce içinde pay demeyeceğiniz yabancı cisim olup olmadığını kontrol ediniz .

Ayakkabı seçiminizi rahat ,yumuşak ,yuvarlak burunlu ,lastik tabanlı ayakkabılardan yana kullanınız . Çorapsız ayakkabı giymemelisiniz . Ayrıca yüksek topuklu ayakkabılar vede ucu açık yada dar ayakkabılar da uygun değildir . Ayakkabı numaraları marka vede modeller arasında farklılıklar gösterir . Ayakkabı genişleyebilmesi açısından bağcıklı olmalıdır . Ayakkabınızı günün ikinci yarısında almalısınız . Ayrıca uzun süre kullanılmış , yıpranmış ayakkabılar rahatlığını yitirir vede sorunlara sebep olur . Eğer ayaklarınızda şekil bozukluğu varsa muhakkak özel yapım ayakkabı tercih etmelisiniz .

Tercihan ayak muayeneniz yapılırken ayak basınç testiniz vede ayak ölçüleriniz alınarak ayakkabılarınız size özel hazırlanmalıdır . Yeni ayakkabılarınızı alışana kadar günde 2-3 saatten aþırı giymemelisiniz .

Oluşan nasırları yada sertlikleri kendiniz kesmeyiniz . Kesik , tırnak batığı , mantar enfeksiyonu gibi durumlarda da hiçbir müdahalede bulunmadan  1 ayak bakım mütehassız ına (Podiatrist) , ayak bakımı konusunda özelleşmiş 1 kliniğe yada bu konuda veri vede tecrübesi olduğunu öğrendiğiniz 1 mütehassız doktora başvurunuz .

Evde yada dışarıda çıplak ayakla dolaşmayınız . Ayağınıza batan herhangi 1 cismi pay tmeyebilirsiniz .

Asla sıcak su torbası ile ayaklarınızı ısıtmaya çalışmayınız . Ayaklarınızı ısıtmak için soba , elektrikli ısıtıcı vede kalorifer peteklerine aþırı yaklaşmayınız . Ayaklarınızda his kaybı olduğundan dolayı oluşacak olası yanıkları vede hasarları pay tmeyebilirsiniz .
Diabet(þeker hastalıðı) ik ayak Meselesi oluştuktan sonra ise Tedavi(iyileştirme) si muhakkak "diyabetik ayak ekibi" tarafından yapılmalıdır . Bu ekipte yer alması gereken olmazsa olmaz kişiler şunlardır:

    Diabet(þeker hastalıðı) konusunda eğitim almış Mütehassız Hekim
    Sualtı vede Hiperbarik Tıp Mütehassız ı (Hiperbarik Oksijen Tedavi(iyileştirme) si planlanması)
    Diabet(þeker hastalıðı) Eğitim Hemşiresi
    Podiatrist
    Damar Cerrahisi Mütehassız ı
    Ortopedist/Plastik Cerrah

Diabet(þeker hastalıðı) ik ayak Tedavi(iyileştirme) sinde kritik noktalardan birisi , ayakta enfeksiyon gelişimiyle tamamen bozulan kan şekerinin hızlı vede dikkatli 1 şekilde olaðan sınırlara çekilebilmesidir . Bunun için insülin kullanımına geçilmesi yada insülin tip vede dozlarının yeniden ayarlanması son C° Derece önemlidir .

Sonuç ollaraak , kan şekeri kontrolü kötü oluþan hastaların ayaklarının daha büyük 1 risk altında olduğu unutulmamalıdır .  Diabet(þeker hastalıðı) Tedavi(iyileştirme) sinde en önemli nokta , şeker hastalarının  iyi eğitilmeleridir .

Diabet(þeker hastalıðı) li ayaklarıtedavi edici bitkisel(doðal) ürünlerimizi sitemizden bulabilmek için tıklayınız .


Ayak Bakımı

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp