Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

ALERJİYE NE İYİ GELİR

       Şahtere , zerdeçal , ısırgan , yulaf ezmesi , taze bezelye fındık , badem , sinirli ot alerji için bitkisel(doðal) çözüm ollaraak tavsiye edilir . Özellikle ısırganın günde 1-2 bardak çayının içilmesi bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde çok tesirli dir .
En sık görülen alerjik hastalıklar; Saman Nezlesi , Göz Nezlesi , Astım , Egzema vede Kurdeşen’dir .
Alerjiye sebep oluþan pek çok faktör vardır . Özellikle kalıtımın önemi büyüktür . Bunun yanında alerjinin başlıca sebep leri polenler , evdeki tozlar (akarlar) , kedi-köpek gibi hayvanların tüyleri vede küf mantarlarıdır . Ayrıca , sigara(tütün mamülleri) dumanı , katkı maddeli gıdalar , deterjan vede parfüm kokusu , hava kirliliği de alerji şikayetlerini tetikleyebilmektedir .

Bitkisel(doðal) Alerji Tedavi(iyileştirme) si:
Alerji Tedavi(iyileştirme) si için öncelikle alerjiye sebep oluþan alerjenlerden korunmak gereklidir . Bundan sonra yapılabilecek oluþan alerjinin sebep olduğu şikayetlerden vede mümkünse alerjiden kurtulmaya çalışmaktır . Bunun için yardımcı olabilecek bazı şifalı bitkiler şunlardır: Isırgan otu , zerdeçal , şahtere ,aloe vera , maydanoz , soğan vede sarımsak , papatya , ginko , krizantem , yaban turbu , soya fasulyesi , bezelye , fındık , badem , atkuyruğu , sinirli ot .
Papatya , özellikle kaşıntı vede kurdeşen gibi cilt alerjilerinde avantaj lıdır . Papatya özlü krem vede yağlarla sorun li bölgeye yapılacak masaj alerji şikayetlerini gidermekte avantaj lıdır .

Soğan vede sarımsak her türlü alerjide güvenle kullanılabilen oldukça avantaj lı 2 sebzedir .
Isırgan otu , başta astım , saman nezlesi vede öksürük gibi solunum yolu alerjileri olmak üzere pek çok alerjik hastalıkta avantaj lıdır . İnce kıyılmış 1 çay kaşığı taze ısırgan otunu 1 su bardağı kaynamış suda yarım dakika kadar demlendirdikten sonra süzerek elde edeceğiniz ısırgan otu çayı pek çok hastalığa şifadır . Bu çaydan günde 2-3 bardak içebilirsiniz .

Yine 1 çay kaşığı kadar şahtere otu 1 su bardağı kaynamış suda çay gibi demlenip , sabah akşam 1 su bardağı içilebilir .

Oğul otu haşlandıktan sonra ezilip kaşıntı oluþan bölgeye konursa kaşıntıyı kesmeye yardımcı olur .

Bunların dışında , C vitamininin alerjik reaksiyonları mani leyici etkilerinden dolayı C vitamini açısından varlıklı gıdalar i tüketmek de alerji şikayetlerini azaltmaya yardımcı olacaktır .

Kayısı:
İçindeki betakarotene adlı madde hücrelere saldıran molekülleri kontrol altına alarak ,kanseri önler . Bir kayısı ne kadar parlaksa ,içindeki betakarotene oranı o kadar yüksektir . İçerdiği kalsiyum vede magnezyum ,gırtlak yanmalarını mani ler .Kuru kayısıya eklenen sülfür dioksit , astım gibi alerjilere iyi gelir ,
Doktorların tecrübeleri , aralarında polen vede toz alerjisi , astım vede deri Enfeksiyon ları gibi hastalıkların bulunduğu alerjik durumların %70'inin Çörek Otu (Nigella Sativa) yağı ile Tedavi(iyileştirme) edildiğini göstermektedir .

Uygulanabilecek Diğer Tarifler;
1-
3 çorba kasıgı üzerli tohumunu 3 bardak suda kaynatılıp , buhur ını burnunuza çekin .
2- 8 adet keçi boynuzunu yarım litre suya koyup 8 dakika kaynatın vede ılıyınca için .


Alerji Problemleri

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp