Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Ağız İçi Yarası Tedavi(iyileştirme) si


Ağız içi yarası Tedavi(iyileştirme) si için neler yapılmalı ? Sorusuna yanıt ollaraak ağız içi yarası Tedavi(iyileştirme) si için şifalı bitkiler vede ağız içi yarası Tedavi(iyileştirme) si hakkında avantaj lanacağınız veri ler bu yazıda yer almaktadır .

Ağız İçi Yarası Tedavi(iyileştirme) si İçin Şifalı Bitkiler


 

AĞIZ İÇİ YARALARI İÇİN ŞİFALI BİTKİLER İLE TEDAVİ

Günlük yaşantıda bizlere büyük sorunlar yaşatan hatta sosyal hayattan koparan , psikolojik vede sinirsel sorunlara yol açan ağız içi yaraları vede uçuklardan kurtulmak her bu rahatsızlığı taşıyan insanın vazgeçilmez istediğidir .

şte bu sebep sen sizlere ağız içi yaralarını vede uçuklarını hem önleyici hem de Tedavi(iyileştirme) edici bitkilerden bahsedeceğim .

 

 

 

 

 

 

 

 

Böğürtlen

Haziran - Eylül ayları arasında , beyazımsı yada pembemsi renkli çiçekler açar . Çok senelik , dikenli vede çalı görünümünde 1 bitkidir .

Gövdeleri silindir şekilli , içi dolu , odunlu vede dikenli dallar , önce dik , sonra aşağı doğru kıvrılırlar . Yapraklar saplı , kenarları dişli , alt yüzeyleri tüylüdür . Çiçekler dalların ucunda toplanmıştır . Meyve rengi önce yeşil , sonra kırmızı vede daha sonra olgunlukta siyahtır .

Marmara bölgesi- Batı Anadolu vede Doğu Karadeniz , Doğu vede Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yetişir .

Avantaj ları: Kullanılan kısımları yaprakları , çiçek tomurcuklan vede meyveleridir . Yapraklar , bitki çiçek açmadan toplanır vede gölgede kurutulur .

Yapraklarda tanen vede organik asitler içerir . Hafif kabız edici özelliği olmakla beraber; diş etleri , ağız içi yaralarına , bademcik vede boğaz Enfeksiyon larında , ishal(diyare) vede basurda kullanılmaktadır .

Kökü kaynatılıp , suyu içilirse kan şekerini düşürür . Böğürtlenin 70 kadar türü vardır .

Dut

Kullanıldığı Yerler:

Dahilen: Yaprakları taze yada kuru , ateş düşürücü iştah açıcı , idrar artırıcı , kan yapıcı , şişmanlatıcıdır .

Karaciğer hastalıklarında avantaj lıdır , böbrek yağını olaðan e döndürür , mide vede bağırsakları takviye eder , anjini geçirir . Dut aç karna yenildiğinde yada üzerine su içildiğinde bağırsakları çalıştırır , bağırsak kurtlarını düşürür . Saçları gürleştirmek vede saç dökülmesini önlemek için bolca dut yenilmelidir .

Kullanılışı: 1 bardak kaynar suya , 10 gr taze yada kuru ufalanmış yaprak konur , 10 dk bekletilip içilir .

Dut Kurusu: Dut kurusu kaynar suda 1 müddet bekletilip içilirse Gastrit(gastritis) vede ülsere iyi gelir . Dut kurusu aç karna yenirse de aynı avantaj yı temin eder . Dutu yedikten sonra iyice acıkıncaya kadar 1 şey yenilmemelidir .

Haricen: Dut ağacının kabuğu ile yaprağı kaynatılıp gargara yapılırsa diş ağrılarını vede ağızdaki aftları geçirir . Taze dut yaprakları ezilir elde edilen mayi ile saçlar devamlı yıkanırsa saç dökülmesini önler , saçları gürleştirir .

Fesleğen

Bilinen Bileşimleri: Yüzde 0 ,2-0 ,4 oranında uçucu yağ taşımaktadır . Uçucu yağ içinde estrafol , ögenol , sineol bulunur .

Özellikleri: 20 ile 40 santimetreye kadar yükselen bitki , al vede pembe çiçekleri olan , özel koklu 1 yıllık otsu 1 bitkidir . Hindistan , Afganistan vede Pakistan'da yetişir amma bugün bütün Akdeniz ülkelerinde vede ülkemizde yetiştirilmektedir .

Ülkemizde en çok Güney Anadolu'da yetiştirilir . Akdeniz mutfağının vazgeçilmez baharatlarından biridir .

Taze yada kurutulmuş yaprakları baharat olarak yemeklere lezzet vermek için kullanılır . Antalya yöresinde zeytinyağı dolmaları , incir pestilini kokulandırmada kullanılır .

Öneriler Hastalıklar: Öksürüğü kesip , hazımsızlığı giderir . İdrar artırıcı vede gaz söktürücü etkilere sahiptir .

Ağız vede ağız içi yaralara avantaj sağlamaktadır . Fesleğenin canlandırıcı 1 tesiri vardır . Fesleğeni çok tüketen insanlar daha az hastaolduklarını anlatım ederler .

Zafiyeti giderir , baş dönmesini durdurur . Arı sokmasında avantaj lıdır . Fesleğenin kokusu; sivrisinek vede tahtakurusu gibi haşaratı kaçırır .

Karın ağrısını dindirir , kalbi kuvvetlendirir vede melankolik hastalıklara avantaj lıdır .

Müslim'in Sahih'inde Peygamber Efendimizden(sav) şöyle dediği rivayet edilir: "Kendisine fesleğen sunulan onu geri çevirmesin , zira fesleğenin yükü hafif , kokusu güzeldir ."

Yan Etkileri: Özelikle gebe likte tek başına vede yüksek miktarda kullanılmaması gerekmektedir .

Muşmula

Muşmula Ağacı vede Meyvesi: Al vede pembe renklerde çiçekler açan 1 ağaç vede bu ağacınburuk tatlı meyveleridir . Muşmula meyvesi C vitamini ile karoten vede çeşitli mineraller içerir .

Muşmulanın Avantaj ları: Bağırsakların vede böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar . Böbrek vede mesanedeki kum vede taşları dökmeye yardımcı olur .

Bağırsak iltihabına karşı avantaj lıdır . İshal ve dizanteriyi giderir . Sinirleri güçlendirir . Mideyi kuvvetlendirir . Mide hastalıkları , lumbago vede nikriste avantaj lıdır . Kan dolaşımını düzenler . Düşük yapmayı mani ler .

Muşmula Nasıl Kullanılır ? Muşmula meyvesi ilk koparıldığında buruk 1 tada sahiptir . Bir süre bekletildikten sonra yumuşar vede lezzetlenir .

Bu şekilde meyve ollaraak yenebileceği gibi çekirdekleri vede yaprakları da ilaç ollaraak kullanılabilir . Muşmula çekirdeği idrar arttırır .

Muşmula yaprakları kaynatılıp içilirse şeker hastalığına iyi gelir .

Karanfil

15-20 metre yüksekliğinde , kışın yaprak dökmeyen 1 ağaç oluþan karanfil ağacının çiçeği vede tomurcukları kurutularak hoş kokulu 1 baharat oluþan karanfil baharatı elde edilir . Ayrıca , çiçeklerinden karanfil yağı çıkarılır .

Karanfilin Avantaj ları: Antiseptiktir; Mikropları öldürür . Diş ağrılarını kesmeye yardımcı olur . Ağrı kesici vede mikrop öldürücü özelliği sebebi yle özellikle diş hekimliğinde avantaj lıdır . Ağız kokusunu giderir .

Bu sebep le sarımsak , soğan vede sigara(tütün mamülleri) kokularını bastırmakta tesirli dir . Gaz söktürücüdür . Uyarıcıdır . Bedeni ve zihni yorgunluğu giderir .

Kalbi vede hafızayı kuvvetlendirir . Bağışıklık sistemini güçlendirir . Baharat ollaraak iştah açar . Hazmı kolaylaştırır . Mideye vede göğse güç verir . Karanfil çiçekleri balgam söktürücüdür .

Öksürüğü keser . Cinsel isteği arttırır . Mide bulantısını vede kusmayı önler , ateşi düşürür . İshali keser .
Etiketler: ağız içi yarası Tedavi(iyileştirme) si , ağız içi yarası , Tedavi(iyileştirme) , Tedavi(iyileştirme) si , ağız içi yarası Tedavi(iyileştirme) si için , ağız içi yarası Tedavi(iyileştirme) si hakkında , ağız içi yarası Tedavi(iyileştirme) si nedir , ağız içi yarası Tedavi(iyileştirme) si nasıl olur , ağız içi yarası Tedavi(iyileştirme) si için bitkiler , ağız içi yarası Tedavi(iyileştirme) si için bitkilse kür , ağız içi yarası Tedavi(iyileştirme) si için şifalı bitki , ağız içi yarası Tedavi(iyileştirme) si vede önlemler , ağız yaraları Tedavi(iyileştirme) si , ağız yaraları , Tedavi(iyileştirme) , tedavisi , ağız yaraları Tedavi(iyileştirme) si için , ağız yaraları Tedavi(iyileştirme) si hakkında , ağız yaraları Tedavi(iyileştirme) si nedir , ağız yaraları Tedavi(iyileştirme) si nasıl olur , ağız yaraları Tedavi(iyileştirme) si için bitkiler , ağız yaraları Tedavi(iyileştirme) si için bitkilse kür , ağız yaraları Tedavi(iyileştirme) si için şifalı bitki , ağız yaraları Tedavi(iyileştirme) si ve önlemler , şifalı , bitki , bitkiler , ağız yaraları için şifalı , ağız yaraları için şifalı bitki , ağız yaraları için şifalı bitkiler , ağız yaraları için şifalı bitkiler nelerdir , ağız yaraları için şifalı bitkiler hakkında , ağız yaraları için şifalı bitkiler , ağız yaraları için şifalı kür , ağız yaraları için şifalı kürler , ağız yaraları için şifalı ürün , ağız yaraları için şifalı ürünle , ağız içi yaraları tedavisi , ağız içi yaraları , Tedavi(iyileştirme) , Tedavi(iyileştirme) si , ağız içi yaraları tedavisi için , ağız içi yaraları Tedavi(iyileştirme) si hakkında , ağız içi yaraları tedavisi nedir , ağız içi yaraları Tedavi(iyileştirme) si nasıl olur , ağız içi yaraları tedavisi için bitkiler , ağız içi yaraları Tedavi(iyileştirme) si için bitkilse kür , içi ağız yaraları Tedavi(iyileştirme) si için şifalı bitki , ağız içi yaraları Tedavi(iyileştirme) si ve önlemler 

Aft ( Ağız içi yaraları )

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp