Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Alkolün içindeki zararlı maddeler

Alkol
Biz Diabet(þeker hastalıðı) lilerde alkol alımının tamamen yasaklanmasını önermiyoruz . Bununla beraber , alkolün etki mekanizmasını bilerek , kararında içmek , sarhoş oluncaya kadar içmemek önemlidir . Henüz yasa en alkol alacak yaşta değilseniz , alkol alıp almamanız konusunda son söz her vakit anne-babanızındır . Alkol satın alabileceğiniz yaş sınırı ülkeden ülkeye değişmektedir . Biz Diabet(þeker hastalıðı) kliniğinde ne herhangi birşeyi yapmanıza izin vermek ne de yasak koymak halinde yız . Biz size sadece etki mekanizmalarını anlatarak özellikle nelerin farkında olmanız gerektiğini söyleyebiliriz .

Karaciğerde tıkanma
Alkol , karaciğerdeki Enzim(enzyme) leri alkolün yıkılması ile meşgul ederek karaciğerin yeni glukoz üretimini (glukoneogenezis) tesiri z hale getirmektir . Karaciğer yine de glikojen depolarından glikoz açığa çıkabilir amma depolar boşaldığında hipoglisemi ortaya çıkacak vede alkol alımından sonra kanda kortizon vede büyüme hormonu konsantrasyonu azalacaktır .

Her 2 hormonun salınımından 3-4 saat sonra ortaya çıkan kandaki glukoz seviyesinin arttırıcı etkileri bulunmaktadır . Bu Hal alkol alımından saatler sonra hipoglisemi riskinin artması riskini açıklamaktadır . Karaciğerin serbest yağ asitleri üretme yeteneği de azalacaktır . Bu biyolojik faktörlerin beraber liği hipoglisemi riskinin alkol alımından sonra önemli ölçüde artmasına sebep olur .

Alkolün karaciğerdeki glukoz üretimini bloke ettiği çok iyi malum 1 gerçektir . Bu yemek yemeden önce 1 kokteyl alınması geleneğini açıklamaktadır . Alkol karaciğeri bloke edecek , kan glukoz seviyesi hafif düşecek vede bu Hal iştahın artmasına sebep olacaktır . Diabet(þeker hastalıðı) hastalığında kan şekerinin çok düşük düzeylere düşme riski bulunmaktadır . Alkolün bu tesiri vücudunuzdaki alkolün karaciğerde parçalanması için geçen süre kadar Daimi eder .

Karaciğer , kg başına vücut ağırlığına göre , saatte 0 .1 gr (1 .5 grains) saf alkolü parçalamaktadır . Örneğin vücut ağırlığınız 70 kg (155 pound) ise , 1 şişe az alkollü biradaki alkol 1 saatte , 4 cl likörde 2 saatte vede 1 şişe şarapta 10 saatte parçalanacaktır . Bu sebep le , eğer akşam alkol alırsanız , bütün gece vede kısmen ertesi gün hipoglisemi riskiniz olacaktır .

Diabet(þeker hastalıðı) te alkollü olmak sebep tehlikelidir ?
Diabet(þeker hastalıðı) iniz varsa , insülininizi zamanında vede doğru dozda almak vede insülin eksikliği yada hipoglisemide kendinizi iyi pay tmediğinizi anlamanız gibi çoğu zamanda berrak düşünebilmeniz lüzumlu dir . Eğer alkollü iseniz alkol aldıktan sonra güvenli ollaraak araba kullanamassınız . Alkol alımından sonra gelişen ağır hipogliseminin Diabet(þeker hastalıðı) li gençlerde çlüme yol açtığı görülmüştür . Yakın zamanda yapılan çalışmalar , alkolün hipoglisemideki rolünün , karaciğerin glıkoz üretim yeteneğinin kısıtlanmasından daha çok hipogliseminin saptanabilirliğinin azalmış olmasıyla alakalı olduğunu göstermektedir . Yapılan 1 çalışmada yetişkin Diabet(þeker hastalıðı) lilere yemekle 1 arada 1 g/kg (34 grains/pound) vücut ağırlığına eş değer alkol (yemekle 1 arada aparatif alkol 4 cl votka , ½ şişe şarap vede kahve ile 1 arada 4 cl konyak) verilmiştir . Bir yetişkinde bu miktardaki alkolün yıkılması için yaklaşık 10 saat gerekmektedir . Bu yetişkinlerde kandaki alkol yoğunluğu en aþırı yaklaşık � 1 (22 mmol/L)'e ulaşmıştır . Ertesi sabah saat 10'a kadar yinelenen kan glukozu değerleri aynı kişilerin aynı miktarlarda maden suyu içtikleri kontrol günündeki çlçümlere yakın değerlerde bulunmuştur . Bu kişilerin hiç birinr hipoglisemi bulguları gçrülmemesine karşın açlık kan glukozu düzeyleri alkol alımından sonraki sabah yapılan ölçümlerden vasati 0 .7 mmol/L (13 mg/dL) daha düşüktü .

Temel kurallar
Alkol alırken her vakit 1 şeyler yiyin . Ertesi günde hipoglisemi risk olacağından yediklerinizin " uzun tesirli " karbonhitratlar olması gerektiğini hatırlayın . Şeker içeren alkollü içecekler (likör gibi) başlangıçta kısa 1 süre kan glukoz düzeyinin yükselmesine daha sonra hipoglisemi riskinin ortaya çıkmasına sebep olur . Bir kadeh biradaki karbonhidrat oranı yaklaşık 1 bardak sütteki ile aynıdır .
Diabet(þeker hastalıðı) li 1 yetişkin eğer aynı zamanda yemek yiyorsa ılımlı miktarlarda alkol alabilir . Yemekle 1 arada alınan 1-2 kadeh şarap yada 6-8 cl (1/5-1/4 sıvı ounce) likör ertesi geceki hipolisemi riskini artırmaz .

Alkol vede kalori///Alkol alımı///Alkol içeriği///Kcal///Karboh .
1 şişe , 33 cl (1 sıvı ounce)
Az alkollü bira
1 .8%
96
13
Bira
2 .8%
112
14
Alkolü yüksek bira
4 .5%
149
11
1 kadeh , 15 cl (1/2 sıvı ounce)
Kırmızı şarap
9 .9%
114
3 .5
Al şarap , sek
9 .5%
99
0 .7
Al şarap , tatlı
10 .7%
147
8 .9
6 cl (1/5 sıvı ounce)
Şeri
16%
91
6
4 cl (1/7 sıvı ounce)
Votka
32%
88
0
Viski
32%
88
0
Punch
20%
104
12
Likör
19%
134
21

Aşırı miktarda alkol aldığınızda ne yapmalısınız ?
Yatmadan önce fazladan 1 şeyler yiyin . Bu halde , birkaç saat süre boyunca kan glukozunun yavaş yükselmesini sağlayan patates kızartması (gevreği) yiyebilirsiniz . Yatmadan önceki kan glukoz düzeyi 10 mmol/L (180 mg/dL)' den daha az olmalıdır . Hipoglisemiden kaçınmak için gece yatmadan önceki insülin dozunu 2-4 ünite azaltın . Tek başınıza yatmayın - gece boyunca ciddi hipogliseminizin çıkması halinde size yardımcı olacak 1 kiþiye ihtiyacınız olacaktır . Eğer eve çok geç gelirseniz anne yada babanızı durumunuzdan haberdar etmeyi gözardı etmeyin . Her ne kadar utandırıcı olsa da aslında bu sizin yaşam sigortanız meydana gelebilir . Ertesi sabah kalkar kalkmaz iyi 1 kahvaltı etmeyi gözardı etmeyin . Alkol alınması halinde glukagonun kan glukozu düzeyini artırıcı tesiri nin daha zayıf olacağını bilmek önemlidir . Bunun sebebi alkolün , glukaganun karaciğerdeki glukoz üretimini arttırıcı yeteneğini mani lemesidir .

Evinizde alkol alabilir misiniz ?
Bir çoğumuz "gizli yapılan beðeni lerin en güzel olduğunu" düşünür . Gençlerin 1 köşede gizlice alkol almaları yerine evde ebeveynlerinin gözetimi altında içmeyi denemeleri daha iyidir . Bununla beraber , yapılan çalışmalar evde alkol alınmasına izin verilmesi halinde daha aþırı çocuğun içkiye başladığını göstermiştir . Bu çalışmalara göre , gençlere alkolü tamamen yasaklayıcı 1 tutumun alkolün evde denenmesini öneren yaklaşıma göre daha aþırı mani leyici tesiri olduğu düşünülmektedir . Aynı yaklaşım sigara(tütün mamülleri) için de geçerlidir . Ebeveynlerin alkolün evde denenmesine izin verip vermemesinin bu çalışmalara tesiri , kendilerinin sigara(tütün mamülleri) vede alkol kullanmaları durumuna göre daha aþırı olmuştur .


Alkolizm ( Alkol Bağımlılığı )


Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp