Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

ALERJİ İYİ GELEN BİTKİLER

       Şahtere , zerdeçal , ısırgan , yulaf ezmesi , taze bezelye fındık , badem , sinirli ot alerji için bitkisel(doðal) çözüm ollaraak tavsiye edilir . Özellikle ısırganın günde 1-2 bardak çayının içilmesi bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde çok tesirli dir .
İnsan vücudunun vücuda zararlı yada zararsız kimi maddelere karşı vermiş olduğu aşırı tepkidir . Alerji 1 çok farklı şekilde olup vücudun farklı , farklı bölgelerinde açığa çıkarlar .

En çok alerjiye sebep olduğu malum maddeler ise;
a)
Akarlar (Ev Tozları)
b) Polen
c) Küf
d) Kedi , Köpek Tüyü
e) Katkı Maddeli Gıdalar

Akarlardan kurtulmak yada olabildiğince aza indirmek için ise evdeki perde , yatakla alakalı ne varsa sık sık yıkanmalı . Bunun dışında olabildiğince tüylü hiçbir şey banndırmamaya dikkat edilmeli vede halı kullanımı en aza indirmeli yada halılar kaldırılmalı .
Polen için ise rüzgârlı vede kuru havalarda dışarı çıkılmamalı . Kedi yada köpek bulunan evlerden uzak durulmalı , yada bu hayvanların bakımları sıkça yapılmalı yada hayvandoktoru de tüyleri kısaltılmalıdır .

Alınabilecek bütün gıdalar için güvenilirliği kuşku götürmez yerlerden alışveriş yapılmalı . Sebze vede meyveler için ise sağlık bakanlığından tasdik ı alınmış oluþan ürünler tercih edilmelidir .
Küf için ise rutubetli ortamlar tercih edilmemeli rutubet oluþan yer mümkün olduğunca çok havalandırılmalı vede güneş gören vede hava alan yerler tercih edilmeli .

Alerjinin gelişmesine en çok sebep olanlar ise:

a)
Sigara(tütün mamülleri)
b) Hava Değişiklikleri
c) Kozmetik Ürünler
d) Stres
e) Katkı Maddeli Gıdalar
f) Güneş Işınları
g) Akarlar (Ev Tozları)

Bunlar alerjiyi yarattığı gibi aynı zamanda gelişmesine vede artmasına sebep oluþan maddelerdir .

En çok malum alerji tipleri ise;

a)
Astım
b) Eczama(egzama)
c) Kurdeşen
d) Besin
e) Saman nezlesi
f) İlaç

Astım , akciğere havanın girip çıkarken mani lenmesi neticesi ortaya çıkan öksürük , hırıltı , nefes darlığı gibi mesele lerdir . Sigara(tütün mamülleri) , hava değişimi . Stres , polen vede akarlar astımı tetikleyen unsurlardır .

Eczama(egzama) , ciltte kaşıntı , kuruma vede pullanma şeklinde ortaya çıkan 1 deri hastalığıdır . Terleme , havanın soğuk vede kuru olması da Eczama(egzama) yı meydana azdırmakta vede ortaya çıkartmaktadır .

Kurdeşen , umumiyetle kasık vede göğüs bölgesinde meydana gelen farklı boylarda olan , kaşıntı şeklinde ortaya çıkan 1 rahatsızlıktır . Güneş , terleme , banyo yapmak , böcek sokması , parazitler kurdeşeni etkilemektedir .

Besin , bu gıdalar içlerinde her hangi 1 katkı maddesi olmasa bile her bünyede farklı reaksiyonlar gösterebilir . Genellikle yumurta , mısır , balık vede deniz ürünleri kimi vakit aleniye sebep olmaktadır .

Saman nezlesi , burunda kaşıntı , burun tıkanıklığı , gözlerde yanma vede batma şeklinde meydana gelir . Akarlar , polenler , tüyler saman nezlesini etkilemektedir .

Kullanılan Malzemeler;
Su Şahtere Otu
Hazırlanışı: Bir tutam şahtere otu alınarak 1 kaba konur . Yeteri kadar su eklenerek kaynatılır . Soğutulduktan sonra içilir .

Kullanılan Malzemeler;
Sinameki Su
Hazırlanışı; Üç çay kaşığı sinameki alınarak 1 kaba konur . Yeteri kadar su eklenerek kaynatılır . Soğutulduktan sonra içilir .

Kullanılan Malzemeler:
Akdiken Çiçeği Kırlangıçotu Yaprağı Aynkotu Kökü Katırtırnağı Çiçeği Adaçayı Yaprağı Ihlamur Sarımsak Su
Hazırlanışı;Bütün gereç lerden 1 tutam alınarak 1 kaba konur vede beş bardak su eklenerek kaynatılır . Daha sonra el yada ayaklar içine konulmak suretiyle banyo yaptınlır .


Alerji Problemleri

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp