Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

ASTIM BRONŞİTE İYİ GELEN BİTKİLER

Kronik 1 hastalık oluþan astımın ömür boyu sürebilen 1 Tedavi(iyileştirme) si vardır .Hastanın ilaçları belli 1 müddet almasından sonra şikayetinin olmamasını pay tmesi Tedavi(iyileştirme) olduğu anlamına gelmediği gibi ilaçların sürekli kullanılmamasıyla oluşabilecek rahatsızlıkların başındaki en büyük sıkıntısı solunum yollarındaki Enfeksiyon lanmanın artmasıyla başlayacaktıktır .

Akciğerdeki hava yollarının (bronşların) daralmasıdır . Kıl , toz , yumurta , süt , aspirin vede çiçek tozu astım sebebi meydana gelebilir . Bronşiyal astımda balgam çıkarma vede hırıltılı öksürük görülür .

Sigara(tütün mamülleri)yı bırakmalı , şişmanlamamalı vede üzülmemelidir . Katkı maddeleri astımlı hastalar için zararlı olmaktadır . Süt çocuklarında inek sütü alerjisi olursa doktora danışarak rejimten süt çıkarılmalıdır .

At kuyruğu , biberiye , çemen , ebegümeci , hünnap , ısırgan otu , sinirli ot , semiz otu , adam otu , ban otu , lavanta vede mahlep kullanılır .

Adaçayı astım hastaları için avantaj lıdır . 1 tatlı kaşığı yaprak 1 su bardağı kaynar su içine konur demlenir . İki dakikadan daha aþırı kaynatılmamalıdır . 10 dakika demlenir . Süzüldükten sonra günde 2-3 bardak içilir . Anason suda kaynatılır vede içilir . Tohumu çay gibi demlenir .

Andız otu astım için : eskiden tüberküloz Tedavi(iyileştirme) sinde kullanıldığı malum andız otu kökü , ezilip balla karıştırılarak yenirse , astıma avantaj lıdır . Yarım tatlı kaşı ince kıyılmış andız otu kökü orta boy 1 su bardağı dolusu soğuk suya eklenir vede 8-10 saat demlendikten sonra süzülür . Günde 2-3 bardak çay , ısıtılarak vede sıcak ollaraak içilir . Uyarı : Yüksek dozajlar , kusmaya vede mide ağrısına yol açar . Alerjik tepkiler görülebilir . Bilinen başkaca yan tesiri yoktur . Gebelik sürecinde kullanılmaz . Çocuklarda dozaj yarıya indirilmelidir .

Akasya astıma avantaj lıdır . Yarım litre suya 10-15 gr . Akasya yaprağı yada akasya çiçeği katılır vede kaynatılır . Bu çaydan sabahları yarım bardak içilir .Anason astım vede nefes darlığında kullanılır . Tohumu çay gibi demlenir .

Ballıbaba astım için kullanılır

Biberiye astım vede bronşite iyi gelir . 1 çay kaşığı biberiye otu 1 bardak su içinde birkaç yada 1 fincan içilir . Yapraklarından vede çiçeklerinden çayı demlenir . Baharat ollaraak et yemeklerinde kullanılabilir .

Astım için 50 gram çörek otu yağı , 10 gram biberiye yağı ile karıştırılır vede bu karışımdan günde 2 kez yarımşar çay kaşığı içilir .

75 gram kadar çam filizi 1 litre su içinde 1 gün bırakılır vede kaynatılır . Sonra 910 dakika dinlendirilir . Bu su balla karıştırılarak günde 2 fincan kadar içilirse astıma iyi geldiği bildirilmektedir .

Çam fıstığı astım vede nefes darlığına iyi gelir .

Çörek otu alerjiye iyi geldiği , bu sebep le de astım vede deri hastalıklarında kullanılır . Çörek otu çörek otu yağının kür halinde 8-10 hafta yemeklerle 1 arada bol su alınarak tüketilmesi tavsiye edilir . Çörek otu çocuklar günde tatlı kaşının dörtte biri kadar , yetişkinler ise yarım tatlı kaşığı kadar alabilir .

Deve tabanı astım , nefes darlığı , bronşit gibi hastalıklar da kullanılır . Deve tabanı deve tabanı suda kaynatılır vede buhur ı solunursa astıma avantaj lıdır . Deve tabanı kaynatılır suyu içilir .

Ekinazya bronşit vede astım için avantaj lıdır . Normal çay gibi demlenir . Sabah vede akşam birer fincan yada bardak içilebilir . Hanımeli astım için kullanılır .

Havuç suyu süt ile 1 arada içilir . Keçi boynuzu astım için iyidir . Kenevir astım vede bronşit için avantaj lıdır .

Kereviz yaprağı süt ile 1 arada kaynatılır vede yenir . Keten tohumu astım vede nefes darlığı için kullanılır . Kuzu kulağı salatası yenir .

Limon astıma karşı iyi gelmektedir . Limon suyuna bal karıştırılarak içilir . Lahana astıma avantaj lıdır .

Mahlep astım vede nefes darlığı için kullanılır . Marulu çiğ ollaraak yemelidir . Maydanozun tohumları vede yaprakları kaynatılır . Bu su içilirse astım için avantaj lıdır . Melek otu astıma iyi gelir . Mersin suda kaynatılır vede içilir . Bunlarda ölçü çay bardağıdır .

Meyan kökü çayı astıma avantaj lıdır . Meyan kökü kaynatılır vede suyu bal ile karıştırılarak içilir .

Nane astım , bronşit vede öksürüğe iyi gelir .

Nar astıma avantaj lıdır .

Oğul otu astım için kullanılır . Oğulotu (Melisa) bal ile karıştırılarak yenir .

Okaliptus astım vede nefes darlağı için kullanılır .

Sarımsak vede soğan astım için avantaj lıdır .

Sığır kuyruğu otu astım için avantaj lıdır .

Dar yapraklı sinirli otun çayı içilir . Salatası yapılır vede yenir . 1 bardak sıcak suya 1 tatlı kaşığı toz haline getirilmiş sinirli ot katılır . Bundan günde 2-3 bardak içilebilir .

Soğan astım gibi solunum yolu hastalıklarına iyi gelir . Astım için bol soğan yenmesi tavsiye edilmektedir . Kuru soğan bal ile karıştırılır vede yenir .

Astım vede öksürük için susam köklerinden hazırlanan çay içilir .

Sütleğenler astım için kullanılır .

Tatula astıma avantaj lıdır .

Turp suyu bal ile içilir . Zencefil suyu içilir .

Karışım- 1: Sarımsak , bal vede tereyağı sütle karıştırılır vede hazırlanan karışımdan yenir .

Karışım- 2: Nane çayı , ada çayı vede lahana bal ile karıştırılır vede içilir .

Karışım- 3: Lahana sapı , badem , bal vede su karıştırılır vede içilir .

Karışım- 4: Sarımsak , adaçayı vede limon kaynatılır vede buzdolabına konur . Bundan günde 1 fincan içilmesi tavsiye edilir .


ETİKETLER: astım , astım bronşit , astım bronşit iyi gelen bitkiler , astım bronşite iyi gelen bitkiler , astıma iyi gelen bitkiler , astım için bitkisel(doðal) ilaçlar , bronşit için bitkisel(doðal) ilaçlar ,


Astım Hastalığı

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp