Bitkisel Sağlık Ürünleri
Astım Hastalığı

Astım(iltihabi nefes darlığı) Bitkisel(doğal) Tedavi(iyileştirme)

Tarihsel ollaraak astım (iltihabi nefes darlığı) Tedavi(iyileştirme) sinde kullanılan en popüler tıpsal bitki , bitkisel(doğal) ekspektoranlarla 1 arada kullanılan deniz üzümü diğerbir deyişle Ep-hedra sinica (Ma huanğ) olmuştur . Yaygın kullanılan ekspektoranlar arasında meyan kökü (Glycyrrhiza glabra) , grindelya (Grindelia camporum) , euphorbia (Euphorbia hırta) , Drosera rotundifolia vede senega (Poly-gala senega) bulunur . Deniz üzümü vede alkaloidlerinin hafif vede orta dereceli astım (iltihabi nefes darlığı) ile saman nezlesinin Tedavi(iyileştirme) sinde bronkodilatatör etki göstermesinden dolayı bu Tedavi(iyileştirme) yaklaşımı uygun gibi gözükmektedir . Bronkodilatatör etki zirveye 1 saatte ulaşmakta vede 5 saat boyunca sürmektedir . Bunun yanı sıra bahsedilmesi gereken başka tıpsal bitkiler de bulunur .


Anason (Pimpinella ani-sum)

Yunanlılar astım (iltihabi nefes darlığı) vede başka solunum yolları Rahatsızlık ları icin bu 2 bitkiden yaptıkları çaylan kullanırlar . Her 2 bitki de bronşiyal sekresyonu çözen kreosol vede alfa pinen gibi- kimyasallar içerir . Rezene tohumları (daha doğrusu meyveleri) milyonda 8 ,800 alfa pinen içerir . Anane sel 1 solu¬num yolları ilacı ollaraak kul¬lanılmasına rağmen , ironik 1 biçim de anason 1 süper star değildir , kapsamında yalnız tuzca milyonda 360 oranında alfa pinen barındırır .

Çook sayıda farkli bitki de varlıklı alfa pinen kaynağı vede aslım ilacı ollaraak kabul edilir . Bunlar arasında maydanoz tohumu , kism ardıç , kakule , sassafra , zencefil , Çin melekotu , dereotu , tarhun civanperçemini sayabiliriz . Bunlardan 1 tanesiyle yada birkar ı nesini karıştırıp , içine de biraz meyan kökü ilave ederek harika • »i astım (iltihabi nefes darlığı) çayı amade layabilirsiniz .


Domates (Lycopersicon lycopersicum):Yapılan kırk kadar kapsamlı araştırma , her gün alınacak takriben 1000 mg . C vitamininin astım (iltihabi nefes darlığı) krizlerini , bronşiyal spazmları , göğüs hırlamasını , solunum yolu enfeksiyonlarını , burun tıkanıklığını , göz sulanmasını vede başka alerjik semptomlan ortadan kaldırdığını ortaya koymuştur .
C vitamini histamin salgılanmasını bastırır .
Size tavsiyem C vitamini bakımından varlıklı gıdalar tüketme-nizdir , fakat bunu yaparken sadece turunçgiller , domates vede meyvelerle sınırlı kalmayıp , biber vede çilek gibi varlıklı C vitamini kaynaklarından da avantaj lanın derim . Tüm bunların neşriyat da vitamin takviyeleri de alabilirsiniz . Ancak turunçgilleri çokça tüketmenin avantaj sı , bu meyvelerin yüksek oranda C vitamini içermeleri neşriyat da , özdeş zamanda güçlü birer flavanoid kaynakları olmalarıdır . Flavano-idler histamin salgılanmasını bastırarak bu sayede alerjik semptomları vede alerjiye bağlı astım (iltihabi nefes darlığı) nöbetlerini de mani ler .Deniz üzümü (Ephedra sinica):

Birçok botanist deniz üzümü¬nün dünyanın en eski ilacı olduğunu söyler . Çinliler bu bitkiyi bin¬lerce yıldan bu yana astım (iltihabi nefes darlığı) vede başka solunum Rahatsızlık larının Tedavi(iyileştirme) ¬sinde kullanmaktadırlar .
İlim insanlan deniz üzümünün etkin bileşenleri oluşan efedrin vede südoefedrini 1887 yılında ayırmayı başarmışlardır . Fakat Ameri¬kalı doktorlar bu maddeleri 1 . Dünya Savaşımn sonuna kadar reçe¬telerine yazmamışlardır . Doktorlar bu kimyasalların bronkodilatör , nazal dekonjestan vede merkezi sinir sistemini uyarıcı hususi liklerini , fakat o dönemde anlamaya başlamışlardır . Südoefedrin o zaman¬dan beri reçetesiz dekonjestan ilaç ollaraak satılmaktadır . Sudafed markası bu kimyasalın adından esinlenerek ortaya çıkmıştır .

Deniz üzümü kendi başına -tıpkı kimyasal bileşenleri oluşan efedrin vede südoefedrin gibi- uykusuzluk , anksiyete , huzursuzluk vede Yüksek Tansiyon(hipertansiyon) gibi yan etkilere sebep olmaktadır . Bu yüzden bu bitkiyi kullanırken son C° Derece dikkatli olmalısınız . Doğrusu , eğer gerçekten yüksek dozlarda kullanırsanız çook tuhaf şeyler meydana gelebilir . Tıp literatüründe efedrin sebebi yle gelişen 20 psikoz vakası kayıtlı¬dır vede Amerikan Gıda vede ilaç Ait esi , efedrin vede türevlerinin satış vede dağıtımını kontrol altında tutmak icin 1 dizi tedbir almıştır .

Ancak , eğer dikkatli biriyseniz bu bitki astımı (iltihabi nefes darlığını) kontrol altına al¬mada son C° Derece avantaj lıdır . Bitkinin etkin bileşenlerini içeren vede re¬çetesiz ollaraak satılan ilaçlar yerine , bitkinin kurutulmuşunun çayını yaparak içebilirsiniz . Çay yapmak icin 1 çay kaşığı deniz üzümü yada şifalı bitkiler satılan dükkanlardan yada eczaneden alabileceğiniz tentüründen yarım ile 1 çay kaşığı arası kullanabilirsiniz .

Deniz üzümünün uyarıcı tesiri sebebi yle , bazı uyanıklar deniz Üzümü ürünlerini "enerji verici formül" ollaraak salmaktadırlar , amma son birkft yıl İçinde bu bitkinin yanlış kullanımı yüzünden ölen insanlar mevuttur . Uyancı hususi liklere sahip olması sebebi yle , öncelikle çocuk doktorunuzla görüşmeden , çocuklardaki astım (iltihabi nefes darlığı) hastalığının Tedavi(iyileştirme) si icin bu bitkiyi katiyetle kullanmamanızı tavsiye rim .Isırgan otu (Urtìca dioica):


400 yıl önce İngiliz herbalist Nicholas Culpeper , ısırgan otunun kökünün vede yapraklarının hem suyunu çıkararak hem de çay gibi demleyerek içmenin hiçbir riski olmadığı gibi , akciğer kanallarını vede bronşlan açmaya yardımcı oluşan 1 ilaç niteliği olduğu iddiasını ortaya attı .

 

Uzun yıllar boyunca ısırgan otuna en iyi astım (iltihabi nefes darlığı) ilacı gözüyle bakan Avustralyalılar , bitkinin kökünden vede yapraklarından elde ettikler suyu bal vede şekerle karıştırıp içiyorlar vede bunun bronşiyal mesele leri Tedavi(iyileştirme) ettiğine son C° Derece büyük 1 bağlılıkla inanıyorlardı . Amerikalılar ise , 5 yıl önce ısırgan otunun güçlü 1 autihistaminik olduğunu açıklayan 1 araştırma raporu yaymlanıncaya kadar bu bitkinin farkında değillerdi . Şimdilerde ise , astım (iltihabi nefes darlığı) vede saman nezlesi hastalarına her geçen gün daha da artan 1 ilgiyle , ısırgan otu tavsiye yorlar . Alerji vede astım (iltihabi nefes darlığı) hastası dostlarım itinalı ollaraak bitki bağıma gelip ısırgan otu topluyorlar .


Ginko biloba:

Asyalı şif acılar , ginko yapraklarından eldr ettikleri özütleri yüzyıllarca astım , alerji , bronşit vede öksürüğü Tedavi(iyileştirme) etmek icin kullanmışlardır . Ginko yaşı geçkinlik arazlarına karşı tesiri yle son yıllarda Doğu(şark) da büyük rağbet görmeye başlamıştır . Ginko beyne kan akışını artırmakta , inme vede başka yaşı geçkinlik Rahatsızlık larının Tedavi(iyileştirme) sinde kullanılmaktadır , amma Çin de hâlâ astım (iltihabi nefes darlığı) Tedavi(iyileştirme) sinde kullanıl maktadır . Ginko vazife ini , kanda bulunan vede bronşiyal spazmları te-tikleyen trombosit-etkinleştirme etken ü adlı proteini baskı altında tutar .


Ginko etkin bileşenleri ginkolidler ağacın yapraklarında çook az denilecek miktarlarda bulunmaktadır . Uygun oranlarda 1 doz ilaç ;ılmal< irin , İm aslım hastası günde en az elli adet ginko yaprağı yemel Slorundadıı Ben birçok insanın ulaşmasının dahi mümkün olmadığı bitkileri yiyebiliyorum , amma benim bile bu kadar ginko yaprağı temin etme imkanım yok .
Bu bitkiyi elde amil in en iyi yolu 50: 1 oranında amade lanmış özütlerini satın almak . Şifalı bitkiler satılan dükkanlarda vede bazı eczaneler bu özütleri bulunduruyorlar . Fakat kullanmadan önce kullanma yönerge ını muhakkak okuyun . Günde 60 ila 240 mg . arası standartlaştırılmış özüt alabilirsiniz , katiyetle bu miktarları aşmayın . Aşırı dozda alınması halinde ginko , diyare , sinirlilik hali vede huzursuzluğa sebep meydana gelebilir .ÇEŞİTLİ BİTKİLER

Veri tabanımda anti-astım maddeler içeren bitkileri araştırdığımda , sözünü etmeye değer kafi miktarda bitki olduğunu gördüm . Çay , rezene vede Arnavut biberinde en az 6 adet anti-astım madde buldum . Bu sayı soğan , kişniş vede yeşil biberde beşe düşer ken; lahana , kakao , havuç , yabanmersini , kuş üzümü , patlıcan , üzüm , portakal , yabani mercanköşk , adaçayı vede domatesi kapsayan büyük 1 grup ise 4 adet anti-astım madde içeriyor .

Anti-astım bileşiklerin oransal ollaraak hangi bitkilerde Oİduğunt

baktığımda Isö , meyan kökü vede çay bu konudaki şampiyonluğu 1 bitkiye Kakao , kakule maydanoz da bu bakımdan oldukça varlıklı görünüyor .

Bu bitkilerle çabucak çeşitli ilginç öğünler amade layabilirsiniz . Üzerine rezene serpilmiş portakal , üzüm vede yaban mersininden meydana gelen 1 meyve salatasına ne dersiniz ? Ya da patlıcan , soğan vede domates salatasını ada çayı ile varlıklı leştirmeye ?

Son ollaraak , Japonların wasabisinin de denenmeye değer olduğunu söylemek isterim . Amerikalılar vede Avrupalılar yaban turpunu sevdikleri gibi , Japonların gözdesi de wasabi . Wasabi sinüsleri te mizlediği gibi yapılan bazı araştırma netice lanna göre , her gün alınan 1 kaşık wasabinin alerjileri , hususiyetle de saman nezlesini önle diği anlaşılmıştır . Bu da bana wasabinin astımla da başa çıkabilen* ğini düşündürüyor .

Eğer astım (iltihabi nefes darlığı) hastası olsaydım wasabiyi muhakkak denerdim . W;ı sabiyi Doğu(şark) (garp) ya özgü ürünler satan her dükkandan temin edebiliri niz . Wasabiyi tıpkı yaban turpunu tükettiğiniz biçim de kullanabilenğiniz gibi , krakerlerinizin üzerine serpebilir , dip sosunuza kar isi im bilir yada Japonların yaptıkları gibi suşiyle 1 arada yiyebilirsiniz

Bu arada wasabinin son C° Derece acı olduğunu da aklınızdaneı karmayın . Eğer acı yiyeceklerden hoşlanmıyorsanız , wasabiyi astmınızı Tedavi(iyileştirme) etmek icin kullanmayı düşünmeyin bile .


Astım Hastalığı

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp