Kalsiyum Oksalat Taşları Nedir | Bitkizane | Bitkisel Ürünler
15 yıl

Kalsiyum Oksalat Taşları Nedir

Kalsiyum Oksalat Taşları Nedir

                   

 

Böbrek taşları ve kalsiyum oksalat taşları ile ilgili bilinmesi gereken bazı bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz:


Böbrek taşlarının yapısı çoğu zaman kalsiyum taşlarından oluşur. Kalsiyum taşları sert olan böbrek taşı tipidir. Kalsiyum taşlarının oluşumunda genelde aşırı meyve – sebze tüketimi, çikolata ve fındık gibi gıdalar etkilidir. Tabiki karaciğer de oksalat ürettiğinden dolayı kalsiyum taşı oluşumuna neden olabilir. Çünki kalsiyum taşları yüksek oksalat düzeyindeki taşlardır.

 

Bazı nedenlerden dolayı idrarda bulunan kalsiyum (oksalat) yoğunluğu artar. Bu artışa paralel olarak da kalsiyum taşlarının oluşumuna neden olur ve oluşan bu kalsiyum taşları böbrekte birikerek böbrek taşlarını oluşturur. Bu nedenlerden bazıları; aşırı D vitamini, diyetler,paratiroit hotmon

düzeyinin artması, bağırsak bypass operasyonu nedeni ile kalsiyum emiliminin artması ve bazı metabolizma dengesini bozan hastalıklar kalsiyumum idrardaki yoğunluğunu arttırabilir.

Oluşan böbrek taşlarının yapısında hemen hemen %65 ‘inde kalsiyum oksalat taşları bulunur. Kalsiyum taşları genelde ‘kalsiyum okzalat’ ve ‘kalsiyum fosfat’ formunda olur.


 

%100 Doğal Ürünlerimiz İçin Tıklayınız... 


Ürününüz Sepetinize Eklendi
Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp
Yukarı Çık
Kapat

Bayramınız Mübarek Olsun

bayram Tebriği