Çocuklarda Kolesterol | Bitkizane | Bitkisel Ürünler
15 yıl

Çocuklarda Kolesterol

Çocuklarda Kolesterol

                   

 

Öncelikle yapılması gereken şey yiyecek etiketlerini okumaktır. Etiketler size gıda içerisinde ne kadar kalori bulunduğunu ve bir porsiyonun büyüklüğünü gösterebilir. Aynı zamanda bu etiketler üzerinde bir porsiyonun ne kadar yağ içerdiğini ve bu yağın ne kadarının doymuş (uzak durulacak olanlar) yağ olduğunu bulabilirsiniz.

Meyve, sebze, mısır gevreği ve ekmek gibi tahıl ürünleri, fasulye ve balık kolesterol açısından düşüktür. Derisiz tavuk göğsü gibi yağsız et deneyin . Etlerin üzerinde gördüğünüz bütün yağı ayırın. Yağsız süt ya da düşük yağlı yoğurt gibi düşük yağlı mandıra ürünlerini tercih edin. Yemek yaparken yağlardan uzak durun ve yemeği ızgarada yapın ya da fırınlayın. Kızartmamaya dikkat ediniz..


Sağlıklı kilodaki çocuklarda, hafif içeceklerin, meyveli içeceklerin ve düşük yağlı atıştırmaların alımını azaltın. Kilolu çocuklarda bu ürünlerden uzak durun. Bunlar boş kalori ve sıfır besin sağlar.


Çocuğunuzun atıştırmalarını kurabiyeler ve krakerlerden; meyve, bebek havuçları gibi çiğ sebzeler ve tuzsuz patlamış mısıra çevirin. En iyi atıştırma şekli elma, portakal dilimleri, yağsız yoğurda karıştırılmış meyve, yağsız patlamış mısır ve düşük yağlı cipslerdir.
 

Çocuğunuza okula götürmesi için sağlıklı bir öğle yemeği hazırlayın. Okul yemekleri için, tam tahıllı ekmekle yapılmış düşük yağlı veya yağsız etli sandviçler uygundur. Düşük yağlı peynir de eklenebilir.
 

Çocukların sevdikleri yemekleri doğum günü partilerinde ve okul etkinliklerinde engelleyebilmek bir hayli zordur. Sosisli, dondurma, kızartmalar ve pizza gibi çok yağlı yemekler, diğer sağlıklı yemeklerle aynı gün ve haftanın geri kalanında dengelendiği zaman çocuğunuzun beslenmesinin bir parçası olabilir. 


Ürününüz Sepetinize Eklendi
Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp
Yukarı Çık
Kapat

Bayramınız Mübarek Olsun

bayram Tebriği