Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Ayak Mantarı İlaçları

 Ayak Mantarı İlaçları hakkında veri ler .

 Atlet ayağı ollaraak da adlandırılan bu mantar infeksiyonu , vücudumuzda zaten bulunan mantarların uygun ortamda hızla çoğalıp infeksiyona sebep olması ile karakterizedir . (özelikle ayak parmakları arasında) .Diğer mantar infeksiyonları ile 1 arada görülebilir vede Tinea infeksiyonları içinde en yaygın olanıdır . Sıkı ayakkabılar giyilmesi , cildin uzun süre nemli kalması , çok terlemek , küçük cilt yada tırnak sıyrıkları riski artırır .Ayak mantarları hakkında teferruat lı veri için aşağıdaki makalemize göz atabilirsiniz .

Bulaşıcıdır . Direkt temas ile yada ayakkabı , duş , havuz zeminlerinden geçebilir .
Ayak mantarını önlemek için dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibidir .

Duş vede yüzmeden sonra ayak temiz , serin vede kuru tutulmalıdır .
Ortak kullanılan duş yada havuz gibi yüksek yoğunlukta mantar sporları içerebilecek yüzeylerde yalın ayak yürümekten kaçınılmalıdır .
En azından günde 1 kez çoraplar değiştirilmelidir .
Eğer risk taşıyan ortamlarda bulunuyorsanız yada yatkın grup içindeyseniz antifungal 1 ilaç yada pudra kullanılmalıdır .
Havadar vede tercihen deri gibi doğal materyallerden yapılmış ayakkabılar tercih edilmelidir . 1 gün arayla değiştirilen ayakkabılar aradaki günlerde kuruyacağından ayak mantarından korunmayı sağlayacak 1 yol meydana gelebilir .

BELİRTİLER neLERDİR ?

En yaygın emare ayak parmakları arasındaki derinin yarılması , tabak katman ayrılması , soyulmasıdır . Enfeksiyonlu bölge umumiyetle kırmızı vede kaşıntılıdır . Enfeksiyonlu bölgede yanma , acıma pay debilir . Kabarcık , kabuklanma vede sızıntı oluşabilir .


TANI VE TEDAVİSİ NASIL OLUR ?

Çoğunlukla cildin görünümünden tanı konur amma eğer test yapılırsa şu şekilde gerçekleştirilir .
Cilt kültürü , Biyopsi örneğini mikroskobik inceleme yada kimyasal maddelerle yapılan testlerle tanı konulur . Tedavi(iyileştirme) de kişisel bakım çok önemlidir . Ayaklar özelikle parmak araları temiz vede kuru tutulmalıdır . Ayaklar en az günde 2 kez olmak üzere su vede sabunla yıkanmalı ayrıca dikkatli şekilde kurulanmalıdır . Ayrıca deriye sürülen yada ağız yoluyla alınana ilaçlar Tedavi(iyileştirme) sağlar . Şiddetli enfeksiyonlarda mantarlı bölgede oluşan ikincil bakteriyel enfeksiyonları önlemek için antibiyotik Tedavi(iyileştirme) si de gerekebilir .
Ayak mantarı güç iyileşebilir vede tekrarlayabilir . Uzun süreli Tedavi(iyileştirme) gerekebilir .

Ayak mantarını Tedavi(iyileştirme) edici bitkisel(doðal) ürünlerimizi sitemizden bulabilmek için tıklayınız .


Ayak Bakımı

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp