Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   Ev Tozu Akarı Alerjisi                                           

 

 Ev Tozu Akalar Yüzünden Alerjimi Oluyorsunuz O Halde Aşağıdaki Makaleyi Dikkatlice Okuyunuz .


Ev Tozu Akarı Alerjisi                                           

 

 

Modern toplumlarda ev tozu akarı alerjisi en sık görülen alerjidir . Bu akarlar , insan derinsinden dökülen ölü hücrelerle beslenen , böylelikle yaşamlarının sürdüren göz ile görülmeyen canlılardır . Sıklıkla , halı , kilim , yatak , koltuk takımları vede elbiseler gibi nemli vede ılık ortamlarda büyür vede çoğalır . Alerjen madde akarın dışkısında bulunmamaktadır .

Ev tozlarında bol miktarlarda akar vede akar dışkı parçacıkları bulunur . Bunlar Kuzey(þimal) ülkelerinde , yüksek rakımlı ülkelerde vede hastanelerde azdır . Bu sebeple ev tozu akarı alerjisi yüksek rakımda vede hastane ortamında şiddetini azaltabilir .


Evinizden ev tozu akarlarının kökünü kazımadan önce , bu alerjenlere karşı vücudunuzun hassas olup olmadığını deri testi yada kan testi ile öğrenebilirsiniz . Eğer gerçekten ev tozu akarlarına karşı 1 alerjiniz varsa bunu , aşağıdaki şekillerde yapabilirsiniz .


Elektrik süpürgesiyle temizlik; Filtresindeki delik aralığı 0 .3 mikrometreden ufak oluþan 1 süpürge ile temizlik yapın . Çok pahalısına ihtiyaç duymadan piyasada HAPA filtreli , uygun fiyatlı süpürge bulabilirsiniz .


Yatak: 2 tür çözüm var , birincisi , yatağınızdaki , yastığınızdaki vede yorganınızdaki alerjenleri uzak tutmak için yüksek sıcaklıkta (ev tozu akarlarını öldürmek için en aşağı 60 derece) yıkamak vede yatağı da belli aralıklarla süpürmek . İkinci çözüm ise , yatağınızla aranıza 1 bariyer koymaktır . Yatak , yorgan vede yastık üzerine mani elleyici 1 örtü örtmek en zor olmayan yoldur . Böylelikle alerjik reaksiyonlarınıza sebep oluþan akarlarla temastan mümkün olduğunca uzak kalmış olacaksınız .
En uygun çözümde , yatağınızı vede diğerlerini tamamen örtecek plastik çarşaflarla kaplamaktır . Ancak bu tip örtüler gürültülü olduğu vede bunalttıkları için rahat değillerdir .


Daha maliyetli anti alerjen örtüler vardır , bunlar oldukça ufak aralıklardan nefes alabilen 1 yapıya sahip örtülerdir . Tüm takımınızı bu şekilde değiştirmek büyük önem kazanmaktadır . Bu örtüler gereğinden pahalı olduğu için , testlerle akarlara karşı alerjinizin olduğunu ispatlanmalıdır .

Halılar vede Kilimler; Günümüzün büyük çoğunluğu nerdeyse yatak odalarımızda geçtiğinden çaba lerimizi buraya yoğunlaştırmamız uygun olur . En iyi olanı , halıların yatak odasından çıkarılması vede yerlerin çıplak halde kalmasıdır . Eğer illaki halı diyorsanız sentetik tipleri tercih etmelisiniz , bunlar akar parçacıklarını kendilerine doğru çeken elektrikle yüklüdürler . Halılar belli aralıklar süpürülmelidir .


Perdeler vede Koltuk takımları; Kumaş kaplı takımlarınızı odanızdan uzaklaştırın , iyi olanı yatak odasındaki perdenin astarsız vede ince yıkanmaya musaait 1 kumaştan dikilmesidir . Jaluzi bu tip 1 perdedir . Diğer kumaş kaplı takımlarınızdaki akarlardan vede dışkılarından uzak kalmak istiyorsanız , bu eşyaları 1 plastik örtünün içinde 100 C° Derece hava vererek öldürmelisiniz .


Tüylü Oyuncaklar; Odanızda bu tip oyuncaklardan mümkün olduğunca uzak durmalısınız , eğer kullanmak istiyorsanız belli aralıklarla 60 dercede yıkamalısınız .


Nem vede Havalandırma; Evin havalandırma düzeyini artırmak nemi azaltarak ev tozu akarı sayısını da azaltır . Bunu yapmanın en hızlı yolu pencereyi açmaktır . Nem giderici vede iyonlaştırıcılar oldukça pahalı aletlerdir , yapılan testlerde kullanımının anlamlı 1 farklılık yaptığına rastlanmamıştır .


Akar Spreyi; Akarları öldürmek için 1 takım spreyler vardır . Ancak bunlar , her yerdeki akarlara ulaşamadığından çok nadiren tesirli dirler .

 

 

 

 


 

 

 

Etiketler:

 

alerji astım Tedavi(iyileştirme) si , astım alerji Tedavi(iyileştirme) si , alerjik rinit astım , alerjik astım nedir , astım krizi , astımın emare leri , astım belırtılerı , astımda bitkisel(doðal) Tedavi(iyileştirme) , alerjik astım emare leri , allerjik astım emare leri , astımın Tedavi(iyileştirme) si varmı , astıma bitkisel(doðal) çözüm , alerji Tedavi(iyileştirme) si , alerji testi , en iyi alerji ilacı , alerji kremleri , alerji iğnesi , alerjik nezle bitkisel(doðal) Tedavi(iyileştirme) , polen alerjisi bitkisel(doðal) Tedavi(iyileştirme) , alerji doktoru , alerjinin Tedavi(iyileştirme) si , alerjik hastalıklar , alerjik rinit ilaçları , alerji testi nasıl yapılır , alerji testleri , çocuklarda alerji testi , alerji çeşitleri , toz alerjisi , alerjik nezle Tedavi(iyileştirme) si , en iyi alerji doktoru , çocuk alerji doktoru , alerji için şifalı bitkiler , alerji hastalıkları , akar alerjisi , alerji emare leri , gıda alerji testi , alerji türleri , alerji doktorları , alerji merkezi , gıda alerjisi testi , polen alerjisi aşısı , alerji testi nerede yapılır , alerji Tedavi(iyileştirme) yöntemleri , ev tozu akarı alerjisi , alerji Tedavi(iyileştirme) , alerjik burun tıkanıklığı , polen alerjisi Tedavi(iyileştirme) si , bahar alerjisi Tedavi(iyileştirme) si ,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Alerji Problemleri

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp