Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Yetişkinlerde Alt ıslatma (idrar kaçırma) sebep leri


Bir bebekte gündüz idrar torbasının kontrolü 2 yaş etraf ında vede gece kontrolü de birkaç yıl sonra kazanılır . Bu yaştan sonra idrar torbasının istemli kontrolünün olmamasına idrar kaçırma (alt ıslatma)  denir . Daha çok yaşlılarda görülür .


Yetişkinlerde idrar kaçırmanın (alt ıslatma) çeşitli sebep leri vardır . Örneğin uretranın kısalması vede idrar torbası vede leğen boşluğu tabanı için olaðan kas desteğinin kaybı idrar kaçırmaya sebep meydana gelebilir . Bu . gebe lik sırasında , doğumdan sonra (özellikle çoklu doğumlardan sonra) vede yaşlanmanın 1 neticesi ollaraak meydana gelir . Spina bifida . Multipl Skleroz(MS) gibi herhangi 1 nörolojik bozukluk vede şeker hastalığı gibi durumlarda oluşan sinir zedelenmesi idrar kaçırmaya sebep meydana gelebilir .


Strese bağlı idrar kaçırma (alt ıslatma)  , egzersiz , öksürme , hapşırma , gülme , ağır 1 şey kaldırma yada idrar torbası üzerine baskı yapan diğer vücut hareketleri sırasında idrarın gayriihtiyari ollaraak sızmasıdır . Sıkışınca idrar kaçırma , idrarı WC e ulaşana kadar tutamama durumudur . İdrar yolu enfeksiyonu oluþan hastaların başlıca yakınmasıdır . Taşma ile idrar kaçırma , her vakit dolu oluþan idrar torbasından küçük miktarlarda idrarın sızmasıdır . Yaşlı erkeklerde örneğin prostat bezinin büyümesi (prostatomegali) yada 1 ameliyat yada kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi sonrasında idrar torbasından idrar çıkışı kapandığında bu Hal gerçekleşebilir .


İdrar kaçıran (alt ıslatma)  birçok kişi Tedavi(iyileştirme) edilebilir yada yardım edilebilir . Hafif idrar kaçırma durumlarında lazımlık kullanımı vede hijyenik ped yada özel çamaşırlar giymek sorunla başa çıkabilmek için yeterli meydana gelebilir . Diğer Tedavi(iyileştirme) ler arasında idrar torbası vede leğen boşluğu tabanı kaslarının güçlendirilmesi vede gevşemiş yada hasar görmüş idrar torbası kaslarını sıkılaştırmak için cerrahi müdahale yapılması yada prostat büyümesine bağlı oluþan tıkanıklığı ortadan kaldırmak sayılabilir .


Alt Islatma

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp