Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

ADET DÜZENSİZLİĞİ HAMİLE KALMAYI ENGELLERMİ

       Adet düzensizliği gebe kalmayı etkileyen faktörlerdendir . Adet döneminden 4-5 gün önce kadındaki yumurtalar döllenmek için hazır bekler . Döllenme olmadığı vakit bu yumurtalar adet kanamasıyla dışarı atılır . Bu sebeple gebe kalabilmek için bu  4-5 günlük süreyi yakalamak gereklidir . Demek oluyor ki adet düzensizliği gebe liği etkileyen 1 faktördür .

1 . Gecikmeler

Doğurganlık döneminde de adet gecikmelerine sık rastlanır . Etkin cinsel yaşamı oluþan vede etken 1 korunma yöntemi kullanmayan kadında görülen adet gecikmelerinin en olası sebebi gebeliktir . İkinci olası sebep de herhangi 1 şekilde o siklusta ovulasyon (yumurtlama) olmaması vede bu sebep le "dökülmenin" gecikmesidir . Düzenli adet gören 1 kadında beklenmedik 1 şekilde ortaya çıkan gecikmenin sebebi ise stres , mevsimsel değişiklikler , yer değişiklikleri meydana gelebilir . Bir kadında senede 1 kez adet gecikmesi olması önümüzdeki inceleme gerektiren 1 Hal değildir . Ancak adet gecikmesi senede 1 kereden çok oluyorsa ve/veya gecikmelerden biri 6 aydan daha uzun sürüyorsa hormonal tetkik yapılması gereklidir .

Adet görmenin temelinde yatan sebep şudur:

Rahim(uterus) her ay yumurtlama olayını takiben Önümüzdeki günlerde 1 bebeğe hazırlanıyor , rahim(uterus) duvarları kalınlaşıyor , gelebilecek 1 embriyonun yuvalanması için adeta kadife 1 yatak hazırlıyor . Bu hormonların tesiri yle oluyor .
Yumurtlama döneminde cinsel ilişki olmadıysa yada korunuyorsa gebelik oluşmayınca kalınlaşan , bebeğin yuvalanması için hazırlanan bu rahim(uterus) içi katman sı (endometrium) kanamayla dökülüp dışarı atılıyor . Bunun ardından katman yeniden kalınlaşıyor . Yeniden bebek için hazırlanıyor . Bu süreç menopoza kadar her ay tekrarlıyor . Düzenli adet görmesi sağlanmış oluyor .

Sebep adetleri düzensiz meydana gelebilir ?

Bir kadında bütün hormonal sistemi işleten mekanizma beyinden başlıyor . Yumurtalık hormonları üretiliyor , rahim(uterus) duvarları kalınlaşıyor . Beyindeki bu sistemi başlatan mekanizma üzerinde her türlü faktör , stres , ruhsal sorunlar , mevsim değişiklikleri , uzun uçak yolculukları , sizi etkileyebilecek her türlü hadise adet düzenini değiştirebilir .
Hormonlardaki sorunlar , yumurtlama olayının olmaması , yumurtlamadaki sorunlar , polikistik over(overy) hastalığı , yumurtalıklarda minik kistler(içerigi sıvı kaplı yabancı kitle) adet düzensizliklerine yol açabiliyor . Bunların dışında en önemli sebep bu hormonal faktörleri dışladıktan sonra araştıracağımız organik sorunlardır . Rahimdeki myomlar rahim(uterus) iç katman sında yerleştiyse adet düzensizliğine sebep oluyor . Diğer myomlar da adet düzensizliğine yol açıyor . Kistleri(içerigi sıvı kaplı yabancı kitle) de unutmamak gerekiyor .


Adet Düzensizliği

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp