Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

ÇOCUKTA ALERJİ

       Gıda alerjileri etkileri çocukluk döneminden yada anne karnından başlayarak insan hayatını menfii yönde etkilemektedirler .
Bebeklik çağında görülen alerjiler 5 yaşındaki çocuklarda görülen alerjilere göre daha farklıdır .Çok küçük yaşlarda görülen alerji türü ollaraak Gıda alerjisini söyleyebiliriz . Ayrıca yumurta vede süt alerjilerine de rastlanıyor . Bebeklik çağında görülen Gıda alerjileri 1 süre sonra geçse de , ardından astıma benzer emare ler ortaya çıkabiliyor . Çocukluk çağında görülen alerjik astım ise ergenliðe geçiþ döneminde geçebiliyor .
7-8 yaş etraf ındaki çocuklarda en çok alerjik nezle görülüyor . Polenlerin de sebep leri arasında yer aldığı alerjik nezle; burunda akıntı , tıkanıklık , hapşırık , kaşıntı gibi emare lerle kendini gösteriyor . Gerekli ilaçlarla mesele gideriliyor .

Nefes yoluyla vücuda yerleşen polenler baharın müjdecisi olduğu kadar , alerjilerin de habercisi . Bağışıklık sistemi aslında zararlı olmayan polenleri adeta düşman gibi görüyor vede veri bankasına kaydedip izleme(takip) altına alıyor . Onlarla karşılaştığında ise zararlı maddeler ortaya çıkıyor vede bu maddeler burun , solunum yolları , göz vede ciltte mevcut oluþan alerjik iltihabını daha da artırıyor .
Polen alerjisine yol açabilecek bitkilerin başında çimen , çayır vede arpa , yulaf , çavdar , mısır gibi hububat polenleri geliyor . Bunlar küresel ısınmayla 1 arada artık mart aylarından haziran dönemine kadar oluþan sürede reaksiyonlara yola açabiliyor . Yabani ot polenleri vede bazı ağaç polenleri ise sonbahara kadar oluþan dönemlerde tesirli oluyor .

Polen alerjisi gözlerde sulanma , kaşıntı , kızarıklık , burun akıntısı , tıkanıklık , hapşırık vede burun kaşıntısı gibi emare ler dışında , alt solunum yollarını da etkileyerek 1 astım tablosu yaratabiliyor . Bu halde , özellikle yeşil alanlarda bariz leşen , nefes darlığı , öksürük , ğögüste daralma hissi , hırıltıve hışıltı görülebiliyor .

İLAÇLA  TEDAVİ
Tedavi(iyileştirme) de ilk etapta kullandığımız ilaçları yeni jenerasyon antihistaminikler oluşturuyor . Bunun yanı sıra burun yada göze bölgesel ollaraak kullanılan kortikosteroid yada antihistaminik damlalar da özellikle antihistaminik Tedavi(iyileştirme) ile kontrol altına alınamayan olgular için avantaj lanılan Tedavi(iyileştirme) gruplarını oluşturmaktadır . Bu ilaçlar kortizon içerse de , herhangi 1 yan tesiri bulunmuyor .


Polen döneminde şikayetleri uzun süren vede ilaç Tedavi(iyileştirme) si ile istenilen sonuç alınamayan olgularda çok seyrek ollaraak halk arasında alerji aşısı ollaraak malum özgül immünoterapi yapılabiliyor . Bu da klasik ollaraak koldan cilt altına enjeksiyon şeklinde uygulanabildiği gibi dil altına sprey şeklinde de verilebiliyor . Son vakitler da çimen polenlerine karşı tablet şeklinde aşılar da geliştirilmiş olup hangi Tedavi(iyileştirme) nin daha uygun olduğunu belirlemek için mütehassız 1 doktora başvurmakta avantaj var .


Alerji Problemleri

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp