Bitkisel Sağlık Ürünleri
Adet Düzensizliği

ADET DÜZENSİZLİĞİ HAMİLE KALMAYI ENGELLERMİ

       adet (regl)düzensizliği gebe kalmayı etkileyen etkenler dendir . Adet döneminden 4-5 gün önce kadındaki yumurtalar döllenmek icin amade bekler . Döllenme olmadığı vakit bu yumurtalar adet (reğl dönemi) kanaması yla dışarı atılır . Bu sebeple gebe kalabilmek icin bu  4-5 günlük zaman yi yakalamak gereklidir . Demek oluyor ki Düzensiz (Regl) Adet gebe liği etkileyen 1 etken dür .

1 . Gecikmeler

Doğu(şark) (garp) rganlık döneminde de adet gecikmelerine sık rastlanır . Etkin cinsel yaşamı oluşan vede etken 1 korunma matodu kullanmayan kadında görülen adet gecikmelerinin en olası sebebi gebeliktir . İkinci olası sebep de herhangi 1 biçim de o siklusta ovulasyon (yumurtlama) olmaması vede bu sebep le "dökülmenin" gecikmesidir . Düzenli adet gören 1 kadında beklenmedik 1 biçim de ortaya çıkan gecikmenin sebebi ise stres , mevsimsel değişmeler , yer değişmeler i meydana gelebilir . Bir kadında senede 1 kez adet gecikmesi olması önümüzdeki inceleme gerektiren 1 Hal değildir . Ancak adet gecikmesi senede 1 kereden çook oluyorsa ve/veya gecikmelerden biri 6 aydan daha uzun sürüyorsa hormonal tetkik yapılması gereklidir .

Adet görmenin temelinde yatan sebep şudur:

Rahim(uterus) her ay yumurtlama olayını takiben Önümüzdeki günlerde 1 bebeğe amade lanıyor , rahim(uterus) duvarları kalınlaşıyor , gelebilecek 1 embriyonun yuvalanması icin adeta kadife 1 yatak amade lıyor . Bu hormonların tesiri yle oluyor .
Yumurtlama döneminde cinsel ilişki olmadıysa yada korunuyorsa gebelik oluşmayınca kalınlaşan , bebeğin yuvalanması icin amade lanan bu rahim(uterus) içi katman sı (endometrium) kanamayla dökülüp dışarı atılıyor . Bunun ardından katman yeniden kalınlaşıyor . Yeniden bebek icin amade lanıyor . Bu zaman ç menopoza kadar her ay tekrarlıyor . Düzenli adet görmesi sağlanmış oluyor .

Sebep adetleri itinasız meydana gelebilir ?

Bir kadında bütün hormonal sistemi işleten mekanizma beyinden başlıyor . Yumurtalık( Rahim(uterus) içi) hormonları üretiliyor , rahim(uterus) duvarları kalınlaşıyor . Beyindeki bu sistemi başlatan mekanizma üzerinde her türden etken , stres , ruhsal sorunlar , mevsim değişmeler i , uzun uçak yolculukları , sizi etkileyebilecek her türden hadise adet düzenini değiştirebilir .
Hormonlardaki sorunlar , yumurtlama olayının olmaması , yumurtlamadaki sorunlar , polikistik over(overy) hastalığı , yumurtalık(rahim içi) larda minik kistler(içerigi sıvı kaplı yabancı kitle) adet düzensizliklerine yol açabiliyor . Bunların dışında en önemli sebep bu hormonal etkenler i dışladıktan sonra araştıracağımız organik sorunlardır . Rahimdeki myomlar rahim(uterus) iç katman sında yerleştiyse Düzensiz (Regl) Adet ne sebep oluyor . Diğer myomlar da Düzensiz (Regl) Adet ne yol açıyor . Kistleri(içerigi sıvı kaplı yabancı kitle) de unutmamak gerekiyor .


Adet Düzensizliği

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp