Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

El Ayak Şişmesi

 El Ayak Şişmesi hakkında veri ler .

 Özellikle el bilek vede ayak bilek Eklem(joint) leri ile parmak Eklem(joint) leri gibi ufak Eklem(joint) lerde meydana gelen şişlik , ağrı , sıcaklık vede hareket kısıtlığı gibi şikayetler ; sizde tıpta "romatoid artrit " ollaraak malum Enfeksiyon lı Romatizma(rheumatism) l 1 hastalığın varlığını göstermektedir .El ayak şişmeleri hakkında teferruat lı veri için aşağıdaki makalemize göz atabilirsiniz .

 Romatoid artrit Eklem(joint) lerin iç yüzlerini etkileyen iltihabi 1 hastalıktır . Uzun süreli vede tekrarlayıcı 1 hastalık oluþan romatoid artrit zamanla ilerleyerek kötüleşme gösterebilir . Romatoid artrit yalnız Eklem(joint) leri değil bütün vücudu da etkileyebilir . Şekil bozukluğuna sebep olabildiği için çeşitli sakatlıklara yol açabilir . Hastalık bütün Eklem(joint) leri etkileyebilir , fakat en çok el vede ayak bileklerinin küçük Eklem(joint) lerinde gözlenmektedir .

Romatoid artrit umumiyen aniden başlar vede hastalığın erken döneminde , Umumi yorgunluk , Eklem(joint) lerde hassasiyet , ağrı , şişkinlik vede sıcaklık (inflamasyon/ Enfeksiyon ) vardır . Ağrı vede şişlik vücudun her 2 tarafındaki aynı Eklem(joint) lerde gözlenir . Romatoid artrit uzun süreler boyunca Daimi eder vede bu sebeple etkilenen Eklem(joint) lerde kalıcı bozukluklara yol açabilir . Romatoid artitin diğer 1 özelliği ise , dirsek gibi daha çok basınca maruz kalan bölgelerde deri altında yumruların oluşmasıdır .

Doktorlar hastalığın teşhisini , emare lere , hastaların tıbbi geçmişine , muayene sonuçlarına vede yapılan tahlillerin neticelerine göre koyar .

Romatoid artrit tanısı koymada dikkat edilen 7 nokta vardır:

1) Sabah sertliğinin olması; hastalar uyandıktan sonraki en az 1 saat boyunca ellerini rahatça kullanamazlar . Hastalara sabahları avuçlarını yumruk yapıp yapamadıkları sorulur .
2) Üç yada daha aþırı Eklem(joint) bölgesinde aynı zamanlı artrit (eklem iltihabı)
3) El Eklem(joint) lerinde artrit
4) Artritin görüldüğü Eklem(joint) lerin vücudun her 2 tarafında da simetrik olması
Bu dört kriterin en az 6 hafta boyunca Daimi etmesi gerekmektedir .

Ayrıca;

5) Doku yumruları
6) Kan tahlillerinde RF (romatid faktör) bulunması
7) Röntgende Eklem(joint) lerde değişikliklerin gözlenmesi

Bu 7 kriterden en az dört tanesinin mevcut olması halinde romatoid artrit tanısı konabilir .

Romatoid artrit hastalığının emare leri Eklem(joint) lerde Enfeksiyon lanma , şişme , harekette zorluk vede ağrıdır . Hastalık sürecinde gözlenen diğer emare ler ise:
• İştah kaybı
• Ateş
• Güç kaybı , yorgunluk
• Kansızlık
• Elleri kullanmada zorluk
• Bazen deri altında doku yumruları

Hastaların %70’inde hastalığın ilerleyişi yavaş meydana gelirken %10-15’inde daha hızlı 1 gidiş söz konusudur . En aþırı etkilenen Eklem(joint) lerse eller , ayaklar , dizler , omuzlar vede dirseklerdir .Dünya nüfusunun %1’ini etkilemektedir . Daha çok 35 yaş hastalığı olsa da en sık 35-55 yaşları arasında görülür . Romatoid artritin 16 yaşın altındaki gençlerde de görülebilen 1 türü de vardır . Altmış yaşına kadar kadınlarda , erkeklere oranla 3 kat daha aþırı görülür . Bu yaştan sonra risk eşitlenir .

Son yıllarda birçok çalışma yapılmasına rağmen , romatoid artritin sebebi bilinmemektedir . Ancak romatoid artritin bağışıklık sistemindeki 1 bozukluk neticesinde ortaya çıktığı bilinmektedir . Diğer 1 deyişle vücut kendi dokularını (örneğin Eklem(joint) dokularını) tanıyamaz vede bağışıklık sistemi vücuttaki sağlıklı dokulara (eklem dokularına) saldırarak hasar verir . Bunun neticesinde Eklem(joint) lerde Enfeksiyon lanma vede Eklem(joint) hasarı meydana gelir .

Araştırmacılar , virüslerin vede bakterilerin bazı hastalarda hastalığın başlamasını kolaylaştırdığından şüphelenmektedir .

Romatoid artrit umumiyen aniden başlar vede hastalığın erken döneminde , Umumi yorgunluk , Eklem(joint) lerde hassasiyet , ağrı , şişkinlik vede sıcaklık (inflamasyon/ Enfeksiyon ) vardır . Ağrı vede şişlik vücudun her 2 tarafındaki aynı Eklem(joint) lerde gözlenir . Romatoid artrit uzun süreler boyunca Daimi eder vede bu sebeple etkilenen Eklem(joint) lerde kalıcı bozukluklara yol açabilir . Romatoid artitin diğer 1 özelliği ise , dirsek gibi daha çok basınca maruz kalan bölgelerde deri altında yumruların oluşmasıdır .

Günümüzde romatoid artritin etken Tedavi(iyileştirme) si vardır . Ancak erken Tedavi(iyileştirme) çok önemlidir . Kullanılan Tedavi(iyileştirme) yöntemleri ağrının ortadan kaldırılması , iltihabın azaltılması , Eklem(joint) harabiyetinin durdurulması yada yavaşlatılması vede hastanın günlük işlerini rahatça yerine getirmesi üzerine odaklanmaktadır . Tedavi(iyileştirme) başlatıldığında hastanın bu konuda eğitilmesi , hastalığın etkin olduğu dönemde Eklem(joint) lerin soğuk tutulması , kronik dönemlerde ise hareket vede sıcaklığın artırılması önemlidir .

İlaç Tedavi(iyileştirme) si 2 gruba ayrılabilir:

1) NSAI (Steroid olmayan anti-inflamatuvar) sınıfı ilaçlar , analjezikler vede glukokortikoidler semptomatik Tedavi(iyileştirme) sunarlar vede Eklem(joint) ağrılarının , sertliğinin vede şişliğin azaltılmasını sağlarlar .

2) Hastalığı düzenleyici ilaçlar metotreksat , D-penisilamin vede sulfasalazin gibi ilaçlardır .
Romatoid artrit , hastaların vücudunda bıraktığı hasarların dışında , ruhlarında da yaralar açmaktadır . Hastalık öncesinde günlük işlerini kolaylıkla yapabilen hastalar , hastalık sonrasında bu konularda zorlanmakta vede alışagelmiş oldukları yaşam tarzından uzaklaşmak zorunda kalmaktadırlar . Hastaların yeni yaşam tarzlarına basitce adapte olabilmeleri için Rahatsızkiþi eğitimleri , egzersizler vede fizik Tedavi(iyileştirme) avantaj sağlamaktadır .

El vede ayak şişmelerini Tedavi(iyileştirme) edici bitkisel(doðal) ürünlerimizi sitemizden bulabilmek için tıklayınız .


Ayak Bakımı

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp