Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

DUDAK İÇİ YARALARI

       Pamukçuk , aft yada uçuklar ağız içi dudak vede kenarlarında oluşabilir . Dudak içi yaraları için seyreltilmiş çay ağacı yağı sürülmesi çok tesirli 1 yöntemdir .
Ağız kenarı , dudaklar , damak , dil , yanak içleri , diş etleri vb . yumuşak dokulara yerleşmeyi seven küçük yaraların oluşma sebep leri birbirlerinden farklı olabiliyor .
Yemek yememizi , konuşmamızı vede hatta Umumi vücut sağlığımızı etkileyebilen bu küçük yaralar , her yaşta vede herkeste sıklıkla görülebiliyor .
En sık rastlanan vede tekrarlayan ağız yaraları uçuklar vede aftlardır . Bayanlarda erkeklere oranla daha aþırı görülen bu ağız yaraları , umumiyetle 1 bölgede oluşur amma bazı durumlarda birkaç farklı noktada aniden oluşabilir .

AFT
Aft’ın oluşma sebebi nin belirlenmesi için çeşitli araştırmalar yapılsa da bugüne kadar kati 1 sebep ortaya konulamadı . Başlıca sebebi stres oluþan aAft , vücudun dirençsiz kaldığı dönemlerde sıkça ortaya çıkar . Psikolojik sebep lerin afta sebep olması sıklıkla görülen 1 durumdur . Bayanlarda özellikle adet öncesi gerginlik sendromlarında sıklıkla aft oluştuğu görülür . Aft umumiyetle ağız içinde dil , yanak içleri , diş etleri vede damakta görülür . Vakit vakit dudaklarda da oluşabilir . Ağız içi travmalar , özellikle diş darbeleri aft oluşumunu başlatan en önemli sebep lerdir . Isırma , çarpma yada ağız içi operasyonlarından sonra aft oluşabilir . Bunların dışında asidik maddeler de aft oluşuma sebep meydana gelebilir ler . Ağız mukozasına zarar verebilecek yoğun C vitamini içeren gıdalar in aft oluşumuna sebep olabileceği araştırmalar neticesinde ortaya çıkmıştır . Tuzlu gıdalar , asitli içecekler , sigara(tütün mamülleri) , baharatlı yiyecekler aft’a sebep meydana gelebilir . Bazı kişilerde alerjik 1 bünyeye sahip olmaları sebebi yle , buğday vede çavdar gibi bakliyatlardan sonra da aft oluştuğu görülmüştür .

Aft’lar umumiyetle 1 hafta sürer vede bu dönemde bölgesel ağrılara sebep meydana gelebilir ler . Beslenme zorunluluğu sebebi yle de ağıza giren gıdalar ağrının artmasına sebep olur . Aftların herhangi 1 etkeni olmadığı için yaradan , sağlıklı dokuya bulaşma gibi 1 riski yoktur . Ancak aftların açılması halinde ağızda bulunabilecek birçok bakteri bu aftların enfekte yara olmasına sebep meydana gelebilir ler . Bu dönemde tuzlu , baharatlı , asitli yemekler yemekten uzak durmalıyız . Bu yiyecekler aftların açılmasına vede enfeksiyon kapmasına sebep meydana gelebilir ler . Ağız yaraları ciddi 1 hastalıktır . Bazı ağız yaraları sebep yokken ortaya çıkarken bazı yaralar ikincil ollaraak başka 1 hastalığın tesiri nde oluşabilirler .

Eğer sıklıkla ağız içi yaralarınız oluyorsa vede iyileşmesi uzun süre alıyorsa 1 doktora başvurmanız gereklidir .

UÇUK
Uçuklar , aftlara göre daha ağrılı vede enfekte özelliğe sahiptir . İçi sıvı dolu ağrılı kabarcıklar halinde ağız içi vede dışında vede hatta yüzün başka bölgelerinde de çıkabilirler . Herpes Simplex virüsü tarafından oluşurlar . Bu virüs , kişinin vücuduna bulaşıp uçuğu meydana getirdikten sonra , uçuk Tedavi(iyileştirme) edilse dahi sinsice vücutta bekleyebilir . Vücudun direnci azaldığı an sinsice bekleyen bu virüs etkin hale geçer vede yeniden uçuk oluşturur . Direncin düşmesi neticesi tekrar başlama eğilimi gösteren uçukların oluşmasında diğer yardımcı faktörler de güneş ışınları , hormonal düzensizlikler ollaraak sıralanabilir . Uçuk oldukça enfekte 1 yaradır . Genellikle aynı yerde çıkma eğilimine sahiptir . Oldukça ağrılı geçen hastalık süreci hem görüntü hem de metabolik etkileri sebebi yle hastanın yaşam kalitesini düşürür .

Aft’a göre uçuk çok hızlı yayılabilen vede başka insanlara bulaşan 1 hastalıktır . Uçuk çıkaran kişinin özellikle uçuk bölgesine temas eden kişisel eşyalarının , sağlıklı kişiler tarafından kullanılmamasına özen göstermek gereklidir . Bu eşyalara örnek ollaraak bardak , kaşık , havlu , kozmetik ürünler örnek verilebilir . Uçuğun başlama dönemi , gelişmesi vede enfeksiyonu dışarıya akıttığı 3 farklı dönemi vardır . Bulaşma riskinin en yoğun olduğu dönem yaranın patladıktan sonraki dönemdir . Uçuk nerede başlarsa başlasın , kişinin başkasını korumasının yanısıra kendini de koruması gereklidir . Ağızda başlayan uçuk başka bölgelere kişinin kendisi tarafından bulaştırılabilir .

Bir lezyon başladığında bu lezyonu kaşımamak oldukça önem taşır . Enfeksiyon etkeni , el ile burun içine vede hatta genital bölge mukozasına bile kolaylıkla bulaştırılabilir . Uçuğu sıkmak , oynamak gibi davranışlar oldukça yanlıştır . Uçuğu çıkaran kişinin sıklıkla ellerini bol sabunlu su ile yıkaması hastalığın Tedavi(iyileştirme) si vede yeni 1 uçuk oluşumunun önlenmesi açısından oldukça önemlidir . Tedavi(iyileştirme) de antiviral kremler yada oral ilaçlar hekim tarafından önerilir .


Aft ( Ağız içi yaraları )

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp