Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

En Büyük Sivilce(akne)


En Büyük Sivilce(akne) hakkında veri ler .


   Siviceler ,yüzümüde oluşan içi irin ce yap dolu küçük kabarcıklar .Fakat her vakit küçük kalmayıp bazen biraz aþırı da büyük olabiliyor .Büyük Sivilce(akne) (akne) hakkındaki makalemiz aşağıda yer almaktadır .


Aknelere vede Sivilce(akne) lere Karşı Ürünlerimizin Olduğu Sayfaya Ulaşmak İçin Tıklayınız . .
SİVİLCE NASIL OLUŞUR ?

   Yağ bezlerinin çok büyük 1 kısmı kıl köklerinin içindedir . Bu bezlerin , cilde açılan kanalları vardır . Bu kanallar tıkanırsa sivilceler meydana gelir . Yağ bezlerinden sebum denilen 1 madde salgılanır . Yağ yapısında 1 madde oluþan sebum cildi korur . Sebum kıl kökünden dışarıya çıkamadığı vakit birikir vede Sivilce(akne) (akne) oluşumuna sebep olur . Burada biriken bu madde ölü hücrelerin atılmasını mani ler vede tıkanıklığa yol açar . Böylece bakterilerin üremesi için uygun ortam oluşur . Bu bakterilerin çoğalmasıyla kızarıklık , şişlik vede ağrı oluşur . İltihap meydana gelir . Bu Halin uzun sürmesi neticesi Sivilce(akne) (akne) patlar vede içeriği dışarı akar .

SİVİLCE (AKNE VULGARİS)

   Çok sık karşılaştığımız cilt hastalıklarından birisi oluþan Sivilce(akne) (akne) (akne vulgaris) , umumiyen ergenilk çağında başlar vede Tedavi(iyileştirme) edilmediği takdirde kalıcı izler bırakabilir . Derinin yağ oranı bakımından yüksek olan yerlerinde çıkar vede deride kırmızı Sivilce(akne) (akne) , kist , kara nokta şeklinde kendini gösterir .
   Çoğunlukla ergenliðe geçiþ çağında , 12-18 yaş arasında ortaya çıksa da , hem kadında hem erkekte , her yaşta görülebilien 1 hastalıktır . Toplumda görülme sıklığı yüzde 80' in üzerindedir .

   Ergenlikte cilt altındaki yağ miktarı artar vede yağ bezleri bozulur . Sonuçta ciltte Enfeksiyon lı , kızarmış şişlikler oluşmaktadır . Yüz , göğüs , sırt , boyun , omuz bölgesinde görülür . Özellikle yüz bölgesindeki sivilceler , Tedavi(iyileştirme) edilmediği takdirde iz şeklinde kalır yada hayat boyunca Daimi edebilir . Bu da fiziksel görüntünün bozulmasına yol açar ve kişinin psikolojisini etkiler .

   Sivilce(akne) nin çok farklı tipleri vardır . Bazen kara yada al noktalar şeklinde görünür . Bu umumiyen hafif şiddetlidir . Bazen de ağrıya neden oluþan büyük vede sert kistler(içerigi sıvı kaplı yabancı kitle) şeklindedir . İltihaplı Sivilce(akne) (akne) ler de vardır . Bunlara püstül denir .

SİVİLCE İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

   Öncelikle cilt temizliğine önem verilmelidir . Cilt , sabah vede akşam olmak üzere , günde 2 defa , cildi aþırı tahriş etmeden düzenli ollaraak yıkanmalıdır . Böylece gözenekleri tıkayan kirden kurtulmak amaçlanır . Temizleyicilerin , cildin doğal ph'ına yakın olmasına dikkat edilmelidir . Ayrıca haftada 2-3 kez yapılan kil maskesi , cildin yağlardan kurtulmasını sağlar . Buhur banyosu haftada 1 kez uygulanarak , gözeneklerin genişlemesi sağlanır . Böylece kara noktarlardan kurtulmak kolaylaşır . Bunu uygulamak için kafanıza 1 havlu örtüp , yüzünüzü kaynar suyun buhur ına 10 dakika tutarak yapabilirsiniz .

   Toplumda yaygın olanın aksine , gıdaalımı nin Sivilce(akne) (akne) oluşumunda doğrudan 1 tesiri olduğu kanıtlanamamıştır . Fakat meyve vede sebze ağırlıklı gıdaalımı k avantaj lıdır . Çünkü bunların cilt arkadaþı olduğu bilinmektedir . Ayrıca düzenli uyku , hormonların aktivitesini düzelttiğinden her gece en az 7 saat uyumak çok önemlidir . Ciltte oluşan sivilcelerin (siyah noktalar hariç) sıkılması hem yaraya sebep olup , iz bırakır , hem de Sivilce(akne) (akne) lerin Enfeksiyon lanarak yayılmasına yol açar . Bazı bitki çayları cilt için çok avantaj lıdır . Ihlamur vede rezene çayları bunların başında gelir . Bir çok mikrobu temizlemeye yardımcıdır .

SİVİLCE OLUŞUMUNU ARTTIRAN FAKTÖRLER NELERDİR ?


   Akne oluşumunda sadece tek 1 faktör tesirli değildir . Bir kaç faktörün 1 araya gelmesiyle akne oluşur . Derimizde bizimle 1 arada yaşayan p .acnes adlı bakteri çoğalmaya başlarsa , akne de artmaya başlar . Anne vede babada Sivilce(akne) (akne) olması , çocukta da görülme olasılık ini arttırır . Ayrıca hormonların da sivilice oluşumu üzerinde tesiri vardır . Bunların başında böbrek üstü bezlerinden salgılanan androjen grubu hormonlar gelir . Androjen hormonları ya artmıştır yada deri , bu hormonlara karşı hassas hale gelmiştir .

   Güneş ışığı , Sivilce(akne) (akne) nin iyileşmesini kolaylaştırır . Ancak uzun süre güneşte kalmak ciltte oluşabilecek lekeri arttırır . Ayrıca terlemek , sivilcelerin artmasına sebep olur .
   Sivilce(akne) leri kapatmak için , çeşitli kozmetik ürünlerini kullanmak , hastalığın daha da kötüleşmesine yol açar vede Sivilce(akne) (akne) artar . Çünkü deri gözenekleri makyajla tıkanır vede cilt bozulur .

   Stres vede endişe de akneyi arttırır . Stresli 1 dönem umumiyen öğrenciler için sınav dönemleridir . Bu dönemde Sivilce(akne) (akne) ler artar . Ayrıca bu dönemde Sivilce(akne) (akne) ile oynama eğilimi artar . Adet döneminde , hormon miktarı değiştiğinden , akneler çoğalabilir . Ayrıca mevcut oluþan 1 sivilceyi sıkmak , durumu daha da kötüleştirir . Hem cilde zarar verilir hem de Sivilce(akne) (akne) lerin artmasına sebep olunur . Sıkıldıktan sonra deride iz kalabilir . Ayrıca iyileşme gecikir .

SİVİLCE TEDAVİSİ


   Akne (sivilce) , Tedavi(iyileştirme) si uzun sürelidir vede iyilşemesi geçtir . Tedavi(iyileştirme) ye geç yanıt veren 1 cilt hastalığıdır . Kısacası düzenli vede sabırlı 1 Tedavi(iyileştirme) uygulanır . Bunun için 1 dermatoloji(cildiye) mütehassız ına başvurmanız gereklidir .

   Akne Tedavi(iyileştirme) sinde çok sayıda kullanılan ilaç vardır . Cildiniz vede sivilceniz için en uygun olanı , doktorunuz tarafından belirlenecektir . Yoğun Sivilce(akne) (akne) li 1 rahatsızkiþiye antibiyotik Tedavi(iyileştirme) si uygulanır . 2-3 ay süren bir Tedavi(iyileştirme) gereklidir . Hastanın yaşı , türü yeti , Sivilce(akne) (akne) nin türü vede şiddeti , ilaç Tedavi(iyileştirme) sinde göz önünde tutulacak faktörlerdir .

   Bunun dışında cildin yumuşak 1 sabunla yıkanması , hem yağlanmayı azaltır hem de Tedavi(iyileştirme) ye yardımcı olur . Fakat cildi çok aþırı kurutan sabunlardan , temizleyicilerden uzak durmak gereklidir . Çok aþırı yıkamak cilde zarar verir . Bunun dışında , cildinizi tahriş edecek giysilerden kaçınmanız gereklidir . Sivilce(akne) nin iyileşmesini yavaşlatan 1 durumdur .
Sivilce(akne) lerle oynamak , sıkmak yada kaşımak iz kalma olasılık ini arttırır . Mutlaka Tedavi(iyileştirme) edilmesi gereken 1 cilt hastalığıdır .


Aknelere vede Sivilce(akne) lere Karşı Ürünlerimizin Olduğu Sayfaya Ulaşmak İçin Tıklayınız . .


Etiketler : büyük Sivilce(akne) (akne) ,büyük Sivilce(akne) (akne) ler ,büyük Sivilce(akne) (akne) için ,büyük Sivilce(akne) (akne) ler hakkında .

Akne ve Sivilce

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp