Bitkisel Sağlık Ürünleri
Aft ( Ağız içi yaraları )

DUDAK İÇİ YARALARI

       Pamukçuk , aft yada uçuklar ağız içi dudak vede kenarlarında oluşabilir . Dudak içi yaraları icin seyreltilmiş çay ağacı yağı sürülmesi çook tesirli 1 metod dir .
Ağız kenarı , dudaklar , damak , dil , yanak içleri , diş etleri vb . yumuşak dokulara yerleşmeyi seven küçük yaraların oluşum sebep leri birbirlerinden başkaca olabiliyor .
Yemek yememizi , konuşmamızı vede hatta Umumi beden sağlığımızı etkileyebilen bu küçük yaralar , her yaşta vede herkeste sıklıkla görülebiliyor .
En sık rastlanan vede tekrarlayan ağız yaraları uçuklar vede aftlardır . Bayanlarda erkeklere oranla daha aşırı görülen bu ağız yaraları , umumiyetle 1 bölgede meydana gelir amma bazı durumlarda birkaç başkaca noktada aniden oluşabilir .

AFT
Aft’ın oluşum sebebi nin belirlenmesi icin çeşitli araştırmalar yapılsa da bugüne kadar kati 1 sebep ortaya konulamadı . Başlıca sebebi stres oluşan aAft , bedeni n dirençsiz kaldığı dönemlerde sıkça ortaya çıkar . Psikolojik sebep lerin afta sebep olması sıklıkla görülen 1 durumdur . Bayanlarda hususiyetle adet öncesi gerginlik sendromlarında sıklıkla aft oluştuğu görülür . Aft umumiyetle ağız içinde dil , yanak içleri , diş etleri vede damakta görülür . Vakit vakit dudaklarda da oluşabilir . Ağız içi travmalar , hususiyetle diş darbeleri aft oluşumunu başlatan en önemli sebep lerdir . Isırma , çarpma yada ağız içi operasyonlarından sonra aft oluşabilir . Bunların dışında asidik maddeler de aft oluşuma sebep meydana gelebilir ler . Ağız mukozasına zarar verebilecek yoğun C vitamini içeren gıdalar in aft oluşumuna sebep olabileceği araştırmalar neticesinde ortaya çıkmıştır . Tuzlu gıdalar , asitli içecekler , sigara(tütün mamülleri) , baharatlı yiyecekler aft’a sebep meydana gelebilir . Bazı kişilerde alerjik 1 yapı ye sahip olmaları sebebi yle , buğday vede çavdar gibi bakliyatlardan sonra da aft oluştuğu görülmüştür .

Aft’lar umumiyetle 1 hafta zaman r vede bu dönemde bölgesel ağrılara sebep meydana gelebilir ler . Beslenme zorunluluğu sebebi yle de ağıza giren gıdalar ağrının artmasına sebep olur . Aftların herhangi 1 etkeni olmadığı icin yaradan , sağlıklı dokuya bulaşma gibi 1 riski yoktur . Ancak aftların açılması halinde ağızda bulunabilecek birçok bakteri bu aftların enfekte yara olmasına sebep meydana gelebilir ler . Bu dönemde tuzlu , baharatlı , asitli yemekler yemekten uzak durmalıyız . Bu yiyecekler aftların açılmasına vede enfeksiyon kapmasına sebep meydana gelebilir ler . Ağız yaraları ciddi 1 Rahatsızlık tır . Bazı ağız yaraları sebep yokken ortaya çıkarken bazı yaralar ikincil ollaraak farkli 1 hastalığın tesiri nde oluşabilirler .

Eğer sıklıkla ağız içi yaralarınız oluyorsa vede iyileşmesi uzun zaman alıyorsa 1 doktora başvurmanız gereklidir .

UÇUK
Uçuklar , aftlara göre daha ağrılı vede enfekte hususi liğe sahiptir . İçi likit dolu ağrılı kabarcıklar halinde ağız içi vede dışında vede hatta yüzün farkli bölgelerinde de çıkabilirler . Herpes Simplex virüsü tarafından meydana gelir lar . Bu virüs , kişinin bedeni na bulaşıp uçuğu meydana getirdikten sonra , uçuk Tedavi(iyileştirme) edilse dahi sinsice bedende bekleyebilir . Vücudun direnci azaldığı an sinsice bekleyen bu virüs etkin hale geçer vede yeniden uçuk meydana gelir . Direncin düşmesi neticesi tekrar başlama eğilimi gösteren uçukların meydana gelmesinde başka yardımcı etkenler de güneş ışınları , hormonal düzensizlikler ollaraak sıralanabilir . Uçuk oldukça enfekte 1 yaradır . Genellikle özdeş yerde çıkma eğilimine sahiptir . Oldukça ağrılı geçen Rahatsızlık zaman ci hem görüntü hem de metabolik etkileri sebebi yle rahatsızkişinin yaşam kalitesini düşürür .

Aft’a göre uçuk çook ivedilikle yayılabilen vede farkli insanlara bulaşan 1 Rahatsızlık tır . Uçuk çıkaran kişinin hususiyetle uçuk bölgesine temas eden şahsi eşyalarının , sağlıklı kişiler tarafından kullanılmamasına itina göstermek gereklidir . Bu eşyalara misal ollaraak bardak , kaşık , havlu , kozmetik ürünler misal verilebilir . Uçuğun başlama dönemi , gelişmesi vede enfeksiyonu dışarıya akıttığı 3 başkaca dönemi mevuttur . Bulaşma riskinin en yoğun olduğu dönem yaranın patladıktan sonraki dönemdir . Uçuk nerede başlarsa başlasın , kişinin başkasını korumasının yanısıra kendini de koruması gereklidir . Ağızda başlayan uçuk farkli bölgelere kişinin kendisi tarafından bulaştırılabilir .

Bir lezyon başladığında bu lezyonu kaşımamak oldukça önem taşır . Enfeksiyon etkeni , el ile burun içine vede hatta genital bölge mukozasına bile basitlikle bulaştırılabilir . Uçuğu sıkmak , oynamak gibi davranışlar oldukça yanlıştır . Uçuğu çıkaran kişinin sıklıkla ellerini bol sabunlu su ile yıkaması hastalığın Tedavi(iyileştirme) si vede yeni 1 uçuk oluşumunun önlenmesi açısından oldukça önemlidir . Tedavi(iyileştirme) de antiviral kremler yada oral ilaçlar hekim tarafından tavsiye lir .


Aft ( Ağız içi yaraları )

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp