Bitkisel Sağlık Ürünleri
Alt Islatma

Yetişkinlerde Alt ıslatma(idrarkaçırma) (idrar kaçırma) sebep leri


Bir bebekte gündüz idrar torbasının kontrolü 2 yaş etraf ında vede gece kontrolü de birkaç yıl sonra kazanılır . Bu yaştan sonra idrar torbasının istemli kontrolünün oluşmamasına idrar kaçırma(alt ıslatma) (alt ıslatma)  denir . Daha çook yaşlılarda görülür .


Yetişkinlerde idrar kaçırmanın (alt ıslatma) çeşitli sebep leri mevuttur . Misal ollaraak uretranın kısalması vede idrar torbası vede leğen boşluğu tabanı icin olağan kas desteğinin zayii idrar kaçırma(alt ıslatma) ya sebep meydana gelebilir . Bu . gebe lik sırasında , Doğu(şark) (garp) mdan sonra (özellikle çoklu Doğu(şark) (garp) mlardan sonra) vede yaşlanmanın 1 neticesi ollaraak meydana gelir . Spina bifida . Multipl Skleroz(MS) gibi herhangi 1 nörolojik bozukluk vede Şeker Hastalığı(diabet) gibi durumlarda meydana gelen sinir zedelenmesi idrar kaçırma(alt ıslatma) ya sebep meydana gelebilir .


Strese bağlı idrar kaçırma(alt ıslatma) (alt ıslatma)  , egzersiz , öksürme , hapşırma , gülme , ağır 1 şey kaldırma yada idrar torbası üzerine baskı yapan başka beden hareketleri sırasında idrarın gayriihtiyari ollaraak sızmasıdır . Sıkışınca idrar kaçırma(alt ıslatma) , idrarı WC e ulaşana kadar tutamama durumudur . İdrar yolu enfeksiyonu oluşan hastaların başlıca yakınmasıdır . Taşma ile idrar kaçırma(alt ıslatma) , her vakit dolu oluşan idrar torbasından küçük miktarlarda idrarın sızmasıdır . yaşı geçkin erkeklerde misal ollaraak prostat bezinin büyümesi (prostatomegali) yada 1 ameliyat yada kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi sonrasında idrar torbasından idrar çıkışı kapandığında bu Hal gerçekleşebilir .


İdrar kaçıran (alt ıslatma)  birçok kişi Tedavi(iyileştirme) edilebilir yada yardım edilebilir . Hafif idrar kaçırma(alt ıslatma) durumlarında lazımlık kullanımı vede hijyenik ped yada hususi çamaşırlar giymek sorunla başa çıkabilmek icin yeterli meydana gelebilir . Diğer Tedavi(iyileştirme) ler arasında idrar torbası vede leğen boşluğu tabanı kaslarının güçlendirilmesi vede gevşemiş yada hasar görmüş idrar torbası kaslarını sıkılaştırmak icin cerrahi müdahale yapılması yada prostat büyümesine bağlı oluşan tıkanıklığı ortadan kaldırmak sayılabilir .


Alt Islatma

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp