Bitkisel Sağlık Ürünleri
Alkolizm ( Alkol Bağımlılığı )

Alkolün ihtivasındaki zararlı maddeler

Alkol
Biz Diabet(şeker hastalığı) lilerde alkol alımının tamamen yasaklanmasını önermiyoruz . Bununla beraber , alkolün etki mekanizmasını bilerek , kararında içmek , sarhoş oluncaya kadar içmemek önemlidir . Henüz yasa en alkol alacak yaşta değilseniz , alkol alıp almamanız konusunda son söz her vakit anne-babanızındır . Alkol satın alabileceğiniz yaş sınırı ülkeden ülkeye değişmektedir . Biz Diabet(şeker hastalığı) kliniğinde ne herhangi birşeyi yapmanıza izin vermek ne de yasak koymak halinde yız . Biz size sadece etki mekanizmalarını anlatarak hususiyetle nelerin farkında olmanız gerektiğini söyleyebiliriz .

Karaciğerde tıkanma
Alkol , karaciğerdeki Enzim(enzyme) leri alkolün yıkılması ile meşgul ederek karaciğerin yeni glukoz üretimini (glukoneogenezis) tesiri z hale getirmektir . Karaciğer yine de glikojen depolarından glikoz açığa çıkabilir amma depolar boşaldığında hipoglisemi ortaya çıkacak vede alkol alımından sonra kanda kortizon vede büyüme hormonu konsantrasyonu azalacaktır .

Her 2 hormonun salınımından 3-4 saat sonra ortaya çıkan kandaki glukoz seviyesinin arttırıcı etkileri bulunmaktadır . Bu Hal alkol alımından saatler sonra hipoglisemi riskinin artması riskini izahat ktadır . Karaciğerin serbest yağ asitleri üretme yeteneği de azalacaktır . Bu biyolojik etkenler in beraber liği hipoglisemi riskinin alkol alımından sonra önemli oranda artmasına sebep olur .

Alkolün karaciğerdeki glukoz üretimini bloke ettiği çook iyi malum 1 gerçektir . Bu yemek yemeden önce 1 kokteyl alınması geleneğini izahat ktadır . Alkol karaciğeri bloke edecek , kan glukoz seviyesi hafif düşecek vede bu Hal iştahın artmasına sebep olacaktır . Diabet(şeker hastalığı) hastalığında kan şekerinin çook düşük düzeylere düşme riski bulunmaktadır . Alkolün bu tesiri bedeni nuzdaki alkolün karaciğerde parçalanması icin geçen zaman kadar Daimi eder .

Karaciğer , kg başına beden ağırlığına göre , saatte 0 .1 gr (1 .5 grains) saf alkolü parçalamaktadır . Misal ollaraak beden ağırlığınız 70 kg (155 pound) ise , 1 şişe az alkollü biradaki alkol 1 saatte , 4 cl likörde 2 saatte vede 1 şişe şarapta 10 saatte parçalanacaktır . Bu sebep le , eğer akşam alkol alırsanız , bütün gece vede az sayıda ertesi gün hipoglisemi riskiniz olacaktır .

Diabet(şeker hastalığı) te alkollü olmak sebep tehlikelidir ?
Diabet(şeker hastalığı) iniz varsa , insülininizi zamanında vede doğru dozda almak vede insülin eksikliği yada hipoglisemide kendinizi iyi pay tmediğinizi anlamanız gibi çoğu zamanda berrak düşünebilmeniz lüzumlu dir . Eğer alkollü iseniz alkol aldıktan sonra teminat li ollaraak araba kullanamassınız . Alkol alımından sonra gelişen ağır hipogliseminin Diabet(şeker hastalığı) li gençlerde çlüme yol açtığı görülmüştür . Yakın zamanda yapılan çalışmalar , alkolün hipoglisemideki rolünün , karaciğerin glıkoz üretim yeteneğinin kısıtlanmasından daha çook hipogliseminin saptanabilirliğinin azalmış olmasıyla alakalı olduğunu göstermektedir . Yapılan 1 çalışmada yetişkin Diabet(şeker hastalığı) lilere yemekle 1 arada 1 g/kg (34 grains/pound) beden ağırlığına eş değer alkol (yemekle 1 arada aparatif alkol 4 cl votka , ½ şişe şarap vede kahve ile 1 arada 4 cl konyak) verilmiştir . Bir yetişkinde bu miktardaki alkolün yıkılması icin takriben 10 saat gerekmektedir . Bu yetişkinlerde kandaki alkol yoğunluğu en aşırı takriben � 1 (22 mmol/L)'e ulaşmıştır . Ertesi sabah saat 10'a kadar yinelenen kan glukozu değerleri özdeş kişilerin özdeş miktarlarda maden suyu içtikleri kontrol günündeki çlçümlere yakın değerlerde bulunmuştur . Bu kişilerin hiiç birinr hipoglisemi bulguları gçrülmemesine karşın açlık kan glukozu düzeyleri alkol alımından sonraki sabah yapılan ölçümlerden vasati 0 .7 mmol/L (13 mg/dL) daha düşüktü .

Temel kurallar
Alkol alırken her vakit 1 şeyler yiyin . Ertesi günde hipoglisemi risk olacağından yediklerinizin " uzun tesirli " karbonhitratlar olması gerektiğini hatırlayın . Şeker içeren alkollü içecekler (likör gibi) başlangıçta kısa 1 zaman kan glukoz düzeyinin yükselmesine daha sonra hipoglisemi riskinin ortaya çıkmasına sebep olur . Bir kadeh biradaki karbonhidrat oranı takriben 1 bardak sütteki ile aynıdır .
Diabet(şeker hastalığı) li 1 yetişkin eğer özdeş zamanda yemek yiyorsa ılımlı miktarlarda alkol alabilir . Yemekle 1 arada alınan 1-2 kadeh şarap yada 6-8 cl (1/5-1/4 likit ounce) likör ertesi geceki hipolisemi riskini artırmaz .

Alkol vede kalori///Alkol alımı///Alkol içeriği///Kcal///Karboh .
1 şişe , 33 cl (1 likit ounce)
Az alkollü bira
1 .8%
96
13
Bira
2 .8%
112
14
Alkolü yüksek bira
4 .5%
149
11
1 kadeh , 15 cl (1/2 likit ounce)
Kırmızı şarap
9 .9%
114
3 .5
Al şarap , sek
9 .5%
99
0 .7
Al şarap , tatlı
10 .7%
147
8 .9
6 cl (1/5 likit ounce)
Şeri
16%
91
6
4 cl (1/7 likit ounce)
Votka
32%
88
0
Viski
32%
88
0
Punch
20%
104
12
Likör
19%
134
21

Aşırı miktarda alkol aldığınızda ne yapmalısınız ?
Yatmadan önce fazladan 1 şeyler yiyin . Bu halde , birkaç saat zaman boyunca kan glukozunun yavaş yükselmesini sağlayan patates kızartması (gevreği) yiyebilirsiniz . Yatmadan önceki kan glukoz düzeyi 10 mmol/L (180 mg/dL)' den daha az olmalıdır . Hipoglisemiden kaçınmak icin gece yatmadan önceki insülin dozunu 2-4 ünite azaltın . Tek başınıza yatmayın - gece boyunca ciddi hipogliseminizin çıkması halinde size yardımcı olacak 1 kişiye ihtiyacınız olacaktır . Eğer eve çook geç gelirseniz anne yada babanızı durumunuzdan haberdar etmeyi gözardı etmeyin . Her ne kadar utandırıcı olsa da aslında bu sizin yaşam sigortanız meydana gelebilir . Ertesi sabah kalkar kalkmaz iyi 1 kahvaltı etmeyi gözardı etmeyin . Alkol alınması halinde glukagonun kan glukozu düzeyini artırıcı tesiri nin daha zayıf olacağını bilmek önemlidir . Bunun sebebi alkolün , glukaganun karaciğerdeki glukoz üretimini arttırıcı yeteneğini mani lemesidir .

Evinizde alkol alabilir misiniz ?
Bir çoğumuz "gizli yapılan beğeni lerin en güzel olduğunu" düşünür . Gençlerin 1 köşede gizlice alkol almaları yerine evde ebeveynlerinin gözetimi altında içmeyi denemeleri daha iyidir . Bununla beraber , yapılan çalışmalar evde alkol alınmasına izin verilmesi halinde daha aşırı çocuğun içkiye başladığını göstermiştir . Bu çalışmalara göre , gençlere alkolü tamamen yasaklayıcı 1 tutumun alkolün evde denenmesini öneren yaklaşıma göre daha aşırı mani leyici tesiri olduğu düşünülmektedir . Özdeş yaklaşım sigara(tütün mamülleri) icin de geçerlidir . Ebeveynlerin alkolün evde denenmesine izin verip vermemesinin bu çalışmalara tesiri , kendilerinin sigara(tütün mamülleri) vede alkol kullanmaları durumuna göre daha aşırı olmuştur .


Alkolizm ( Alkol Bağımlılığı )


Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp