Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   


Gastrit(gastritis) Ağız Kokusu Yaparmı

 

Gastrit(gastritis) Ağız Kokusu Yaparmı; Oluşan Hastalığın Sonucunda Ağza Bir Kötü Koku Yapar . Gastrit(gastritis) in Ağız Kokusu İle İlgili Daha Aþırı Ayrıntıyı Aşağıdaki Yazımızda n Ulaşabilirsiniz .


 

Gastrit(gastritis) Ağız Kokusu Yaparmı

 

 

En yaygın sindirim sistemi hastalığı oluþan reflü , tekrarlayan ses kısıklıkları , ses yorgunluğu vede boğaz şikâyetleriyle kendisini belli ediyor . Reflüye bağlı geniz-boğaz şikâyetleri en çok sabah saatlerinde ortaya çıkıyor . Giderek daha çok adını duyuran reflü hastalığıyla alakalı veri leri , bu konuda mütehassız 1 isim , İstanbul Cerrahi Hastanesi Genel Cerrahi Direktörü Prof . Dr . Mehmet Ali Yerdel'den aldık .

 

Reflü hastalığı tam ollaraak nedir ?

 

Mide içeriğinin istemimiz dışında yutma borusunun içine doğru , bazen de gırtlağa kaçmasına reflü diyoruz . Nadir de olsa bu hastalıkta mide içeriği akciğere de kaçabilir .

Hastalığın en sık şikâyeti ağıza acı su gelmesi vede göğüs arkasında yanma olması .

 

Reflü hastalığını sebep giderek daha çok duyar olduk ?

 

Bunun dört sebebi var . Birincisi sıklığı . Nüfusun yüzde 40'ını ilgilendiren en sık sindirim sistemi hastalığı reflü . İkinci sebep ise tanıdaki gelişmeler . Endoskopi , PH metre vede manometre sayesinde reflü tanısını neredeyse rakamsal kriterlere bağlamak mümkün .

Dolayısıyla reflüyle karışabilecek başka hastalıkları daha kolay ayırt edebiliyoruz , hatta bazen tipik emare lerini vermeden reflüyü yakalabiliyoruz .

Üçüncü vede en önemli sebep ise Tedavi(iyileştirme) sindeki gelişme . Örneğin ülser Tedavi(iyileştirme) sinde cerrahi gereksinim yıllar içinde azalıp neredeyse yok olma seviyesine gelirken; reflü hastalığının Tedavi(iyileştirme) sindeki gelişim tamamen aksi yönde oldu . Yani artık biz cerrahlara çok iş düşüyor .

İlaç Tedavi(iyileştirme) si vede bazı önlemleri ömür boyu almak istemeyenlerde reflü hastalığının kati vede kalıcı Tedavi(iyileştirme) si artık cerrahi diyebilirim . 30-40 dakikalık laparoskopik 1 girişimle kişiyi reflüsüz kılıp , ertesi gün taburcu edebiliyoruz . Dördüncü önemli sebep ise uzun süreli Tedavi(iyileştirme) edilmemiş reflü hastalarının yaşayabilecekleri çok ciddi mesele lerin artık daha iyi bilinmesi . Bu ciddi sorunlara en çarpıcı örnek , çok çok nadiren de olsa yutma borusu alt ucunda reflüye bağlı kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi gelişimi gözlenebilmesi .

 

Reflü hastası nelerden yakınır ?

 

Kişinin mide içeriğinin yada yediklerinin istemeden ağıza doğru geri gelmesi vede buna bağlı ollaraak göğüs kemiğinin arkasında yanma hissetmesi en tipik şikâyettir . Amerikalıların 'heart burn' diðerbir deyiþle 'kalp yanması' olarak adlandırdığı bu durumu bizim hastalarımız ağıza acı su gelmesi ollaraak tanımlıyor .

 

Bu bazen yanma şeklinde olmayabiliyor vede ağrı ollaraak da algılanabiliyor . Bu tip 1 göğüs ağrısı , önümüzdeki yaştaki birinde kalp kriziyle bile karışabiliyor . Nitekim kalp krizi geçirdiğini sanıp acil servise başvuran ileri yaştaki kişilerin yüzde 10-15'inde aslında mesele in zor olmayan 1 reflü atağı olduğu anlaşılıyor .

 

Reflü ses kısıklığı yapar mı ?

Evet . Reflü hastalığı birçok kişide sık tekrarlayan ses kısıklıkları , seste çatallanma , ses yorgunluğu vede boğaz mesele leri şeklinde kendini gösterir . Bunun sebebi önümüzdeki C°de asit özellikte oluþan mide içeriğinin ses tellerinde vede etrafındaki dokularda tahribat oluşturması .

Reflüye bağlı geniz-boğaz mesele i olanlar daha çok sabah uyandıklarında şikâyetlerinin aþırı olmasından yakınırlar . Bunun sebebi gece yatar pozisyonda uyurlarken , kendileri fark etmeksizin meydana gelen reflü . Hastalar yatar pozisyondayken yer çekiminin koruyucu tesiri nden de mahrum olurlar . Uyku durumunun bilinçsizliğinin de tesiri yle genizlerine kadar yükselmiş oluþan asidin tesiri ne maruz kalırlar . Bu tip hastalar umumiyetle kulak burun boğaz doktorlarına başvuruyorlar . Tecrübeli 1 mütehassız başka 1 sebep e bağlayamadığı ses teli tahribatının sebebi ni araştırırken umumiyetle doğru tanıyı koymakta zorlanmaz . Teşhisi koyduktan sonra izlenmesi gereken en doğru yol hastaların 1 reflü merkezine yollanmaları . Reflü hastalığı profesyonel anlamda sesini kullananlar

için çok ciddi mesele lere vede işgücü kaybına yol açabiliyor .

 

 

Astımla yakın ilişkide

 

Bu tahribat gırtlak kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi ine zemin hazırlayabilir mi ?

Tıpta 'larynx kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi i' diye malum gırtlak kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi inin risk faktörleri arasında reflü hastalığı da var . Ancak reflü vede kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi ilişkisi yutma borusu alt ucu kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi i açısından daha net vede kati ortaya konulmuştur .

Başka ne gibi mesele lere yol açıyor reflü hastalığı ?

Erişkin yaşta ortaya çıkan astım hastalığının bile çoğu kez nedeni reflü hastalığıdır . Gece uyuduğunda reflüsü oluþan birinin ağzına oradan da akciğerlerine mide içeriği kaçabilir .

Hava yollarına sürekli kaçan bu çok az miktardaki asit , hava yollarında spazmlara yol açar . Bunun neticesinde da klasik astım bulguları ortaya çıkabilir . Bir de yutma borusu alt ucu sinirleriyle hava yollarının sinirleri beyinde ortak yollar kullanır . İşte bu mekanizmayla da reflü astım benzeri durumlara yol açabiliyor . Yani ataklar şeklinde gelen öksürük krizleri , hırıltılı solunumla karakterli astım tablolarının altında bazen reflü yatıyor .

Bu hastalar kimi vakit yıllar boyunca yanlış Tedavi(iyileştirme) lerle oyalanabiliyor . Tecrübesiz hekimler boşu boşuna yıllarca kortizon dahil anti-alerjik Tedavi(iyileştirme) lerle astım Tedavi(iyileştirme) si yapabiliyorlar . Dolayısıyla önceden hiçbir akciğer rahatsızlığı bulunmayan vede 30'lu yada 40'lı yaşlardaki 1 kiþiye astım tanısını koyarken altta yatan sebebi n reflü olmadığının muhakkak araştırılması lazım . Çünkü eğer astımı tetikleyen reflüyse bunun Tedavi(iyileştirme) si tamamen farklıdır . Bu halde ki 1 Rahatsızkiþi 40 dakikalık zor olmayan 1 cerrahi girişimle tamamen olaðan e döndürülebilir .

Öte yandan gerçek astım hastalığının da reflüyü tetikleyebildiğini hatırlatmakta avantaj var . Sonuç ollaraak astım-reflü bağlantısında hangisinin sebep vede hangisinin sonuç olduğunun çok iyi bilinmesi lazım ki doğru Tedavi(iyileştirme) yapılabilsin . Bu da fakat vede fakat bu konuyla ilgili ciddi tecrübe sahibi ekiplerin elinde mümkün olabiliyor .

 

 

Ağız kokusu da yapar

 

Ağız kokusu şikâyetinin de reflü hastalığıyla 1 ilgisi var mı ?

Esas şikâyeti ağız kokusu oluþan birinde ilk etapta diş enfeksiyonu , sinüzit gibi sebep lerin olmadığından emin olmak lazım . Bunlar yoksa ağız kokusu sebep leri arasında mide fıtığı vede reflüyü de saymak mümkün .

Uzun süreli reflü hastalığı hangi sorunlara sebep meydana gelebilir ?

Çok ciddi mesele lere yol açabilir . Yutma borusundaki sürekli tahriş yutma güçlüğüyle sonuçlanabilir . Daha önümüzdeki aşamada yutma borusu kısalabilir vede alt ucunda darlık gelişebilir . Bu halde da kişi katı gıdaları yutamaz hale gelir . En korktuğumuz sonuç ise , sürekli tahriş altında kalan yutma borusunun alt ucunda kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi gelişimi .

Sürekli reflü çok uzun dönemde kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi riskini hatırı sayılır oranda yükseltir . Bu risk sigara(tütün mamülleri) kullanımının akciğer kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi i riskini artırması gibi 1 durum . Yani her sigara(tütün mamülleri) içen kişide akciğer kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi i olmadığı gibi her reflüsü olanda da yutma borusu kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi i olmaz .

Ancak uzun süreli reflüsü bulunan 1 Rahatsızkiþide yutma borusunun alt ucunda 'barrett' diye adlandırılan 1 yara gelişmişse işte bu durum kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi habercisidir . Bu kişide yutma borusu alt uç kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi i riski 100 kat artar .

Ancak burada iyi haber şu , barrett gelişmiş dahi olsa son iki-üç yıldır başarılı anti-reflü girişimle bunun geriletilmesi mümkün . Cerrahiyle kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi gelişimi riski tamamen ortadan kaldırılmasa da azaltılabiliyor .

 

 

 

 

Etiketler: Gastrit(gastritis) ağız kokusu yaparmı ,bademcik ağız kokusu yaparmı ,ağız kokusunu önleyen bitkiler ,ağız kokusu sebep kaynaklanır , sabahları ağız kokusunu önlemek , ağız kokusuna sebep oluþan hastalıklar , mide kaynaklı ağız kokusu , ağız kokusundan kurtulma yolları , ağız kokusu nasıl giderilir bitkisel , faranjit ağız kokusu yaparmı , ağız kokusunu nasıl giderilir , kötü nefes kokusu , sürekli ağız kokusu , ağız kokusu için gargara , ağız kokusuna bitkisel(doðal) çözümler , ağız kokusunu önleme , nefes kokusunun sebepleri , ağız kokusunu gideren bitkiler , ağız kokusuna bitkisel(doðal) çözüm , ağız kokusunu gidermenin yolları , nefes kokusu sebep leri , ağız kokusu kati çözüm , diş kokusu nasıl giderilir , ağız kokusunu gidermek için , ağız kokusunu önlemek için , ibrahim saraçoğlu ağız kokusu , ağız spreyi , çocukta ağız kokusu , ağız kokusu testi , çocuklarda ağız kokusunun sebep leri , ağız kokusu nasıl anlaşılır ,  mideden gelen ağız kokusu , diş eti kokusu

 

 

 

 

 

 

 


Ağız kokusu

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp