Bitkisel Sağlık Ürünleri
Akdeniz Ateşi

FMF HASTALIĞI VE BELİRTİLERİ

       Fmf (Akdeniz ateşi) hastalığının belli başlı niteliği umumiyetle görülebilen atakların 12 saat ile 72 saat aralığında zaman bilen iltihabi ataklara sebep olmasıdır . Ataklar vakit zaman çok nadir ollaraak birkaç saat kadar kısa yada bazen de 1 hafta kadar uzun meydana gelebilir .

Bu ataklar sırasında aşağıdaki emare ler görülebilir:

Ateş;
Ataklar sırasında alev yükselmesi görülür . Ateşsiz yada çook hafif 1 alev ile seyreden ataklar olabileceği gibi , bazı ataklarda 39-40°C'yi bulabilen vede titremeyle yükselen alev görülebilmektedir .

Karın ağrısı ;
En sık görülen atak türü oluşan karın ağrısı karın zarındaki Enfeksiyon lanmaya (peritonit) bağlı ollaraak ortaya çıkmaktadır . Bir bölgeden başlayarak bütün karına yayılabilir yada belirli 1 bölgeye sınırlı kalabilir . Karın ağrısına kabızlık yada ishal(diyare) eşlik edebilir .
Karın ağrısı atakları , karın zarında Enfeksiyon lanma yapabilen başka Rahatsızlık lara çook benzeyen emare vede bulgulara sebep olur . Bunun neticesinde , bazı hastalar akut apandisit , divertikülit , kolesistit yada bağırsak tıkanması (ileus) gibi tanılarla 1 yada daha çook kez ameliyat edilmiş meydana gelebilir . Adet döneminin hemen öncesinde meydana geldiğinde adet ağrıları ile de karıştırılabilmektedir .

Göğüs ağrısı ;
Akciğer zarlarındaki Enfeksiyon lanma atakları , göğüs kafesinin yan bölgelerinde derin nefes almakla Doğu(şark) cı nitelikte ağrılara sebep olur . Çook daha çok nadiren görülen kalp zarı Enfeksiyon ları ise , göğüs kafesinin ön bölgesinde , öne eğilmekle şiddetlenen ağrılı ataklar yapabilir .

Eklem(joint) ağrısı vede şişliği ;
En çook ayak bileği vede dizlerde olmak üzere , Eklem(joint) lerde birkaç gün-hafta zaman bilen vede şiş , ağrı vede kızarıklığa sebep olabilen ataklar meydana gelebilir . Aşırı yogunluk , uzun zaman n egzersiz yada ayakta kalma Eklem(joint) iltihabı ataklarını başlatabilir . Eklem(joint) iltihabı atakları bazen aylarca zaman bilir . Daha çok nadiren diz vede kalça gibi Eklem(joint) lerde kronik (müzmin) Enfeksiyon lar (artrit) vede omurga Romatizma(rheumatism) sı (spondilit) gelişebilir .

Deri döküntüsü ;
Bazı ataklarda deride kızarıklık biçimi nde döküntüler görülebilir .

Kas ağrıları ;
Uzun zaman ayakta kalma , yorgunluk yada egzersiz sonrasında hususiyetle baldırlarda vede uyluklarda ağrı , çok nadiren de ağrılı şişlikler meydana gelebilir . Çook daha seyrek ollaraak yüksek ateşle 1 arada 3-4 hafta zaman bilen yaygın kas ağrıları da görülebilmektedir .

Daha az görülen emare ler ;
Erkek çocuklarda yumurtalık(rahim içi) larda ağrılı şişmeler biçimi nde ataklar oluşabilmektedir . Çook daha çok nadiren , AAA hastalığının damarlarda itihaplanmalara (vaskülit) sebep olabildiği bilinmektedir . Bu Rahatsızlık ta Henoch Schönlein purpurası vede poliarteritis nodosa diye malum damar iltihabı Rahatsızlık larının görülme olası lığı artmıştır .
Ataklarda umumiyetle yukarıda sayılan bulgulardan birisi görülür . Alev her atağa eşlik etmeyebilir . Ataklarda görülebilen bulgulardan birkaçının özdeş anda görülme olası lığı düşüktür . Bir atakta karın ağrısı meydana gelirken , 1 farkli atakta göğüs ağrısı yada Eklem(joint) şişi gelişebilir . Bir zaman belirli 1 tipte ataklar tekrarlarken , daha sonra atak biçimi değişebilir .


Akdeniz Ateşi


Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp