Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Ayaklarda Ağrı

 Ayaklarda Ağrı hakkında veri ler .

 Ayak vede ayak bileği bütün vücut yükünü taşıdığı için hemen her spor dalında zedelenebilir . Yürüme , atlama , koşma sırasında Eklem(joint) ler vede bağlar etkilenir .Ayak ağrıları hakkında teferruat lı veri için aşağıdaki makalemizi okuyabilirsiniz .

Ayakta oluşan zedelenmelerde ayağın anatomik özelliği , vücut ağırlığı , ayakkabılar , spor yapılan zemin , antrenman şekli vede tekniğine bağlı faktörler tesirli dir .

ANATOMİK FAKTÖRLER
Ayak yapısında ufak bozukluklar bile uzun sürekli yada tekrarlanan yüklenmelere sebep olur . Düztabanlık (Pes planus) yada pence ayak (Pes cavus) gibi durumlarda ayak ağrıları sık görülür .

ANTRENMANLAR
Antrenman hataları ayak yaralanmalarının başta gelen sebep lerindendir . Çok aþırı antrenman yapmak , engebeli yerlerde koşmak yada koşu sırasında zemin değişmesi en çok rastlanan antrenman hatalarındandır .

Ayak ağrıları ZEMİN
Spor sırasında ayak yerle temas ederken 1 şok dalgası oluşur . Ayağın yerden destek aldığı bu süre sprinterlerde 0 .11 saniye , orta mesafe koşucularında 0 .14 saniye , yüksek atlayanlarda 0 .21 saniye kadardır . Bu çok kısa vakit süresinde oluşan şok dalgasından sonar kompresyon dalgaları meydana gelir . Bu dalgaların zemin , ayakkabı vede ayak dokuları arasında dağılması gereklidir . Eğer zemin sertse ayağın korunabilmesi için ayakkabılara çok iş düşer . Ama çok yumuşak zeminde de şok dalgasının gücünü mani leyeceği için başka mesele ler ortaya çıkar . Mesela yumuşak kuma topuk batacağı için ayak yerden kalkarken kayma olur bu da Aşil tendonunda zorlanmaya sebep olur . Islak , buzlu vede kaygan yüzeylerin herbiri ayak , ayak bileği , diz vede tüm bacak kas vede bağlarında hasara yol açabilir . Yokuş yukarı koşmak baldır kasları vede Aşil tendonu kısa sporcular için zorlayıcıdır . Yokuş aşağı koşmalar ise diz Eklem(joint) ini güçleþir vede aşırı yüklenmelere sebep olur .

AYAKKABILAR
Hemen bütün spor dallarında en önemli gereç ayakkabılar . Ayakkabılar ayağa gelen yükü vücudu koruyacak biçimde dağıtmalıdır . Spor yapılan zeminin sertliğine göre ayakkabı tabanları seçilmelidir . Mesela sert zeminlerde ayakkabıların şok-emen özellikte olması gereklidir . Ayakkabı vede zemin ilişkisi sporcunun yaralanması açısından da son C° Derece önemlidir . Yaralanma riski yüksek oluþan sporlarda ayakkabıların stabilize edici kalitede olması gereklidir .

VÜCUT AĞIRLIĞI
Aşırı kilolar ayak dokuları üzerine daha aþırı yük getirerek daha çabuk yorulmalarına sebep olur . Bu şekilde aşırı kullanım yaralanmaları ortaya çıkabilir . Aşırı kullanmaya bağlı yaralanmalar 1 yapıdaki dokunun mikroskopik yırtılması vede gözle belirlenemeyecek yaralanmalarına yol açacak tekrarlayan olaðan yada olaðan dışı hareketlerinden olur .

KAS KISALIK TESTİ
Kaslarda kısalma , özellikle kötü postürleri (duruş bozukluğu) olanlarda vede germe egzersizleri yapmayanlarda görülür . Kas kısalıklarının postür bozukluğuna mı yoksa alışkanlık pozisyonuna mı bağlı olduğunu ayırd etmek zordur . Özellikle uzun süreli oturarak çalışanlarda kısalıklar daha çok görülmektedir . Burada zor olmayan 1 test ile kaslarınızın durumuna bakabilirsiniz .

PEKTORAL KASLAR
Yere sırtüstü yatınız . Elinizi ensede birleştiriniz . Dizlerinizi çok hafif bükerek belinizi mümkün olduğu kadar düzleştiriniz . Eğer göğüs kaslarınızda kısalık yoksa dirsekleriniz yere değmelidir .

KALÇA FLEKSÖRLERİ (Uyluğu öne getiren kaslar)
Sırtüstü yerde yatarken 1 bacağınız düz yerde dursun , diğer dizinizi göğsünüze doğru çekiniz . Eğer kalça fleksör kaslarınızda kısalık yoksa yerde düz duran bacak yerden kalkmaz . Eğer kısalık varsa bacağın yerle teması kesilir , bacak yukarı doğru kalkar .

HAMSTRİNGLER (Arka uyluk kasları)
Sırtüstü yerde yatarken kolları yana açın dirsekleri 90 dereceye getirin . ( aksi T) . Bir bacağınız düz yerde dururken diğerini düz ollaraak (diz bükülmeden) yukarı başınıza doğru kaldırınız . Gençlerde 90 C° Derece olaðan iken yaşlı bireylerde 70 C° Derece olaðan kabul edilir .

Ayak ağrıları GASTROCNEMİUS VE SOLEUS (Alt bacak arka kasları)
Yerde , bacaklar düz oturunuz . Hafif arkaya ellerinizle yaslanarak bacak kaslarınızı gevşetiniz . Dizler hiç bükülmeden ayak bileğinizi 90 dereceye çekebilmeniz gereklidir .
Bu testte yapamadığınız hareketler varsa , hareketlerde aşırı zorlanma vede ağrı oluyorsa kas kısalığı mesele iniz meydana gelebilir , 1 mütehassız a danışınız .

Yük taşıyan ayak , tüm yapılarının birbiri ile bağlantılı olduğu karmaşık 1 yapıdadır . Ayak ağrılarının çoğu yumuşak doku kaynaklıdır . Bu yumuşak dokular kaslar , bağlar , tendonlar , sinirler , Eklem(joint) zarları vede kan damarlarıdır .

AYAK ZORLANMALARI (Strain)
Ayak vede ayakbileği ağrılarının en açık sebep lerinden biri travma (darbe) yada az amma devamlı stesle zorlanmadır . Ayak zorlanmaları : 1 . Akut (ani) 2 . Kronik (süregen) meydana gelebilir . Akut ayak zorlanmalarında uzun süreli hareketsizlik sonrasında aniden aþırı egzersiz yapma ile ağrı ortaya çıkar . Uzun süredir sakin 1 yaşam sürerken 1 hafta sonu koşu yapan hafta sonu atletlerinde ayakta zorlanma olur .

Kronik zorlanmalarda ise sürekli tekrarlayan stesler yada ayakta yapı bozukluğu varsa olaðan streslerle bile uzun sürede zorlanma başlar . Başlangıçta ayak olaðan olsa da zamanla yapısal bozukluklara sebep olur . Yapısal bozukluklar arttıkça da zorlanmalar artar .
Ayak Eklem(joint) vede bağlarını istirahate almak için yapışkan bandajlama , ayakkabılarda Eklem(joint) eler vede değişiklikler , özel destekler kullanılabilir . Ağrıların kaynaklandığı anatomik yapılar kati biliniyorsa skedoid ve/veya bölgesel anestezik enjeksiyonları yapılabilir .

DÜZ TABANLIK (Pes Planus)
Ayak bireyden bireye farklılıklar gösterir . Bazı kişilerde ayakta bulunan uzunlamasına kemer basık meydana gelebilir amma ayak yine de fonksiyoneldir . Eğer ayak sert zeminlerde hatalı zorlanırsa , aşırı vücut ağırlığı yada uzun süre ayakta kalmak gibi sebep ler varsa bu kemer daha çökebilir vede düztabanlık ortaya çıkar . Bunu zor olmayan 1 ıslaklık testi ile açığa çıkarabilirsiniz .

Düz Tabanlık için Islaklık Testi: Ayak suya daldırılır . Kuru 1 zemin üzerinde tam vücut ağırlığı ile basılır , ayağın izi alınır . Bu ayak izi tabandaki yük dağılımını açıkça gösterir . Ayak olaðan se iç taraftaki uzunlamasına kemer iz bırakmaz . Aşırı düşüklük varsa ayak tabanı tümüyle gözükür .

PENÇE AYAK (Pes cavus)
Düz tabanlığın tam aksi dir . Ayak uzunlamasına kemeri yükselmiştir . Çoğu vakit doğuştandır . Ayak kasları , baldır kasları serttir . Ağırlık taşıyan yüzey küçülmüştür .

NASIRLAR
Deri basınç karşısında tepki ollaraak kalınlaşır vede sertleşir . Nasır denilen bu oluşumlar dar ayakkabı basınçları ile oluşur . Nasırlar çeşitli yerlerde oluşabilirse de en çok 5 . parmakların üst yüzeylerinde , topukta bükülmüş parmakların en üst yüzeylerinde , ayak tabanında 2 . parmak başlangıç yerinde , başparmak dış yanındaki aşırı çıkıntı (hallux valgus) üzerinde görülür . Ayakta sürekli basınç yapan her yerde olabilen sert nasırlardan başka parmaklar arasında da nasır meydana gelebilir . Bir parmaktaki sert çıkıntılar diğer parmağın yumuşak dokuları üzerinde basınç yapması ile oluşurlar . Parmaklar arasındaki neme bağlı yumuşak olsalar da ağrılı meydana gelebilir ler .

TIRNAK BATMASI
Ayak parmaklarında tırnak batması oldukça sık görülür . Genellikle ayağa iyi uymayan , tırnağı bastıran ayakkabılara bağlı gelişir . En çok başparmak tırnağının iç yada dış kenarının deriye doğru batması vardır . Tırnağın ön köşeleri yumuşak parmak dokularına batınca enfeksiyon vede şişmeye sebep olur . Tırnak batması çok ağrı yapabilir .

Ayaklarda ağrıyı Tedavi(iyileştirme) edici bitkisel(doðal) ürünlerimizi sitemizden bulabilmek için tıklayınız .


Ayak Bakımı

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp