Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Ayak Büyümesi

 

 

 Ayak Büyümesi hakkında veri ler

 

 

Ayak başparmağınızın başladığı yerde (tarak kemiği ile parmağın başlağı Eklem(joint) de) şişlik , çıkıntı varsa halluks valgus’unuz mevcut demektir .Ayak büyümesi hakkında veri almak için aşağıdaki makalemize göz atabilirsiniz .

Kadınların neredeyse % 40 ında bu yakınma vardır . Bu hastalıkta %70 oranında genetik 1 eğilim vardır . Genetik ollaraak 1 .-2 . tarak kemikleri arasındaki açı aþırı olduğunda zamanla başparmak diğer parmaklara yaklaşır vede bu keskin açılanma 1 çıkıntı ollaraak görülür . Genetik eğilimliler dışında uzun yıllar topuklu , sivri burunlu ayakkabı giyenlerde de meydana gelebilir . Bu sebep le bu rahatsızlığı oluþan her 10 Rahatsızkiþide n 9 u kadındır .

 

Bu çıkıntı ayakkabı içinde sıkışınca ciltte kızarıklık vede ağrı olur . Vakit içinde cilt altındaki “bursa” denilen kesecik su toplar vede ağrı-şişlik artar , yakınmalar daha bariz hale gelir . Uzun vakit Daimi eden Eklem(joint) deki kötü pozisyon kireçlenmeye sebep olur . Bu aşamadan sonra yakınmalar iyice artar , ilaç vede diğer Tedavi(iyileştirme) yöntemleri başarısız olur . Tedavi(iyileştirme) nin kireçlenme başlamadan yapılması , ötedeki Tedavi(iyileştirme) başarısını belirleyen ana faktörlerden biridir .

 

 Bilinmesi Gereken Veri ler :

 

Başparmak zamanla 2 . parmağın altına yada üstüne doğru ilerleyebilir . Bu tür mekanik sorunlara nasırlar eşlik eder .
Adolesan halluks valgus
10 lu yaşlarda , özelliklede 10-15 yaş arası kızlarda görülür . Bu yetişkinlerinkinden farklı ollaraak ağrısızdır . Ağrı oluşursa aşağıda anlatılan koruyucu önlemleri almak gereklidir . Bu şekil bozukluğu önümüzdeki yaşlarda artacağı için büyüme tamamlanınca cerrahi Tedavi(iyileştirme) önerilir .
Koruyucu Tedavi(iyileştirme)
Bu rahatsızlığa sahip kişilerin büyük kısmı cerrahi olmayan 1 biçimde rahatlatılabilir . Öncelikle emare leri arttıran ayakkabılar 1 daha giyilmemelidir . Özellikle dar , sivri burunlu , 5 cm den yüksek topuklu ayakkabılar giyilmemelidir . Ayakkabı alırken başparmak üstünde baskı olmayacak kadar rahat olmalarına dikkat edilmelidir . Ayakkabı içinde başparmak ile 2 . parmak arasında makara biçiminde destekler (parmak arası makarası) kullanılması da yardımcıdır . Ağrı kesici vede ödem giderici ilaçlar yakınmaların azaltılmasında yardımcıdır .
Bu tür Tedavi(iyileştirme) ler yakınmaları giderir , hastalığın meydana gelmesine sebep oluþan anatomik rahatsızlığı ortadan kaldırmaz . Bu Hal yukarıda anlatılan önlemler bırakıldığında yakınmalar Daimi edecek demektir .
Size cerrahi gerekiyor mu ?
Cerrahi olamayan önlemler sizi tatmin eden 1 sonuç vermediyse size cerrahi gereklidir denilebilir . Günümüzde cerrahi taleplerinde estetik kaygılar vede moda ayakkabıları giyme zorlukları daha aþırı yer almaya başlamışsa da asıl cerrahi kararına aşağıdaki gereksinimlerde varmak daha doğru 1 yaklaşım olur .
Günlük aktiviteleri kısıtlayan ağrı .
Uzun süreli , dinlenme vede ilaçla geçmeyen baş parmak şişlik vede kızarıklığı
Yandaki parmağın yönünü değiştirecek kadar yön değişikliği
Baş parmakta sertlik . Bükülme vede esneme zorlukları .
Unutulmamalıdır ki operasyon sonrası ayak numarası katiyen küçülmez .
Cerrahi tipleri
Halluks valgusta yüzlerce tip operasyon vardır . Bunlardan hangisinin yapılacağına doktorunuz karar vermektedir .
Başparmak çevresi tendon vede bağlara yönelik girişimler: Nadiren tek başına kullanılırlar . Tek başına uygulandıklarında umumiyetle nüks sıktır . Genellikle operasyon sonrası alçı gereklidir .
Eklem(joint) in dondurulması: Aşınmış Eklem(joint) yüzeyinin ortadan kaldırılarak başparmak tabanındaki Eklem(joint) i oluşturan tarak kemiği-parmak kemiği uygun pozisyonda birbirine kaynatılır . Özellikle ilerlemiş kireçlenmenin ön planda olduğu vakalarda tercih edilir .
Çıkıntının alınması: Başparmak dibindeki çıkıntının alınmasıdır . Nüks sıktır . Operasyon sonrası alçı gerektirmez .
Eklem(joint) in kesilmesi: Aşınmış vede biçimi bozulan Eklem(joint) in kesilerek çıkarılmasıdır . İleri yaşlarda en sık tercih edilen prosedürlerdendir . Alçı gerektirmez . Ancak parmakta kısalmaya sebep olur .
Osteotomi: Tarak kemiğinin değişik seviyelerden kesilerek yeniden yönlendirilmesidir . Günümüzde en popüler cerrahi yöntemlerdir . Hastalığa sebep oluþan anatomik bozukluğun düzeltilmesini sağlarlar . Kullanılan kesme vede tesbit yöntemine göre alçı gerekebilir yada gerekmeyebilir .
Cerrahi sonrası olası mesele ler
Ameliyat sonrası %10 oranında komplikasyon görülmektedir . Bunlardan en sık olanı enfeksiyondur . Erken farkedilen vede önlem alınan enfeksiyonlar sorunsuz Tedavi(iyileştirme) edilebilir . Geç kalan vakalarda yeni 1 cerrahi gerekebilir .
Diğer komplikasyonlar cerrahi sırasında sinir kesilmesi neticesi başparmakta kalıcı his kaybı , Daimi eden ağrı , çıkıntının nüksü , Eklem(joint) de kısıtlılık , cerrahi tesbit yönteminde kafigelmeyecek lik ollaraak sayılabilir .
Genelde yeni teknikler , iyi ellerde yapılmış cerrahi , cerrahi sonrası iyi doktor-hasta iletişimi ile % 98 etraf ında tatmin edici sonuçlar alınmaktadır .

 

 

Daha Detaylı Veri :

 

Cerrahi sonrası mesele lerden korunma ,Aşağıdaki durumlarla karşılaşırsanız Acilen doktorunuzu arayın;Pansumanınız düşerse , ıslanırsa ,Pansumanınız kan yada sızıntı ile kirlenirse ,Kullanılan ilaçlara karşı yan etkiler ortaya çıkarsa ,Ateşiniz çıkarsa ,Titreme olursa ,Yara çevresinde ısı artışı yada kızarıklık halinde ,Artan yada azalmayan ağrı halinde ,Dizaltında-ayak üzerinde bariz 1 şişlik ,Evde bakım ,Cerrahinin başarısı büyük ölçüde sizin doktorununzun önerilerini ne ölçüde uyguladığınıza bağlıdır . Özellikle ameliyat sonrası ilk üç hafta çok önemlidir .Pansuman vede bandajlar: Hastaneden parmağınızı doğru pozisyonda tutan 1 bandajla çıkarsınız .Doktorunuz size özel 1 ayakkabı vermiş yada alçı yapılmış meydana gelebilir . Bunları umumiyetle 6-7 hafta korumanız gereklidir .

 

Dikişler alınana kadar pansuman gereç sini korumalı doktorunuz dışında katiyetle açtırmamalısınız . Kati likle ıslatmamalısınız . Yaranızda koku , ıslanma , pansumanın kirlendiğini pay derseniz vakit geçirmeden doktorunuza başvurunuz .Ayağa basma: Doktorunuzun seçtiği ameliyat tipine göre , ayağa değişik yük verme önerileri meydana gelebilir . Bunlara muhakkak uymalısınız . Bazı ameliyat tiplerinde muhakkak koltuk değneği kullanmak gereklidir ken 1 kısmında lüzum yoktur .Şişme: Hangi ameliyat tipi seçilirse seçilsin ilk hafta hatta 15 gün mümkün olduğu kadar ayağın yukarıda tutulması çok önemlidir . Bu ödemin hızla azalmasına vede daha iyi 1 yara iyileşmesine sebep olur . İlk günler her saat başı 15 dakika buz uygulaması şişlik vede ağrının kontrolünde önenlidir . Yalnız buz su sızdırmayan 1 torba içinde olmalı vede 1 havlu üzerinden uygulanmalıdır .Ayakkabı giyimi: Dikişler alındıktan , alçı vede bandajlar kaldırıldıktan sonra hastalar spor ayakkabılar , ucu geniş topuksuz ayakkabıları giymeye başlarlar . Topuklu vede sivri burunlu ayakkabılara 6 ay sonra izin verilir .

 


Ayak büyümesini Tedavi(iyileştirme) edici bitkisel(doðal) ürünlerimizi sitemizden bulabilmek için tıklayınız .

 

 

 

Etiketler : Ayak büyümesi ,ayak büyüme ,ayağın büyümesi ,ayakların büyümesi ,ayaklarda büyüme ,büyüyen ayak ,büyümüş ayak ,ayaklardaki büyüme ,büyük ayak ,büyüyen ayak ne kadar olur ,büyük ayak zararları ,ayak ameliyatı ,büyük ayak sorunları


Ayak Bakımı

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp