BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN GÜÇLÜ OLMASI | Bitkizane | Bitkisel Ürünler
15 yıl

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN GÜÇLÜ OLMASI

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN GÜÇLÜ OLMASI

                   

 

Aşağıda bağışıklık sisteminin güçlü olması niçin gereklidir sorusunun cevabı verilemeye çalışılmıştır.

 

Sürekli genç ve dinç kalmak isteyen bir kimse, özellikle iki sisteme özen göstermelidir: bağışıklık sistemi ve hormon sistemi.

Bağışıklık, vücut dokuları için zararlı olabilecek dış etkenlere (virüs, bakteri, parazit, toksin) ve vücut için yabancı olan doku parçalarına karşı koyma yeteneğidir.

Vücut dışarıdan patojen mikroplar tarafından sürekli tehdit altındadır. Bu yayılmacılarla savaşmak üzere vücut savunma (bağışıklık) sistemine sahiptir. Spesifik (özgül) olmayan doğumsal bağışıklık ve spesifik bağışıklık olmak üzere iki tip bağışıklık vardır.

Mikropların fagositozu (kandaki akyuvarların bakterileri içine alarak sindirmesi), asit salgıyla patojenlerin parçalanması, mide-bağırsak sistemindeki sindirici enzimler, derinin yayılmacılara karşı direnci, kandaki bazı kimyasal maddelerin yabancı organizma ve toksinlere bağlanarak onları tahrip etmeleri spesifik olmayan doğumsal bağışıklık örnekleridir.

Kazanılmış bağışıklık ise bakteri, virüs ve yabana doku parçalarına karşı, bu maddelerle karşılaştıktan sonra gelişen çok güçlü bir savunma yeteneğidir. Bağışıklık sistemi etkin çalışıyorsa vücudu zararlı olabilecek bir etkene karşı savunduktan sonra, aynı etkenle tekrar karşılaşılırsa ilk karşılaşmadaki savuma sırasında oluşturduğu özel antikorlar derhal etkene yapışır ve onu, hastalığa yol açmadan yok eder.

 

 

%100 Doğal Ürünlerimiz İçin Tıklayınız...

 


Ürününüz Sepetinize Eklendi
Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp
Yukarı Çık
Kapat

Bayramınız Mübarek Olsun

bayram Tebriği